Կառավարությունն արտոնել է «Սևանի իշխան» ՓԲԸ-ին
«Սևանի իշխան» ՓԲԸ կողմից իրականացվող ներդրումային ծրագրով 2015թ. ապրիլի 15-ից մինչև 2016թ. դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ներմուծվող 200 մլն դրամը գերազանցող արժեքով ապրանքների ԱԱՀ վճարման ժամկետը կառավարության որոշմամբ հետաձգվել է մինչև 2018թ. ապրիլի 18-ը: Սևանի իշխանի վերամշակման գործարան կառուցելու համար ընկերությունը նախատեսում է շուրջ 3 մլրդ դրամի ներդրում կատարել: Ծրագրի իրականացմամբ կստեղծվի մոտ 150 աշխատատեղ:
Ավելի վաղ գրել էինք այս ընկերության ներկայացրած ծրագրի մասին, որի համար էլ ներկրվելու են վերոնշյալ ապրանքները: Ընկերությունը հիմնվել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության «Սևանի իշխանի պաշարների վերականգնման և ձկնաբուծության զարգացման հիմնադրամի» կողմից:

The Armenian government today extended the deadline, by which Sevan Ishkhan CJSC must pay VAT on goods imported between April 15, 2015-December 31, 2016 exceeding 200 million AMD in value, to April of 2018
Sevan Ishkhan is planning to invest around 3 billion AMD (US$635,000) in a fish farming scheme in Lake Sevan, once prized for its endemic (Salmo ischchan), a salmonid fish related to the brown trout.
The company was formed by Armenia’s Ministry of Agriculture
In April 2014, a committee tasked with assessing the issue of restoring the Ishkhan fish species in Lake Sevan told a government cabinet session that two of the four sub-species were forever extinct. The two extinct strains are the winter bakhtak (Salmo ischchan ischchan) and the bojak (Salmo ischchan danilewskii).