Լուռ երթ՝ ի հիշատակ «Հաց բերող»-ի
Ժամեր առաջ Մարզահամերգային համալիրից մի խումբ մարդիկ լուռ երթով շարժվեցին՝մասնակցելու Արթուր Սարգսյանի հոգեհանգստի արարողությանը։ Նրանք իրենց հետ մեխակներ և երկու ծաղկեպսակ տարան՝ մեկը նրա համար պայքարողների, մյուսը ՝ քրեակատարողական հիմնարկներում գտնվող քաղբանտարկյալների անունից։
«Քանի որ Արթուր Սարգսյանը բոլորիս հերոսն է, դրա համար որոշեցինք մի կետում հավաքվել և լուռ երթով շարժվել հոգեհանգստի արարողության։ Կոչեր և վանկարկումներ մենք ամեն օր ենք անում, պահանջներ ենք ներկայացնում,  որոնք ևս շարունակվելու են, դրա համար այս անգամ որոշեցինք լուռ երթ անցկացնել»,- ասաց երթի ու Արթուր Սարգսյանի համար անցկացվող ցույցերի կազմակերպիչ Շահեն Հարությունյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ Արթուր Սարգսյանի համար ընթացող ցույցերը միառժամանակ դադարեցրել են և իրենց ակտիվ պայքարը կշարունակեն երկու օրից, երբ կավարվի նրա հոգեհանգստի և թաղման արարողությունը։
Շահենը մեծ հույս ունի, որ մարդիկ իրենց վիշտը, սրտի ցավը կկարողանան ուժի վերածել՝ համախմբվելով և մեղավորիներին պատժելով։
Երթը ուղեկցող ոստիկանները չկային, Շահենն ասաց, որ տեղյակ պահել են, որ խաղաղ ու լուռ երթ են իրականացնելու, և կարծում է՝ անհրաժետ չեն համարել գալ։
Այսօր երեկոյից մինչ վաղը 13։00 Ազատության հրապարակում նաև տեղի կունենա մոմավառություն՝ ի հիշատակ Արթուր Սարգսյանի։
«Հաց բերող»-ին Եռաբլուրում չեն հուղարկավորի, քանի որ, ըստ Շահեն Հարությունյանի,  ոմանք այդ ամենի համար տարվող պայքարի կեսից հետ կանգնեցին։
Հիշեցնենք, որ Արթուր Սարգսյանի մահվան օրից՝ մարտի 16-ից,  մի խումբ անձիք Ազատության հրապարակում ամեն օր նստացույց և քայլերթ են իրականացնում՝ որպես աջակցություն «Հաց բերողի»։ Նրանք պահանջում են պատժել Արթուր Սարգսյանին սպանողներին։

Молчаливое шествие в память о Приносящем хлеб
Несколько часов назад от Спортивно-концертного комплекса началось молчаливое шествие на панихиду по Артуру Саркисяну. Люди несли гвоздики и два венка – один от тех, кто вел борьбу в поддержку Артура, второй – от находящихся в тюрьмах политзаключенных.
“Поскольку Артур Саркисян  является героем для всех нас, то мы решили собраться в одном месте и молча направиться на его панихиду. Мы скандируем призывы и выдвигаем требования каждый день, и будем продолжать это делать. Но на этот раз мы решили организовать молчаливое шествие”,- сказал организатор акций в поддержку и в память Артура Саркисяна Шаген Арутюнян.
По его словам, акции протеста и активная борьба, которые обусловлены событиями, связанными с Артуром Саркисяном, возобновятся через два дня, после его похорон
Шаген очень надеется, что люди смогут преобразовать свое горе и боль в силу духа, смогут объединиться и добиться наказания виновных.
Сегодняшнее шествие проходило без сопровождения полицейских, так как Шаген предупредил правоохранителей о том, что они намерены идти мирно и молча.
Сегодня вечером на площади Свободы зажгутся свечи в память об Артуре Саркисяне. Акция продлится до 13.00 завтрашнего дня.
Приносящий хлеб не будет похоронен на кладбище “Ераблур”, поскольку, как отметил Шаген Арутюнян, некоторые участники борьбы с полпути отказались от этого требования
Напомним, что начиная с 16 марта, со  дня смерти Артура Саркисяна, группа молодых людей каждый день проводила сидячий пикет на площади Свободы и шествия, требуя наказать тех, кто убил Артура Саркисяна.