«Ոչ թե սգո, այլ լավ առիթների համար»․ Արգինայում պուրակ են բացել 44-օրյա զոհերի հիշատակին
Արմավիրի մարզի Արգինա գյուղում պուրակ եւ հուշաղբյուր է բացվել՝ ի հիշատակ 44-օրյա պատերազմում գյուղի երեք զոհերի։ Նախաձեռնությունը զոհվածներից կամավորական Գնել Ֆիդանյանի հարազատներինն է։ Պուրակն էլ Գնելի զոհվելու օրն է բացվել՝ հոկտեմբերի 10-ին։
Գնել Ֆիդանյանի հայրական տունը Արգինայում է։ Կրտսեր եղբայրը՝ Վիրապ Ֆիդանյանը, «Հետքի» հետ զրույցում նշում է, որ ցանկանում էին ոչ թե սգո, այլ լավ առիթների համար վայր ստեղծել գյուղում, հատկապես որ Արգինայում պուրակ եւ հանգստի վայր չկար։ Նոր պուրակում արդեն ծառեր են տնկել։
Գնել Ֆիդանյանը զոհվել է հոկտեմբերի 10-ին Ջրականում։ Վիրապը 2020 թ․ դեկտեմբերին «Հետքի» հետ զրույցում պատմել էր, թե ինչպես է զոհվել ավագ եղբայրը։ Այդ մասին նրանք իմացել էին Գնելի մարտական ընկերներից։ Գնելը հետախուզական դասակի հրամանատար էր։ Զոհվելու օրն առաջադրանքը կատարել էր, հետը նաեւ թշնամու երկու զրահաբաճկոն էր բերել։ Խրամատ հասնելուն 5 քայլ էր մնացել, երբ հայտնվել էր անօդաչու թռչող սարքի թիրախում։ ԱԹՍ-ի հարվածից վիրավորվել էր, զինակիցները փորձել էին տեղափոխել, բայց առարկել էր՝ ասելով, որ իրեն թողնեն, գնան 18 տարեկաններին օգնեն, ինքը չի ապրի։ Վայրկյաններ անց մահացել էր։

“Не для скорби, а для хороших поводов”: в Аргине открылся сквер в память о погибших в 44-дневной войне односельчанах
В селе Аргина Армавирской области открылся сквер в память о трех односельчанах, погибших в 44-дневной арцахской войне. Инициатива принадлежала родственникам ушедшего на войну добровольцем Гнела Фиданяна. Сквер открылся в день его гибели – 10 октября.
Родительский дом Гнела Фиданяна находится в Аргине. Его младший брат Вирап в беседе с нами отметил, что они решили создать место не для скорби, а для хороших поводов, тем более что в Аргине не было красивого зеленого уголка. В новом сквере уже посажены деревья.
Гнел Фиданян погиб 10 октября 2020 года в Джракане. В декабре того же года Вирап рассказал Hetq.am, как погиб его старший брат. Об этом родным сообщили его боевые друзья.
Гнел Фиданян был командиром разведвзвода. В день гибели он возвращался с задания с двумя бронежилетами врага. До окопа Гнелу оставалось пять шагов, когда в небе появился дрон. От удара вражеского беспилотника Гнел получил ранение. Товарищи попытались перенести его в другое место, но он попросил оставить его и поспешить на помощь 18-летним солдатам. Сказал, что все равно не выживет.