«Վանաձորի-Քիմպրոմ». գործարքներ օֆշորում և անհայտ բաժնետերերով ընկերություններ
«Վանաձորի-Քիմպրոմ» ՓԲԸ-ն դարձել է օֆշորային գործարքների հերթական զոհը: 2007թ.-ից «Վանաձորի-Քիմպրոմի» 100 տոկոս բաժնետոմսերը պատկանում են օֆշորային «Ռոդինգ կոմմերշիալ լիմիթեդ» (Roding Commercial Ltd) ընկերությանը:
Պատահական չէ, որ «Վանաձորի-Քիմպրոմի» և «Նաիրիտ գործարանի» պատմությունները նման են: Համաձայն ՀՀ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների՝ «Ռոդինգ կոմմերշիալ լիմիթեդ» ընկերությունը գրանցված է «Նաիրիտ գործարանի» 90 տոկոս բաժնետեր «Ռայնովիլ փրոփերթի լիմիթեդ» («Rhinoville Property Limited») ընկերության հասցեում՝ ԼՈՆԴՈՆ,EC4NGPJP 60 Քենոն Սթրիթ: Այս երկու ընկերությունների հիմնադիրը և Roding Commercial Ltd-ի բաժնետերը նույն՝ օֆշորային «Imex Executive Ltd»-ն է: Ակնհայտ է, որ երկու քիմիական գործարանների համար նույն սցենարն ու սխեման է աշխատել:
Ինչո՞ւ է ստում Արմեն Մովսիսյանը
Իշխանությունները «Վանաձորի-Քիմպրոմ»-ի բաժնետերերին քողարկում են: ՀՀ նախագահի խորհրդական, էներգետիկայի և բնական պաշարների նախկին նախարար Արմեն Մովսիսյանը, սակայն, քաջատեղյակ է, թե ով է այս ընկերության իրական բաժնետերը, և ինչու է սնանկանում Վանաձորի նախկինում հսկա քիմիական գործարանը, որն ավելի քան 700 աշխատող ունի: Արմեն Մովսիսյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասել է, որ սեփականատերը ռուսական մի ընկերություն է, սակայն անունը իբրև չի կարողացել հիշել:
«Վանաձորի-Քիմպրոմը» պարտքերի մեջ «թաղված է»
Շուրջ մեկ տարի է՝ գործարանի աշխատակիցները հարկադիր պարապուրդի մեջ են: Նրանք չեն ստացել իրենց մեկ տարվա աշխատավարձը: Պարբերական բնույթ կրող բողոքի ցույցերը արդյունք չեն տալիս, որովհետև արդեն պարզ է, որ հայ պաշտոնյաները այս գործարանը ևս «հանձնել են» օֆշորին, և գործարանից գումարները հոսել են անհայտ ուղղություններով:
Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանն ասել է, որ «Քիմպրոմի» աշխատավարձի ընդհանուր պարտքը 100 մլն դրամ է: Բացի այդ՝ ընկերությունը «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ-ին պարտք է շուրջ 1 միլիարդ դրամ, մեկ միլիարդ դրամ է կազմում նաև ընկերության էլեկտրաէներգիայի պարտքը: Ընկերությունը հողի և գույքահարկի մեծ պարտքեր ունի նաև Վանաձորի քաղաքապետարանին:
«Դատալեքս» տեղեկատվական համակարգում «Վանաձորի-Քիմպրոմ» ՓԲԸ-ի դեմ կա սնանկության 9 հայց: 2012թ. «Էլեկտրասեվկավմոնտաժ» ՍՊԸ-ի առաջին դիմումը դատարանը վերադարձրել է, իսկ երկրորդ հայցը՝ բավարարել, և ընկերությունը սնանկ է ճանաչվել: Սակայն Վերաքննիչ դատարանը «Վանաձորի-Քիմպրոմի» բողոքը բավարարել է և փոփոխել ստորադաս ատյանի վճիռը՝ հաշվի առնելով նախկինում եղած քաղհայցն և վճիռը, որն ավարտվել է կողմերի համաձայնությամբ, և կազմվել է 70 մլն դրամ պարտքի մարման ժամանակացույց:
Հայցվորներից մեկն էլ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն է: Նրա ներկայացրած սնանկության հայցը դեռևս քննման փուլում է:
Ավելի քան 149 մլն դրամի պարտավորության համար «Զակնեֆտեգազստրոյ-Պրոմեթեյ» ԲԲԸ-ն ու «Վանաձորի-Քիմպրոմ» ՓԲԸ-ն համաձայնագիր են ստորագրել, սակայն վերջինս չի կարողացել մարել պարտավորությունները, ինչից հետո «Զակնեֆտեգազստրոյ-Պրոմեթեյը» բռնագանձման հայցով դիմել է դատարան և մասնակիորեն շահել դատը: Դատարանը լուծել է պարտքի մարման համաձայնագիրը և «Վանաձորի-Քիմպրոմին» պարտավորեցրել վճարել 112 մլն դրամի պարտքը: «Վանաձորի-Քիմպրոմը» նորից չի կատարել իր պարտավորությունները, և «Զակնեֆտեգազստրոյ-Պրոմեթեյ» ընկերությունն արդեն գործարանը սնանկ ճանաչելու պահանջով դիմել է դատարան: Դատարանը բավարարել է հայցը: «Վանաձորի-Քիմպրոմը» սնանկ է ճանաչվել:
ՊԵԿ-ի խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչությունը նույնպես սնանկության պահանջ է ներկայացրել շուրջ 2.2 մլրդ դրամ պարտավորության համար: 2013թ. նոյեմբերին Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը դատավոր Խաչատուր Խաչատրյանի նախագահությամբ սնանկ է ճանաչել «Վանաձորի-Քիմպրոմը»: Վերջինս բողոքարկել է վճիռը վերաքննիչ դատարան, որը և բեկանել ու նոր քննության է ուղարկել այն:
2011-ին խոշոր 1000 հարկատուների ցանկում «Վանաձորի-Քիմպրոմը» զբաղեցրել է 127-րդ հորիզոնականը` վճարելով է 672 մլն դրամ հարկ: 2012-ին ընկերությունը ցանկում 282-րդն էր` վճարելով շուրջ 330 մլն դրամ: «Վանաձորի-Քիմպրոմը» 2013թ. խոշոր հարկատուների ցանկում այլևս չկա:
Համաձայն պետռեգիստրի ծանուցման՝ ընկերության վրա արգելանք է դրված այս տարվա հունիսի 2-ից՝ 93 մլն դրամ բռնագանձման պահանջի կատարման համար: Նշենք, որ «Վանաձորի-Քիմպրոմ» ՓԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալը 9 մլրդ դրամ է:
Օֆշորային «Ռոդինգ կոմմերշիալ լիմիթեդ»-ի հիմնադիրը
«Վանաձորի-Քիմպրոմ» ՓԲԸ-ն 1999-ից սկսած տարբեր բաժնետերեր է ունեցել՝ «Վանաձորի ՋԷԿ» ՊՓԲԸ, «Վանաձորի քիմիական գործարան», «Պոլիկրիստալ ինվեստ»՝ 2005-2006թթ, «Զակնեֆտեգազստրոյ-Պրոմեթեյ»՝ 2006-2007թթ.:
2007թ. հունիսին գործարանի 100 տոկոս բաժնետերը դարձել է օֆշորային «Ռոդինգ կոմմերշիալ լիմիթեդ» ընկերությունը: Տնօրեն է նշանակվել Ռուսաստանի քաղաքացի Ալեքսանդր Սնեգիրյովը: Սակայն «Ռոդինգ կոմմերշիալ լիմիթեդ» ընկերությունը լուծարվել է 2010թ. փետրվարին: Թե ինչպես է տնօրինվում գործարանը այս ընկերության լուծարումից հետո, կիմանա Ա. Սնեգիրյովը, ով շարունակում է պաշտոնավարել մինչ օրս:
«Ռոդինգ կոմմերշիալ լիմիթեդ»-ի հիմնադիր «Imex Executive Ltd»-ն ստեղծվել է «G.S.L. Low Consulting» իրավաբանական ընկերության ռուսական մասնաճյուղի կողմից: Բաժնետեր-տնօրեն ներկայացող Բրենդա Քոքսիջը ձևական ֆիգուր է: Նրա անվանը կարելի է հանդիպել տասնյակ այլ ընկերություններում (տես՝ լուսանկարում): Նա որոշ ժամանակ նաև «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ բաժնետեր «Ռայնովիլ փրոփերթի լիմիթեդի» տնօրենն է եղել:
Անցյալ տարի լրագրողների գաղտնազերծած օֆշորային ընկերությունների ցանկում կա նաեւ «Imex Executive Ltd»-ն, որի արմատները, ըստ «Գարդիան» թերթի հրապարակման, տանում են Ռուսաստանի Դաշնություն. ընկերության հետևում ոմն Իվան Կովալչուկ է:
«Imex Executive Ltd»-ն երևում է նաև բելառուսական CredexBank-ի բաժնետերերի մեջ: ԱՄՆ-ն այս բանկը մտցրել է «սև ցուցակում», քանզի վերջինս չի փայլում թափանցիկությամբ և դեպի օֆշոր փողերի լվացման, ինչպես նաև այլ ֆինանսական հանցագործությունների ռիսկային գործիք է դարձել: ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունն արգելել է որևէ գործարք այս բանկի հետ:
«Վանաձորի-Քիմպրոմ» ՓԲԸ-ի գործարքներով անմիջականորեն զբաղվել է Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախկին նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Նա անձամբ է ծանոթ օֆշորում գրանցված ընկերության բաժնետերերին, նրա մասնակցությամբ են կնքվել զանազան պայմանագրեր, կատարվել տարատեսակ գործարքներ: Նա պետք է պատմի, թե ինչպես եւ ինչու է «Վանաձորի-Քիմպրոմը» եւ «Նաիրիտ գործարանը» «գործուղել» օֆշոր:

Vanadzor-Kimprom – Former Armenian Chemical Giant the Latest Victim of Offshore Intrigue
Vanadzor-Kimprom CJSC, has become the latest corporate victim of murky offshore transactions plaguing Armenia.
Since 2007, 100% of the company’s stock has been owned by Roding Commercial Ltd., an offshore concern.
It’s not coincidental that the stories surrounding Armenia’s Nairit rubber plant and Vanadzor-Kimprom are similar.
According to Armenia’s State Registry of Legal Entities, Roding Commercial’s corporate address is the same as Rhinoville Property Ltd., which owns 90% of Nairit shares. That address is - 60 Cannon Street, London, EC4N 6NP.
The company that founded these two chemical entities (Vanadzor-Kimprom and Roding Commercial) is the same – Imex Executive Ltd.
The authorities in Armenia are attempting to conceal the owners of Vanadzor-Kimprom from the public eye. Armen Movsisyan, the former Minister of Energy and Natural Resources who now works as a presidential advisor, know full well who owns the shares of this company and why this one-time chemical giant, employing 700, is on the road to bankruptcy.
In a recent interview with Hetq, Movsisyan said that a Russian company owned Kimprom, but that he couldn’t remember the name.
For the past year or so, employees at Kimprom have been on forced leave and haven’t received wages for the period. Periodic protests by the workers have proved fruitless. It’s clear that top Armenian government officials have already handed over Kimprom to an offshore concern. Proceeds from the sale have disappeared in a number of directions.
Earlier, Lori Provincial Governor Artur Nalbandyan said the company owed 100 million AMD in back wages.
The chemical plant owes a staggering one billion AMD to HayRusGazArd and has racked up another one billion unpaid electricity bill. Kimprom also owes money to the Vanadzor Municipality in unpaid land and property taxes.
According to DataLex, a judiciary affairs website, there are nine suits filed against Kimprom. The utility Armenian Electricity Network has even sued in court, demanding that Kimprom be declared bankrupt in the hope of receiving some compensation from the sale of the company’s assets. The suit is still under review.
In 2011, Vanadzor-Kimprom was listed as the 127th largest taxpayer in Armenia, paying out 672 million AMD. In 2012, its ranking dropped to 282nd. By 2013, the company didn’t even make the list of top 1,000 taxpayers.
According to the State Registry, as of June 2, 2014, a 93 million AMD seizure demand has been placed on Kimprom. The paid-in capital of the company is nine million AMD.
Founded in 1929, the Vanadzor Chemical Plant started out manufacturing lime, expanding its production line over the years. Recently, it had begun to manufacture fertilizer as well. In 1999, the Vanadzor Chemical Plant was merged with the Vanadzor KimManrateleri Plant, and Prometey-Kimprom was born.
As of 1999, Vanadzor-Kimprom had a number of shareholders, but in 2007 Roding Commercial Ltd. Became the sole shareholder. Alexander Snegiryov, a Russian citizen, was appointed the plant’s manager. However, Roding was liquidated in 2010.
As to how the plant is being managed after Roding was officially liquidated only Snegiryov can say for sure. He remains the plant manager to date.
Imex Executive Ltd., which founded Roding, was an offshoot of a Russian branch ofG.S.L. Low Consulting.
Brenda Patricia Cocksedge, the name given as the latter’s shareholder and director, is a figurative one. It is linked to a vast number of individuals and offshore entities. At one time, this ‘person’ was also listed as the director of Rhinoville Property Ltd., the shareholder of Nairit.
Imex Executive also appears in a list of offshore companies exposed by reporters last year. The Guardian has reported that the company’s roots can be traced to a Russian businessman called Ivan Kovalchuk.
Imex was also a shareholder in the Belarus CredexBank.
United States authorities have included this bank in its ‘black list’ of banks known as potential money launderers of offshore funds and dabbling in other murky financial transactions. Based on a thorough investigation of the bank, in May of 2012, the Financial Crimes Enforcement Network of the U.S. Department of Treasury found that “Credex is a financial institution of primary laundering concern.”
Such a finding allows the U.S. to enact a number of restrictions against the bank and requires domestic financial institutions and financial agencies to take certain "special measures" against such an institution.
Back in Armenia, former energy minister Armen Movsisyan know better that anyone else what happened to Vanadzor-Kimprom. He personally knows the shareholders of the offshore company, and he was the force behind the various contracts signed.