Երկու ուրախ լուր ստացա, երկուսն էլ՝ ազատության մասին
Միանգամից երկու ուրախ լուր ստացա բանտախցում, երկուսն էլ՝ ազատության մասին, ու դրանք տոնեցի հոնի հյութով: Առաջինը` Վոլոդյա Ավետիսյանի ազատումն է, երկրորդը` Չեխիայում 23 տարի առաջ երկու մարդու սպանության մեղադրանքով ցմահ բանտարկված, 2000թ-ին փախուստ կատարած, ապա նորից բանտված Իրժի Կայինեկի ազատումը:
Վոլոդյա Ավետիսյանի ձեռքով աճեցրած վարդեր նվիրելու պահը հուզիչ էր, իսկ ազատազրկման վայրից անմիջապես կառավարության շենքի առաջ գնալը և նստացույց սկսելը` բանտարկյալների իրավունքների պաշտպանության համար, ուղղակի զարմացրեց ինձ:
Ինչ վերաբերում է Կայինեկին, ապա ասեմ, որ նրա դատապարտման ու պայքարի պատմության մասին իր իսկ սցենարով նկարահանված «Կայինեկ» գեղարվեստական ֆիլմը նայել եմ տարիներ առաջ՝ բանտում: Նա 23 տարի անընդմեջ պնդում է, որ դատական սխալի հետևանք է իր դատապարտումը, բազմիցս վիճարկել է դատավճիռը, սակայն մերժումներ է ստացել: Կայինեկը ազատվել է Չեխիայի նախագահի ներման շնորհիվ: Լրագրողներին ասել է, որ շարունակելու է պայքարը գործի վերաբացման համար արդեն ազատության մեջ:
Ուրախալի է, երբ լսում ես մարդասիրական սկզբունքների իրական գործողության մասին: Ցավալի է, որ Հայաստանում ոչ միայն մինչ օրս չկա նախկինում կայացված մահապատժի դատավճռի վերանայման նախադեպ, ինչպես գրեթե բոլոր զարգացած երկրներում, այլ նաև ներման տեսքով մարդասիրական մոտեցումն է իսպառ բացակայում: Մնում է հուսալ, որ Հայաստանում գոնե մարդասիրությունն ընտրովի չի լինի` միայն մերձավորների համար:
Բանտախցում`պատի վրա, շուտով կավելանա ևս մեկ ձեռքբերման մասին վկայական` Եվրասիական ստեղծագործական գիլդիային իմ անդամակցության վերաբերյալ հավաստագիրը, որը շուտով հարազատներս կփոխանցեն ինձ: Սակայն, մեկուսարանի անձնական գործում ոչ մի նշում չի արվում նման ձեռքբերումների մասին, ինչպես չի գնահատվում ոչ մի դրական բան առհասարակ: Այս առումով կուրսային աշխատանքումս առաջարկել եմ օրենսդրական փոփոխություն.
Քրեակատարողական օրենսգրքի 93 հոդվածի համաձայն` օրինապահ, դրական վարքագիծ, աշխատանքի և ուսման նկատմամբ բարեխիղճ վերաբերմունքի, միջոցառումներին ակտիվորեն մասնակցելու համար ազատազրկման դատապարտված անձի նկատմամբ ԿԱՐՈՂ ԵՆ կիրառվել խրախուսանքի միջոցներ` լրացուցիչ կարճատև կամ երկարատև տեսակցության տրամադրման տեսքով, փակ տեսակի ուղղիչ հիմնարկում պահվող դատապարտյալի զբոսանքի տևողության ավելացում մինչև երկու ժամ` մեկ ամիս ժամկետով: Նույնիսկ դատապարտյալը, որպես խրախուսանքի միջոց, կարող է ներկայացվել տեղափոխման մեկուսացվածության առավել ցածր աստիճան ունեցող ՔԿՀ:
Գործնականում «ԿԱՐՈՂ ԵՆ ԿԻՐԱՌՎԵԼ» արտահայտությունը զրոյացնում է այս նորմի կիրառումը, քանի որ քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմը ցուցաբերում է կամայական, քմահաճ, չհիմնավորված մոտեցում: Այսինքն՝ կուզեն կխրախուսեն, կուզեն՝ ոչ: Հետևաբար, որպեսզի օրենսդրի կողմից մշակված այս դրույթն իրականում դառնա օրենքի նորմ, հարկավոր է «ԿԱՐՈՂ ԵՆ» բառը փոխարինել «ՊԵՏՔ Է ԿԻՐԱՌՎԵՆ» բառերով: Միայն այս պարագայում դատապարտյալները կձգտեն օրինապահ, դրական վարքագիծ դրսևորել:
Տարիներ առաջ համառելով՝ կարողացա հասնել օրենսդրական փոփոխության՝ դատապարտյալին թույլատրվեց իր մերձավոր ազգականի համար հյուսվածքների և օրգանների կենդանի դոնոր լինել (օրենսդիրն անհասկանալի պատճառով արգելել էր դատապարտյալին` իր հարազատի կյանքը փրկել): Համառության արդյունքում միգուցե ստացվի նաև այս և մի շարք այլ օրենսդրական փոփոխության առաջարկներ կյանքի կոչել:
Յուրաքանչյուր պարագայում, համոզված եմ, որ անկախ դժվարություններից, պետք է շարունակել պայքարել, պահանջել, գործել, աշխատել, որ դրական փոփոխությունները սարերի հետևում չմնան:

Hetq Correspondent at Nubarashen Prison
I received two pieces of good news at the same time; both about freedom. I celebrated with a toast of cornelian cherry juice.
The first was about the release of Volodya Avetisyan. The second was about the release of Jiří Kajínek, who had been sentenced to life imprisonment for killing two people 23 years ago in the Czech Republic. He tried to escape from prison in 2000, and was jailed again.
It was a touching moment when Volodya Avetisyan gifted the roses he raised in prison. After being released, he went straight to the government building to launch a sit-down protest for the protection of prisoners’ rights. I was blown away by his action.
As for Kajínek, I watched the feature film  “Kajínek”, about his condemnation and the history of his struggle many years ago, in prison. For 23 years, he insisted that a judicial error resulted in his conviction. He appealed the verdict many times, but got refusals. Kajínek was released by a pardon of the Czech president. He told reporters that he will continue fighting for reopening the case while on the outside.
It makes me happy to hear about such real actions based on humanitarian principles. It is unfortunate that so far in Armenia, not only have there been no precedents on life sentence revision, which exists in almost all developed countries, but also a humanitarian approach in the form of a pardon is completely absent. We can only hope that humanitarianism in Armenia will not be applied selectively, only for people with connections.
On the wall of my cell, one more achievement certificate will be added soon. It will confirm my membership in the Eurasian Creative Guild. My relatives will soon get it to me. However, no mention is made in the prison case files about such achievements. There is no appreciation of anything positive. For this, I’ve proposed a legislative change in my research paper.
According to Article 93 of the Criminal Procedure Code, there may be applied incentive measures for the convicts who are law-abiding, displaying positive behavior, a fair approach to work and study, actively participating in events - provision of additional short-term or long-term visits, adding the duration of outdoor walk time of convicts held in a closed correctional institution up to two hours for one month. As a way of encouragement, the convict may even be transferred to an institution with a lower degree of isolation.
In practice, the expression "may be applied" reduces the chances of the application of this provision to zero, since the prison administration displays an arbitrary, capricious, unreasonable approach.
They may encourage or they may not. Therefore, for this provision to become a legislative norm, the word “MAY” should be replaced with "MUST”. Only in this case will those convicted strive to become law-abiding and display positive behavior.
Years ago, due to my persistence, I was able to achieve a legislative change. A convict could be a donor of organs and tissues for a close relative. (For reasons unknown, the legislature prohibited the prisoner to save the life of a relative). It might be possible to achieve the implementation of this and other legislative changes due to persistence.
I am sure that despite the difficulties, in all cases, we must continue to fight, demand and persevere, so that positive changes come soon.