Բաց նամակ Արփինե Հովհաննիսյանին` «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից
1997թ. մահապատժի դատապարտված Արթուր Մկրտչյանը բաց նամակ է հղել ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանին` գրելով օրեր առաջ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում արդարադատության փոխնախարար Սուրեն Քրմոյանի հետ 5 ցմահ դատապարտյալների հանդիպման մասին:
Նախարարին ուղղված նամակում Արթուր Մկրտչյանը խնդրում է այցելել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ և անձամբ խոսել տարիներ շարունակ լուծումներ չստացած հարցերի շուրջ:
«Պարոն Քրմոյանը ներկայացրեց կեցությանը վերաբերող ընդամենը մեկ նախագիծ և ապագային միտված մի քանի ծրագրեր, որոնց մասին մենք լսում ենք տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնյաներից արդեն 10 տարի, բայց ոչ մի հստակ ու կոնկրետ պատասխան չհնչեց մեր բարձրացրած հարցերին:
Հարգելի տիկին Հովհաննիսյան, մեզ ներկայացրեցին հանդիպման վերաբերյալ պարոն Քրմոյանի մեկնաբանությունները  ԶԼՄ-ներին, որում լրիվ լղոզված էր իրականությունը, ուստի արդարացված մտավախություն առաջացավ,  որ հնարավոր է Ձեզ էլ ներկայացրած չլինեն ստեղծված իրավիճակի իրական պատկերը և մեր բարձրացրած խնդիրները: Այդ պատճառով որոշեցի դիմել Ձեզ:
Պարոն Քրմոյանի հետ հանդիպումից միակ տպավորությունն այն էր, որ այցի նպատակը ոչ թե հստակ քայլեր կատարելու միտումն է, այլ հերթական անգամ հուսադրությունն ու մեր աչքերին թոզ փչելը: Նա ներկայացնում էր ապագայի տեսլականներ… նրան առաջարկվեց այդ տեսլականները ներկայացնել այն տասնյակ դատապարտյալներին, ովքեր այս տարիներին մահացան` հավատալով պաշտոնյաների խոստումներին: Պարոն Քրմոյանը խոսում էր ապագայում նախատեսված օրենսդրական նախաձեռնություններից, սակայն չպատասխանեց անգամ մեր շատ հստակ հարցին, թե ինչու այսօր չեն գործում արդեն իսկ ընդունված օրենքները, փոխարենը օրենքով սահմանված միայն մեկ-երկու թեթև մասերը մեր վրա կիրառելը առանց ամաչելու փորձում են հրամցնել որպես կատարած լավություն և աննախադեպ առաջընթաց»,- ասված է ցմահ դատապարտյալի նամակում:
Վերջում Արթուր Մկրտչյանը հույս է հայտնել, որ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը ականջալուր կլինի իրենց բարձրացրած բողոքի ձայնին:
Հիշեցնենք, որ համածառայակիցների սպանության մեղադրանքով մահապատժի դատապարտված Արթուր Մկրտչյանը 1996-ին` 19 տարեկանում նախաքննության ժամանակ խոշտանգումների ու սպառնալիքների հետևանքով նախ տվել է ինքնախոստովանական ցուցմունքներ, ապա դատավարությունից սկսած՝ պնդել, որ անմեղ է, որ չի սպանել 5 համածառայակիցներին, որ նրանց սպանել են Կոթիի զորամասի դիրք եկած 3 անծանոթներ «Նիվա» մակնիշի ռազմական ոստիկանության պետական համարանիշերով, ովքեր եկել էին զենք գնելու նպատակով: Արթուր Մկրտչյանի մեղավորությանը թե դատարանում, թե մինչ օրս չեն հավատում անգամ տուժողների հարազատները: Դեպքից գրեթե 19 տարի անց նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանը «Հետքին» տված հարցազրույցում հաստատել էր Արթուր Մկրտչյանի ցուցմունքը` հայտնելով որ դիրքերում այդ օրը անծանոթներ են եղել, ովքեր եկել են զենք գնելու: Նա նաև նշել էր, որ հավանական է 2 համածառայակիցներին Արթուրը չի սպանել: Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեն Գագիկ Ջհանգիրյանի խոսքը դիտարկելով որպես նոր երևան եկած հանգամանք` դիմել էր գլխավոր դատախազություն, ապա դատարաններ, սակայն թե դատախազությունը, թե դատարանները հրաժարվեցին վերաբացման վարույթ սկսել:

Открытое письмо министру юстицииАрпине Ованнисян из УИУ “Нубарашен”
Приговоренный в 1997 г. к смертной казни Артур Мкртчян обратился с открытым письмом к министру юстиции РА Арпине Ованнисян, в котором коснулся состоявшейся на днях встречи замминистра юстиции Сурена Крмояна с пятью пожизненно осужденными.
В письме Артур Мкртчян просит министра посетить УИУ “Нубарашен” и лично поговорить о вопросах, которые не решаются уже много лет.
“Г-н Крмоян представил лишь один проект и несколько нацеленных на будущее программ, о которыхуже 10 лет мы слышим от различных высокопоставленных чиновников. Однако конкретные ответы на поставленные нами вопросы не прозвучали.
Уважаемаяг-жа Ованнисян, нам представили изложенные в СМИ комментарии г-на Крмояна относительно встречи, в которых реальность была представлена крайне размыто, поэтому возникло оправданное опасение тем, что Вам также непредставлены реальная картина сложившейся ситуации и выдвинутые нами вопросы. Поэтому мы решили обратиться к Вам.
Единственное впечатление от встречи с г-ном Крмояном состояло в том, что целью его визита является не желание предпринять конкретные шаги, а стремление в очередной раз обнадежить нас и пустить пыль в глаза. Он представил видение будущего. Ему было предложено рассказать об этом видении тем десяткам осужденным, которые, поверивобещаниям чиновников, умерли за эти годы. Г-н Крмоян говорил о законодательных инициативах, которые должны быть осуществлены в будущем, но не ответил на четко поставленный вопрос: почему принятые законысегодня не действуют,а вот применяемые в отношении нас один-двавторостепенных пункта  закона без стеснения пытаются представить как сделанное нам большое одолжение и беспрецедентный прогресс?”- говорится в письме пожизненно осужденного.
В заключение Артур Мкртчян выразил надежду, что министр  юстиции Арпине Ованнисян прислушается к поднятому ими голосу протеста.
Напомним, что Артур Мкртчян, приговоренный в 19 летксмертной казни по обвинению в убийстве сослуживцев, в 1996 г. подвергался пыткам и угрозам, вследствие чего дал самопризнательные показания, однако на судебном процессе заявил о своей невиновности, подчеркнув, что не убивал пятерых сослуживцев и что их убили трое неизвестных,прибывшие на позиции воинской части в Коти на автомобиле “Нива” с госномерами полиции для покупки оружия. В виновность Артура Мкртчяна по сей день не верят даже родственники потерпевших. Спустя 19 лет после этих событий бывший военный прокурор Гагик Джангирян в интервью Hetq.am подтвердил показания А.Мкртчяна, сообщив, что в тот день на позициях находились неизвестные лица, которые приехали покупать оружие. Он также отметил, что двух сослуживцев, возможно, убил не Артур. Хельсинкский комитет Армении, расценив высказывания Гагика Джангиряна как вновь открывшееся обстоятельство, обратился в Генпрокуратуру и суды, однако и прокуратура, и суды отказались начать производство по пересмотру дела.