«Յուվեցի Կարոյի» որդին Պրահայում ընկերություն է հիմնել. դա անշարժ գույք գնելու առաջին քայլն է
Չեխական անշարժ գույքը մեծ պահանջարկ ունի հայ պաշտոնյաների եւ մեծահարուստների շրջանում: Չեխիայում տներ, հողատարածքներ ու ընկերություններ ունեն հիմնականում Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, նաեւ Վրաստանի հայերը: Բայց քիչ չեն նաեւ հայաստանցիները, այդ թվում՝ պաշտոնյաները:
Ըստ չեխական օրենսդրության՝ անշարժ գույքի սեփականատեր դառնալու համար օտարերկրյա քաղաքացիները պարտավոր են այդ երկրում ընկերություն ունենալ: Դրա համար էլ երկրի իրավաբանական անձանց ռեգիստրում կարելի է գտնել բազմաթիվ հայաստանցիների: Իհարկե, սա չի նշանակում, որ ընկերությունները միայն օրենսդրությանը համապատասխանելու համար են, դրանց մի մասն իրապես գործող եւ տերերին շահույթ բերող կազմակերպություններ են: Օրինակ՝ գրել ենք նախկին փոխվարչապետ, ներկայում ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Գեւորգյանի ընտանիքին պատկանող ընկերությունների մասին, որոնք հատկապես մասնագիտացած են տների վարձակալության ոլորտում: Գրել էինք նաեւ հայտնի գործարար Ալբերտ Երիցյանի՝ հետախուզման մեջ գտնվող որդու ընտանիքին պատկանող ընկերության եւ հողամասի մասին, որի վրա չեխական ռեստորան է գործում: Պրահայում բնակարաններ ունեն ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանի հարսը եւ նախկին նախարար Երվանդ Զախարյանի փեսան:
«ViloKaro». «Յուվեցի Կարոյի» որդու ընկերությունը
Կարո Կարապետյանը, որն ավելի շատ հայտնի է որպես «Յուվեցի Կարո», 2007-ից ԱԺ պատգամավոր է: Թե 2007-ին, թե 2012-ին նա խորհրդարան է մտել ԲՀԿ համամասնական ցուցակով: Նրա մականունը ծագում է ծննդավայր Շահումյան գյուղի (Արարատի մարզ) նախկին անունից (Յուվա): Պատգամավորը կնոջ եւ երկու որդիների հետ այսօր էլ գրանցված է Շահումյանում: 2012-ից Կարապետյանը ներկայացրել է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրեր: Նույնը, ըստ օրենսդրության արել են կինը՝ Հասմիկ Ստեփանյանը, եւ կրտսեր որդին՝ Վիլիկ Կարապետյանը (ծնվ. 1990 թ.): Սակայն վերջինս հայտարարագրեր է ներկայացրել 2012-2014 թթ., եւ քանի որ 2015-ի փաստաթուղթը բացակայում է, կարելի է ենթադրել, որ Վիլիկն ամուսնացել է: Բանն այն է, որ հայտարարագրեր են ներկայացնում պաշտոնատար անձանց ամուսինները, նրանց հետ ապրող ծնողները եւ համատեղ ապրող չափահաս, չամուսնացած զավակները: Կարո Կարապետյանի հետ է գրանցված նաեւ ավագ որդին՝ Վարդանը, որը հայտարարագրեր երբեւէ չի ներկայացրել հավանաբար ամուսնացած լինելու պատճառով:
Այդուհանդերձ, Վիլիկ Կարապետյանը 2012-2014 թթ. չի հայտարարագրել ոչ գույք, ոչ եկամուտ: Բոլոր տողերում նշված է «տվյալներ չկան»:
Սակայն 2015-ի սեպտեմբերի 7-ին գույք եւ եկամուտ չունեցող Վ. Կարապետյանը Պրահայում հիմնադրել է 100.000 կրոն (մոտ 2 մլն դրամ) կանոնադրական կապիտալ ունեցող «ViloKaro» ՍՊԸ-ն՝ դառնալով դրա երկու տնօրեններից մեկն ու 50 տոկոսի տերը: Մյուս տնօրենն ու փայատերը չեխական գրանցում ունեցող Զավեն Բաղդասարյանն էր (ապրում է Պրահայի Տրժեբորադիցե թաղամասում (Jirsákova 133/33, Třeboradice)՝ Երեւանում գրանցված հոր եւ մոր սեփականություն հանդիսացող առանձնատանը): Չեխական օրենսդրությամբ՝ եթե օտարերկրացին ցանկանում է այդ երկրում ընկերություն հիմնել, պետք է ունենա տեղական գրանցումով (Չեխիայի քաղաքացի կամ կացության կարգավիճակ ունեցող) գործընկեր կամ առնվազն լիազորված անձ: Զ. Բաղդասարյանը, ամենայն հավանականությամբ, հենց այս դրույթը չխախտելու համար է ներգրավվել: Պատահական չէ, որ արդեն 3 ամիս անց՝ 2015-ի դեկտեմբերին, նա իր 50 տոկոսը հանձնել է Վիլիկին, ով դարձել է ընկերության միակ տնօրենն ու փայատերը (չեխական ռեգիստրի փաստաթուղթը տես այստեղ):
Մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ հայաստանցիները հիմնականում իրենց ընկերությունների գործունեության տեսակ են նշում անշարժ գույքի վարձակալությունը, ինչը երբեմն իսկապես այդպես է, այսինքն՝ ընկերությունն այդ ոլորտի բիզնեսով է զբաղվում (օրինակ՝ Արմեն Գեւորգյանի ընտանիքի ընկերությունները), բայց երբեմն այն ուղղակի ձեւական է. օրինակ՝ անձը տուն գնելուց առաջ օրենսդրության պահանջով ինչ-որ ընկերություն է հիմնում եւ գործունեության տեսակ նշում անշարժ գույքի ոլորտը:
Վիլիկ Կարապետյանի ընկերությունն այս օրինաչափությունից դուրս է: «ViloKaro»-ն, ըստ փաստաթղթերի, զբաղվում է սննդի, ալկոհոլի եւ սպիրտի վաճառքով: Սակայն, համաձայն Չեխիայի անշարժ գույքի կադաստրի, ՍՊԸ-ն եւ Վիլիկ Կարապետյանն այդ երկրում չունեն սեփականություն: «ViloKaro»-ն գրանցված է Պրահայի կենտրոնում՝ Տրոյիցկա փողոցում (Trojická 1910/7, Nové Město):
Այս շենքում կադաստրի տվյալներով գրանցված է 14 սեփականատեր, որոնցից 3-ն ընկերություններ են, մյուսները՝ ֆիզիկական անձինք:
Նշենք նաեւ, որ շենքի ներկա բնակիչների ցուցակի մեջ բացակայում է հայկական ընկերության անունը, ինչից կարելի է ենթադրել, որ այն գրանցված է ներքոնշյալ անձանցից մեկի տանը:
Այս նույն շենքում Զավեն Բաղդասարյանը գրանցել է իր եւ երեւանցի Վահրամ Վարդանյանի՝ 2015-ի մայիսին հիմնադրած «ALTAYKA» ՍՊԸ-ն, որի գործունեության տեսակները նույնն են, ինչ «ViloKaro»-ինը: Այս տարվա օգոստոսին Բաղդասարյանը դուրս է եկել ընկերությունից՝ իր փայը թողնելով Վարդանյանին, միաժամանակ փոխվել է ընկերության հասցեն, որը տեղափոխվել է Չեխիայի Հրադեց Կրալովե քաղաք (Hradec Králové. այստեղ, սակայն, Վարդանյանը սեփականություն ձեռք չի բերել): Այսինքն՝ Զավեն Բաղդասարյանի միջոցով հայաստանցի հայերը ընկերություններ են հիմնել, որոնց «բազավորման» հասցեն նույնն է եղել: Պետք է ենթադրել, որ Զավենն այս հասցեում (Trojická 1910/7, Nové Město) ծանոթ ունի, ում մոտ էլ գրանցել է ընկերությունները:
Այսքանից հետո կարելի է սպասել, որ առաջիկայում Վիլիկ Կարապետյանը անշարժ գույք ձեռք կբերի Չեխիայում, եւ, ամենայն հավանականությամբ, «ViloKaro» ՍՊԸ-ն կտեղափոխվի այդ նոր հասցե (նման բան եղել է, օրինակ, Երվանդ Զախարյանի զավակների եւ փեսայի պարագայում. նրանց ընկերությունը 2012-ին տեղափոխվել է այն հասցե, որտեղ տուն է ձեռք բերել Զախարյանի փեսան, նույնպիսի ընթացք է եղել Ռոբերտ Նազարյանի հարսի տան դեպքում):
«Հետքն» Ազգային ժողովում Կարո Կարապետյանից փորձել է ստանալ երկու հարցի պատասխան՝ ի՞նչ նպատակով է հիմնադրվել «ViloKaro» ընկերությունը եւ ինչու՞ հենց Չեխիայում, ինչպես նաեւ ի՞նչ գործունեություն է ծավալում ՍՊԸ-ն: Կարապետյանը, չեխական ունեցվածքի մասին լսելով, նշել է, որ կպատասխանի հարցերին նիստերի դահլիճից դուրս գալուց հետո, սակայն այնուհետ հեռացել է ԱԺ-ից:

Сын Ювеци Каро основал в Праге компанию. Это первый шаг к покупке недвижимости
Среди армянских чиновников и богачей большим спросом пользуется недвижимость в Чехии. Дома, земельные участки и компании в этой стране имеют в основном армяне из России, Украины и Грузии, однако немало собственников и из Армении, в том числе должностные лица.
Согласно законодательству Чехии, для того, чтобы стать владельцем недвижимости, иностранные граждане обязаны иметь в стране компанию. Поэтому в реестре юридических лиц Чехии можно найти фамилии граждан Армении. Это, конечно, не означает, что компании созданы только для того, чтобы соответствовать законодательству. Некоторые из них являются действующими и приносят доход своим владельцам. Так, мы уже писали о компаниях в сфере аренды недвижимости, принадлежащих семье бывшего вице-премьера, ныне руководителя аппарата президента РА Армена Геворкяна. Мы также писали о компании и земельном участке, которые приобрела семья находящегося ныне в розыске сына известного предпринимателя Альберта Ерицяна. На этом месте сегодня действует ресторан. Квартиры в Праге имеют также невестка председателя Комиссии по регулированию общественных услуг Роберта Назаряна и зять бывшего министра Ерванда Захаряна.
ViloKaro”: компания сына Ювеци Каро
Каро Карапетян, известный больше как Ювеци Каро, является депутатом Национального Собрания Армении с 2007 г. Оба раза – в 2007-ом и 2012-ом годах – он проходил в парламент по пропорциональному списку партии “Процветающая Армения”. Кличка  Ювеци происходит от старого названия села Шаумян в Араратской области – Юва, где родился Каро Карапетян. Именно здесь и прописаны депутат, его жена и двое сыновей. Декларации об имуществе и доходах Карапетян представляет с 2012 г. Этот же документ представляют его жена Асмик Степанян и младший сын Вилик Карапетян (1990 г.р.). Последний заполнял декларации в период с 2012 по 2014 гг. Документ 2015 года отсутствует, а это может означать, что Вилик женился. Дело в том, что декларации должны представлять супруги должностных лиц, проживающие с ними родители и не состоящие в браке совершеннолетние дети. С Каро Карапетяном прописан и его старший сын Вардан, но он никогда не представлял декларации – по всей видимости потому, что женат.
В 2012-2014 гг. Вилик Карапетян не декларировал ни свое имущество, ни свои доходы. Во всех документах стоит одна и та же запись: данных нет.
Однако 7 сентября 2015 г. не имевший имущества и доходов В.Карапетян основал в Праге ООО “ViloKaro” с уставным капиталом 100.000 крон (около 2 млн драмов), став одним из его директоров и владельцем 50% акций. Вторым директором и акционером был имевший чешскую прописку Завен Багдасарян (он проживает в пражском квартале Тржеборадице, а именно в особняке, являющемся собственностью его отца и матери, которые зарегистрированы в Ереване). По чешскому законодательству, если иностранец хочет основать в стране компанию, то у него должен быть партнер с местной пропиской (наличие гражданства или вида на жительство в Чехии), либо как минимум уполномоченное лицо. Завен Багдасарян, по всей видимости, был вовлечен в компанию Карапетяна с целью соблюдения данного положения закона. Неслучайно, через три месяца, в декабре 2015 г., он передал свои 50% Вилику Карапетяну, который стал единственным директором и акционером компании (документ реестра Чехии см. здесь).
Наши изучения показывают, что граждане Армению в качестве вида деятельности своих компаний указывают аренду недвижимости, что иногда соответствует действительности (например, компании семьи Армена Геворкяна). Но бывает и так, что это носит формальный характер. Например, перед покупкой дома лицо в соответствии с требованиями законодательства основывает компанию и в качестве вида ее деятельности указывает сферу недвижимости.
Деятельность компании Вилика Карапетяна не укладывается в эту закономерность: по документам “ViloKaro” занимается продажей продуктов питания, алкоголя и спирта. Но, согласно кадастру недвижимости Чехии, ООО и Вилик Карапетян не имеют в этой стране недвижимость. Компания “ViloKaro” зарегистрирована в центре Праги – на улице Троицка (Trojická 1910/7, Nové Město).
По данным кадастра, в этом здании прописано 14 собственников, в том числе три компании.
Отметим также, что в списке нынешних жильцов дома название армянской компании отсутствует, а это значит, что она зарегистрирована в квартире одного из нижеуказанных лиц.
В том же здании Завен Багдасарян зарегистрировал основанное в мае 2015 г. ООО “ALTAYKA”, которое принадлежало ему и жителю Еревана Ваграму Варданяну. Эта компания занимается тем же, что и “ViloKaro”. В августе этого года Багдасарян ушел из компании, передав свою долю акций Варданяну. Изменился и адрес компании, которая переехала в город Градец Кралове (Hradec Králové). Здесь, однако, Варданян не приобрел собственность. То есть с помощью Завена Багдасаряна граждане Армении основали компании, местом “базирования” которых был один и тот же адрес. Надо полагать, что по этому адресу (Trojická 1910/7, Nové Město) у Завена есть знакомый, у которого он и зарегистрировал компании.
Учитывая эти обстоятельства, надо полагать, что в ближайшее время Вилик Карапетян приобретет в Чехии недвижимость, куда и переедет ООО “ViloKaro” (аналогичным образом поступили сыновья и зять Ерванда Захаряна: в 2012 г. их компании переехали в дом, где приобрел квартиру его зять. Та же ситуация была с квартирой невестки Роберта Захаряна).
В Национальном Собрании Hetq.am попытался получить у Каро Карапетяна ответы на два вопроса: с какой целью была основана компания “ViloKaro” и почему именно в Чехии? какую деятельность развертывает данное ООО? Услышав вопрос об имуществе в Чехии, Карапетян сказал, что ответит на эти вопросы по выходе из зала заседаний парламента. Однако после этого он покинул здание НС.