«Լոռի» պանիրը ԱՄՆ-ում վտանգավոր է, Հայաստանում` անվտանգ
ԱՄՆ-ի կառավարության Առողջապահության և հանրային ծառայությունների վարչության Սննդամթերքի և դեղորայքի ադմինիստրացիան իր պաշտոնական կայքում հրապարակել է արտասահամանյան այն ընկերությունների ցանկը, որոնց` ԱՄՆ ներմուծած ապրանքներում հայտնաբերվել են խախտումներ:
Համաձայն հրապարակված տվյալների` հայաստանյան «ԱՄՄ» ՍՊԸ-ն արտահանել է «Լոռի» տեսակի պանիր, որի վաճառքի վրա արգելանք է դրվել օգոստոսի 7-ին: Պանրում  հայտնաբերվել է աղիքային բակտերիա (ESCHERICHIA, COLI TYPICAL): Հայտանաբերված խախտման վերաբերյալ ահազանգը կայքում հրապարակվել է սեպտեմբերի 13-ին:
«ԱՄՄ» ընկերությունը գործում է Գյումրիում: «Մենք գիտենք, որ փորձաքննությունը դեռ ընթանում է, դեռ վերջնական պատասխանը չենք ստացել»,- ասաց ընկերության մենեջեր Աստղիկ Հակոբյանը: Նա նշեց, որ մոտ երեք տարի է, ինչ իրենց ընկերությունը գործում է: «Լոռի» պանիրը այս տարվանից է սկսել արտահանվել ԱՄՆ:
«Բայց մենք էստեղ ունենք անալիզների պատասխան, որ ստուգումների ժամանակ մեր արտադրանքից ոչ մի բան չեն հայատնաբերել: Հայաստանում լաբորատոր փորձաքննություն անցել է, և ոչ մի բան չի հայտնաբերվել: Կարող եք գալ և նայել»,- առաջարկեց Ա. Հակոբյանը:
Թե որ լաբորատորիայում է անցել փորձաքննությունը, ընկերության մենեջերը հստակ չէր հիշում: Նա ավելացրեց, որ  իրենց արտադրանքը ստուգել է նաև ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը: «Մի ժամանակ, հիշում եք երևի, բոլոր տեղերում անցկացվեցին նմանատիպ ստուգումներ, և միայն մեր և մի քանի այլ ֆիրմաներիում չի հայտնաբերել ոչ մի տեսակի ցուպիկ. և ոչ միայն ցուպիկ, ոչ մի վտանգավոր բան չեն հայտանբերել: Ամենամաքուր անալիզի պատասխաններն ունենք»,- ասաց Ա. Հակոբյանը:
Ավելացնենք, որ Սննդամթերքի անվտանգության ծառայություն «ԱՄՄ» ՍՊԸ-ի արտադրանքի  վերաբերյալ վերջին հրապարակումը եղել է 2012թ. օգոստոս ամսին: Այդ ժամանակ ծառայությունը ստուգված 59 ընկերություններից 18-ի արտադրանքը ճանաչել է վտանգավոր մանրէաբանական (ԱՑԽՄ) ցուցանիշներով: Այդ 18 ընկերությունների ցանկում է նաև «ԱՄՄ» ՍՊԸ-ն:

В США сыр “Лори” компании “АММ” признан опасным
Администрация по пищевым продуктам и лекарствам департамента здравоохрания и общественных услуг правительства США разместила на своем официальном сайте список иностранных компаний, в продукции которых в США обнаружены нарушения.
Согласно этим данным, армянское ООО “АММ” эпортировало сыр “Лори”, на продажу которого 7 августа был наложен запрет. В сыре была обнаружена кишечная бактерия (ESCHERICHIA, COLI TYPICAL). Соответствующий сигнал был размещен на сайте 13 сентября.
Компания “АММ” действует в Гюмри. “Мы знаем, что сейчас проводится экспертиза, окончательного ответа пока не получили”,- сказала менеджер компании Астхик Акопян. Она рассказала, что компания действует около трех лет, с этого года начали экспортировать в США сыр “Лори”.
“У нас есть ответы анализов, согласно которым в ходе проверок в нашей продукции ничего обнаружено не было. В Армении провели лабораторную экспертизу и ничего не нашли. Можете придти и сами убедиться”,- предложила менеджер.
В какой лаборатории был проведен анализ, Астхик Акопян не помнила. Она добавила, что их продукцию проверяла и Госслужба безопасности пищевых продуктов Министерства сельского хозяйства РА. “Вы, наверное, помните, одно время аналогичные проверки проводились на всех компаниях, и лишь в продукции нашей фирмы и еще нескольких фирм никаких палочек, ничего опасного не обнаружили”,- отметила А.Акопян.
Добавим, что последнюю информацию о продукции ООО “АММ” Госслужба безопасности пищевых продуктов опубликовала в августе 2012 г. Тогда служба проверила 59 компаний, и продукция 18 из них, согласно микробиологическому анализу, была признана опасной. Среди этих 18 компаний числилось также ООО “АММ”.