Հայկ Գևորգյան. «Մենք գործ ունենք մանյակների հետ»
«Նման բան հնարավոր չէր, որ լիներ նույնիսկ տեսականորեն, որ ես վրաերթի ենթարկեմ մեկին ու անօգնական թողնեմ, գնամ»,- այսօր՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, հայտարարեց «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի լրագրող Հայկ Գևորգյանը, ում երեկ ազատել են կալանքից:
Թե ինչի հետ էր կապված իր դեմ իրականացված գործողությունների շարքը, լրագրողն առաջարկում է հարցնել նրանց, ովքեր դա ծրագրավորել են: Հայկը նշեց, որ չգիտի ու չի հասկանում՝ արդյոք դա զգուշացո՞ւմ էր, թե՞ վախեցնում էին:
«Տրամաբանություն փնտրել եմ ու չեմ գտել: Եկել եմ այն համոզման, որ մենք ուղղակի գործ ունենք մանյակների հետ,- ասաց Հայկը:- Բայց որ դա պայմանավորված է իմ գործունեությամբ, ես վայրկյան անգամ չեմ կասկածում»:
Հայկը պատմեց, որ դեպքը տեղի է ունեցել հունվարի 13-ին: Նա պայմանավորվել է էկոնոմիկայի նախարարության լրատվության բաժնի պետի հետ՝ հարցազրույց անցկացնելու նախարարի տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանի հետ: Հարցազրույցի ավարտից հետո Հայկը նստել է իր մեքենան, որը կանգնած է եղել նախարարության շենքի մոտ, «նույն մայթի վրա՝ դեպի պատը»:
Երբ Հայկը փորձել է ավտոմեքենայով հետընթաց կատարել, նկատել է, որ մեքենայի հետևը մարդ է կանգնած: Նա մտածել է, թե դա ավտոկայանատեղիի տեսուչն է. պատրաստվել է 100 դրամանոց տալ: Սակայն սպասել է, բայց վերջինս այդպես էլ չի մոտեցել: Երբ «տեսուչը» փոքր-ինչ հեռացել է մեքենայից, Հայկը մի քանի սմ հետ է վարել ավտոմեքենան: Այնուհետև «տեսուչը» կրկիին հետ է եկել ու կանգնել մեքենայի հետևը: Ըստ լրագրողին՝ նույն տեսարանը կրկնվել է մի քանի անգամ:
Հայկը ստիպված ավտոմեքենայի ձայնային ազդանշանն է սեղմել, և «տեսուչը» մի կողմ է քաշվել: Լրագրողը, հետևելով նրան, մեքենան կամաց հետ է վարել, միաժամանակ ուշադիր նայելով, թե արդյոք այլ մեքենա չկա՞: Այդ ընթացքում «տեսուչը» բղավել է՝ «վայ, ոտս», ու Հայկի խոսքով՝ սկսել է նայել կողքերը, թե ով իրեն կտեսնի: Ընդ որում, երբ նա բղավել է, գտնվել է հարեւան ավտոմեքենայի հետնամասում: Լրագրողը մեքենայից իջել է, ասել, որ ոստիկան կկանչի, «տեսուչն» էլ, ով, ինչպես հետագայում է պարզվել, Աշոտ Ֆրանգուլյանն է, որեւէ բան չի ասել, եւ Հայկը հանգիստ հեռացել է:
Վերջինս նշեց, թե այդ պահին հասկացել է, որ իր «գլխին սարքում են»: Բայց քանի որ այդ օրերին ոչ մի գրություն, ծանուցում չի ստացել, մտածել է, որ դա գուցե իրեն է թվացել: Միաժամանակ հունվարի 13-ի առավոտյան նրանց շենքի մոտ է հայտնվել հիշվող համարանիշով մի ավտոմեքենա, որը հետևել է Հայկի կնոջը: Բացի այդ՝ հարևաններից հարցրել են լրագրողի երեխաների մասին: Հայկի կինը կոնկրետ չի հիշում նշյալ ջիպ ավտոմեքենայի համարնիշը, բայց այն եղել է 0-ներով և 1-ով:
Հայկի խոսքերով՝ ոստիկանությունը ստեղծել է «ժամանակի մեքենա». իրեն հարցաքննության են կանչել հունվարի 17-ին՝ հունվարի 20-ին հարուցված քրեական գործով: Նա վստահ է, որ գործը «սարքողները» ունեն հունվարի 13-ի կադրերը, և եթե իսկապես ինքն այդ մարդուն վրաերթի ենթարկած լիներ, ապա այդ կադրերը հեռուստաընկերություններով անդադար կցուցադրվեին: Բայց քանի որ նման բան չի եղել, այդ կադրերը, ըստ երեւույթին, կոչնչացվեն:
Եվ հակարակ որ դեպքը տեղի է ունեցել «ուրբաթ 13-ին», բայց Հայկը նշում է, որ ինքը սնահավատ չէ. դա պարզապես պատահականություն էր:
Այժմ, երբ իրեն ազատ են արձակել, Հայկը չի հասկանում, թե ինչու մինչ հիմա իրավապահները չեն վերադարձնում իրենից առգրավված անձնական իրերը՝ ակնոցը, գրիչը, ձայնագրիչը, լուսանկարչական սարքը եւ հեռախոսը:
Հ. Գևորգյանը նշեց, որ անազատության մեջ քրեակատարողական հիմնարկում լսել է շատ պատմություններ, որոնք, ըստ նրա, չափազանցված չեն: Նա գիտի 25 հոգու «Նուբարաշենում» հայտնվելու պատճառները, որոնցից 19-ին «քաղմասներում ծեծել ու խոշտանգել են»:
Հայկը դատարանների հետ հույս չի կապում, որովհետև գիտի, որ Հայաստանում «ոստիկանություն-դատարան կապը շատ սերտ է». դրանում համոզվել է վերջին օրերի ընթացքում: Սակայն նա ստիպված է անցնել ներպետական բոլոր ատյաններով, որպեսզի կարողանա դիմել Եվրադատարան: Այժմ նրա համար կարևորն այն է, որ ամբողջ գործը բացահայտվի, մեղավորները պատժվեն ու իր «բարի համբավի վրա բիծ չմնա»:
Հայկը նշեց, որ աշխատանքի բերումով լրագրողներեն ավելի շատ են վտանգի տակ, բայց նաև ավելի շատ են պաշտպանված, իսկ հասարակ քաղաքացիներին (իրավապահները) ուղղակի «կուտեն մի քանի րոպեում»:

Айк Геворкян: “Мы имеем дело с маньяками”
“Такого быть не могло. Даже теоретически невозможно представить, чтобы я совершил наезд на человека и, оставив его в беспомощном состоянии, уехал”,- заявил сегодня на пресс-конференции выпущенный вчера на свободу журналист газеты “Айкакан жаманак” Айк Геворкян.
О том, чем вызваны совершенные против него действия, журналист посоветовал спросить тех, кто все это запланировал. Айк не может понять, тем самым его предупреждали или запугивали.
”Ищу и не могу найти логику. Пришел к убеждению, что мы имеем дело с маньяками,- сказал Айк Геворкян. – Но в том, что это обусловлено моей профессиональной деятельностью, я ни секунды не сомневаюсь”.
Случай, из-за которого журналист оказался за решеткой, произошел 13 января. Айк Геворкян договорился с руководителем пресс-службы министерства экономики об интервью с заместителем министра Гарегином Мелконяном. После интервью Айк сел в свою машину, которая была припаркована у здания министерства. Когда он дал задний ход, то заметил, что сзади стоит человек. Айк подумал, что это инспектор автостоянки, и приготовил 100-драмовую монету. Однако предполагаемый инспектор так и не подошел к нему, наоборот, он отошел от машины журналиста. Айк отъехал на несколько сантиметров от тротуара. После этого “инспектор” вновь встал позади его автомобиля. Эта сцена повторилась несколько раз.
Айк решил посигналить, после чего “инспектор” отошел. Проследив за ним, журналист начал потихоньку давать задний ход. И в это время “инспектор” закричал: “ой, нога!” При этом он озирался по сторонам, чтобы увидеть, кто обратил на него внимания. Еще одно обстоятельство: в момент, когда незнакомец кричал, он находился за соседним автомобилем. Айк вышел из машины, сказал, что позовет сотрудника полиции, однако “инспектор”, которого, как выяснилось в дальнейшем, звали Ашот Франгулян, ничего не сказал, и Айк спокойно уехал. По его словам, он сразу понял, что это была провокация. Но поскольку в последующие дни никакого извещения он не получил, то решил, что ему, наверное, показалось.
В то же время утром 13 января возле дома Айка Геворкяна появилась машина с запоминающимися номерами, которая следила за его женой. Более того, соседей расспрашивали о детях журналиста. Жена Айка не запомнила номер джипа, но помнит, что в нем были нули и единица.
Айк говорит, что полиция создала “машину времени”: его вызвали на допрос 17 января по уголовному делу, которое было возбуждено 20 января. Он уверен, что те, кто сфабриковал против него дело, располагают кадрами произошедшего 13 января инцидента, и если бы он действительно совершил наезд, то эти кадры несколько раз прокрутили бы по телеканалам. Но поскольку ничего подобного не было, то эти кадры, по всей видимости, уничтожат.
Сейчас, когда его выпустили на свободу, Айк не понимает, почему правоохранители до сих пор не возвращают ему изъятые вещи: очки, ручку, диктофон, фотоаппарат и телефон.
А.Геворкян отметил, что в уголовно-исполнительном учреждении услышал много историй, которые, по его мнению, не являются преувеличением. Он знает, по каким причинам в УИУ “Нубарашен” оказались 25 человек, 19 из них подвергались избиению и пыткам в отделениях полиции.
Айк не связывает надежд с судами, так как знает, какая тесная связь существует в Армении между полицией и судами. Однако он вынужден пройти по всем внутригосударственным инстанциям, чтобы потом обратиться в Евросуд. Сейчас для важно, чтобы это дело было полностью раскрыто, виновные наказаны, а его репутация осталась незапятнанной.
Айк говорит, что журналистам в силу их профессии часто угрожает опасность, но вместе с тем они защищены больше, чем рядовые граждане. ”Давайте попробуем защищаться вместе”,- предложил в заключение Айк Геворкян.