«Կյանքով լի մարդ էր, հայրենի հողը, սակայն, ավելի թանկ էր»,- ասում է զոհված Գնել Ֆիդանյանի եղբայրը
Ամեն առավոտ Գնելը բացում էր մեքենաշինական արհեստանոցը Արմավիր քաղաքում: Բեռնատար մեքենաների վարորդները շատ լավ գիտեին նրան: Բանակից վերադառնալուց հետո Գնելն սկսել էր զբաղվել փոքր, հետո մեծ մեքենաների վերանորոգմամբ: Կրտսեր եղբայրը՝ Վիրապն, ասում է՝ գործը լավ էր, կարողանում էր ընտանիքին ապահովել:
Հոկտեմբերի 10-ից հետո 35-ամյա Գնել Ֆիդանյանի անունը սեւ ժապավենների վրա հայտնվել է Մեծամորում, որտեղ բնակվում էր, ինչպես նաեւ հայրենի գյուղում՝ Արգինայում: Գնելի մահից մեկ ամիս անց էլ հարազատները նրա մասին շարունակում են խոսել ներկայով եւ արհեստանոցի կողքով անցնելիս էլ ասում են՝ Գնելի մոտ ենք:
Գնելը 11 տարեկան էր, երբ կրտսեր եղբայրը ծնվեց: Ճիշտ այն տարիքին, ինչ այսօր իր որդին է՝ Մինասը: Երբ որդին տեսել էր հոր անունով սեւ ժապավանները, հորեղբայրներին հարցրել էր, թե ինչու է Գնելի անունը գրված փողոցում: «Հերոս է, դրա համար»,- պատասխանել են: Որդին լռել էր, հարցեր չէր տվել: «Գնելի երկու երեխաները՝ Մինասն ու 5-ամյա Լիլիթը, դեռ չեն հասկանում կատարվածի լրջությունը: Երեխաները դեռ չգիտեն, որ ամբողջ կյանքում էլ չեն տեսնելու հորը: Երեխա են...»,- ասում է Վիրապ Ֆիդանյանը:
Գնելը ծնվել ու մեծացել է Արմավիրի մարզի Արգինա գյուղում: Երեք եղբայրներից ավագն էր: Ընտանիքում միայն ինքն էր արհեստավոր, իսկ երկու եղբայրները ոստիկան են աշխատում Մեծամորի ատոմակայանում: Երեք եղբայրների միջեւ կապը շատ ամուր էր: Նույնիսկ փոքր խնդրի դեպքում իրարից խորհուրդ էին հարցնում: Վիրապն ասում է, որ Գնելը շատ էր տարբերվում: Ցանկացած միջավայրում շուտ հարմարվում էր, մարդկանց շուտ էր մերվում, բոլորի հետ լավ հարաբերություններ ուներ: «Ասում էր՝ ինչքան կարաք, լավություն արեք»,- հիշում է փոքր եղբայրը:
Հարցերը ոնց էլ պտտվում են, հասնում են մի կետի՝ պատերազմին: Գնելը ոչ մեկին չէր ասել իր կամավորագրման մասին: Հոկտեմբերի 1-ին Արգինա էր գնացել (ընտանիքը բնակվում է Մեծամորում): Այդ օրը ծնողներին խնդրել էր պատմել ընտանիքի, իրենց մանկության ու պատանեկության մասին: Հրաժեշտ տալուց ծնողները զգացել էին, որ դա սովորական հաջողություն ասել չէր: Բայց չէին էլ ենթադրել, որ դա իրենց վերջին հանդիպումն էր լինելու: Այդ օրը Գնելը նաեւ այցելել էր գյուղում բնակվող հարազատներին, որոնցից շատերին միայն առիթից առիթ էր տեսնում: Բոլորին հրաժեշտ էր տվել: Հաջորդ օրը կնոջն ու երեխաներին տարել էր աներոջ տուն: Երեւանում զենք ստանալուց հետո զանգել էր կնոջն ու հայտնել կամավորագրվելու մասին, ապա ասել, որ պայուսակի մեջ գումար կա, թող ծախսեն մինչեւ իր վերադառնալը:
«Հոկտեմբերի 3-ի առավոտ շուտ զանգեց, ասեց՝ եկեք ավտոս տարեք, պատերազմ եմ գնում: Սեւոն (միջնեկ եղբայրը՝ Սեւակը- հեղ.) զարմացավ: Գնելն էլ ասեց՝ տենց ոնց կլինի, էնտեղ պատերազմ լինի, մենք էստեղ նստած լինենք»,- հիշում է Վիրապը:
Վերջինս 2016-ի քառօրյա պատերազմի մասնակից է: Այն ժամանակ Գնելն ու Սեւակը կամավորագրվել էին: Վիրապն ասում է՝ պատերազմը շուտ ավարտվեց, եղբայրները չհասցրեցին մասնակցել: «Մաման միշտ ասում էր՝ Վիրոյից էի վախենում, մտածում էի՝ Վիրապն ավելի շուտ կգնա: Միշտ զանգում էր Գնելին, ասում՝ ուշադիր եղի, քառօրյայի մասնակից ա, հաստատ կուզենա մասնակցել կռվին»,- հիշում է Վիրապը:
Քանի որ նա ու Սեւակը ոստիկանական համակարգում էին, ամեն րոպե կարող էին մեկնել ռազմաճակատ: Վիրապն ասում է, որ այդ դեպքում ընտանիքի երրորդ եղբայրը ազատվում է պատերազմին մասնակցելուց: Դրա համար էլ այդ օրերին ինքը հաճախ էր գնում Մեծամորի փոստ՝ ստուգելու, թե արդյոք Գնելին ծանուցագիր եկել է:
Պատերազմի սկսվելուց 15 օր առաջ Գնելի ձեռքի դաստակը վիրահատել էին։ Վիրահատական կարերը չէին էլ հասցրել քանդել, ռազմաճակատ վիրակապով էր գնացել: Վիրապը պատմում է, որ չէին էլ նկատել ավագ եղբոր կամավորագրվելու մտադրությունը, բացարձակ ցույց չէր տվել:
Եղբայրները Գնելին վերջին անգամ տեսել են հոկտեմբերի 4-ի երեկոյան զորամասի բակում: Դրան նախորդող օրն էլ, այդ օրն էլ խնդրել էին հետ կանգնել պատերազմին մասնակցելու մտքից, բայց ավագ եղբայրն անդրդվելի էր: Վիրապի ասելով՝ առհասարակ նրան դժվար էր համոզել մի բանում, եթե արդեն մտադրվել էր:
-Ամսի 4-ի երեկոյան զանգեցի, արդեն Երեւանում էր: Ընկերներն էլ էին էնտեղ: Ասեցի՝ գնամ, փորձեմ համոզեմ, որ հետ գա, չնայած գիտեի, որ եթե մի բան որոշել ա, անելու ա: Ընկերներն ասեցին՝ պահը գա, սաղս էլ գնալու ենք: Ինքն էլ ասեց՝ սրանից ավել էլ ի՞նչ պահ պիտի լինի, պիտի գան մեր կնանիքին ու էրեխեքին սպանե՞ն, որ նոր պահը գա: Էնտեղ կռվում են, մենք էստեղ նստում ենք, բա մենք ապրելու իրավունք ունե՞նք: Ո՞նց կարելի ա 18 տարեկաններին մենակ թողնել: Սեղան նստելիս ամեն երրորդ բառը բանակի մասին ա, հիմա պիտի գնանք նրանց պաշտպանենք, ոչ մեկս չենք գնում»,- Գնելի ասածն է հիշում է Վիրապը՝ կարծես, վերապրելով վերջին հանդիպման վայրկյանները: Նրան չեմ ընդհատում, պարզապես լսում եմ: Հետո Վիրապը հոգոց է հանում, ասում է՝ մինչեւ հիմա հրաժեշտի հանդիպման վերջին կադրն է աչքերի առաջ:
-Վերջին հանդիպմանը, անկեղծ ասած, ես էլ, ախպերս անընդհատ լացում էինք: Ջղայնացավ, ասեց՝ փոխանակ դուխ տաք․․․ Վերջին կադրն եմ հիշում, աչքերիս դեմն ա. գնաց, շրջվեց նայեց, Սովետաշենի զորամասի դարպասների մոտ էինք, ավտոբուսը կանգնած էր, հաջող արեց ու գնաց: Էդ եղավ»,- պատմում է Վիրապը:
Հոկտեմբերի 5-ին Գնելի որդու 11-ամյակն էր: Հայրը նրան շնորհավորել էր ռազմաճակատից՝ Ջաբրայիլից: Մինչեւ ամսի 10-ը ամեն գիշերը՝ ժամը 2-ից հետո զանգում էր տնեցիներին: Հոկտեմբերի 10-ին լույս գիշերը Սեւակի հետ խոսելիս ասել էր, որ հեռախոսի լիցք չունի, բայց ամեն բան լավ է:
-Էդ ամբողջ օրը Սեւակը փորձել է զանգել: Աշխատանքի տեղում էինք: Ասեց՝ Վիր, սիրտս տեղից թռնում ա, սենց բան չի եղել ինձ հետ: Ես սկսեցի փորձել զանգել: 10 րոպեն մեկ զանգում էի: Հետո մի ուրիշ համար կար, լուսադեմին զանգեցի էդ համարին, ընկերներից մեկը վերցրեց: Ասեցի՝ Գնելին կտա՞ս, ասեց՝ մոտս չի: Ջոկեցի, որ լեզվի տակ մի բան կա, ցրում ա, ասեց՝ չեմ իմանում, հետո զանգեք: Զանգեցի ախպորս, ասեցի՝ Սեւ, մի բան էն չի, երեւի վիրավոր ա: Չէինք մտածում, որ կարող ա զոհված լիներ: Վախենում էինք մտածել էդ փաստի մասին: Իսկ ինչից վախենում ես, էդ մասին չես ուզում մտածել: Հետո մի քանի անգամ զանգեցի, ասեցի՝ ճիշտն ասա՝ հո վիրավոր չի՞, ասեց՝ չէ, զոհվել ա,- վերհիշում է կրտսեր եղբայրը, հետո ձայնը նվաղում է: Ասում է՝ մինչեւ հիմա չի կարողանում հաշտվել եղբոր մշտական բացակայության հետ, այն մտքի հետ, որ նրան այլեւս չի տեսնելու:
Վիրապի ասելով՝ մարտական ընկերները պատմել են եղբոր կյանքի վերջին վայրկյանների մասին: Գնելը հետախուզական դասակի հրամանատար էր: Զոհվելու օրն առաջադրանքը կատարել էր, անգամ թշնամու երկու զրահաբաճկոն էր բերել: Խրամատ հասնելուն 5 քայլ էր մնացել, անօդաչու թռչող սարքի թիրախում էր հայտնվել: ԱԹՍ-ի հարվածից վիրավորվել էր, զինակիցները փորձել էին տեղափոխել, ասել էր, որ իրեն թողնեն, գնան 18 տարեկաններին օգնեն, ինքը չի ապրի: Վայրկյաններ անց մահացել էր: «Էլի շատ շնորհակալ ենք էդ տղերքին, որ չեն թողել էնտեղ: Տեսեք ուր ենք հասել, որ մարդիկ դիակը տեսնում են, ասում են՝ էլի փառք աստծո, որ դիակը կա, հողին հանձնենք»,- ասում է Վիրապը ու ձայնը դարձյալ կորում է:
Վիրապն այս տարվա փետրվարին է ամուսնացել: Հարսանիքի պատրաստության, կազմակերպման գործի մեծ մասը Գնելն էր արել՝ սրահը գտել էր, լուսանկարիչներին էր տարել: «Որ լուսանկարիչներին բերեց, ասեց՝ տեսեք հա, ամենաշատն ինձ եք նկարում: Շատ հումորով էր,- նշում է եղբայրը,- Գնելն էս կյանքը շատ-շատ էր սիրում, էս տարի տեղ չկար, որ չգնար, ասում էր՝ աշխարհում մեռնել կա, սաղ սրբերը գնաց էս տարի, ման եկավ... Կյանքով լի մարդ էր, հայրենի հողը, սակայն, ավելի թանկ էր...»:

Every morning Gnel would open his machine shop in the town of Armavir.
Truck drivers knew him very well. After returning from the army, Gnel began repairing small and then large cars. His younger brother, Virap, says the work was good and Gnel was able to provide for the family.
On October 10, the name of 35-year-old Gnel Fidanyan appeared on black ribbons in Metsamor, where he lived, as well as in his native village, Argina. A month after Gnel's death, his relatives continue to talk about him. When they walk by the workshop, they say, "We are with Gnel."
Gnel was eleven when his younger brother was born, the same age as his son Minas today. When Minas first saw the black ribbons bearing his father’s name, he asked his uncles why Gnel's name appeared on the street.
"He is a hero, that's why," they replied. The son was silent.
"Gnel’s two children, Minas and five-year-old Lilit, still do not understand the seriousness of what happened. The children do not yet know that they will never see their father. They are children," says Virap Fidanyan.
Gnel was born and raised in the village of Argina, in Armenia’s Armavir province. He was the eldest of three brothers. He was the only craftsman in the family. Gnel’s two brothers work as police officers at the Metsamor nuclear power plant. The bond between the three brothers was strong. They’d aks each other for advice, even about the smallest of problems. Virap says Gnel adapted quickly to any situation and had good relations with everyone. "He used to say, 'Do as much as you can, do good,'" the younger brother recalls.
When the recent war erupted in Artsakh Gnel told no one that he had volunteered for military service. He went to Argina on October 1 (the family lives in Metsamor). That day, he asked his parents to tell him about their family, their childhood. When saying goodbye, the parents felt that something was up. It wasn’t an ordinary farewell. They did not expect it to be their last meeting. Gnel also visited relatives living in the village that day, many of whom he saw only occasionally. He said goodbye to everyone. The next day he took his wife and children to his father-in-law's house. He went to Yerevan, received a weapon, and then called his wife, telling her he’d volunteered. He told her that there was money in a suitcase that she should spend until he returned.
"Early in the morning of October 3, he called and said, 'Let' s take the car, I'm going to war’. Sevo (Sevak, the middle-author) was surprised. Gnel said, "If there’s a war, we just can’t sit by," Virap recalls.
Virap fought in the 2016 four-day war. Gnel and Sevak volunteered at that time. Virap says the war ended early and his brothers did not have time to take part
Since he and Sevak were in the police system, they could go to the front at any moment. Virap says that in that case the third brother of the family is released from military service. That's why in those days he often went to the Metsamor post office to check if Gnel had received a conscription notice.
Gnel's wrist was operated on 15 days before the start of the war. The surgical sutures hadn’t been removed when he went to the front.
The brothers last saw Gnel in the yard of the military unit on the evening of October 4. The day before, they had asked him to change his mind about going to the front in Artsakh. Gnel, however, had made his mind up.
“I called on the evening of the fourth. He was already in Yerevan. Friends were there too. I told myself I’d go and try to persuade him out of going, although I knew he’d carry out his decision. He said now was the time to go. That we couldn’t wait until they came to kill our wives and children. He said they are fighting there, and we don’t have the right to just sit here. He asked how can we leave those eighteen-year-olds to fend for themselves,” Virap recalls, sighing
“To be honest, at the last meeting, my brother and I were constantly crying. He got angry and said we should give him strength instead. I remember the last image we had together. He went, turned around and looked. We were at the gates of the Sovetashen military unit. The bus was waiting. He said goodbye and left. That's what happened, "says Virap.
Virap says October 5 was the eleventh birthday of Gnel’s son. Gnel called his son from the Jabrayil frontline, congratulating him. Gnel would call the family late every night until October 10.
“Sevak tried to call him all that day. We were at work. I tried calling him. I called another number I had. One of his friends answered. I asked to speak with Gnel, but the guy said he wasn’t there. I knew something wasn’t right. I called Sevak and told him the story. Maybe he was wounded, I said. It never occurred to us that he had been killed. We didn’t want to think about it. I called again and told the guy to tell us the truth. He said Gnel had died,” Virap recounts, adding that he hasn’t yet come to grips with his brother’s death.
Gnel, a platoon commander, was killed by an Azerbaijani drone, just a few feet from his trench. Virap says that when the unit soldiers tried to move him, Gnel told them to first attend to an eighteen-year-old soldier who had also been hit. Gnel died seconds later.
"We are incredibly grateful to those guys who did not leave him there. Just imagine the situation we’re in when we thank God there’s a corpse we can bury,” says Virap, his voice fading yet again.
Viarp got married last February. Gnel made all the arrangements. He found the hall and hired the photographers.
“Gnel told the photographers to make sure to include him in all the shots. He was humorous guy. He visited many holy places this year. Yes, he was full of life, but the homeland was held a much greater value for him.”