Փաստաբանը նկատել է՝ Հովհաննես Հարությունյանի վիրավոր ոտքի գույնը մգանում է
Այսօր լրանում է 3 ամիս, ինչ «Սասնա Ծռեր» խմբի անդամներից Հովհաննես Հարությունյանը ստացել է աջ ոտքի հրազենային վիրավորում, սակայն մինչ օրս չի վիրահատվել: Հովհաննես Հարությունյանի պաշտպան Հայարփի Սարգսյանը մտահոգություն է հայտնում իր պաշտպանյալի առողջության ու կյանքի անվտանգության համար:
Փաստաբանը նշում է, որ տեսակցության ժամանակ նկատել է՝ Հովհաննես Հարությունյանի վիրավոր ոտքի գույնը մգանում է: Սեպտեմբերի 12-ին Հովհաննես Հարությունյանին կրկին դուրս են գրել «Էրեբունի» ԲԿ-ից: Փաստաբանի խոսքով` բժշկական կենտրոնում ասել են, որ շուրջ մեկ ամիս պետք է սպասել առանց վիրահատության: Բայց պաշտպան Սարգսյանն ահազանգ է հնչեցնում՝ «վաղուց լրացել է այդ մեկ ամիսը, սակայն որևէ քայլ չի ձեռնարկվում «Էրեբունի» ԲԿ-ի կողմից»:
Նշենք, որ «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի գործադիր տնօրեն Միքայել Մանուկյանը «Հետքին» փոխանցել էր, որ Հարությունյանին բժշկական կենտրոնից դուրս են գրել, քանի որ վիրահատության անհրաժեշտություն չեն տեսել այդ պահին: «Եթե Հովհաննեսը մեր ասածները կատարի, ապա նրան վիրահատելու որևէ անհրաժեշտություն չի լինի»,- ասել էր տնօրենը։
Որպես Հովհաննես Հարությունյանի պաշտպան` Հայարփի Սարգսյանը առողջապահության և արդարադատության նախարարներից, ԱՆ քրեակատարողական վարչությունից, ՄԻՊ-ից պահանջում է ձեռնարկել համապատասխան քայլեր իր պաշտպանյալին պատշաճ բուժօգնություն տրամադրելու հարցում, այլապես, ըստ փաստաբանի. «Հովհաննես Հարությունյանի առողջության վատթարացման ողջ պատասխանատվությունը կկրեն վերը նշված կառույցների ղեկավարները»:
Հիշեցնենք, որ ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա Ծռեր» խմբի անդամներ Հովհաննես Հարությունյանն ու Աշոտ Պետրոսյանն առաջինն էին, ովքեր հուլիսի 26-ին գիշերը ժամը 2-ի սահմաններում, գնդի տարածքում հրազենային վիրավորում էին ստացել, տեղափոխվել հիվանդանոց, ապա հուլիսի 28-ին՝ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ:
Հովհաննես Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 219 րդ հոդված 3-րդ մաս 1-ին կետով և 235 հոդվածի 3-րդ մասով, այն է՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը կազմակերպված խմբի կողմից: Հովհաննեսն իրեն առաջադրված մեղադրանքները չի ընդունում։

Кожа на раненной ноге Ованнеса Арутюняна потемнела – адвокат
Сегодня исполняется три месяца, как член группы “Сасна црер” Ованнес Арутюнян получил огнестрельное ранение в правую ногу. Однако ему до сих пор не сделали операцию. Адвокат Арутюняна Айарпи Саркисян выразила обеспокоенность состоянием здоровья своего подзащитного и возможной угрозой его жизни.
По словам защитника, во время свидания с Арутюняном она обратила внимание на то, что кожа на его раненной ноге потемнела. 12 сентября Ованнеса выписали из медцентра “Эребуни”. Врачи сказали, что до операции необходимо подождать месяц. Адвокат бьет тревогу: месяц давно прошел, однако какие-либо со стороны врачей медцентра шаги не предпринимаются.
Исполнительный директор медцентра “Эребуни” Микаел Манукян сообщил Hetq.am, что Ованнес Арутюнян был выписан из больницы, поскольку на тот момент необходимости в операции не было. “Если Ованнес будет выполнять наши рекомендации, операция ему не потребуется”,- сказал директор.
Айарпи Саркисян требует от министров здравоохранения и юстиции, управления уголовно-исполнительных учреждений Минюста и Защитника прав человека предпринять соответствующие шаги для оказания ее подзащитному надлежащей медицинской помощи. В противном случае “ всю ответственность за ухудшение состояния здоровья Ованнеса Арутюняна будут нести именно руководители вышеуказанных структур”, подчеркивает адвокат.
Напомним, что члены группы “Сасна црер” Ованнес Арутюнян и Ашот Петросян первыми получили огнестрельные ранения на территории полка Патрульно-постовой службы и были доставлены сперва в медцентр, а затем в УИУ “Больница для осужденных”.
Ованнесу Арутюняну выдвинуто обвинение в незаконном приобретении, реализации, хранении, транспортировке или ношении организованной группой оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств (п.1 ч.3 ст.219 и ч.3 ст.235 УК РА). О.Арутюнян не признает себя виновным.