Սերժ Սարգսյանի գործով առանցքային վկան չի ներկայանում դատարան
Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործով դատական նիստն այսօր հերթական անգամ հետաձգվեց՝ գործով առանցքային վկայի՝ Սևան Քոչարյանի չներկայանալու պատճատով: Սևան Քոչարյանն այն անձն է, ում  հաղորդման հիման վրա հարուցվել է Սերժ Սարգսյանի և մյուսների վերաբերյալ քրեական գործը, որը վերաբերում է շուրջ 10 տարի առաջ վառելիքի մատակարարման գործընթացում ենթադրյալ չարաշահումներին: Գործով ի սկզբանե ամբաստանվում էր 5 անձ:
Նրանցից 4-ին՝ Սերժ Սարգսյանին, «Ֆլեշ» ընկերության նախկին սեփականատեր Բարսեղ Բեգլարյանին, գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարար Սամվել Գալստյանին և նույն նախարարության Բուսաբուծության վարչության պետ Գևորգ Հարությունյանին մեղադրանք էր առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով յուրացումը կամ վատնումը կազմակերպելը, դրդելը, օժանդակելը), իսկ գյուղատնտեսության նախկին նախարար Սերգո Կարապետյանին՝ 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով յուրացումը կամ վատնումը)։Գործի քննության ընթացքում Սամվել Գալստյանն ու Սերգո Կարապետյանը մահացել են:
Վկա Սևան Քոչարյանը մեկ անգամ ներկայացել է դատարան, ցուցմունք տվել: Քոչարյանը լսողության հետ կապված խնդիր ունի: Այն փուլում, երբ  արդեն ներկայացրել էր իրեն հայտնի հանգամանքներն ու կողմերը պետք է հարցեր ուղղեին վկային, վերջինս հայտնել է, որ հարցերը չի լսում,  լսողական սարքին է սպասում, որը մայիսի 4-ին կունենա: Նման պայմաններում դատավոր Վահե Միասյանը որոշել է հետաձգել դատական նիստը, ու այսօր արդեն երրորդ նիստն է հետաձգվում Քոչարյանի չներկայանալու պատճառով: Դատարանն անգամ Քոչարյանին բերման ենթարկելու որոշում է կայացրել, սակայն, փաստորեն չի հաջողվել ապահովել նրա ներկայությունը:
Սերժ Սարգսյանի պաշտպան Ամրամ Մակինյանը Քոչարյանի գործողությունները  խուսափողական վարքագիծ է որակում: Պաշտպանը համոզված է, որ  առանցքային վկայի՝ դատարան չներկայանալն ուղիղ ցուցիչ է՝ գործի կեղծ, շինծու լինելու մասին։

Ключевой свидетель по делу Сержа Саргсяна не явился в суд
Сегодняшнее судебное заседание по делу третьего президента Армении Сержа Саргсяна в очередной раз было отложено из-за неявки ключевого свидетеля – Севана Кочаряна. Отметим, что именно на основании показаний С.Кочаряна против экс-президента и других лиц было возбуждено уголовное дело о совершенных 10 лет назад предполагаемых злоупотреблениях в процессе поставок горючего. Изначально обвиняемыми по данному делу были пять человек.
Четырем из них – Сержу Саргсяну, бывшему собственнику компании “Флеш” Барсегу Бегларяну, бывшему заместителю министра сельского хозяйства Самвелу Галстяну и начальнику управления растениеводства Геворку Арутюняну – было предъявлено обвинение в организации, содействии хищению или растрате в особо крупных размерах, а бывшему министру сельского хозяйства Серго Карапетяну – в хищении или растрате в особо крупных размерах. В ходе следствия двое обвиняемых – Самвел Галстян и Серго Карапетян – скончались.
Свидетель Севан Кочарян лишь один раз явился в суд для дачи показаний. У него есть проблема со слухом, и на этапе, когда он представил известные ему обстоятельства, а стороны должны были задать вопросы свидетелю, Кочарян заявил, что не слышит и ждет получения 4 мая слухового аппарата. В этих условиях судья Ваге Миасян решил отложить судебное заседание.
А сегодня из-за неявки Кочаряна было отложено уже третье судебное заседание. Суд даже принял решение подвергнуть свидетеля приводу, но, как оказалось, обеспечить его присутствие не удается.
Защитник Сержа Саргсяна Амрам Макинян расценил действия Севана Кочаряна как уклонение и выразил убежденность, что неявка в суд ключевого свидетеля говорит о сфабрикованности дела.