«Հետաքննող լրագրողներն» ընդդեմ գլխավոր դատախազության. պահանջը ինֆորմացիայի տրամադրումն է
Վարչական դատարանում լսվում է «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի տեղեկատվություն տրամադրելուն պարտավորեցնելու պահանջի մասին հայցն ընդդեմ ՀՀ գլխավոր դատախազության:
Հիշեցնենք, որ «Հետքը» (հիմնադիր` «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ) դեռևս 2014թ. նոյեմբերին գրավոր նամակով ՀՀ գլխավոր դատախազին խնդրել էր հնարավորություն տալ ծանոթանալու 1995 թ-ին ՀՀ գերագույն դատարանի դատավճռով մահապատժի դատապարտված Սողոմոն Քոչարյանի վերաբերյալ քրեական գործով դատախազական վարույթին և կատարել լուսանկարահանում: Դատախազությունը որևէ կերպ չէր արձագանքել մեր հարցմանը: Նույնաբովանդակ նամակ «Հետքը» ուղարկվել էր նաև 2015թ. մարտին, սակայն գլխավոր դատախազությունից երկրորդ անգամ ևս որևէ պատասխան չէինք ստացել: Օրենքով սահմանված մեկամսյա ժամկետը լրանալուց հետո «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ նախագահ Էդիկ Բաղդասարյանը դիմել էր ՀՀ վարչական դատարան:
Դատարանում դատավոր Լիաննա Հակոբյանը հարցեր ուղղեց կողմերին՝ գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչ Մանե Գալուստյանին ու «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի ներկայացուցիչ, փաստաբան Գրիշա Բալասանյանին, հետո կողմերը հարցեր ուղղեցին միմյանց:
«Հայցվորի երկու հարցումներին չեք պատասխանել, ինչո՞ւ». դատավորի հարցին գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչը պատասխանեց, որ այդ հարցով զբաղվում է այլ ստրաբաժանում, և ինքը տեղյակ չէ, թե ինչու չեն պատասխանել:
Փաստաբան Գրիշա Բալասանյանը նշեց, որ ստացել է գլխավոր դատախազության պատասխանը հայցի վերաբերյալ, որտեղ գրված է, որ պահանջվող ինֆորմացիան տրամադրելով կխախտվեր երրորդ անձանց անձնական կյանքի անձեռմխելիության իրավունքը:
Գրիշա Բալասանյանը ներկայացրեց 20 տարի բանտում պատիժը կրող Սողոմոն Քոչարյանի կողմից «Հետքի» խմբագրին ուղղված դիմումը, որտեղ նա նշում է, որ դեմ չէ իր վերաբերյալ նյութերի ծանոթացմանն ու հրապարակմանը:
Բացի այդ, փաստաբան Գրիշա Բալասանյանը ներկայացրեց ՀՀ դատական դեպարտամենտից ստացված գրություն, ըստ որի դեպարտամենտի ղեկավարը թույլատրել է դատարանների կենտրոնական արխիվում ծանոթանալ Սողոմոն Քոչարյանի վերաբերյալ քրեական գործի նյութերին կատարել լուսանկարահանում և տեսանկարահանում: Երկու փաստաթղթերը կցվեցին գործին:
-Տեղեկատվություն ստանալու իրավունքի և անձնական կյանքի իրավունքի բախումն է այստեղ: Հետևաբար պետք է պարզենք նաև ո՞րն է այդ  տեղեկատվություն ստանալու նպատակը,- հարցրեց դատավորը:
- Սողոմոն Քոչարյանը պնդում է, որ իր նկատմամբ կայացվել է ոչ ճիշտ դատավճիռ: Հենց կազմակերպության անվանումը հուշում է, որ հիմնական գործունեությունը հետաքննական նյութերի պատրաստումն է: Լուսաբանումները կարող են նոր երևան եկած հանգամանքներով գործի վերաբացման հիմք դառնալ,- պատասխանեց Գրիշա Բալասանյանը:
Փաստաթղթերը գործին կցելուց հետո դատավոր Լիանա Հակոբյանն ասաց, որ արդեն իրավիճակ է փոխվում և դատախազության ներկայացուցչին հարցրեց՝ արդյոք պատասխանող կողմի դիրքորոշումը չի փոխվում անձնական կյանքի անձեռմխելիության իրավունքի վերաբերյալ, քանի որ անձը թույլատրել է հրապարակել իրեն վերաբերող տեղեկատվությունը: Մանե Գալուստյանն ասաց, որ դատախազությունն իր դիրքորոշումը արդեն ներկայացրել է, սակայն նշեց, որ դիրքորոշման փոփոխության վերաբերյալ դատարանին լրացուցիչ կտեղեկացնի:
Մանե Գալուստյանը հարցրեց, թե ինչ է նշանակում դատախազական վարույթ: Գրիշա Բալասանյանը նկատեց, որ եթեայդ հարցը անհասկանալի էր, դատախազությունը, որպես տեղեկատվության տիրապետող, կարող էր ճշտել: «Սակայն Ձեր պատասխանից երևում է, որ դատախազության համար պարզ է եղել՝ խոսքը հսկողական վարույթի մասին է»,- պատասխանեց փաստաբան Բալասանյանը՝ ներկայացնելով դիմում, որտեղ դատախազական վարույթ բառերը խնդրում է փոխարինել հսկողական վարույթ բառերով:
Մանե Գալուստյանը նշեց, որ հսկողական վարույթ հասկացողություն, որքանով ինքն է հիշում, 1995 թ.-ին հստակեցված չէր: Դա կարգավորվել է 2006 թ.-ին: Հսկողական վարույթներում պահպանվում են քրեական գործի պատճեները՝ բացառությամբ ցուցմունքներ, առերես հարցաքննություններ. «Ստացվում է՝ ինքնանպատակ է դառնում այդ նյութերին ծանոթանալը»,-ասաց գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչը:
«Բայց ինքնանպատակ լինելը դեռևս հիմք չէ: Կարող է 10 կազմակերպությունից նույն տեղեկատվությունը պահանջեին համեմատելու համար: Բայց Դուք ընդհանրապես անգործություն եք դրսևորել, որևէ պատասխան չեք տվել»,-ասաց դատավորը:
«Եթե պնդում եք, որ, ըստ էության, նույն փաստաթղթերն են քրեական գործում ու հսկողական վարությում, ինչո՞ւ եք մերժում»,-հարցրեց փաստաբան Բալասանյանը:
«Առարկության տեսքով ներկայացրել ենք»,- պատասխանեց Մանե Գալուստյանը՝ ներկայացնելով միջնորդության գործը կարճելու մասին, սակայն դատարանը մերժեց միջնորդությունը:
Դատական նիստը կշարունակվի սեպտեմբերի 22-ին: Իսկ հուլիսի 10-ին նույն դատարանը՝ նույն դատավորի նախագահությամբ լսելու է նույն կազմակերպության հայցն ընդդեմ ՀՀ Ոստիկանության: Հայցապահանջը նույնն է՝ պարտավորեցնել ոստիկանությանը տրամադրել պահանջվող տեղեկատվությունը:

“Журналисты-расследователи” против Генпрокуратуры: обязать предоставить информацию
В Административном суде слушается иск общественной организации “Журналисты-расследователи”, которая требует обязать Генпрокуратуру РА предоставить информацию.
Напомним, что еще в ноябре 2014 г. Hetq.am (учредитель – ОО “Журналисты-расследователи”) обратился к генпрокурору РА с письмом, в котором просил дать возможность ознакомиться с прокурорским производством по уголовному делу Согомона Кочаряна, приговоренному в 1995 г. Верховным судом РА к смертной казни, а также провести фотосъемку.
Прокуратура не ответила на наш запрос. Письмо аналогичного содержания Hetq.am направил и в марте 2015 г., однако Генпрокуратура и на этот раз не ответила. По истечении установленного законом месячного срока председатель ОО “Журналисты-расследователи” Эдик Багдасарян обратился в Административный суд РА.
На судебном заседании судья Лиана Акопян обратилась с вопросами к представителю Генпрокуратуры Мане Галустян и представителю ОО “Журналисты-расследователи”, адвокату Грише Баласаняну. После стороны получили возможность задать вопросы друг другу.
“Вы не ответили на два запроса истца. Почему?” – обратилась судья к представителю Генпрокуратуры. Мане Галустян ответила, что этим вопросом занимается другое подразделение и что она не знает, почему не был прислан ответ.
Адвокат Гриша Баласанян сообщил, что получил ответ Генпрокуратурыпо иску, в котором говорится, что предоставление затребованной информации могло нарушить право на неприкосновенность личной жизни третьего лица.
Г.Баласнян представил заявление, которое прислал редактору Hetq.am отбывающий 20 лет наказание в тюрьме Согомон Кочарян. Осужденный писал, что не против ознакомления и публикации касающихся его материалов.
Кроме того, адвокат представил записку Судебного департамента РА, в которой сообщалось, что руководитель департамента разрешил ознакомиться в Центральном архиве судов с материалами уголовного дела Согомона Кочаряна и провести фото- и видеосъемку. Оба документа были приобщены к делу.
-      Здесь имеет место столкновение права на получение информации и права на неприкосновенность личной жизни. Следовательно, нужно было выяснить, в чем состоит цель получения этой информации,- заметила судья.
-      Согомон Кочарян утверждает, что по его делу вынесен несправедливый судебный приговор. Уже само название организации подсказывает, что основаная ее деятельность состоит в подготовке расследовательских материалов. Публикации могут стать основанием для пересмотра дела в свете новых и вновь открывшихся обстоятельств,- пояснил Гриша Баласанян.
Мане Галустян поинтересовалась, что из себя представляет прокурорское производство. Г.Баласанян отметил, что если это вызвало вопросы, то прокуратура как орган, располагающий информацией, могла внести ясность. “Однако из вашего ответа следует, что прокуратуре было понятно, что речь идет об осуществлении надзора”,- сказал адвокат, добавив, что прокуратура проявила бездействие.
Судебное заседание продолжится 22 сентября. А 10 июля в Административном суде под председательством того же судьи Лианы Акопян будет слушаться другой иск организации “Журналисты-расследователи” – на этот раз против полиции РА. Иск содержит аналогичное требование: обязать полицию предоставить затребованную информацию.