Հարթունյանի գործով դատավորն ինքնաբացարկ հայտնեց. նա ազգակցական և ընկերական կապեր ունի մեղադրող կողմի հետ
Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի N1 դահլիճի ապակե միջնապատը, որ երկու մասի է բաժանում դատավարության մասնակիցներին ու դահլիճում նստածներին, տպավորություն է ստեղծում, թե ապակուց այն կողմ՝ փաստաբանների կողքին, նստած են առանձնապես ծանր հանցագործություն կատարելու մեջ մեղադրվող անձինք, որոնց անհրաժեշտ է մեկուսացնել դահլիճում նստածներից:
Այս անգամ իր փաստաբանների հետ մեկտեղ ապակու մյուս կողմում էր Նարեկ Հարթունյանը. նրա մասնակցությամբ քրեական գործի դատալսումն էր:
Հիշեցնենք, որ Նարեկ Հարթունյանը մեղադրվում է հարկեր վճարելուց չարամտորեն խուսափելու և փողեր լվանալու մեջ:
Քրեական գործը մակագրվել էր դատավոր Նելլի Բաղդասարյանին, որն էլ նախագահում էր դատական նիստը:
Դատալսումը սկսվեց: Փաստաբան Հայկ Ալումյանը, ներկայացնելով դատավորի հանդեպ ունեցած անվստահություն հիմքերը, միջնորդեց, որ դատավորն ինքնաբացարկ հայտնի:
Նշենք, որ դատական գործերի բաշխման փուլում կողմնակալ մոտեցումներից խուսափելու, այդ գործընթացը վստահելի դարձնելու համար դրանք դատարաններում բաշխվում են համակարգչային ծրագրի միջոցով:
Սակայն Նարեկ Հարթունյանի գործով տեղի էր ունեցել հետևյալը. Նախ, 2012թ. փետրվարի 24-ին գործը համակարգչային եղանակով փոխանցվել էր դատարանի նախագահ Սուրեն Կոստանյանին: Նույն օրը Ս.Կոստանյանը հետ էր հանձնել գործը՝ իր հիվանդության պատճառաբանությամբ, այնուհետև համակարգչային եղանակով այն վերահանձնարարվել էր դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանին, որը նույնպես, հիվանդության պատճառաբանությամբ, հանձնել էր գործը: Դրանից հետո գործը հանձնարարվել էր դատավոր Նելլի Բաղդասարյանին:
Վերը ներկայացված եռաքայլ գործողությունը կասկածի տակ է դրել 2011թ. դեկտեմբերի 15-ից դատական համակարգում ներդրված համակարգչային եղանակով գործերի բաշխման ծրագրի արդյունավետությունը:
Ըստ էության, երկու դատավորների միաժամանակ, սակայն «ժամանակավորապես անաշխատունակ» լինելու հանգամանքով հատուկ նպատակ է հետապնդվել, որ այս գործը հանձնվի հենց դատավոր Ն. Բաղդասարյանին:
Մինչ դատական նիստը պարզվել է, որ դատավոր Ն. Բաղդասարյանի երկու քույրերի ամուսիններն աշխատում են ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ-ում, ընդ որում, նրանցից մեկն այդ կառույցում զբաղեցնում է բարձրագույն պաշտոններից մեկը: Եթե հաշվի առնենք, որ այս գործը հարուցվել, բոլոր «ապացույցները» հավաքվել, և մեղադրական եզրակացությունը կազմվել է հենց ՊԵԿ-ում, իսկ գործը դատարան մուտք գործելու օրը դատավորի քրոջ ամուսնու անմիջական ղեկավարը՝ ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի առաջին տեղակալ Ա.Ալավերդյանը հրապարակային և պաշտոնական հայտարարություն է արել Նարեկ Հարթունյանի մեղավորության վերաբերյալ, ապա պարզ է դառնում, որ Նարեկի գործը քննելու համար ՊԵԿ-ին ամենաձեռնտու դատավորի թեկնածուն հենց Ն. Բաղդասարյանն է:
Պարզվել է նաև, որ դատավորը գործով մեղադրող Բագրատ Պետրոսյանի քրոջ՝ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավոր Արևիկ Պետրոսյանի համակուրսեցին է, ինչը մեկ անգամ ևս փաստում է դատավորի կապվածությունը մեղադրող կողմի հետ և կասկածի տակ դնում դատավորի անաչառությունը:
Այդ ամենի հետ մեկտեղ, ինչպես դատարանում հայտնեց փաստաբան Հայկ Ալումյանը, իր և իր պաշտպանյալների դեմ որպես մի յուրահատուկ «զսպաշապիկ» է օգտագործվելու նաև այն, որ դատական նիստի քարտուղարն է Ռուզաննա Բադիրյանը, որն իր՝ Հայկ Ալումյանի կնոջ քույրն է:
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 90-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետին համապատասխան՝ դատավորի ինքնաբացարկի հիմքերը, ի թիվս այլոց, ներառում են այն դեպքը, երբ դատավորը կանխակալ վերաբերմունք ունի որպես կողմ հանդես եկող անձի, նրա ներկայացուցչի, պաշտպանի, դատավարության այլ մասնակիցների նկատմամբ: Տվյալ դեպքում դատավորն առավել, քան այս դատարանի մեկ ուրիշ դատավոր, ազգակցական և ընկերական կապերով կապված էր մեղադրող կողմի՝ նախաքննությունն իրականացրած մարմնի և մեղադրող դատախազի հետ:
Փաստաբանի խոսքերով, այս ամենն իրենց բերել է համոզման, որ գործերի համակարգչային բաշխման շրջանցումը և այդ եղանակով գործը Ն.Բաղդասարյանին վերահանձնարարվելը եղել է նպատակադրված և բխել է մեղադրող կողմի շահերից:
«Ելնելով վերը շարադրվածից, ղեկավարվելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 73-րդ հոդվածի 1-ին մասի 8-րդ և 9-րդ կետերով՝ ես Ձեզ բացարկ եմ հայտնում և միջնորդում եմ ինքնաբացարկ հայտնել»,- հայտարարեց փաստաբան Հայկ Ալումյանը:
Դատական նիստը հետաձգվեց մինչև ժամը 15:00: Դատաքննությունն սկսվեց 3 ժամ անց:
Դատավոր Ն.Բաղդասարյան բավարարեց միջնորդությունը և ինքնաբացարկ հայտնեց: Գործը հանձնվեց դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանին:
Առաջին հայացքից դատավոր Ն.Բաղդասարյանի ինքնաբացարկը մեկ քայլ առաջ է, սակայն դրա նախապատմությունն ամենևին էլ չի հուսադրում, որ Շենգավիթի դատարանում գործի քննության հետ կապված «պարտադիր ցուցումներ» չեն լինի դատավորին: Մնում է հուսալ, որ դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը ինքնաբացարկի հիմքեր չի ունենա և գործը կքննի ու որոշում կկայացնի քրեական օրենսդրության պահանջներին համապատասխան:

Судья по делу Артуняна взяла самоотвод: она имела родственные и дружеские связи со стороной обвинения
В суде общей юрисдикции столичного административного района Шенгавит состоялось судебное заседание по уголовному делу Нарека Артуняна, который, как известно, обвиняется в злостном уклонении от выплаты налогов и отмывании денег.
Уголовное дело находилось в производстве судьи Нелли Багдасарян, которая и председательствовала на судебном заседании. Адвокат Айк Алумян, представив основания для выражения недоверия судье, ходатайствовал о том, чтобы судья взяла самоотвод. Отметим, что распределение судебных дел осуществляется посредством компьютерной программы, что преследует цель избежать пристрастных подходов.
Однако по делу Нарека Артуняна произошло следующее. В феврале 2012 г. дело посредством компьютерного распределения было передано председателю суда Сурену Костаняну. В тот же день Костанян, сославшись на болезнь, вернул дело обратно. Затем опять-таки посредством компьютерной программы дело было поручено судье Александру Азаряну, который тоже по причине болезни вернул дело. После этого рассмотрение дела было поручено судье Нелли Багдасарян.
Вышеприведенная трехшаговая комбинация поставила под сомнение эффективность программы распределения дел посредством компьютера. По сути, ссылки на временную нетрудоспособность двух судей преследовали цель передать это дело именно Н.Багдасарян.
До начала судебного заседания выяснилось, что мужья обеих сестер Нелли Багдасарян работают в Комитете госдоходов при правительстве РА, при этом один из них занимает в данной структуре очень высокий пост. Если учесть, что дело Артуняна было возбуждено и обвинительное заключение составлено именно в КГД, а в день поступления дела в суд непосредственный руководитель зятя судьи – первый заместитель председателя КГД Армен Алавердян сделал публичное и официальное заявление о виновности Нарека Артуняна, то становится ясно, что самой выгодной кандидатурой судьи для рассмотрения дела Нарека являлась именно Нелли Багдасарян.
Выяснилось также, что судья Багдасарян была однокурсницей судьи Конституционного суда Аревик Петросян – сестры обвинителя по данному делу Баграта Петросяна, что еще раз подтверждает связь судьи со стороной обвинения и ставит под сомнение ее беспристрастность.
Наряду со всем этим, о чем в суде сообщил адвокат Айк Алумян, в качестве своеобразной “смирительной рубашки” против адвоката и его подзащитных могло быть использовано и то обстоятельство, что секретарем судебного заседания являлась Рузанна Бадирян – свояченица Айка Алумяна.
Согласно п.1 ч.1 ст.90 Уголовно-процессуального кодекса РА, основания для самоотвода судьи включают также случай, когда судья пристрастно относится к выступающим в качестве стороны лицу, его представителю, защитнику, другим участникам судебного процесса. В данном случае судья Багдасарян более, чем кто-либо из судей Шенгавитского суда, связана родственными и дружескими узами со стороной обвинения – органом, осуществляющим предварительное следствие, и прокурором.
По словам адвоката, все это привело их к убеждению, что передача дела судье Нелли Багдасарян в обход компьютерной программе преследовала определенную цель и вытекала из интересов стороны обвинения.
«Исходя из вышеизложенного и руководствуясь пп.8 и 9 ч.1 ст.73 УПК, я даю Вам отвод и ходатайствую о заявлении Вами самоотвода»,- заявил адвокат Айк Алумян.
Судебно заседание было отложено до 15.00 и возобновилось через 3 часа. Судья Н.Багдасарян удовлетворила ходатайство и взяла самоотвод. Дело было передано судье Александру Азаряну.
На первый взгляд, самоотвод Н.Багдасарян является шагом вперед, однако вся предыстория этого шага не позволяет надеяться, что по данному делу в Шенгавитском суде не будут даны «обязательные указания». Остается надеяться, что у судьи Александра Азаряна не будет оснований для самоотвода, и он рассмотрит дело и примет решение в соответствии с требованиями Уголовного кодекса РА.