«Վանաձորի-Քիմպրոմ». գործարքներ օֆշորում և անհայտ բաժնետերերով ընկերություններ
«Վանաձորի-Քիմպրոմ» ՓԲԸ-ն դարձել է օֆշորային գործարքների հերթական զոհը: 2007թ.-ից «Վանաձորի-Քիմպրոմի» 100 տոկոս բաժնետոմսերը պատկանում են օֆշորային «Ռոդինգ կոմմերշիալ լիմիթեդ» (Roding Commercial Ltd) ընկերությանը:
Պատահական չէ, որ «Վանաձորի-Քիմպրոմի» և «Նաիրիտ գործարանի» պատմությունները նման են: Համաձայն ՀՀ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների՝ «Ռոդինգ կոմմերշիալ լիմիթեդ» ընկերությունը գրանցված է «Նաիրիտ գործարանի» 90 տոկոս բաժնետեր «Ռայնովիլ փրոփերթի լիմիթեդ» («Rhinoville Property Limited») ընկերության հասցեում՝ ԼՈՆԴՈՆ,EC4NGPJP 60 Քենոն Սթրիթ: Այս երկու ընկերությունների հիմնադիրը և Roding Commercial Ltd-ի բաժնետերը նույն՝ օֆշորային «Imex Executive Ltd»-ն է: Ակնհայտ է, որ երկու քիմիական գործարանների համար նույն սցենարն ու սխեման է աշխատել:
Ինչո՞ւ է ստում Արմեն Մովսիսյանը
Իշխանությունները «Վանաձորի-Քիմպրոմ»-ի բաժնետերերին քողարկում են: ՀՀ նախագահի խորհրդական, էներգետիկայի և բնական պաշարների նախկին նախարար Արմեն Մովսիսյանը, սակայն, քաջատեղյակ է, թե ով է այս ընկերության իրական բաժնետերը, և ինչու է սնանկանում Վանաձորի նախկինում հսկա քիմիական գործարանը, որն ավելի քան 700 աշխատող ունի: Արմեն Մովսիսյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասել է, որ սեփականատերը ռուսական մի ընկերություն է, սակայն անունը իբրև չի կարողացել հիշել:
«Վանաձորի-Քիմպրոմը» պարտքերի մեջ «թաղված է»
Շուրջ մեկ տարի է՝ գործարանի աշխատակիցները հարկադիր պարապուրդի մեջ են: Նրանք չեն ստացել իրենց մեկ տարվա աշխատավարձը: Պարբերական բնույթ կրող բողոքի ցույցերը արդյունք չեն տալիս, որովհետև արդեն պարզ է, որ հայ պաշտոնյաները այս գործարանը ևս «հանձնել են» օֆշորին, և գործարանից գումարները հոսել են անհայտ ուղղություններով:
Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանն ասել է, որ «Քիմպրոմի» աշխատավարձի ընդհանուր պարտքը 100 մլն դրամ է: Բացի այդ՝ ընկերությունը «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ-ին պարտք է շուրջ 1 միլիարդ դրամ, մեկ միլիարդ դրամ է կազմում նաև ընկերության էլեկտրաէներգիայի պարտքը: Ընկերությունը հողի և գույքահարկի մեծ պարտքեր ունի նաև Վանաձորի քաղաքապետարանին:
«Դատալեքս» տեղեկատվական համակարգում «Վանաձորի-Քիմպրոմ» ՓԲԸ-ի դեմ կա սնանկության 9 հայց: 2012թ. «Էլեկտրասեվկավմոնտաժ» ՍՊԸ-ի առաջին դիմումը դատարանը վերադարձրել է, իսկ երկրորդ հայցը՝ բավարարել, և ընկերությունը սնանկ է ճանաչվել: Սակայն Վերաքննիչ դատարանը «Վանաձորի-Քիմպրոմի» բողոքը բավարարել է և փոփոխել ստորադաս ատյանի վճիռը՝ հաշվի առնելով նախկինում եղած քաղհայցն և վճիռը, որն ավարտվել է կողմերի համաձայնությամբ, և կազմվել է 70 մլն դրամ պարտքի մարման ժամանակացույց:
Հայցվորներից մեկն էլ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն է: Նրա ներկայացրած սնանկության հայցը դեռևս քննման փուլում է:
Ավելի քան 149 մլն դրամի պարտավորության համար «Զակնեֆտեգազստրոյ-Պրոմեթեյ» ԲԲԸ-ն ու «Վանաձորի-Քիմպրոմ» ՓԲԸ-ն համաձայնագիր են ստորագրել, սակայն վերջինս չի կարողացել մարել պարտավորությունները, ինչից հետո «Զակնեֆտեգազստրոյ-Պրոմեթեյը» բռնագանձման հայցով դիմել է դատարան և մասնակիորեն շահել դատը: Դատարանը լուծել է պարտքի մարման համաձայնագիրը և «Վանաձորի-Քիմպրոմին» պարտավորեցրել վճարել 112 մլն դրամի պարտքը: «Վանաձորի-Քիմպրոմը» նորից չի կատարել իր պարտավորությունները, և «Զակնեֆտեգազստրոյ-Պրոմեթեյ» ընկերությունն արդեն գործարանը սնանկ ճանաչելու պահանջով դիմել է դատարան: Դատարանը բավարարել է հայցը: «Վանաձորի-Քիմպրոմը» սնանկ է ճանաչվել:
ՊԵԿ-ի խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչությունը նույնպես սնանկության պահանջ է ներկայացրել շուրջ 2.2 մլրդ դրամ պարտավորության համար: 2013թ. նոյեմբերին Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը դատավոր Խաչատուր Խաչատրյանի նախագահությամբ սնանկ է ճանաչել «Վանաձորի-Քիմպրոմը»: Վերջինս բողոքարկել է վճիռը վերաքննիչ դատարան, որը և բեկանել ու նոր քննության է ուղարկել այն:
2011-ին խոշոր 1000 հարկատուների ցանկում «Վանաձորի-Քիմպրոմը» զբաղեցրել է 127-րդ հորիզոնականը` վճարելով է 672 մլն դրամ հարկ: 2012-ին ընկերությունը ցանկում 282-րդն էր` վճարելով շուրջ 330 մլն դրամ: «Վանաձորի-Քիմպրոմը» 2013թ. խոշոր հարկատուների ցանկում այլևս չկա:
Համաձայն պետռեգիստրի ծանուցման՝ ընկերության վրա արգելանք է դրված այս տարվա հունիսի 2-ից՝ 93 մլն դրամ բռնագանձման պահանջի կատարման համար: Նշենք, որ «Վանաձորի-Քիմպրոմ» ՓԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալը 9 մլրդ դրամ է:
Օֆշորային «Ռոդինգ կոմմերշիալ լիմիթեդ»-ի հիմնադիրը
«Վանաձորի-Քիմպրոմ» ՓԲԸ-ն 1999-ից սկսած տարբեր բաժնետերեր է ունեցել՝ «Վանաձորի ՋԷԿ» ՊՓԲԸ, «Վանաձորի քիմիական գործարան», «Պոլիկրիստալ ինվեստ»՝ 2005-2006թթ, «Զակնեֆտեգազստրոյ-Պրոմեթեյ»՝ 2006-2007թթ.:
2007թ. հունիսին գործարանի 100 տոկոս բաժնետերը դարձել է օֆշորային «Ռոդինգ կոմմերշիալ լիմիթեդ» ընկերությունը: Տնօրեն է նշանակվել Ռուսաստանի քաղաքացի Ալեքսանդր Սնեգիրյովը: Սակայն «Ռոդինգ կոմմերշիալ լիմիթեդ» ընկերությունը լուծարվել է 2010թ. փետրվարին: Թե ինչպես է տնօրինվում գործարանը այս ընկերության լուծարումից հետո, կիմանա Ա. Սնեգիրյովը, ով շարունակում է պաշտոնավարել մինչ օրս:
«Ռոդինգ կոմմերշիալ լիմիթեդ»-ի հիմնադիր «Imex Executive Ltd»-ն ստեղծվել է «G.S.L. Low Consulting» իրավաբանական ընկերության ռուսական մասնաճյուղի կողմից: Բաժնետեր-տնօրեն ներկայացող Բրենդա Քոքսիջը ձևական ֆիգուր է: Նրա անվանը կարելի է հանդիպել տասնյակ այլ ընկերություններում (տես՝ լուսանկարում): Նա որոշ ժամանակ նաև «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ բաժնետեր «Ռայնովիլ փրոփերթի լիմիթեդի» տնօրենն է եղել:
Անցյալ տարի լրագրողների գաղտնազերծած օֆշորային ընկերությունների ցանկում կա նաեւ «Imex Executive Ltd»-ն, որի արմատները, ըստ «Գարդիան» թերթի հրապարակման, տանում են Ռուսաստանի Դաշնություն. ընկերության հետևում ոմն Իվան Կովալչուկ է:
«Imex Executive Ltd»-ն երևում է նաև բելառուսական CredexBank-ի բաժնետերերի մեջ: ԱՄՆ-ն այս բանկը մտցրել է «սև ցուցակում», քանզի վերջինս չի փայլում թափանցիկությամբ և դեպի օֆշոր փողերի լվացման, ինչպես նաև այլ ֆինանսական հանցագործությունների ռիսկային գործիք է դարձել: ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունն արգելել է որևէ գործարք այս բանկի հետ:
«Վանաձորի-Քիմպրոմ» ՓԲԸ-ի գործարքներով անմիջականորեն զբաղվել է Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախկին նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Նա անձամբ է ծանոթ օֆշորում գրանցված ընկերության բաժնետերերին, նրա մասնակցությամբ են կնքվել զանազան պայմանագրեր, կատարվել տարատեսակ գործարքներ: Նա պետք է պատմի, թե ինչպես եւ ինչու է «Վանաձորի-Քիմպրոմը» եւ «Նաիրիտ գործարանը» «գործուղել» օֆշոր:

“Ванадзорский химпром”: сделки в оффшоре и компании с неизвестными акционерами
ЗАО “Ванадзорский химпром” стало очередной жертвой оффшорных сделок. С 2007 года 100 процентов акций предприятия принадлежат оффшорной компании “Родинг коммершиал лимитед” (Roding Commercial Ltd).
Неслучайно, истории двух ЗАО – “Ванадзорского химпрома” и “Завода “Наирит” – так похожи. Согласно данным Государственного реестра юридических лиц РА, компания “Родинг коммершиал лимитед” зарегистрирована по адресу компании “Райновил проперти лимитед” (“Rhinoville Property Limited”), владеющей 90 процентами акций завода “Наирит”: Лондон, EC4NGPJP 60, Кэнон Стрит.
Учредителем этих двух компаний и акционером Roding Commercial Ltd является одна и та же оффшорная компания “Imex Executive Ltd”. Очевидно, что для обоих химзаводов были использованы тот же сценарий и та же схема.
Почему Армен Мовсисян лжет
Власти покрывают акционеров “Ванадзорского химпрома”. Однако советник президента РА, бывший министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян хорошо осведомлен о том, кто является реальным акционером этой компании и почему некогда огромный ванадзорский химический завод, на котором работают свыше 700 человек, стал банкротом. В беседе с Hetq.am Армен Мовсисян сказал, что владельцем завода является российская компания, название которой он якобы не может вспомнить.
“Ванадзорский химпром” погряз в долгах
Уже около года работники завода находятся в вынужденном простое. Они не получили зарплату за год. Регулярно проводимые акции протеста не дают результата, потому что уже ясно, что этот завод также армянские чиновники “сдали” оффшору, и суммы текли с завода в неизвестных направлениях.
Губернатор Лори Артур Налбандян сообщил, что общая задолженность “Химпрома” составляет 100 млн драмов. Кроме того, около 1 млрд драмов компания задолжала ЗАО “Армросгазпром”, еще один миллиард составляет задолженность за электроэнергию. Большие долги образовались и в результате неуплаты мэрии Ванадзора налогов на землю и имущество.
В информационной системе “Даталекс” напротив ЗАО “Ванадзорский химпром” указано 9 исков о банкротстве. В 2012 г. суд вернул первый иск ООО “Электросевкавмонтаж”, а второй иск – удовлетворил, и компания была признана банкротом. Однако Апелляционный суд, учитывая имевшийся ранее гражданский иск и решение, которым стороны пришли к согласию и составили график погашения долга в 70 млн драмов, удовлетворил жалобу “Ванадзорского химпрома” и изменил решение нижестоящей судебной инстанции.
Одним из истцов была компания “Электрические сети Армении”, иск которой до сих пор находится в процессе рассмотрения.
ОАО “Закнефтегазстрой-Прометей” и ЗАО “Ванадзорский химпром” подписали соглашение, однако ЗАО не смогло погасить задолженности, после чего компания “Закнефтегазстрой-Прометей” обратилась в суд и частично выиграла иск. Суд обязал “Ванадзорский химпром” выплатить задолженность на сумму 112 млн драмов. Компания вновь не выполнила свои обязательства, и “Закнефтегазстрой-Прометей” обратилась в суд уже с требованием признать завод банкротом. Суд удовлетворил иск, и “Ванадзорский химпром” был признан банкротом.
Налоговая инспекция крупных налогоплательщиков КГД также выдвинула требование о банкротстве из-за задолженности на сумму около 2,2 млрд драмов.
В ноябре 2013 г. суд общей юрисдикции Лорийской области под председательством судьи Хачатура Хачатряна признал “Ванадзорский химпром” банкротом. ЗАО обжаловало решение в Апелляционном суде, который направил иск на повторное рассмотрение.
В 2011 г. “Ванадзорский химпром”, уплатив налоги на сумму 672 млн драмов, занял 127-ю горизонталь среди 1000 крупных налогоплательщиков. В 2012 г. компания, уплатив около 330 млн драмов налогов, стала 282-ой. В 2013 г. “Ванадзорского химпрома” среди крупных налогоплательщиков уже не было.
Согласно информации Госрегистра, со 2 июня этого года на компанию наложен арест с целью выполнения требования о взыскании 93 млн драмов. Отметим, что уставной капитал ЗАО “Ванадзорский химпром” составляет 9 млрд драмов.
• Основанный в 1929 г. Ванадзорский химический завод выпускал известь. Затем производство было расширено за счет новых видов продукции: аммоний, меламин, синтетические корунды, различные кристаллы, а в последнее время – удобрения. В 1999 г. на основе ЗАО “Ванадзорский химический завод” и “Ванадзорский завод химволокна” была создана компания “Прометей Химпром”, которая производила карбид, корунд, аммоний, ацетатную ленту, ацетатные волокна, меламин и т.д.
Учредитель оффшорной компании “Родинг коммершиал лимитед”
Начиная с 1999 г. ЗАО “Ванадзорский химпром” меняло акционеров. В июне 2007 г. владельцем 100 процентов акций завода стала оффшорная компания “Родинг коммершиал лимитед”. Директором был назначен гражданин России Александр Снегирев. Однако в феврале 2010 г. “Родинг коммершиал лимитед” была расформирована. О том, как осуществляется руководство заводом после роспуска компании, будет знать А.Снегирев, который продолжает занимать свой пост по сей день.
Учредитель “Родинг коммершиал лимитед” компания “Imex Executive Ltd” была создана российским филиалом юридической компании “G.S.L. Low Consulting”. Представляющаяся акционером-директором Бренда Коксидж является формальной фигурой. Ее имя можно встретить в десятках других компаний (см.фото). Некоторое время она была также директором компании “Райновил проперти лимитед” – акционера ЗАО “Завод “Наирит”.
В рассекреченном в прошлом году журналистами списке оффшорных компаний числилась также компания “Imex Executive Ltd”, корни корторой, согласно газете “Гардиан”, ведут в Российскую Федерацию – за компанией стоит некто Иван Ковальчук.
“Imex Executive Ltd” можно увидеть и среди акционеров белорусского CredexBank. США включил этот банк в “черный список”, поскольку он не отличается прозрачностью и является рискованным инструментом отмывания денег в оффшоре, а также финансовых инструментов. Министерство финансов США запретило любые сделки с этим банком.
Сделками ЗАО “Ванадзорский химпром” занимался непосредственно бывший министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян. Он лично знаком с акционерами зарегистрированной в оффшоре компании, с его участием были заключены различные договоры, осуществлены различного рода сделки. Он должен рассказать, как и почему “командировал” в оффшор “Ванадзорский химпром” и “Завод “Наирит”.