Հարուցվել է քրեական գործ` «Հետքի» լրագրողի հաղորդման հիման վրա
Քիչ առաջ ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության Գեղարքունիքի մարզի քննչական բաժնում ավագ քննիչ Հ. Վ. Մկրտչյանի կողմից հարցաքննվել է «Հետքի» լրագրող Անի Հովհաննիսյանը: Քննիչը գրությամբ հայտնել է, որ լրագրողի հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերով 2014թ. մայիսի 18-ին Գեղարքունիքի մարզի քննչական բաժնում հարուցվել է թիվ 40101214 քրեական գործը ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Խուլիգանությունը՝ դիտավորությամբ հասարակական կարգը կոպիտ կերպով խախտելը, որն արտահայտվել է հասարակության նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունքով եւ զուգորդվել է անձի նկատմամբ բռնություն գործադրելով կամ դա գործադրելու սպառնալիքով, ինչպես նաեւ ուրիշի գույքը ոչնչացնելով կամ վնասելով): Կատարվում է նախաքննություն:
Հարցաքննության ընթացքում քննիչ Հ. Վ. Մկրտչյանը նշել է, թե «Դուք էլ եք բզբզացել, ինքն ասել է ինձ մի նկարի, դուք նկարել եք»: Քննիչի կանխակալ գնահատականին ի պատասխան՝ «Հետքի» լրագրողը հրաժարվել է շարունակել ցուցմունքը՝ նշելով, որ քննիչն արդեն իսկ դիրքորոշում ունի նախաքննության փուլում: Հ. Վ. Մկրտչյանը ներողություն է խնդրել լրագրողից եւ խնդրել պատասխանել իր հարցերին:
Այս գործով քննվել են նաեւ լրագրողի աշխատանքը խոչընդոտած տաքսու վարորդ Արմեն Ղեւոնդյանը եւ Սոցիալիստական շարժման ղեկավար Ռոբերտ Ահարոնյանը:
Ավելի վաղ ոստիկանությունից «Հետքին» տեղեկացրել էին, որ Գավառի բաժնում նյութեր են նախապատրաստվում տաքսու վարորդի կողմից լրագրողի աշխատանքին խոչընդոտելու եւ սպառնալու վերաբերյալ քրեական գործ հարուցելու համար:
Սառա
Դավիթ քանի որ ապրում ենք Հայաստանում...և տեսնում ենք թե ոնց են արդարացնում սրիկաին, անամոթ ամուսնուն...ամեն ինչ սպասելի է... (((
Սա այդ դեպքը չէ։ Լրագրողի աշխատանք է խոչընդոտվել, որը քրեորեն պատժելի արարք է։ Կլորիկ գումարը էստեղ չի անցնի։

Hetq journalist Ani Hovhannisyan yesterday evening was questioned by Senior Gavar Police Investigator H.V. Mkrtchyan, who informed her in writing that on the basis of her report, a criminal case (No. 40101214) on grounds of RA Criminal Code Article 258 Section 1 ("hooliganism") was launched on May 18 , 2014, with the Gavar Police Department’s Investigative Division. An investigation is underway.
Recall, following a court hearing earlier this month in the case of Sargis Hakobyan, who is accused of assaulting his wife, a taxi driver who was driving Hakobyan's supporters from Yerevan to Gavar hit Hovhannisyan's video camera and threatened to track her down in Yerevan and kill her.
During the questioning, the investigator implied that the Hetq journalist provoked the taxi driver. "He said don't film me and you filmed [him]," Investigator Mkrtchyan said. In response, Hovhannisyan refused to continue her testimony, saying that the investigator has already established his position in the preliminary investigation phase. Mkrtchyan apologized to the journalist and asked her to respond to his questions.
Head of the socialist movement Robert Aharonyan and taxi driver Armen Ghevondyan who obstructed the journalist's work were also questioned in this case.
Earlier, police informed Hetq that the Gavar division is collecting material in order to criminally charge the taxi driver.