ՔՊ-ում շարունակվում են անհարգելի բացակայած ընդդիմադիրներին մանդատից զրկելու վերաբերյալ քննարկումները
Անհարգելի բացակայած պատգամավորներին մանդատից զրկելու հարցով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունում քննարկումներ են ընթանում: Այս մասին խորհրդարանական ճեպազրույցներին ասաց ՔՊ խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը:
«Խմբակցությունում նման քննարկում կա, ասեմ, որ դրանք ծնվել են հանրային պահանջից: Բազմաթիվ քաղաքացիներ, տեսնելով ընդդիմության վարքագիծը, տեսնելով, թե ինչպես են ընդդիմադիրներն օգտագործում պատգամավորական մանդատը, նման պահանջ են ներկայացրել: Խմբակցության տարբեր պատգամավորներ տարբեր կարծիքներ ունեն, քննարկումները շարունակվում են, բայց որոշում դեռ չկա: Քննարկվում է նաև վարչական պաշտոնների հարցը»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Պատգամավոր Ծովինար Վարդանյան էլ իր խոսքում նշեց, որ արդեն տևական ժամանակ է, ինչ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Հակոբյանը չի նախագահում հանձնաժողովի նիստերին, ապա հավելեց՝ մինչ այդ էլ Հակոբյանի կողմից ԱԺ կանոնակարգ-օրենքին չտիրապետելու դեպքերի են ականատես եղել: Նրա խոսքով՝ հանձնաժողովում քննարկել են նախագահի լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցնելու հարցը, սակայն քննակումները հանձնաժողովից դուրս չեն եկել, և այդ հարցը խմբակցությունում դեռ չի քննարկվել: Նշենք, որ ընդդիմադիր պատգամավորները նախագահում են 3 մշտական հանձնաժողովներում, ընդդիմությանն է նաև ԱԺ երրորդ փոխխոսնակի պաշտոնը:
Նշենք, որ նստաշրջանի ավարտից հետո ԱԺ նախագահը, ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն, կարղ է անհարգելի բացակայած պատգամավորների հարցով ԱԺ խորհրդի նիստ հրավիրել, և հարցը նիստում հավանության արժանանալու դեպքում դիմել Սահմանադրական դատարան:
Հարցին, թե որքանո՞վ են իրական մամուլի այն հրապարակումները, ըստ որոնց իշխանությունը գլխավոր դատախազի նոր թեկնածու է փնտրում, և հավանական է, որ առաջադրի կամ արդարադատության նախկին փոխնախարար, այժմ՝ վարչապետի օգնական Աննա Վարդապետյանին, կամ էլ՝ պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանին, ՔՊ խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը հստակ չպատասխանեց: Նրա խոսքով՝ վերջնական որոշում լինելու դեպքում հանրությունը կտեղեկանա:
Նշենք, որ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի պաշտոնավարման ժամկետը լրանում է այս տարվա սեպտեմբերին, նա գլխավոր դատախազ էր ընտրվել 2016 թվականի սեպտեմբերին: Հավելենք, որ Սահմանադրությունը չի արգելում նույն անձին կրկին առաջադրելը:

Фракция “ГД” обсуждает вопрос лишения мандатов имеющих неуважительные пропуски депутатов-оппозиционеров
Парламентская фракция “Гражданский договор” обсуждает вопрос лишения мандатов отсутствующих по неуважительным причинам депутатов-оппозиционеров. Об этом сообщил на брифинге в парламенте сегодня, 16 июня, секретарь фракции “ГД” Артур Ованнисян.
“Этот вопрос обсуждается, исходя из общественного требования. Многие граждане выдвинули такое требование, поскольку увидели, как ведет себя оппозиция и как она использует депутатские мандаты. Члены фракции высказывают разные мнения, обсуждение продолжается, но решения пока нет”,- сказал А.Ованнисян.
Депутат Цовинар Варданян отметила, что уже долгое время председатель постоянной комиссии по экономическим вопросам Ваге Акопян не участвует в заседаниях. До этого Акопян неоднократно демонстрировал свое незнание закона-регламента НС. В комиссии уже обсудили вопрос досрочного прекращения полномочий председателя, однако во фракции это предложение пока не рассматривалось, сообщила Ц.Варданян. Отметим, что оппозиционные депутаты председательствуют в трех постоянных парламентских комиссиях, кроме того, представитель оппозиции занимает должность третьего вице-спикера Национального Собрания.
По завершении сессии глава парламента в соответствии с законом-регламентом НС может созвать заседание совета Национального Собрания по вопросу отсутствующих по неуважительной причине депутатов, и если предложение о лишении их депутатских мандатов будет одобрено, то последует обращение в Конституционный суд.
На вопрос, соответствуют ли действительности появившиеся в прессе сведения о том, что на должность генпрокурора могут претендовать два кандидата – бывший заместитель министра юстиции, ныне помощник премьер-министра Анна Вардапетян и депутат Владимир Варданян, А.Ованнисян не дал конкретного ответа, заверив, что общественность узнает об этом сразу после принятия окончательного решения.
Отметим, что в сентябре этого года истекает срок пребывания Артура Давтяна в должности генпрокурора, хотя по Конституции он может вновь баллотироваться на этот пост.