Խոսրովի արգելոցի տարածքում կրկին անձրև է սպասվում
«Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում բռնկված 16 կմ պարագծով հրդեհից 13.5 կմ պարագծով հրդեհը արդեն մարվել է։ Հրդեհի վերջնական մարման համար մնացել է 2.5 կմ պարագիծ։
Արտակարգ իրավիճակների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պատասխանատու Նանա Գնդոյանի հաղորդմամբ՝ 13,5 կմ հրդեհը մարվել է գիշերը, նախքան անձրևի գալը, չնայած այն նպաստել է հրդեհաշիջման աշխատանքներին։ «Իլ-76ՏԴ» հրշեջ ինքնաթիռը առավոտից երկու թռիչք է իրականացրել, որից մեկը՝ րոպեներ առաջ։ Դա եղել է ինքնաթիռի ութերորդ թռիչքը։
Հիդրոմետ ծառայության տվյալներով՝ ժամը 16։00-ին արգելոցի տարածքում կրկին անձրև է սպասվում։ Դեռևս տեղեկություն չկա՝ ինքնաթիռը կշարունակի թռիչքը, թե կսպասի անձրևի գալուն։ Տեղում աշխատող օպերատիվ խումբը դեռևս պետք է որոշի. «Տարածքում տեսանելիության խնդիր կա, և եղանակային պայմանները շատ վատն են, քանի որ անձրև է գալիս ու ամպամած է»,- նշեց Գնդոյանը։

На территории Хосровского заповедника вновь ожидается дождь
Вспыхнувший в государственном заповеднике “Хосровский лес” пожар диаметром 16 км уже потушен в периметре13,5 км. Для окончательной ликвидации пожара осталось потушить огонь в периметре 2,5 км.
По сообщению руководителя управления информации и по связям с общественностью МЧС Наны Гндоян, ночью до начала дождя было потушено пламя по периметру 13,5 км, хотя дождь тоже способствовал этому. С утра пожарный самолет “ИЛ-76ТД” совершил два вылета, последний из которых несколько минут назад. Это был восьмой по счету вылет самолета.
Согласно данным Гидрометслужбы,  в 16.00 на территории заповедника вновь ожидается дождь. Работающая на месте оперативная группа должна принять решение, продолжать вылеты самолета или ждать дождя. “На территории существует проблема видимости, погодные условия плохие, что связано с дождем и облачностью”,- отметила Н.Гндоян.