Ձկնաբուծական հսկան սնանկ է ճանաչվել. ձկնաբույծները մեղադրում են կառավարությանը
Այս տարվա ամռանը ձկնաբուծական ոլորտում ամենամեծ ընկերություններից մեկը՝  «Յունիֆիշ» ՍՊԸ-ն սնանկ է ճանաչվել: Ձկնաբույծների միության նախագահ Արթուր Աթոյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ եթե կառավարությունն այսպիսի անտերբերություն ցուցաբերի ոլորտի նկատմամբ, ապա մինչ տարվա վերջ ևս 35 ձկնաբուծական տնտեսություն կփակվի Հայաստանում: Այս ամենում Արթուր Աթոյանը մեղադրում է գյուղատնտեսության նախարարությանը:
«Յունիֆիշին» սնանկ ճանաչելու հայցով դատարան է դիմել «Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկ»-ը: «Յունիֆիշի»՝ վարկային պայմանագրերով սահմանված պարտավորության չվճարված գումարը այս տարվա հունիսի դրությամբ կազմել է ավելի քան 6.5 մլն եվրո և 5.1 մլն դոլար: «Յունիֆիշ»-ին տրամադրված վարկերը եղել են տարեկան 9 կամ 10 տոկոս դրույքով:
Տարիներ շարունակ կառավարությունը կանաչ լույս էր վառել այս ընկերության համար: Նախագահ Սարգսյանն անձամբ այցելել էր «Յունիֆիշի» տնտեսություն: «Յունիֆշ»-ը մեծ քանակությամբ ձուկ էր արտահանում Ռուսաստանի Դաշնություն: Բնապահպանության նախարարության՝ «Հետքին» տրամադրած տվյալների համաձայն, ձկնաբուծական այս ընկերությունը մարզում ամենամեծ ծավալի ջրօգտագործողն էր: Սակայն կարծես թե ամեն ինչ հարթ չի ընթացել:
Բնապահպանության նախարարությունը, երբ սկսել էր ապօրինի խորքային հորերի լուծարման և կոնսերվացման արշավը՝ Արարատյան արտեզյան ավազանը ջրազրկումից փրկելու նպատակով, անցյալ տարվա օգոստոսին լուծարել էր Արարատի մարզի Սայաթ-Նովա համայնքում գտնվող ‹‹Յունիֆիշ›› ընկերությանը պատկանող ձկնաբուծական տնտեսության 5 խորքային հոր:
2007թ.-ին ստեղծված «Յունիֆիշ» ՍՊԸ-ի միակ բաժնետերը Արմեն Մկրտչյանն էր: Սակայն 2014թ.-ի ամռան Արմեն Մկրտչյանը իր բաժնեմասը ձևակերպել է Սեյշելյան կղզիներում գրանցված «ԷՄ-ԴԻ ՔԵՓԻԹԱԼ ՀՈԼԴԻՆԳՍ»ՍՊԸ-ի անվամբ:
Թե ինչով է պայմանավորված այս վերաձևակերպումը, հայտնի չէ: Գուցե ընկերության սնանկացման բանալին օֆշորային այս ընկերությունն է:
Որովհետև այս տեսանյութում Արմեն Մկրտչյանը, ընդամենը մեկ տարի առաջ տված հարցազրույցում, պատմել է իրենց հաջողությունների մասին: Ասել է, որ 2007 թվականից դրված ծրագրերը ըստ պլանավորվածի կատարվել են, և որակյալ արտահանումներ դեպի ՌԴ ապահովում են, տարեցտարի ավելացնում են արտադրության ծավալները:
Ընկերության հեռախոսահամարներն անջատված են, պարզաբանումներ ստանալ չհաջողվեց: Արմեն Մկրտչյանի մտրերիմ անձանցից մեկն ասաց, որ վերջինս մամուլի ներկայացուցիչների հետ շփվել չի ցանկանում:
Չնայած ձկնաբույծների միության նախագահի տվյալների՝ ձկնաարտադրանքի արտահանումը Հայաստանից վերջին տարիներին չի նվազել: 2010 թվականից արտահամման ծավալները տարեցտարի աճում են:
Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով՝ հունվար-սեպտեմբերի ամիսներին ավելի քան 1000 տոննա ձուկ է արտահանվել: Սա քիչ է անցյալ տարվա ցուցանիշից, սակայն Ամանորյա արտահանումները դեռ առջևում են:
Այդուհանդերձ, Ձկնաբույծների միության նախագահ Արթուր Աթոյանի կարծիքով, գյուղնախարարության հայտարարությունները, թե որոլտում աճ է գրանցվել և ռուբլու արժեզրկումը ոլորտի վրա չի անդրադարձել, չի համապատասխանում իրականությանը: Ըստ Աթոյանի, արտահանման թվերը նկարված են:

Рыбоводческий гигант признан банкротом: рыбоводы обвиняют правительство
Этим летом одно из наиболее крупных рыбоводческих предприятий страны – ООО “Юнифиш” – было признано банкротом. Председатель Союза рыбоводов Артур Атоян в беседе с Hetq.am сказал, что если правительство будет продолжать проявлять безразличие к этой сфере, то до конца год в Армении закроются еще 35 рыбоводческих хозяйств. В том, что сегодня происходит с этой сфере, Атоян обвиняет министерство сельского хозяйства.
Судебный иск о признании компании “Юнифиш” банкротом подал банк АКБА-Кредит Агриколь. По положению на июнь с.г. невыплаченная компанией сумма по кредитным обязательстам составила свыше 6.5 млн евро и 5,1 млн долларов. Кредиты были предоставлены компании под 9-10% годовых.
На протяжении многих лет правительство создавало все возможности для этой компании, которая экспортировала в Российскую Федерацию крупные партии рыбы. По данным министерства экологии, «Юнифиш» являлось наиболее крупным водопользователем в области. Но, как видно, не все было так гладко.
В августе прошло года, когда министерство экологии приступило к ликвидации и консервации незаконных скважин с целью спасения от обезвоживания Араратского артезианского бассейна, в общине Саят-Нова было закрыто 5 глубинных скважин, принадлежавших рыбоводческому хозяйству компании “Юнифиш”.
ООО “Юнифиш”  было создано в 2007 г. Ее единственным акционером был Армен Мкртчян. Однако летом 2014 г. он переоформил свою долю акций на зарегистрированое на Сейшеловых островах ООО “Эм Ди Кэпитал Холдингс”.
Какую цель это преследовало, неизвестно, однако не исключено, что банкротство рыбоводческого предприятия обусловлено этой оффшорной компанией.
Представлено видеоинтервью годовой давности Армена Мкртчяна, в котором он рассказывает об успехах своей компании. Мкртчян отмечает, что они обеспечивают качественный экспорт в РФ, а объемы производства с каждым годом увеличиваются.
Телефоны компаниии отключены, поэтому нам не удалось получить разъяснения. Один из близких друзей Армена Мкртчяна сообщил, что он не хочет общаться с представителями прессы.
По данным Национальной статистической службы, в январе-сентябре было экспортировано свыше 1000 тонн рыбы. Это меньше прошлогоднего показателя, однако впереди еще новогодний экспорт.
Между тем, как отметил председатель Союза рыбоводов, заявления министерства сельского хозяйства о том, что в рыбоводческой сфере наблюдается рост и что снижение курса рубля никакой роли не играет,  не соответствуют действительности. По словам Артура Атояна,  показатели экспорта нарисованы.