Գերասիմ Վարդանյանը մեկ ամսով կալանավորվեց
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Դավիթ Արղամանյանի, մասնակի բավարարել է Ազգային անվտանգության ծառայության միջնորդությունն ու որոշել ՀՅԴ անդամ Գերասիմ Վարդանյանին մեկ ամիս ժամկետով կալանավորել՝ չնայած ԱԱԾ-ն միջնորդել էր կալանավորել 2 ամսով: Այս մասին հայտնում է Վարդանյանի պաշտպան Բենիկ Գալստյանը:
Հիշեցնենք, որ Ազգային անվտանգության ծառայության քննիչ Սուրեն Նավոյանը Գերասիմ Վարդանյանին կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացրել, քանի որ վերջինս չի վճարել  իր նկատամբ սահմանված 60 մլն դրամ գրավի գումարը: Մայիսի 3-ին դատարանը մերժել է Գերասիմ Վարդանյանին կալանավորելու վերաբերյալ ԱԱԾ քննիչ Նավոյանի միջնորդությունը, որից հետո քննիչը Վարդանյանի նկատմամբ ազատազրկման հետ չկապված խափանման միջոց է ընտրել գրավ՝ 60 մլն դրամի չափով:Վարդանյանի պաշտպան Բենիկ Գալստյանը հայտնել է, որ գրավի գումարը չի վճարվել, քանի որ չեն կարողացել այդքան գումար վճարել:
Գերասիմ Վարդանյանը մեղադրվում է 2020-ի նոյեմբերի 10-ին տեղի ունեցած իրադարձությունների առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում` զանգվածային անկարգությունների և լրագրողի աշխատանքը խոչընդոտելու գործով: Սա նրան  կալանավորելու վերաբերյալ ԱԱԾ-ի կողմից ներկայացված  4-րդ միջնորդությունն էր:
Բենիկ Գալստյանը կասկածի տակ է դնում գործով քննիչ Նավոյանի անաչառությունը, հիշեցնում է, որ Նավոյանը այն քննիչն է, որը 2018 թվականին միացել է հեղափոխությանը, ինչից հետո պաշտոնի բարձրացում է ունեցել:

Герасим Варданян арестован на месяц
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Давида Аргаманяна удовлетворил ходатайство Службы национальной безопасности, приняв решение арестовать на месяц члена АРФ Дашнакцутюн Герасима Варданяна. Об этом сообщил защитник Варданяна Беник Галстян.
Напомним, что следователь СНБ Сурен Навоян представил ходатайство об аресте после того, как Г.Варданян не внес установленный в отношении него залог в 60 млн драмов.
3 мая суд отклонил ходатайство об аресте Герасима Варданяна, представленное другим следователем СНБ, после чего была избрана мера пресечения в виде освобождения под залог в 60 млн драмов, который обвиняемый не смог внести.
Герасиму Варданяну предъявлено обвинение в рамках дела о массовых беспорядках и препятствовании работе журналистов 10 ноября 2020 г.
Защитник ставит под сомнение беспристрастность следователя Навояна, напоминая о том, что последний в 2018 г. присоединился к революции, после чего был повышен в должности.