«Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ»-ը ձեռնպահ է մնում դժբախտ պատահարի մասին տեղեկություն փոխանցելուց
«Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ»-ը ձեռնպահ է մնում մարտի 2-ին ստորգետնյա հանքում տեղի ունեցած դժբախտ պատահարի մասին տեղեկություն փոխանցելուց։
«Կապանի ԼՀԿ» ՓԲԸ-ի հասարակայնության հետ կապերի և սոցիալական քաղաքականության բաժնից մեր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են. «Պատահարի պատճառների և հանգամանքների բացահայտման ուղղությամբ աշխատանքները ներկայում շարունակվում են, և մինչև բոլոր հանգամանքները պարզվելը մենք ձեռնպահ ենք մնում որևէ տվյալի հրապարակումից»։
Վերջին հինգ տարվա ընթացքում կոմբինատում գրանցված, մահացու ելքով երկրորդ դժբախտ դեպքն է։ Նախորդ դեպքը, ընկերության փոխանցմամբ, եղել է 2014-ին։
Ընկերությունից նաև չեն պարզաբանել, թե անվտանգության կանոնների ինչ խախտումներ են եղել, և արդյոք այդ խախտումների համար որևէ աշխատակից պատասխանատվության ենթարկվել է, թե` ոչ։
Ինչպես արդեն հայտնել էինք, մարտի 2-ին՝ ժամը 02:12-ին, ԱԻՆ-ը տեղեկություն էր ստացել, որ «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ»-ի ստորգետնյա հանքում տուժել են հանքի աշխատակիցները։ Փրկարարները «Շահումյանի» հանքախորշում անգիտակից վիճակում հայտնաբերել էին ապարաբարձիչ մեքենայի վարորդ, 24-ամյա Արթուր Մարտիրոսյանին, ով հետագայում պարզվել է` մահացած է։ Եղել է նաև երկու տուժած՝ հանքի բեռնատարի վարորդ Պողոս Ալեքսանյանը և լեռնային վարպետ Կարո Կարապետյանը։ Նրանց մոտ ախտորոշվել էր էկզոգեն թունավորում։ Նրանք տեղափոխվել էին Կապանի բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունք, որից մեկուկես օր անց դուրս էին գրվել։
Հավելենք՝ Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ լեռնահանքային աշխատանքների կատարման ընթացքում անվտանգության կանոնների խախտման հետևանքով Արթուր Մարտիրոսյանի մահվան դեպքի առթիվ։
Մեղադրանքի հաստատման դեպքում օրենքով սահմանվում է ազատազրկում՝ առավելագույնը տասը տարի ժամկետով՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով կամ առանց դրա։

Капанский ГОК не предоствляет информацию о несчастном случае
Капанский горнообогатительный комбинат не предоставляет информацию о произошедшем 2 марта несчастном случае в подземном руднике.
Отдел связей с общественностью и социальной политики ЗАО “Капанский ГОК” в ответ на наш запрос сообщил: “Работы по установлению  причин и обстоятельств произошедшего продолжаются. До выяснения всех обстоятельств мы воздерживаемся от публикации каких-либо данных”.
За последние пять лет это второй произошедший на комбинате несчастный случай со смертельным исходом. Предыдущий произошел в 2014 г.
Компания также не сообщила, какие нарушения правил безопасности были допущены, привлечен ли к ответственности кто-нибудь из работников за эти нарушения.
Как известно, 2 марта в 02.12 в МЧС поступило сообщение о том, что в подземном руднике Капанского ГОК пострадали люди. На месте происшествия спасатели обнаружили 24-летнего водителя грузовика Артура Мартиросяна, который был без сознания. В дальнейшем выяснилось, что Мартиросян был мертв. Пострадали еще два человека – водитель грузовика Погос Алексанян и горный мастер Каро Карапетян. У них было диагностировано экзогенное отравление. Оба пострадавших были доставлены в реанимационное отделение капанского медцентра, откуда выписались через день.
Добавим, что в следственном управлении полиции Капана возбуждено уголовное дело по факту гибели Артура Мартиросяна вследствие нарушения правил безопасности в ходе выполнения горных работ.
В случае подтверждения обвинения виновному грозит лишение свободы сроком до десяти лет с лишением права занимать определенные должности в течение десяти лет, либо с лишением права заниматься определенной деятельностью в течение максимум трех лет.