Եվրադատարանն ընդդեմ Ռուսաստանի. 1.86 մլրդ եվրո՝ «Յուկոս»-ին
Ստրասբուրգի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը նույնպես ընդդեմ Ռուսաստանի որոշում է կայացրել՝ նավթային «Յուկոս» ընկերության օգտին լուծելով 2011-ից քննվող գանգատը:  Այս մասին հայտնում է BBC-ն: Համաձայն Եվրադատարանի որոշման՝ Ռուսաստանի Դաշնությունը 1.86 մլրդ եվրո պետք է փոխհատուցի «Յուկոսի» բաժնետերերին: «Յուկոսը», սակայն, պահանջել էր 98 մլրդ եվրո:
ՄԻԵԴ-ի այս որոշումը վերջնական չէ և կարող է բողոքարկվել ՄԻԵԴ-ի Մեծ պալատում երեք ամսվա ընթացքում:
Հիշեցնենք, որ Հաագայի դատարանը օրերս ևս մեկ որոշում էր կայացրել ընդդեմ Ռուսաստանի, համաձայն որի՝ ՌԴ-ն պետք է 50 մլրդ դոլար վճարի «Յուկոս»-ին:
Ամստերդամի դատարանում դեռևս ընթանում է «Յուկոս»-ի հայաստանյան դստեր խմբի դատավարությունը: Նավթային «Յուկոս» ընկերությունը, հիշեցնենք, Հայաստանում հիմնադրել էր «Յուկոս ՍՆԳ Ինվեստմենտ»-ը, որի դուստր ընկերությունների ակտիվները կրկնակի գերազանցել են ՀՀ պետական բյուջեն

ЕСПЧ против России: ЮКОСу должно быть выплачено 1,86 млрд драмов
Европейский суд по правам человека в Страсбурге тоже принял решение против России, присудив бывшим акционерам компании ЮКОС 1,86 млрд евро в качестве компенсации по их жалобе против России, рассмотренной еще в 2011 году. Однако истцы изначально требовали 98 млрд долларов, сообщает ВВС.
Решение не является окончательным и может быть обжаловано в Большой палате ЕСПЧ одной из сторон в течение трех месяцев.
Напомним, что на днях арбитражный суд в Гааге также принял решение против России. Согласно этому решению РФ, должна будет выплатить бывшим владельцам ЮКОСа чуть более 50 млрд долларов.
А в Амстердамском суде все еще продолжается судебный процесс по делу армянских дочерних компаний ЮКОСа. Напомним, что нефтяная компания ЮКОС основала в Армении “ЮКОС СНГ Инвестмент”,активы дочерних компаний которой вдвое превышали госбюджет РА.