Ո՞վ կհաղթի՝ մոլոկանները, թե «ոսկու տենդով» տառապողները
Լոռու մարզի Ֆիոլետովո գյուղի ոսկու հանքավայրը գտնվում է Ֆիոլետովոյով հոսող Աղստև գետի աջ ափին՝ մոլոկան Ալեքսեյ Մորոզովի և նրա հարևանների տների հարակից տարածքում: Ա. Մորոզովի տնից մինջև ոսկու հանք հասանք 5 րոպեում:
«Ես 7 երեխա ունեմ: Մի կերպ ոտքի եմ կանգնել: Ընտանիքիս համար տուն եմ կառուցել: Երբ հանքը բացեն, ես և իմ ընտանիքը կզրկվենք մեր տնից և հանքին կպած մեր 2 հա վարելահողից»,- հանքի տարածք ուղեկցելիս պատմում է Ալեքսեյ Մորոզովը:
Ֆիելոտովո համայնքի 1532 բնակիչները հիմնականում մոլոկաններ են: Այստեղ ընդամենը 2 հայ ընտանիք է ապրում: Մոլոկաններն ամուր կառչած են իրենց հողին և նրանցից ոչ մեկն անցած դժվար տարիներին չի լքել Ֆիոլետովոն: Ֆիոլետովոյի բնակիչները ոսկու հանքավայրի բացմանը կտրականապես դեմ են:
Ֆիոլետովոն ունի 297 հա վարելահող, 606 հա խոտհարք և 730 հա արոտավայր: Հանքավայրի շահագործման դեպքում Ֆիոլետովոն կկորցնի 11,65 հա հողատարածք: Համաձայն բնապահպանության նախարարություն ներկայացված նախագիծի՝ դա Ֆիոլետովոյի հանքավայրի շահագործման համար հատկացված տարածքն է: Բացհանքի տարածքը զբաղեցնելու է 5.2 հա: 4 հա հողատարածքում կկուտակվի հանքի լցակույտը: Հողերի օգտագործումը նախատեսված է վարձակալության պայմաններով՝ 6 տարի ժամկետով: Հանքը շահագործվելու է բաց եղանակով: Հանքաքարը վերամշակելու նպատակով տեղափոխվելու է մինչև Արմանիսի կամ Արարատի հարստացուցիչ ֆաբրիկա:
«Գյուղի կեսը հանքի տեղամաս պետք է դառնա: Այդ ամբողջ տարածքը պետք է մեզանից վերցնեն: Այդ ժամանակ ևս 150 մոլոկանների բնակարաններ կհայտնվեն հանքի տեղամասի տարածքում»,- ասում է Ալեքսեյը: | ![]() |
Համայնքապետ Ալեքսեյ Նովիկովը հանքի գործունեության երեք կարևոր վտանգ է նշում. առաջինը՝ հանքը փորվելու է գետի մակարդակից ցածր, այդ դեպքում գետի ջրերը կկորչեն: «Խմելու ջուր ունենալու երաշխիքը կկորցնենք»,-ասում է գյուղապետը:
Երկրորդը` գյուղի 1200 գլուխ խոշոր եղջերավոր և 680 գլուխ մանր եղջերավոր անասունների միակ արոտավայրը գյուղից հեռու է 15-20 կմ: Արոտավայրի ճանապարհն անցնում է հենց այդ տարածքով: «Երբ սկսեն աշխատել այդ անցումը կփակվի: Արոտավայրի ճանապարհ չի լինի»,-հավելում է Ա.Նովիկովը:
Երրորդը՝ հանքը գտնվում է գյուղին շատ մոտ, գյուղացիների տների հարևանությամբ: Անընդհատ պետք է լինի շարժիչների աղմուկ, փոշի, դա վնասելու է ոչ միայն շրջակա միջավայրին, այլ ամբողջ տարածքին:
Գյուղապետն ասում է, որ հանքի բացման դեպքում սեփականատերը կարող է գյուղի ճանապարհը վերանորոգել, ինչ-որ բաներ երեխաների համար անել, բայց դրանք կլինեն ժամանակավոր բաներ: «Իսկ հանքը մեր գյուղի ապագա սերնդի ամբողջ ապագան պետք է փչացնի»,-ասում է Ա.Նովիկովը:
«Մենք արդեն երեք անգամ համայնքային լսումներ ենք անցկացրել: Չգտնվեց այնպիսի մարդ, որ ասի, թե՝ դե լավ, թույլատրենք, համաձայն եմ: Նույնիսկ մարդիկ ՀՀ կառավարությանն ու ՀՀ բնապահպանության նախարարությանն են նամակ ուղարկել: Բոլորը գործին տեղյակ են: Այդ տարածքը նաև պատմական հուշարձան է: 2,5-3 հազար տարի առաջ հանքի տարածքում քաղաքակիրթ բնակչություն է ապրել, և մենք իրավունք չունենք այդտեղ որևէ բան կառուցել կամ քանդել»,- ասում գյուղապետ Ալեքսեյ Նովիկովը: |
Վասիլի Զադորկինն ասում է, որ եթե հանքը բացվի` գյուղի «թթվածինն էլ է փակվելու»: «Ամբողջ գյուղով ոսկու հանքի հարցը արդեն քննարկել ենք: Մենք բոլորս դեմ ենք այդ հանքին, արդեն գիտենք՝ այնտեղ ճառագայթումը կբարձրանա, և ջուրը կանհետանա այստեղից, նույնիսկ կովերի խմելու ջուրը կանհետանա: Մենք բոլորս դեմ ենք, որովհետև մեր կովերը արածելու տեղ չեն ունենալու»:
Համաձայն ներկայացված նախագծի՝ բացահանքն աշխատելու է տարեկան 300 օր, օրը 8 ժամ: Աշխատողների ընդհանուր թվաքանակը 29 մարդ պետք է լինի, որից 9-ը՝ վարչական աշխատողներ և ծառայողներ, 20-ը՝ բանվորներ:
«Չեք համաձայնի աշխատել հանքում»,- հարցրինք Վասիլիին: «Մեզ պետք չէ, այդպիսի աշխատանքը, որով նրանք մեզ սպանելու են»,- պատասխանեց Վասիլին:
Ֆիոլետովոյի գյուղացիները աշխատանքի համար մեկնում են Ղարաբաղ, Ալավերդի, Երևան: «Գիշեր-ցերեկ աշխատում ենք: Մարդիկ իրենց քրտինքով ապրում են»,- ասում է Վասիլին և պատմում,-Թեղուտի հանքը շահագործելուց հետո գնացել եմ Թեղուտ: Շնող գետը ոչ գետա. ոչ խմելու ջուրա, անասունն էլ չի էդ գետի ջրից խմում: Մի ժամանակ գնացել ենք էնտեղ մոշ ենք հավաքել, հմի էլ, եսիմ ինչ է դարձել էնտեղ: Նույն բանն էլ մեր գետի` Աղստևի հետ է լինելու, Ֆիեոլետովոյում լինելու է ավելի վատը, քանի որ մեր տարածքը փոքր է: Եթե մենք չկարողանանք արդյունքի հասնել, պարտադրված պետք է լքենք մեր գյուղը և Հայաստանը»,- ասաց Վասիլին:
Վասիլի Զադորկին | Ագրաֆենա Դյակոնովա |
Գյուղամիջում գտնվող խանութի վաճառողուհի Ագրաֆենա Դյակոնովան զայարույթով ընդունեց ոսկու հանքի մասին մեր հարցը. «Ֆիոլետովոյի բնակիչները պետք է կորցնեն իրենց կյանքը և տունը ` մի քանի մարդու հարստանալու համար: Նրանք կհարստանան մեր երեխաների և թոռների կյանքի հաշվին: Իսկ ընդհանրապես կա՞ իրավունք բացել հանքը` գյուղի տարածքում»,- հարցրեց Ագրաֆենան:
«Ոչ, մենք երբեք չենք համաձայնի ոսկու հանքի բացմանը: Երեք անգամ հարցը քննարկվել է, երկու անգամն էլ ես դեմ եմ քվեարկել: Ամբողջ գյուղը դեմ է: Բոլորն են դեմ, բոլորը: Հիմա, եթե մեզ մոտ բացվի հանքը, դուք պատկերացնում եք, այդքան գրունտը հարկավոր կլինի հանել, որտե՞ղ են այն թափելու»,- հարցրեց Անդրեյ Զորկինը:
«Մեր գլխին են թափելու, որտեղ»,-պատասխանում է զայրացած Ագրաֆենան:
«Բացի այդ, վտանգավոր են պայթեցումները: Մեզ մոտ այսպես, թե այնպես հողը սողանքային է: Հանքը մեզ օգուտներ չի բերի»,- հավելում է Անդրեյը:
Անդրեյ Զորկին | Միխայել Արենին |
«Մենք հանքի տարածքը կբաժանենք մեր մեջ: Յուրաքանչյուրս, թեկուզ 2 մ հողի անձնագիր կստանանք, այն ժամանակ ես իմ կուսոկ հողաբաժինը չեմ զիջի ոչ մեկին, որ այնտեղ հանք բացվի»,-ավելացնում է Միխայել Արենինը:
«Եթե համայնքի ընդհանուր ժողովում ընկերությունը Ֆիոլետովո գյուղի բնակիչների հետ ընդհանուր հայտարարի չգա, Ֆիոլետովոյի ոսկու հանքը չի բացվի: Բայց հիմա ընկերությունը փորձում է Ֆիոլետովոյի գյուղացիների բարձրացրած որոշ հարցեր լուծել` ընդհանուր հայտարարի գալու համար: Եթե գյուղացիները համառորեն դեմ կանգնեն` հանքը չի բացվի»,-«Հետքին» աասաց Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը:
Հունվարի 23-ին Հանրային խորհրդում հանքի շահագործման վերաբերյալ քննարկմանը 4 հանձնաժողովներն էլ բացասական դիրքորոշում է հայտնել նախագծի վերաբերյալ՝ հայտարարելով, որ այն նպատակահարմար չէ:
Ովքեր են Ֆիոլետովոյի հանքավայրի բաժնետերերը
Հայաստանում գրանցված «Գրեյդ Ռեդմենտ» ՍՊԸ-ն է ստացել Ֆիոլետովոյի տարածքում ուսումնասիրություններ կատարելու լիցենզիան: Նույն ընկերությունն էլ պատրաստվում է շահագործել հանքավայրը:
«Գրեյդ Ռեդմենտը» հիմնադրվել է 2005-ին, հիմնադիրներն են եղել Հասմիկ Հարությունյանը, Մայրեն Բատոյանը և Վարդան Մարգարյանը:
«Գրեյդ Ռեդմենտ» ՍՊԸ-ն ուսումնասիրության և բնապահպանական թույլտվություններն ստացել է այն ժամանակ, երբ ՀՀ բնապահպանության նախարար էր Վարդան Այվազյանը, այժմ պատգամավոր, ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ: Հասմիկ Հարությունյանը Այվազյանի ղեկավարած տարիներին ԲՆ աշխատակազմի բնապահպանության պետական տեսչության ընդերքի երկրաբանամարկշեյդերական վերահսկողության բաժնի պետ Երվանդ Հովհաննիսյանի կինն է: Մայրեն Բատոյանը՝ Վարդան Այվազյանի կնոջ ընկերուհին և համագյուղացին: Այդ մասին «Հետքը» տարիներ առաջ գրել էր: Վարդան Մարգարյանը Մեղրաձորի հանքավայրը շահագործող «Մեղրաձոր գոլդ» ընկերության սեփականատերն ու տնօրենն է:
2014թ. գարնանը բաժնետերերի որոշակի փոփոխություն է եղել: Հասմիկ Հարությունյանը մնացել է, Վարդան Մարգարյանն իր բաժնեմասը գրանցել է դստեր՝ 24-ամյա Մանե Մարգարյանի անվամբ, իսկ Մայրեն Բատոյանն իր բաժնեմասը փոխանցել է Սերոժ Սարգսյանին:
Մանեի հետ ֆեյսբուքյան սոցիալական ցանցի միջոցով փորձեցինք կապ հաստատել և զրուցել հանքի մասին, վերջինս արձագանքեց, սակայն երբ իմացավ, որ խոսքը Ֆիոլետովոյի հանքի և իր անվամբ գրանցված բաժնեմասի մասին է, այլևս չպատասխանեց մեր հարցերին:
Երրորդ բաժնետեր Սերոժ Սարգսյանը չարենցավանցի է, ապրում է Վարդան Այվազյանի հարևան թաղամասում: Չարենցավանցիներից տեղեկացանք, որ վերջինս Վարդան Այվազյանի որդու ընկերն է:
«Գրեյդ Ռեդմենտ» ընկերությունը գրանցված է Արին Բերդի 7 հասցեում: Այցելեցինք այդ հասցե, սակայն այդ ընկերության որևէ գրասենյակ կամ ընկերության մասին որևէ տեղեկություն իմացող տարածքում չկար: Այն կիսաամայի էր:
Արին Բերդի 7 հասցեն |
Ի վերջո, կարողացանք հադիպել ընկերության տնօրեն Գրիգոր Գյուրջյանի հետ: Հանդիպմանը ներկայացել էր նաև բաժնետեր Մանե Մարգարյանի հայրը՝ Վարդան Մարգարյանը: Նա իր մասին պատմեց, որ եղել է Սոթքի և Մեղրաձորի հանքավայրերի տնօրենը, իրեն է պատկանում Մեղրաձորում վերջին տարիներին բացված հանքավայրը:
Տնօրեն Գրիգոր Գյուրջյանն էլ խորհրդային տարիներին երկրաբանության նախարարի առաջին տեղակալն է եղել:
«Մենք զասլուժաննի մարդիկ ենք, պաշտոնյայի տղա չենք, որ էս ունենանք, էն ունենանք, մենք մաքառել ենք դրա համար»,-ասում է Վ. Մարգարյանը:
Մեր հարցին, թե Վարդան Այվազյանի հետ ինչ առնչություն ունեն, Վարդան Մարգարյանը պատասխանում է, որ մոտ կապեր չունեն. «Էնքանով, որքանով որ էս բաների ժամանակ բնապահպանության նախարարն ինքն էր, էդ ձև ենք առնչվել»:
Հաջորդ հարցով փորձում ենք ճշտել, թե բացի իրենից, ովքեր են մյուս բաժնետերերը, Վարդան Մարգարյանը պատասխանում է. «Ոչ մեկը»: Ճշտող երկրորդ հարցն ենք տալիս, թե իսկապե՞ս միայն ինքն է: Պատասխանում է՝ «հա»: Մեր դիտարկմանը, թե ռեգիստրում 33 % բաժնեմասն էլ Հասմիկ Հարությունյանին է, պատասխանանում է. «Էլի ես եմ իրանց տեղադրել: Իմ հարազատներն են»: Թե ինչ հարազատական կապ ունեն, չի մանրամասնում:
Սերոժ Սարգսյանի մասին հարցի պատասխանը Գ. Գյուրջյանն ու Վ. Մարգարյանը փոքր-ինչ երկար փնտրեցին: Վերջապես Գ.Գյուրջյանն ասաց, որ իր մտերիմն է: «Սխալվեցի, որ իմ անունը չգրեցի, մտածեցի՝ կարող է ասեն նախկին փոխնախարար է, այդ ձև սկսեն բզբզել»,-հիմնավորեց նա:
Ի՞նչ է նախատեսված Ֆիոլետովոյի հանքի համար
Ֆիոլետովոյի հանքավայրի տարածքը |
ՀՀ բնապահպանության նախարարության «Բնապահպանական փորձաքննություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Հենրիկ Գրիգորյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ Ֆիոլետովոյի հանքի արդյունահանման բնապահպանական եզրակացություն դեռևս չեն տվել: «Գրեյդ Ռեդմետ» ընկերության տնօրեն Գրիգոր Գյուրջյանը պատմեց, որ իրենք հետ են վերցրել նախագիծը, որպեսզի փոփոխեն և, գյուղացիների առաջարկներն ու պահանջները ներառելուց հետո, նորից ներկայացնեն փորձաքննության:
Գ. Գյուրջյանը համոզված է, որ չի կարող ողջ համայնքը դեմ լինել հանքին, քանի որ համայնքի աշխատունակ մարդկանց մեծ մասը մեխանիզատորներ են ու աշխատում են տարբեր հանքերում: Ըստ Գ.Գյուրջյանի` գյուղի երիտասարդներն էլ են կողմ, սակայն գյուղում որոշ մարդիկ տարբեր ասեկոսեներ են տարածում, որ ուրան կա, երեխաները կծնվեն երեքգլխանի, յոթոտանի և այլն, ինչի պատճառով գյուղացիները բացասաբար են տրամադրված:
Գ.Գյուրջյանն ասում է, որ համայնքում կայացած հանրային լսումներին առաջարկել են փակ քվեարկում անցկացնել. «Չարեցին, սեղանը ջարդեցին, հարձակվեցին թղթերը ճղեցին: Նույն գյուղի ջահելն ինձ ասում է, որ ուզում է հանքը բացվի, հերն ու մերը չեն ուզում, բայց երեխեքն ուզում են: Երեխեքը չեն ուզում մալականի պես ապրեն»,-ասում է Գ.Գյուրջյանը:
«Ով հանքարդյունաբերության դեմ դուրս է գալիս էս ժամակահատվածում, ինձ թվում է՝ հայ ազգի թշնամիներն են»,-շարունակում է Վարդան Մարգարյանը: «Գրեյդ Ռեդմետ» ընկերության բաժնետերը համոզված է, որ «խառնակիչները կանաչներն են» (նկատի ունի՝ բնապահպաններին ու ակտիվիստներին-հեղ.), որոնք փող են ստանում թուրք-ադրբեջանական կողմից: «Բայց ես հաստատ համոզված եմ, որ էդ գրանտներով էս կանաչները ընենց լավ են ապրում, ու սաղին հանել են դուշման»,-ավելացնում է Վ.Մարգարյանը: Նա թվարկում է այն օգուտները և տարեկան պետական բյուջե կատարված մուտքերը, ինչի հաշվին Հայաստանը հարստանում է:
«Լավ, գյուղա, էդքանա իրա մակարդակը, էդքան են հասկանում, բայց կան ցեցեր, որ, ասենք, սաղին վարակել են, որ հանկարծ՝ նայեք համաձայնեք, դուք դավաճան եք: Դրանց են լսում, վախենում են, բայց կարան գան առանձին ասեն, գիտեք, մենք կողմ ենք, բայց չենք ուզում գյուղում գան ասեն՝ սրանք դավաճան են: Դրա համար պետական ատյանով է պետք սրա լուծումը գտնել»,-ասում է Վ. Մարգարյանը:
Գյուրջյանը նշում է, որ երբ ուսումնասիրության լիցենզիա են ստացել, համայնքն ու ավագանին թույլ են տվել, իրենք էլ աշխատանքներ են կատարել, գումար են ծախսել դրա վրա՝ իմանալով, որ գյուղը համաձայն է: Միայն 30 մլն դրամ նմուշառման ժամանակ լաբորատորիաներին են վճարել:
Հիմա պատրաստ են համայնքի առաջադրած փոփոխություններն անել:
«Լցակույտերի համար ասել ենք՝ ձեր համայնքում որոշեք, որտեղ եք տեղ տալիս: Չեք տալիս, Համզաչիմանի (Մարգահովիտը) համայնքից կվերցնեմ տարածք: Դուք ճահիճ ունեք, տվեք ճահիճը, հետո վրան հող ավելացնենք, դա հետո ձեր համար կդառնա մշակովի հող: Եթե չեք ուզում, Համզաչիմանը կողքից խնդրում է, իրենցից կվերցնեմ: Եթե ասում են՝ ջուրն է պակասում, գրեք, մենք ձեր ջրի գարանտ ենք»,-ասում է տնօրեն Գյուրջյանը:
Բաժնետեր Վարդան Մարգարյանն ասում է, որ Ֆիոլետովոյում պայթեցումներ չեն լինելու, աշխատելու են նորագույն տեխնիկայով, որը թույլ է տալիս հանքաքարը վերցնել առանց պայթեցումների: «Կարիերնի խորքը 100 մետր է, բայց պաշարը 40 մետրի վրա է: Մենք ենթադրում ենք, որ ներքևում էլ պաշար կլինի: Բայց դու աշխատում ես, հողային աշխատանքներ են, միգուցե մի քիչ սենց գա, միգուցե անկյունը մի թեթև թեքությունը չկարողանաս պահպանել, էդ ամեն ինչի վրա և հարկայինն է գալիս, և էներգետիկայի նախարարությունը, և վերստուգիչ պալատը և մյուսը, ու քեզ դրա համար պատժում են, դրա համար նախագծերում հիմնականում վերցնում ես էն լիմիտները, որից էն կողմ չես անցնելու»,-նախագծում նշված 100 մետր խորության մասին պարզաբանում է Վարդան Մարգարյանը:
Պատասխանատուներն ասում են, որ Ֆիոլետովոյի հանքավայրի համար մեծ ներդրում նախատեսված չէ՝ մոտ 1 մլն դոլարի սահմաններում, քանի որ լեռնահանքային տեխնիկա է աշխատելու: Հաշվարկված է, որ մեկ տոննայում 3 գրամ ոսկի է լինելու: Տարեկան արդյունահանելու են 10 հազար տոննա հանքաքար՝ 30 կգ ոսկի:
գնայուկ բզեզ | գնայուկ բզեզ | չրխկան բզեզի թռթուռը |
գնայուկ բզեզ | սևամարմին | լեշակեր բզեզ |
Թեպետ նախագծում նշել են, որ տարածքում չեն գրանցվել ՀՀ Կարմիր գրքում գրանցված անողնաշար կենդանիների որևէ խմբի պատկանող տեսակներ, սակայն այստեղ հանդիպում են 26 ընտանիքների պատկանող 133 տեսակի բզեզներ, այդ թվում՝ մի շարք նեղ տարածվածություն ունեցող բզեզներ, որոնք կարող են բնապահպանական նշանակություն ունենալ: Օրինակ՝ Հայաստանի 1, Անդրկովկասի` 5 և Կովկասի 5 էնդեմիկ տեսակները: «Դրանք էնքան հիմար բաներ են՝ բզեզ-մզեզ,- մեր դիտարկմանն արձագանքում է Վարդան Մարգարյանը և քիչ անց ավելացնում,-Էնդեմիկ բզեզներին մենք պահպանելու ենք, փաղաքշելու ենք, չենք թողնելու վերանան»:
Տարածքում կան նաև հուշարձաններ: Գյուղացիները բրոնզե դարաշրջանից պահպանված հուշարձանի մասին են վկայակոչում: Սակայն տնօրեն Գ. Գյուրջյանը չի վստահում նրանց ասածներին. «Մի հատ թուղթ են գտնում՝ թե էդ բլուրի վրա բրոնզե դարի հուշարձան կա: Խի, որ լիցենզիան տալիս էիք, չգիտեի՞ք, որ հուշարձան կա, խի՞ էիք տվել էդ տարածքը, որ ես ուսումնասիրեմ, հիմի ուսումնասիրել եմ, բերել եմ շահագործման նախագիծը, ասում են՝ չէ: Հլը եկեք ցույց տվեք որտեղ է էդ հուշարձանը, մենք էլ տեսնենք, էդ հուշարձանը մի հատ սիմվոլ է կոմպյուտերի վրա, որտեղ մեկը ուզում է հանք շահագործի, էդ սիմվոլը վեկալում են, տանում են՝ ասում են՝ ստեղ հուշարձան կա: Գցում են դրա վրա»,-այսպես է բացատրում Գ.Գյուրջյանը:
Համաձայն ներկայացված նախագծի՝ հանքավայրի շահագործման հետևանքով տնտեսությանը հասցված վնասը գնահատվել է տարեկան ավելի քան 67 մլն դրամ: Մթնոլորտային օդի աղտոտվածության հետևանքով վնասը գնահատվել է տարեկան առավելագույնը` 1.642 մլն. դրամ: Հողերի օտարումից տնտեսական վնասը կկազմի 3.2 մլն դրամ, հողային ռեսուրսների վրա ազդեցությունը 1 տարվա կտրվածքով գնահատվել է 62.235 մլն դրամ, ջրային ավազանի աղտոտվածության հետևանքով վնասը կկազմի 4.7 հազար դրամ:

Кто победит – молокане или охваченная “золотой лихорадкой” компания?
Золотоносное месторождение в селе Фиолетово Лорийской области находится на правом берегу реки Агстев, по соседству с домами молоканина Алексея Морозова и его соседей. От дома Морозова до месторождения пять минут ходьбы. Мы попросили его проводить нас туда. “У меня семеро детей. Я построил дом для семьи. Если месторождение откроют, то моя семья лишится дома и примыкающих к месторождению двух гектаров пахотной земли”,- рассказал по дороге Алексей Морозов.
В Фиолетово живут 1532 человека, подавляющее большинство которых составляют молокане. Имеются лишь две армянские семьи. Молокане очень привязаны к своей земле, поэтому даже в самые тяжелые годы никто из них не покинул село. Жители Фиолетово категорически против открытия золотоносного рудника.
Общине принадлежат 197 га пахотной земли, 606 га сенокосных угодий и 730 га пастбищ. В случае эксплуатации месторождения Фиолетово потеряет 11,65 га. Согласно проекту министерства экологии, это та территория, которая должна быть предоставлена для эксплуатации Фиолетовского месторождения. Использование земельного участка предусмотрено на условиях аренды сроком на 6 лет. Месторождение будет эксплуатироваться открытым способом.
“Половина села станет территорией месторождения. Весь этот участок у нас отнимут. В этом случае на территории месторождения окажутся дома еще 150 молокан ”,- говорит Алексей.
Алексей Морозов  Алексей Новиков
Староста общины Алексей Новиков называет три главные опасности, которые могут возникнуть в результате деятельности месторождения. Во-первых, месторождение должно располагаться ниже уровня реки, а в этом случае вода уйдет. Во-вторых, единственный путь, по которому местные жители гонят на пастбище 1200 голов крупного и 680 голов мелкого рогатого скота, проходит по этой территории. “Если начнут работать, то дорога на пастбище закроется”,- сказал А.Новиков.
В-третьих, месторождение находится очень близко от села, поэтому будет постоянно слышен шум работающей техники, появится много пыли, что нанесет ущерб всей территории.
Согласно представленному проекту, открытое месторождение должно  работать 300 дней в году, по 8 часов в день. Общее число работников составит 29, в том числе 9 сотрудников администрации и 20 рабочих.
“Вы не захотите работать на месторождении?” – спросили мы Василия. “Нам не нужна работа, которая будет убивать нас”,- ответил он.
“Мы уже трижды проводили общинные слушания. Не нашелся ни один человек, который бы сказал: хорошо, я согласен. Люди даже направили письма в правительство и министерство экологии РА. Все знают об этой проблеме. Эта территория является также историческим памятником. 2,5-3 тысячи лет назад на территории месторождения жило цивилизованное население, и мы не имеем права что-либо строить или разрушать на этом месте”,- подчеркнул староста Алексей Новиков.
Жители Фиолетово едут работать в Карабах, Алаверди, Ереван. “Когда начали эксплуатировать Техутское месторождение, я поехал туда. Река Шнох уже не напоминает реку, непонятно, какая в ней вода. Даже животные не пьют эту воду. То же самое произойдет с нашей рекой Агстев. Но в Фиолетово будет даже хуже, так как наша территория меньше. Если мы ничего не добьемся, то нам придется покинуть наше село и Армению”,- сказал Василий.
Продавщицу местного магазина Аграфену Дьяконову возмутил наш вопрос о золотоносном месторождении: “Ради обогащения нескольких человек жители Фиолетово должны лишиться жизни и домов. А они обогатятся за счет наших детей и внуков”.
Василий Задоркин Аграфена Дьяконова
“Мы никогда не согласимся на разработку месторождения. Вопрос обсуждался три раза, и каждый раз я голосовала против. Все село против. Кроме того, опасность представляют взрывы. У нас ведь часто случаются оползни, так что от  месторождения никакой пользы нам не будет”,- сказал Андрей Зоркин.
“Территорию месторождения мы поделим между собой, пусть каждому достанется по два метра земли. В этом случае я никому не уступлю свой участок ради открытия месторождения”,- добавил Михаил Аренин.
Андрей Зоркин Михаил Аренин
“Если на общем собрании общины компания не придет к общему знаменателю с жителями Фиолетово, то месторождение не будет открыто”,- сказал в беседе с Hetq.am губернатор Лорийской области Артур Налбандян.
На состоявшемся 23 января в Общественном совете обсуждении по вопросу об эксплуатации Фиолетовского месторождения четыре комиссии высказали отрицательное мнение о проекте, заявив, что он не является целесообразным.
Акционеры Фиолетовского месторождения
Лицензию на изучение территории в селе Фиолетово получило зарегистрированное в Армении ООО” Грейд Редмент”. Эта же компания собирается эксплуатировать месторождение. ООО “Грейд Редмент” было основано в 2005 г. Учредителями были Асмик Арутюнян, Майрен Батоян и Вардан Маркарян.
Разрешение на проведение разведочных работ компания получила тогда, когда министром экологии был Вардан Айвазян, ныне являющийся депутатом Национального Собрания , председателем постоянной комиссии по экономическим вопросам. Асмик Арутюнян – жена Ерванда Ованнисяна, занимавшего при В.Айвазяне пост начальника отдела геолого-маркшейдерского контроля госинспекции по недрам аппарата минэкологии. Майрен Батоян – подруга жены и землячка Вардана Айвазяна. Hetq.am писал об этом еще несколько лет назад. Вардан Маркарян – собственник и директор компании “Меградзор голд”, эксплуатирующей Меградзорское месторождение.
Весной 2014 г. в составе акционеров произошло изменение: Вардан Маркарян переписал свою долю акций на свою 24-летнюю дочь Мане Маркарян, а Майрен Батоян передала свои акции Серожу Саркисяну.
Мы попытались связаться в Фейсбуке с Мане и побеседовать с ней о месторождении. Она сперва откликнулась, однако, узнав, что речь идет о месторождении в Фиолетово и записанных на ее имя акциях, перестала отвечать на наши вопросы.
Третий акционер, Серож Саркисян, житель Чаренцавана, живет в соседнем с Варданом Айвазяном квартале. От чаренцаванцев мы узнали, что он является другом сына Айвазяна.
Улица Арин-Берда, 7
Компания “Грейд Редмент” зарегистрирована по адресу ул.Арин-Берда, 7. Мы побывали там, однако никакой компании не увидели, не встретили также людей, которые бы располагали сведениями о ней. Местность была полупустынной.
В конце концов нам удалось встретиться с директором компании Григором Гюрджяном. На встречу пришел также отец акционера Мане Маркарян Вардан Маркарян. Он сообщил, что был директором Соткского и Меградзорского месторождений, ему принадлежит открытое в последние годы Меградзорское  месторождение.
Григор Гюрджян в советские годы был первым заместителем министра геологии.
На вопрос, какое он имеет отношение к Вардану Айвазяну, Вардан Маркарян сказал, что близких связей нет, были знакомы постольку, поскольку Айвазян был министром экологии.
Мы также попытались выяснить, кто, кроме Маркаряна, является акционером. “Никто”,- последовал ответ. На замечание о том, что 33% акций принадлежат Асмик Арутюнян, наш собеседник пояснил: “Это я их устроил, они мои родственники”. При этом он не уточнил, какая между ними родственная связь.
Ответ на вопрос о Сероже Саркисяна Г.Гюрджян и В.Маркарян искали довольно долго. Наконец Гюрджян сказал, что это близкий ему человек. “Я ошибся, не записав свое имя. Подумал, что если узнают о том, что я бывший заместитель министра, начнут копать в этом направлении”,- обосновал он.
Что предусмотрено для Фиолетовского месторождения
Территория Фиолетовского месторождения
Заместитель директора ГНКО “Экологическая экспертиза” министерства экологии РА Генрик Григорян в беседе с нами сказал, что они пока не представили экологическое заключение по разработке Фиолетовского месторождения. Директор компании “Грейд Редмет” Григор Гюрджян сообщил, что они отозвали проект с целью внесения изменений и после учета предложений и требований сельчан вновь передадут его на экспертизу.
Гюрджян убежден, что вся община не может быть против месторождения, поскольку многие трудоспособные жители села работают механизаторами на различных рудниках. По его словам, молодежь села согласна на открытие месторождения, однако некоторые жители распространяют слухи о том, что там есть уран, из-за чего сельчане настроены негативно.
“Тех, кто против горно-добывающей промышленности, я считаю врагами армянского народа”,- говорит Вардан Маркарян. Он убежден, что ситуацию нагнетают “зеленые” (то есть экологи и активисты. – Авт.), которые получают деньги от турок и азербайджанцев.
По словам Гюрджяна, община и совет старейшин дали согласие на получение ими лицензии на проведение изучения. Они потратили деньги, провели работы, зная, что село согласно. Они и сейчас готовы учесть предложенные общиной изменения.
Вардан Маркарян уверяет, что взрывные работы в Фиолетово проводиться не будут. Они используют новейшую технику, которая позволяет добывать руду без взрывов.
По словам ответственных лиц, для Фиолетовского месторождения предусмотрен небольшой объем инвестиций – около 1 млн долларов. Планируется добывать ежегодно 10 тысяч тонн руды, или 30 кг золота.
И хотя в проекте указано, что на данной территории нет занесенных в Красную книгу РА видов беспозвоночных, однако здесь можно встретить 133 вида жуков, принадлежащих к 26 семействам, в том числе такие, которые могут иметь экологическое значение. “Всякие там жуки – это просто глупость,- заявил в ответ на наше замечание Вардан Маркарян. – Эндемических жуков мы сохраним, проявим заботу, не позволим, чтобы они исчезли”.
На территории имеются также памятники. Крестьяне говорят о сохранившихся памятниках бронзового века. Однако Григор Гюрджян с недоверием относится к подобным разговорам.
Согласно представленному проекту, ежегодный ущерб, который будет нанесен экономике вследствие эксплуатации месторождения, оценивается в 67 млн драмов. Максимальный ущерб атмосферному воздуху вследствие загрязнения составит 1.642 млн драмов, экономический ущерб от отчуждения земель – 3.2 млн драмов. Воздействие на земельные ресурсы в годовом разрезе оценивается в размере 62.235 млн драмов, а ущерб водному бассейну вследствие загрязнения – в 4.7 тыс. драмов.