Եպիսկոպոսն ու գեներալի որդին կիսում են գետը
ՀՀ ՊՆ հատուկ հանձնարարությունների գծով գեներալ Հովիկ Օհանյանի որդին` Դավիթ Օհանյանը Վայոց ձորի մարզում հէկ է կառուցել: Այժմ էլ ավելացնում է հզորությունը:
Բնապահպանության նախարարությունը հայտնում է, որ ապրիլի 3-ին Վայոց ձորի մարզի Հերմոն համայնքի գյուղապետարանում տեղի է ունենալու «Նանե» փոքր հէկի կառուցման փոփոխված նախագծի շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտի վերաբերյալ հանրային քննարկում: Ըստ ներկայացված նախագծի՝ «Արատես էներջի» ընկերությունը նախատեսում է լրացուցիչ ագրեգատի տեղադրման միջոցով բարձրացնել կայանի հզորությունը 1250 կՎտ-ով:
Իսկ մինչ այդ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը 2014 թ. ամռանը էլեկտրաէներգիայի արտադրության լիցենզիա է տրամադրել «Արատես էներջի» ընկերությանը: Ընկերությունը Հերմոն համայնքի վարչական տարածքում` Կարակայա գետի Այսաս վտակի վրա կառուցել է 2130 կՎտ հաշվարկային հզորությամբ փոքր հիդրոէլեկտրակայան:
Համաձայն իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների՝ «Արատես էներջի» ՍՊԸ-ն գրանցվել է 2007 թ.-ին գեներալի Եղեգնաձորի տան հասցեում: Այդտեղ գրանցված է ինչպես գեներալը, այնպես էլ որդին՝ Դավիթ Օհանյանը: Ընկերության ողջ բաժնեմասի սեփականատերը Դավիթ Օհանյանն է: Նա նաև «Արատես էներջի»-ի տնօրենն է:
Գեներալ-մայոր Հովիկ Օհանյանը ՀՀ ՊՆ 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարն էր, 2013-ի հունիսին նշանակվեց ՀՀ ՊՆ հատուկ հանձնարարությունների գծով գեներալի պաշտոնում:
Այսասի երկարությունը 12 կմ է, որից 2.7 կմ-ը դերիվացիայի երկարությունն է, այսինքն՝ այդ երկարությամբ գետի ջուրը խողովակաշարի մեջ է մտել: Բացի այս հէկից, ևս մեկ հէկ արդեն կառուցված է նույն գետի վրա: Հիշեցնենք՝ Հերմոն գյուղում Վայոց ձորի թեմի առաջնորդ Տեր Աբրահամ եպիսկոպոս Մկրտչյանի «Էլեգիս ՀԷԿ» ՍՊԸ-ն արդեն կառուցել է «Հերմոն» հէկը, որի դերիվացիայի երկարությունը 3.2 կմ է:
Եթե երկու հէկերի խողովակաշարերի երկարությունը գումարենք, ապա կստացվի, որ Այսաս գետի ուղիղ կեսը մտնում է խողովակի մեջ:

Епископ и сын генерала делят реку
Сын генерала по особым поручениям Министерства обороны РА Овика Оганяна Давид Оганян построил ГЭС в Вайоцдзорской области. В настоящее время он увеличивает ее мощность.
По сообщению Министерства экологии 3 апреля в админстрации общины Эрмон в Вайоц дзоре состоялось публичное обсуждение заявки на предварительную оценку воздействия измененного проекта строительства малой ГЭС “Нане” на окружающую среду. Согласно представленному проекту, компания “Аратес Энерджи” предусматривает путем установки дополнительного агрегата увеличить мощность станции на 1250 кВт.
Между тем летом 2014 г. Комиссия по регулированию общественных услуг предоставила компании “Аратес Энерджи” лицензию на выработку электроэнергии. Компания построила на притоке Айсас реки Каракайа, протекающей через административную территорию общины Эрмон, малую ГЭС мощностью 2130 кВт.
По данным госреестра юридических лиц ООО “Аратес Энерджи” было зарегистрировано в 2007 г. по адресу дома в Ехегнадзоре, где живет генерал. По этому адресу прописан также его сын Давид Оганян. Последний является владельцем всех акций компании, а также директором “Аратес Энерджи”.
Генерал-майор Овик Оганян, занимавший ранее пост командующего 2-м армейским корпусом Минобороны РА, в июне 2013 г. был назначен генералом по особым поручениям МО РА.
Протяженность притока Айсас – 12 км, из них 2,7 км составляет деривация. То есть на этом расстоянии реки отведена в трубу. На этом же притоке построена еще одна ГЭС. Напомним, что ООО “Элегис ГЭС”, принадлежащее предводителю Вайоцдзорской епархии, епископу Абрааму Мкртчяну, построило в селе Эрмон ГЭС с таким же названием, деривация которой составляет 3,2 км. Если сложить протяженность труб двух ГЭС,  то получится, что половина реки Айсас отведена в трубу.