Բնապահպանության նախարար. «Ախթալայում կա փնթի հանքարտադրություն»
-Բնապահպանության նախարարության կողմից 2014թ.-ին ի՞նչ տույժեր և տուգանքներ են կիրառվել բնապահպանական պարտավորություններ չկատարող Լոռու մարզի հանքարդյունաբերական ընկերությունների նկատմամբ:
-Կարևոր հարց է դա: Ուրեմն, 2014թ.-ին նախարարության կողմից Լոռու մարզի ընդերքօգտագործողների մոտ բնապահպանական ստուգումներ չեն իրականացվել: Երբ ինձ նշանակեցին նախարար, մենք մեր թիմով փորձեցինք հասկանալ՝ ինչ է կատարվում և ինչ խնդիրներ կան ոլորտում: Անկախ նրանից, թե դա էներգետիկայի ոլորտ էր, թե այլ գերատեսչության, մենք ուսումնասիրություն անցկացրեցինք: Եղան մարդիկ, որոնց մենք ուղղորդեցինք կարգի բերել իրենց ոլորտը՝ հիշեցնելով, որ այլ պարագայում խնդիրներ կունենան: Մենք հստակ քայլեր չիրականացրինք՝ հաշվի առնելով, որ որոշակի ժամանակ է պետք այդ խնդիրները լուծելու համար: Այս տարի մարզի երկու հանքարդյունաբերական ընկերություններում` «Ախթալայի ԼՀԿ»-ում և Արմանիսի «Սագամար» ՓԲԸ-ում արդեն մեկ շաբաթից ավելի է՝ տեսչական ստուգումներ ենք իրականացնում: Առավելագույնը 10 օր հետո մենք Ձեզ հստակ կտրամադրենք ստուգման արդյունքները:
-Ի՞նչ է սպասվում Ֆիոլետովոյի ոսկու հանքավայրին:
-Երբ մենք փորձեցինք այս հանքի փորձաքննությունն իրականացնել, հանքի սեփականատերը կտրուկ հետ վերցրեց իր բոլոր փաստաթղթերը և ժամանակ խնդրեց իր առաջարկությունը վերանայելու և կրկին փորձաքննության ներկայացնելու համար: Բայց ես, որպես նախարար, միանշանակ հաշվի եմ առնելու նաև Ֆիոլետովոյի բնակչության կարծիքը: Դա կարևոր է մեզ համար, առավել ևս, որ Ֆիոլետովոյում հայեր չեն ապրում, մոլոկաններ են ապրում և զբաղվում են գյուղատնտեսությամբ: Այնուամենայնիվ, քանի դեռ մեզ մոտ փորձաքննության փաստաթղթերը չկան, ես հստակ ոչինչ չեմ կարող ասել:
-Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատի «Նահատակ» ձորի պոչամբարի պոչանքերը տարիներ շարունակ թափում են Դեբեդ գետը: ԼՀԿ-ի սեփականատեր Մաքսիմ Հակոբյանը գործող պոչամբարի հարևանությամբ՝ 40 հա –ի վրա նախատեսում է կառուցել նոր պոչամբար` երկաթգծից 500 մետր, իսկ Դեբեդ գետից հազիվ 600 մետր հեռավորության վրա: Ինչպիսի՞ն է լինելու դրա հետևանքերը:
-Ես ուզում եմ Ձեզ հետ շատ անկեղծ լինել: Իրոք, Ախթալայում կա փնթի հանքարտադրություն: Մենք դա տեսել ենք, բայց դրանից հետո, երբ նոր սեփականատերը եկավ, նա մեզ վստահեցրեց, որ որոշակի ժամանակահատված է իրեն պետք, որպեսզի կարգավորի խնդիրը: Ինչ-որ չափով դրական արդյունքներ մենք նկատեցինք: Ավելացան աշխատատեղեր: Նրանք ազդակիր Մեծ Այրում համայնքի խմելու ջրի խնդիրը խոստացան լուծել: Չեմ ժխտում, «Նահատակ» ձորի պոչամբարը,այո, շատ վատ վիճակում է: Այս պահին այնտեղ մեր կողմից իրականացվում է տեսչական ստուգում: Մենք Մաքսիմ Հակոբյանի հետ զրուցել ենք, ներկայացրել ենք խնդիրները: Հակոբյանը ինքն ընդունում է դրանք և ասում է, որ ցանկություն ունի շրջակա միջավայրին չվնասող արտադրություն կազմակերպել:
-Տեղյա՞կ եք Դեբեդ գետի էկոլոգիական վիճակին:
-Մեր տվյալներով, այսօր Դեբեդ գետի ջուրը էկոլոգիապես բարվոք վիճակում չէ, մանավանդ հանքարդյունաբերական ընկերությունների տարածքներում: Դեբեդի ջրերը աղտոտում է նաև ազգաբնակչությունը: Մենք երկու դեպքում էլ ուսումնասիրել ենք գետի վիճակը և ունենք դրա պատկերը: Դեբեդում լուրջ աղտոտվածություն կա: Մենք կարճ ժամանակ հետո կներկայացնենք մեր ստուգումների արդյունքները և կկիրառենք պատժամիջոցներ:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում Թումանյանի տարածաշրջանի պոչամբարների անվտանգության վիճակը, դրանք 8-ն են:
-Պոչամբարները ՀՀ արտակարգ իրավիճակների և էներգետիկայի նախարարություններին են պատկանում: Մենք ընդամենը այնտեղ բնապահպանական վերահսկողություն ենք կատարում:
-Ես հենց բնապահպանական վերահսկողության առումով էլ հարցնում եմ:
-Ախթալայի ԼՀԿ-ի գործող պոչամբարի հետ կապված որոշակի բարդություն կա, պոչամբարն արդեն լցվել է և կարող է թափվել գետը: Երկրորդը`լցված պոչամբարների ռեկուլտիվացիայի աշխատանքներ պետք է պարտադիր իրականացվեին: Մենք մի նախագիծ ենք մշակում և առաջիկայում դիմելու ենք կառավարությանը` լքված և մինչ այսօր ռեկուլտիվացիայի չենթարկված պոչամբարներում բնապահպանական վճարների գումարներով պիլոտային ծրագրեր իրականացնելու և դրանք փակելու համար: Հուսով եմ, որ կարճ ժամանակ հետո մենք կսկսենք այդ աշխատանքները:
-Լոռու մարզում բնապահապանական ի՞նչ ծրագիր է իրականացվել Ձեր պաշտոնավարման ընթացքում:
- Ասեմ Ձեզ, այդ տարածքներում բնապահպանական ոլորտի հետ կապված ծրագրեր իրականացնելու համար մեր նախարարությանը պլանավորված գումարներ չեն հատկացվում: Դրանք իրականացնում են համայնքները`ընկերությունների բնապահպանական վճարների սուբվենցիաներով: Մենք բյուջեում ունենք սուղ միջոցներ: Այնուամենայնիվ, մենք առաջիկայում նախատեսում ենք դոնոր կազմակերպությունների հետ միասին անտառների վերականգնման աշխատանքներ իրականացնել Լոռու մարզի Թումանյանի տարածաշրջանում: Մենք հիմա սպասում ենք ֆինանսավորման:
-Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանի ծխնելույզը 2010թ. Կոշաբերդ սարի գագաթ բարձրացնելուց հետո «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» ընկերությանը հաջողվեց բնապահպանության նախարարության միջոցով նվազեցնել գործարանի արտանետումների ծավալները և պետբյուջեին վճարվող բնապահպանական իր վճարները: Դրա արդյունքում տարեցտարի նվազում են նաև պետբյուջեից համայնքի բյուջեին հատկացվող բնապահպանական սուբվենցիաները: Հնարավոր համարո՞ւմ եք նախարարության կողմից պղնձաձուլական գործարանի արտանետումների ծավալների վերանայումը:
- Առաջիկայում մենք տեսչական ստուգումներ կիրականացնենք նաև «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» ընկերության Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանում: Մեր համոզմամբ, արտանետումների ծավալները կպակասեն միայն այն դեպքում, երբ իրենց արտադրության ծավալները նվազեն: Եթե չեն նվազել, ապա արտանետումների ծավալները մնում են նույնը: Ինչ վերաբերում է խողովակի բարձրացնելով արտանետումների նվազելուն, դա իրականում այդպես չի կարող լինել: Այդ դեպքում գործարանի արտանետումներն ավելի մեծ տարածք են ընդգրկում: Միգուցե խողովակը բնակչությունից մի քիչ հեռացվել է: Ես առաջիկայում կհանդիպեմ «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» ընկերության սեփականատիրոջ հետ, մենք կքննարկենք թեման, կպարզենք ինչու են վերանայվել իրենց բնապահպանական վճարները: Դա եղել է մինչ իմ նախարար նշանակվելը: Ես հարցին հետամուտ կլինեմ և այդ մասին մենք կխոսենք նաև Ալավերդու քաղաքապետի հետ:

Министр экологии: “В Ахтале мы имеем неряшливую добывающую промышленность”
Какие штрафы и пени были назначены в 2014 г. министерством экологии горнодобывающим компаниям Лорийской области, которые не выполнили свои экологические обязательства?
В 2014 г. министерство не проводило экологические проверки недропользователей. Наша команда пыталась выяснить, какие проблемы имеются в этой сфере. Были люди, которым мы объяснили, что необходимо привести в порядоку свою сферу, поскольку в противном случае у них будут проблемы. Учитывая, что для решения проблем требуется определенное время, мы не предприняли конкретных шагов. В этом году уже больше недели в двух крупных горнодобывающих компаниях Лори – Ахталинском горнообогатительном комбинате и ЗАО “Сагамар” в Арманисе – проводятся инспекционные проверки. Максимум через десять дней мы представим конкретные результаты мониторинга.
Какая судьба ждет золотоносное месторождение в Фиолетово?
Когда мы решили провести экспертизу этого месторождения, его собственник сразу забрал документы и попросил время для пересмотра предложения и повторного представления его на экспертизу. Но я как министр однозначно учту мнение населения Фиолетово. Для нас это важно, тем более, что в Фиолетово живут  молокане, которые занимаются сельским хозяйством. Пока у нас нет документов экспертизы, поэтому ничего конкретного я сказать не могу.
Хвосты из расположенного в ущелье Наатак хвостохранилища Ахталинского горнообогатительного комбината постоянно сливаются в реку Дебед. Владелец АГК Максим Акопян планирует построить рядом с комбинатом новое хвостохранилище, которое будет находиться на расстоянии 500 метров от железной дороги и 600 метров от реки Дебед. Какими последствиями это червато?
Хочу быть откровенным. В Ахтале мы действительно имеем неряшливую добывающую промышленность. Когда пришел новый собственник, он сказал нам, что для решения проблемы ему нужно время. Какие-то положительные результаты мы увидели, были созданы  новые рабочие места. Они обещали решить проблемы питьевой воды в общине Мец Айрум. Я не отрицаю, что хвостохранилище в ущелье Наатак находится в очень плохом состоянии. В данный момент мы проводим там инспекционную проверку. Мы беседовали с Максимом Акопяном, представили ему существующие  проблемы. Он их не отрицает, говорит, что хочет организовать производство, которое не будет причинять ущерб окружающей среде.
У Вас есть данные об экологическом состоянии реки Дебед?
По нашим данным сегодня экологическое состояние воды в Дебеде неблагоприятно, особенно в тех местах, где действуют добывающие компании. Воду в реке загрязняет и население. Мы изучили состояние реки и знаем, какая там картина. Дебед серьезно загрязнен. В ближайшее время мы представим результаты наших изучений и введем санкции.
Как Вы оцениваете безопасность восьми хвостохранилищ Туманянского района?
Хвостохранилища подчиняются министерствам чрезвычайных ситуаций и энергетики РА. Мы всего лишь обеспечиваем там экологический контроль.
Именно этот аспект меня и интересует.
Сложности имеются с действующим хвостохранилищем Ахталинского горнообогатительного комбината, которое уже заполнено, и хвосты могут попасть в реку. Кроме того, в обязательном порядке должны были быть проведены работы по рекультивации заполненных хвостохранилищ. В настоящее время мы разрабатываем проект и в ближайшее время обратимся в правительство для того, чтобы на заброшенных и не подвергавшихся по сей день рекультивации хвостохранилищах  осуществить за счет экологических платежей пилотные программы. Надеюсь, что эти работы мы начнем очень скоро.
Какие экологические программы были осуществлены в Лорийской области в период Вашего пребывания на посту министра экологии?
Для осуществления экологических программ на этих территориях нашему министерству запланированные средства не выделяются. Программы осуществляют общины за счет экологических платежей. Тем не менее в ближайшее время мы планируем вместе с организациями-донорами провести работы по восстановлению лесов в Туманянском районе Лорийской области. Сейчас мы ждем финансирования.
В 2010 г. компании “Армениан Капор Программ” при содействии министерства экологии удалось сократить объемы выбросов. Соответственно сократились перечисляемые этой компанией в госбюджет экологические платежи. В результате выделяемые общинам экологические субвенции с каждым годом сокращаются. Вы считаете возможным пересмотр объемов выбросов принадлежащего этой компании медеплавильного завода?
В ближайшее время мы проведем инспекционные проверки и на алавердийском медеплавильном заводе компании “Армениан Капор Программ”. Мы убеждены, что объемы выбросов сократятся только в том случае, если они сократят объемы своего производства. В ближайшее время я встречусь с владельцем компании “Армениан Капор Программ”, чтобы выяснить, почему они пересмотрели свои экологические платежи. Это было сделано до моего назначения министром. На эту тему мы побеседуем также с мэром Алаверди.