Հովհաննես Ղազարյանը անժամկետ հացադուլ է հայտարարել
Սարի թաղի բախումների ժամանակ ձերբակալված Հովհաննես Ղազարյանը երեկվանից «Նուբարաշեն» քրակատարողական հիմնարկում հացադուլ է հայտարարել՝ իրեն արդարացնելու և ազատ արձակելու պահանջով:
«Հետք»-ի հետ զրույցում Ղազարյանի փաստաբան Անի Չատինյանը հայտնեց, որ երեկ է տեսակցել Հովհաննեսին, այդ պահի դրությամբ նրա առողջական վիճակը լավ է եղել:
«Քրեակատարողական հիմնարկի պետին դիմում-պահանջ է ներկայացրել, որ մինչ իրեն արդարացնելով ազատ չարձակեն, չի դադարեցնելու հացադուլը»,- նշում է Չատինյանը:
Փաստաբանը հացադուլը ծայրահեղ միջոց է համարում, սակայն հույս ունի, որ այս քայլը որևէ փոփոխություն կբերի: Չատինյանը պնդում է, Հովհաննես Ղազարյանը արդեն չորս ամսի է անազատության մեջ է և գործի քննությունում որևէ տեղաշարժ, փոփոխություն չկա, այդ պատճառով նաև այս հանգամանքը «ստիպեց» Հովհաննեսին՝ անժամկետ հացադուլ հայտարարել:
Չատինյանը ՀՀ գլխավոր դատախազին գործը կարճելու, իսկ վարույթ իրականացնող մարմնին՝ տեսակցությունների արգելքը վերանցելու դիմում-պահանջներ է ներկայացրել: Կարծում է՝ այս միջնորդությունների պատասխաններով ևս, հնարավոր է՝ որոշակի հարցեր լուծվեն:
Հիշեցնենք, որ նոյմեբերի 22-ին Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել էր քննիչի՝ Հովհաննես Ղազարյանի կալանքը երկարացնելու միջնորդությունը՝ մերժելով նրան մեկ միլիոն դրամ գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնորդությունը։
Հավելենք, որ Հովհաննես Ղազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի երկրորդ մասով, այն է՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը: Նա մեղադրվում է հուլիսի 29-ին Սարի թաղում տեղի ունեցած բախումներին մասնակցելու մեջ։

Ованнес Казарян объявил бессрочную голодовку
Задержанный после столкновений в ереванском квартале Сари тах Ованнес Казарян, который содержится в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен”, вчера объявил голодовку, требуя, чтобы его оправдали и освободили.
Адвокат Казаряна Ани Чатинян сообщила Hetq.am, что вчера виделась со своим подзащитным, самочувствие у него хорошее.
“Ованнес написал заявление на имя начальника УИУ, в котором сообщил, что пока его не оправдают и не освободят, он не прекратит голодовку”,- отметила Чатинян.
Объявление голодовки адвокат расценивает как крайний шаг, но вместе с тем надеется, что это позволит добиться изменений. Ованнес Казарян уже четыре месяца находится в тюрьме, однако никаких подвижек в его деле нет. Именно это обстоятельство заставило Ованнеса объявить бессрочную голодовку.
Адвокат обратилась к генпрокурору с письменным требованием прекратить уголовное дело, а к осуществляющему производство органу – отменить запрет на свидания.
22 ноября суд общей юрисдикции столичных округов Арабкир и Канакер-Зейтун удовлетворил ходатайство следователя о продлении срока ареста Ованнеса Казаряна, отклонив ходатайство о его освобождении под залог в один миллион драмов.
О.Казаряну выдвинуто обвинение в участии в массовых беспорядках 29 июля в ереванском квартале Сари тах.