«Ջամբո» այգու սեփականատերը ձերբակալվել է Տանզանիայում՝ կենդանիների ապօրինի տեղափոխման համար
«Հետքի» աղբյուրը Տանզանիայից հայտնում է, որ կալանքի տակ է վերցվել Տանզանիայից Հայաստան կենդանիներ փոխադրող «ԱՆ 26» ինքնաթիռը: Այն պետք է Տանզանիայից «չարտերային» թռիչքով 500 կապիկ և այլ կենդանիներ տեղափոխեր Հայաստան: Սակայն իրավապահները կալանքի տակ են վերցրել ինքնաթիռը՝ բեռի օրինականության հետ կապված խնդիրներ ունենալու պատճառով:
Տանզանական The Citizen լրատվամիջոցը հաստատում է այս տեղեկությունը։ Չորեքշաբթի Կիլիմանջարո միջազգային օդանավակայանում ձերբակալել են եղբայրներ, 52-ամյա Արտյոմ և 46-ամյա Էդուարդ Ալիկի Վարդանյաններին, որոնք փորձել են բեռնատար ինքնաթիռով տեղափոխել 61 կապիկ։ Նրանք Հոլանդիայի քաղաքացիներ են։ Արտյոմ Վարդանյանը նաև ՀՀ քաղաքացի է:
Եղբայրները ներկայացրել են արտահանման թույլտվություններ, սակայն այդ փաստաթղթերը տրվել են՝ շրջանցելով այդ երկրի Բնապահպանության և տուրիզմի նախարար Ջումանե Մագեմբեի՝ մարտի 20-ից ուժի մեջ մտնող հրամանը, որով փորձ է արվում կանխել կենդանիների հոսքը Տանզանիայից։ «Մենք պահում ենք նրանց, որովհետև թեև թույլտվությունները տրվել են նախարարության կողմից, դրանք վավեր չեն՝ արտահանման արգելքի պատճառով»,- լրատվամիջոցին հայտնել է Կիլիմանջարոյի շրջանային ոստիկանության ներկայացուցիչ Ուիլբրոդ Մուտաֆունգուան՝ հավելելով, որ բացակայել է նաև կարգադրությունը երկրի պետեկամուտների կոմիտեից, ինչը պահանջվում է օրենքով։
61 կենդանիներով լի 6 արկղերով բեռնված մեքենան Կիլիմանջարոյի միջազգային օդանավակայանում՝ Վարդանյանների ձերբակալությունից հետո / Դիոնս Նյատո
Տեղական մեկ այլ՝ Daily News օրաթերթի հետ զրույցում նախարար Մագեմբեն ասել է, որ օդանավը վարձակալվել է Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում։ Օդաչուն ևս ոստիկանության հսկողության տակ է։ Նախարարի տեղեկությամբ՝ կենդանի կապիկների թիվը, որոնք պետք է ապօրինի կերպով տեղափոխվեին Տանզանիայից, 450 է եղել։
Թույլտվությունը շնորհելու գործում մասնակցություն են ունեցել Բնապահպանության և տուրիզմի նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, որոնք հեռացվել են աշխատանքից։
ՀՀ ԿԱ Քաղավիացիայի գլխավոր վարչությունից փորձեցինք ճշտել, թե արդյոք Տանզանիայից նախատեսված էր չարտերային թռիչք: Օդային փոխադրումների կարգավորման վարչության պետ Հրանտ Միրզոյանը հայտնեց, որ Տանզանիայից Հայաստան թռիչքի հայտ չեն ստացել: Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության մամլո խոսնակ Ռուբեն Գրդզելյանը «Հետքին» հայտնեց, որ «ԱՆ 26» ինքնաթիռով չարտերային թռիչք նախատեսված է եղել Կահիրեից, որը, սակայն, չեղարկվել է։
Նախորդ տարիներին կենդանիների ներմուծման պատմությունը վկայում է, որ Հայաստան կենդանիները ներմուծվում են ոչ ուղիղ չվերթների միջոցով, այլ տրանզիտ՝ Դուբայից, Լիբանանից, Եգիպտոսից և այլն:
«Հետքի» աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Ձորաղբյուրի «Ջամբո» էկզոտիկ այգու սեփականատեր Արտյոմ Վարդանյանը Տանզանիա էր մեկնել մեկ ամիս առաջ՝ էկզոտիկ կենդանիներ հավաքագրելու և Հայաստան փոխադրելու համար։
Տեղեկությունների համաձայն՝ Վարդանյանները կենդանիներին գնել են Արուշայի բնակիչներից, ովքեր ունեն նրանց բնությունից վերցնելու թույլտվություններ։
Արտյոմ Վարդանյանի ֆեյսբուքյան էջը, իրապես, լի է Տանզանիայում արված լուսանկարներով: Փետրվարի վերջից Արտյոմ Վարդանյանը գտնվում է Տանզանիայում, ուսումնասիրում է այնտեղի կենդանական աշխարհը, լուսանկարվել է տեղի բնակիչների և կենդանական աշխարհի ներկայացուցիչների հետ: Լուսանկարների մի մասը արվել են հենց Արուշայում, ինչպես նաև Քենիայի «Մասայի Մարա» և Տանզանիայի «Սերենգետի» սահմանակից ազգային պարկերում։ Ի դեպ, «Սերենգետի» է կոչվում նաև «Ջամբո» այգին շահագործող ՍՊԸ-ն, որի 100% բաժնեմասը պատկանում է Արտյոմ Վարդանյանին։
Արտյոմ Վարդանյանին «Հետքի» ընթերցողները ծանոթ են դեռևս այն ժամանակվանից, երբ նրա «Ջամբո» էկզոտիկ ռեստորանային այգում հայտնաբերել էինք անհետացման եզրին գտնվող բոնոբո տեսակի կապիկը, որը Հայաստան էր բերվել ոչ օրինական ճանապարհով, քանզի մաքսային մարմիններում այդ կենդանու ներմուծման փաստը չէր արձանագրվել: Այս պատմության հիման վրա հարուցված քրեական գործը 2 տարի է քննվում է Պետեկամուտների կոմիտեում, սակայն սայլը տեղից չի շարժվում։
Արտյոմ Վարդանյանի պարզաբանմամբ՝ նա բոնոբոյին վարձակալել էր կենդանիներ ներմուծող «Զօօ ֆաունա արտ» ընկերության սեփականատեր Արթուր Խաչատրյանից, ով էլ այսօր Ինտերպոլով հետախուզվում է:
Առգրավված կենդանիները Տանզանիայի ոստիկանության հսկողության տակ են։
Հիշեցնենք, որ նույն օդանավակայանից 2014թ. ապօրինի կերպով տեղափոխվել է 152 կենդանի, որոնց թվում՝ 4 ընձուղտ։ Պակիստանցի Կամրան Ահմեդը կենդանիներին Քաթար է հասցրել ռազմական օդանավով։ Դատարանը նրան հեռակա կարգով դատապարտել է 30 տարվա ազատազրկման։

Владелец зоопарка “Джамбо” задержан в Танзании за незаконную перевозку животных
Источник Hetq.am в Танзании сообщил, что арестован самолет “Ан-26”, перевозивший животных из этой страны в Армению. Самолет должен был чартерным рейсом доставить из Танзании в Армению 500 обезьян и других животных. Однако в связи с возникшей проблемой законности груза самолет был арестован правоохранителями.
Эту информацию подтвердило танзанийское издание The Citizen. В среду в международном аэропорту Килиманджаро были задержаны два брата – 52-летний Артем и 46-летний Эдуард Варданяны, которые пытались перевозти грузовым самолетом 61 обезьну. Братья, которые являются гражданами Голландии, представили разрешения на экспорт, однако эти документы были получены в обход вступившего в силу 20 марта приказа министр экологии и туризма Танзании Джумане Магебе, которым предпринимается попытка пресечь вывоз животных из страны. “Мы задержали их, так как, несмотря на наличие разрешений министерства, они из-за запрета на экспорт являются недействительными”,- сообщил СМИ представитель окружной полиции Килиманджаро Уилброд Мутафунгуа, добавив, что отсутствовало также распоряжение Комитета госдоходов страны, что является требованием закона.
| Машина, груженная шестью ящикам с 61 животным в международном аэропорт у Килиманджаро после ареста братьев Варданянов/ Дионс Ньято |
В беседе с другим местным СМИ, газетой Daily News, министр Магембе сказал, что самолет был зафрахтован в Южно-Африканской Республике. Летчик тоже находится под надзором полиции. По сведениям министра, число обезьян, которые должны были быть незаконно вывезены из Танзании, составляло 450.
К выдаче разрешения причастны высокопоставленные сотрудники Минстерства экологии и туризма, которые уже уволены.
Мы попытались выяснить в Главном управлении гражданской авиации РА, был ли предусмотрен чартерный рейс из Танзании. Начальник управления по регулированию воздушных перевозок Грант Мирзоян сообщил, что заявка на полет из Танзании в Армению не поступала. Пресс-секретарь ГУГА Рубен Грдзелян в беседе с Hetq.am сказал, что чартерный рейс самолета “Ан-26” был предусмотрен из Каира, но он был отменен.
Практика импорта животных прошлых лет свидетельствует о том, что в Армению они доставляются не прямыми чартерными рейсами, а транзитом из Дубая, Ливана, Египта и других стран.
По сообщению источника Hetq.am, владелец находящегося в Дзорахбюре зоопарка “Джамбо” Артем Варданян месяц назад отбыл в Танзанию для доставки в Армению экзотических животных.
Согласно имеющимся сведениям, Варданяны купили животных у жителей Аруши, которые имеют разрешение на их изъятие из природной среды.
Фейбуковская страница Артема Варданяна заполнена фотографиями, сделанными в Танзании. С конца февраля Варданян находился в этой стране, где изучал фауну, фотографировался с местными жителями и представителями животного мира. Часть фотографий была сделана именно в Аруше, а также в национальных парках “Масаи Мара” в Кении и “Серенгети” в Танзании.
Читателям Hetq.am Артем Варданян известен еще с того времени, когда мы обнаружили в его ресторанном комплексе “Джамбо” находящихся под угрозой исчезновения обезьян бонобо. Факт импорта этих животных не был зафиксирован таможенными органами. В связи с этим случаем было возбуждено уголовное дело, которое уже два года безрезультатно расследуется в Комитета госдоходов.
Согласно объяснениям Артема Варданяна, обезьян бонобо он арендовал у владельца компании по импорту животных “Зоо фауна арт” Артура Хачатряна, который в настоящее время объявлен Интерполом в международный розыск.
Изъятые животные находятся под контролем полиции Танзании.
Напомним, что в 2014 г. тем же самолетом незаконно были перевезены 152 животных, в том числе два верблюда. Пакистанец Камран Ахмед доставил животных в Катар на военном самолете.