Հարթունյանների ընկերության մաքսային ձեւակերպումների վրա արգելանք է դրվել
Սփյուռքահայ ներդրող Սարո Հարթունյանին պատկանող «Ջի Էյջ Սթորիջ» ՍՊ ընկերության աշխատանքները խոչընդոտող հերթական ապօրինի որոշումն է կայացվել:
Ինչպես հայտնի է, ընկերությունը ՌԴ-ից «Ցար» ապրանքանիշով ապրանքներ է ներմուծում եւ իրացնում ՀՀ-ում:
Ընկերության ներկայացուցչին մաքսային ծառայությունից տեղեկացրել են, որ ընկերության մաքսային ձեւակերպումների վրա արգելանք է դրված:
Սա նշանակում է, որ ընկերությանը փաստացի արգելում են իրականացնել Սահմանադրությամբ երաշխավորված ձեռնարկատիրական գործունեություն:
Այս որոշմամբ սահմանափակվում են Սահմանադրությամբ երաշխավորված տնտեսական գործունեության ազատությունն ու ազատ տնտեսական մրցակցությունը:
Հակառակ որ Վարչական դատարանում վիճարկվող ստուգման ակտով արձանագրված գումարի չափը 111 մլն ՀՀ դրամ է, այսօր ԴԱՀԿ ծառայությունում հրաժարվեցին որպես հայցի ապահովում արգելանք կիրառել միայն ընկերությանը պատկանող շուրջ 1,2 միլիարդ դրամի անշարժ գույքի վրա:
Սակայն ԴԱՀԿ ծառայությունը կալանք է դրել ընկերությանը պատկանող շարժական եւ անշարժ գույքի վրա: ԴԱՀԿ աշխատակիցն իր այդ որոշումը պատճառաբանեց ոչ թե հայցագնի չափով արգելանք կիրառելու պահանջով, այլ ԴԱՀԿ ծառայությունում ձեւավորված արատավոր պրակտիկայով:
«Այս ամենն առաջացնում է մեծ խնդիրներ ընկերության համար. ապրանքը` ալյուրը, մակորոնեղենն ու այլ ապրանքները, պիտանելիության ժամկետներ ունեն, դրանք կարող են անցնել: Բացի դրանից` եղանակը ցուրտ է, եւ դրանք կարող են փչանալ: 20 տոննա բեռով բարձված բեռնատարը գտնվում է մաքսային պահեստում, եւ հայտնի չէ, թե երբ հնարավոր կլինի ապրանքը մաքսազերծել, ու որքան տուգանքներ կվճարվեն անհարկի ուշացումների պատճառով»,- ասում է ընկերության տնօրեն Նարեկ Հարթունյանը:
Նրա խոսքով` խնդիրներ են առաջացել նաեւ բեռնափոխադրող ընկերությունների հետ:
Ն. Հարթունյանը վստահ է` այս ամենը հատուկ է արվում: «Երեւույթն ինքնին ասում է, որ ուզում են ոչնչացնել մեր բիզնեսը, մեզ: Ուղղակի կանգնում ասում են. «Թողեք երկիրը, գնացեք»»,- նշում է Նարեկ Հարթունյանը:

Наложен арест на таможенное оформление грузов компании Артунянов
Принято очередное незаконное решение, препятствующее работе ООО "Джи Эйдж Сторидж", которое принадлежит армянскому инвестору Саро Артуняну.
Как известно, компания реализует в Армении импортированные из РФ товары марки "Царь".
В таможенной службе представителю компании сообщили, что на таможенное оформление их грузов наложен арест.
Это фактически означает, что компании запрещается осуществлять гарантированную Конституцией предпринимательскую деятельность.
Данным решением ограничиваются гарантированные Конституцией свобода экономической деятельности и свободная экономическая конкуренция.
Вопреки тому, что размер суммы, зафиксированный в акте о проверки, который оспаривается в Административном суде, составляет 111 млн драмов, в Службе принудительного исполнения судебных актов отказались в качестве обеспечения иска применить арест только на принадлежащую компании недвижимость стоимостью 1,2 млрд драмов.
СПИСА наложила арест также на принадлежащее компании движимое и недвижимое имущество. Сотрудник службы обусловил это решение не требованием о применении ареста в размере указанной в иске суммы, а сформированной в СПИСА порочной практикой.
"Все это создает для компании серьезные проблемы, ведь мука, макаронные и другие изделия имеют срок годности. Кроме того, сейчас холодно, и товар может испортиться. Фура с 20 тоннами груза находится на таможенном складе, и неизвестно, когда можно будет растаможить груз и какие штрафы придет ся выплатить за неуважительные опоздания",- говорит директор компании Нарек Артунян, добавляя, что проблемы возникли также с компаниями по грузоперевозкам.
Артунян уверен, что все это делается специально: "Явление само по себе свидетельствует о том, что наш бизнес и нас хотят уничтожить. Просто встают и заявляют: "Покиньте страну, уезжайте".