Օֆշորային սկանդալի վերջին ակորդները
Կիպրոսում, այսինքն՝ օֆշորում գրանցված այս բանկի ղեկավարներն այդպես էլ որեւէ ձեւով չարձագաքնեցին մեր հրապարակումներին: Փոփոխություններ տեղի չունեցան բանկի անմիջական ղեկավարության կազմում, եթե, իհարկե, չհաշվենք, որ 2013թ. նոյեմբերի 27-ից Ռուբեն Վարդանյանն այլեւս «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի Տնօրենների խորհրդի նախագահը չէ (բանկի հիմնադրման օրվանից նա էր նախագահը): Ռ. Վարդանյանին փոխարինել է Անդրեյ Մկրտչյանը: Վերջինս միաժամանակ «Ամերիա» ընկերությունների խմբի գլխավոր գործադիր տնօրենն է (տես նաեւ՝ Օֆշորային պատմության բացահայտման բանալիները):
«Ամերիաբանկը» շարունակում է իրացնել Փայլակ Հայրապետյանի՝ շուկայական արժեքով մոտ 30 միլիոն դոլար գնահատված գույքը եւ փորձում մինչեւ Աշոտ Սուքիասյանի դատավարությունը ավարտել գործարքները, որպեսզի «վերադարձ» չլինի «ելման» կետին: Այս գույքի վաճառքի համար աճուրդի հայտարարություն չի տրվում: Բանկը դրա իրավունքն ունի, բայց ամեն ինչ հասկանալի է դառնում, երբ պարզում ես, թե ովքեր են դարձել Փայլակ Հայրապետյանի՝ բանկում գրավադրված գույքի սեփականատերեր: Ընդ որում, այդ բոլոր գործարքները գերգաղտնի են պահվում: Ներկայացնենք դրանցից երկուսը, որոնց մասին կարողացել ենք ուշագրավ տեղեկություններ պարզել:
Եւ այսպես՝
1. Երեւան, Հր. Քոչարի փողոց 4 շենք, 4.9 մասնաշենք հասցեով գրանցված անշարժ գույքը 27.12.2012թ. իրավունքների պետական գրանցում է ստացել «Լիմասոլ Փրոջեքթ Էլ-Փի» (Limassol Project LP) սահմանափակ ընկերակցության անվամբ:
Այս ընկերությունը Հայաստանի պետռեգիստրի տվյալներում չկա, դա նշանակում է, որ Հայաստանում գրանցված ընկերություն չէ: Համացանցում հայերենով փնտրելու դեպքում բերում է միայն մեկ հղում: Հղումը կառավարության կայքում է: Ընկերությունը հայտնվել է «Մեկ անձից կատարվող գնումներ»-ի ցուցակում: Պարզվում է՝ Տարածքայաին կառավարման նախարարության պետական միգրացիոն ծառայության անունից վարձակալության պայմանագիր է կնքվել «Լիմասոլ Փրոջեքթ Էլ-Փի» սահմանափակ ընկերակցության հետ: Իսկ ո՞վ է այս ընկերության անունից կնքել պայմանագիրը, որտե՞ղ է գրանցված ընկերությունը, ովքե՞ր են սեփականատերերը: «Լիմասոլ Փրոջեքթ Էլ-Փի» սահմանափակ ընկերակցության տնօրեն Ստելլա Գ.Պորտ-Լուիսը (Stella G. Port- Louis) վարձակալության պայմանագիրը ստորագրելու համար լիազորագիր է տվել ոմն Արամ Խաչատրյանի: Լիազորագիրը վավերացվել է Սեյշելյան կղզիների հանրապետության մայրաքաղաք Վիկտորիայում նոտար Դ.Ռ. Էլիի կողմից: Ո՞վ է Արամ Խաչատրյանը՝ դեռ հայտնի չէ, բայց հաշվի առնելով, որ այս ընկերության բանկային հաշիվը «Ամերիաբանկ»-ում է, կարելի է եզրակացնել, որ բանկի պաշտոնյաների հետ փոխկապակցված անձ է: Ստելլա Գ.Պորտ-Լուիսը այնքան էլ անհայտ անձ չէ, նա մոտ 338 ընկերության տնօրեն է, ընդ որում՝ այդ ընկերություններից երկուսը ներգրավված են սկանդալային պատմությունների՝ զենքի անօրինական առեւտրի մեջ: Ինչպե՞ս է այս ընկերությունը ձեռք բերել Փայլակ Հայրապետյանի գույքը: Ամենայն հավանականությամբ, այդ ընկերության սեփականատերերը «Ամերիաբանկի» ներկայացուցիչներն են կամ նրանց փոխկապակցված անձինք: Չգիտեմ՝ այստեղ կա՞ հանցանքի տարր, թե՞ ոչ, բայց պետք է հաշվի առնել այս հանգամանքը. կառավարությունը փող է փոխանցում մի ընկերության, որի տնօրենի անունը կապված է զենքի անօրինական վաճառքի հետ: «Լիմասոլ Փրոջեքթ Էլ-Փի» ընկերության սեփականատերերն անհայտ են, ոչինչ հայտնի չէ նաեւ այդ ընկերության գործունեության մասին:
2. Ջերմուկի Շահումյանի փողոցի 9.3 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի նկատմամբ գրանցված է «Իբիցա Գրուպ» ՍՊԸ-ի սեփականության իրավունքը: Այս ընկերությունը գրանցված է պետռեգիստրում, հայաստանյան ընկերություն է: Գրանցվել է 2013թ. մայիսի 6-ին: Ակնհայտ է, որ այն հիմնադրվել է, որպեսզի ձեռք բերի Ջերմուկ քաղաքի կենտրոնում գտնվող այս տարածքը( 9700 քմ սեփական հող, նախկին մարզամշակութային համալիրն է): «Իբիցա Գրուպ» ՍՊԸ-ն հիմնադրել է Հայկ Համբարձումյանը՝ սեփականության 100% բաժնեմասով: Սակայն 2013թ. նոյմբերի 27-ին սեփականատերը փոխվել է, եւ 100%-ով սեփականատեր է դարձել դարձյալ օֆշորում՝ Վիրջինյան կղզիներում( Բրիտանիա, Բլեքբըրն Հայուեյ Ռոադ Թաուն Տորտոլա, Սի Միդոու Հաուս) գրանցված «ՆՈՍԹՈՆ ՔԵՓԻԹԼ ԷՍ ՍԻ» ընկերությունը:

Despite the continuing resonance of the Cyprus financial imbroglio in Armenia, AmeriaBank, a major ‘player’, seems intent to push the entire process to its logical conclusion.
AmeriaBank, registered offshore in Cyprus, has to date failed to respond to the numerous articles in Hetq calling into question a number of its financial practices in the imbroglio.
None of the top managers at the bank have been replaced or repositioned as a result. The only change at the top is that as of Nov. 27, 2013, Ruben Vardanyan is no longer chairman of the bank’s board of directors; a post he held since the bank’s founding.
Vardanyan was replaced by Andrei Mkrtchyan, who also serves as the CEO at the America Group of Companies. (See: The Keys to Unlock the Ongoing Offshore Scandal Exist)
AmeriaBank continues to sell off the property of businessman Paylak Hayrapetyan, appraised at US$30 million, and is trying to complete the process before the trial of Ashot Sukiasyan gets underway. The bank wants to get its hands on the cash now, before any undue surprises pop up.
There were no prior notifications regarding the auctioning off of Hayrapetyan’s property. And this is the bank’s right. But everything becomes clear when you realize who have become the owners of the property originally placed as collateral. Moreover, all these transactions have been concealed as ‘top secret’ by the bank.
Below, we present two of these transactions about which we were able to cull some interesting information.
1. On Dec. 12, 2013, Limassol Project LP obtained the rights to a piece of property located at 4 Hrachya Kochar Street in Yerevan.
There is no information regarding this entity in Armenia’s State Registry, signifying that the company isn’t registered locally. An internet search, in Armenia, only reveals one link located in the RA government’s website. The company shows up in a list entitled “Purchases enacted by one individual”.
It turns out that the RA Ministry of Territorial Administration’s State Migration Service signed a lease contract with Limmasol Project LP.
Limassol Project LP Director Stella G. Port-Louis gave a writ of attorney to one Aram Khachatryan to sign the contract. The writ was certified by a notary in the Seychelles Islands.
We still have no idea who Aram Khachatryan is, but given that Limassol has an account in AmeriaBank, we can infer that he has connections to bank management.
We know more about Stella G. Port-Louis. She’s the director of some 388 companies, two of which are implicated in illegal arms trafficking cases.
So how did Limassol wind up purchasing Paylak Hayrapetyan’s property? Most likely, Limassol’s stockholders are either AmeriaBank officials or closely connected individuals.
Now, while I don’t know if there’s a criminal element to all this, but let’s review the scenario. The government transfers money to a company whose director is implicated in illegal arms trafficking.
2. A piece of real estate located at 9.3 Shahoumyan Street in the town of Jermouk is registered to a company called Ibitsa Group. It’s an Armenian company listed in the RA State Registry as of May 6, 2013.
It’s quite clear that the company was registered solely to take possession of the property (9,700 square meters and the former gym-culture complex) located in the center of Jermouk. Hayk Hambardzoumyan founded Ibitsa and was the sole shareholder until Nov. 27, 2013 when the company was taken over by Noston Capital SC, registered in the Virgin Islands.