Այս տարվա հունիսի 1-ը Լիլիթը նշում է նոր տանը (վիդեո)
Լիլիթի աչքերն այսօր փայլում էին ոչ միայն երեխաների տոնի առիթով: Արարատի մարզի Սիփանիկ գյուղում ապրող աղջնակն իր կյանքի 11 տարիների ընթացքում առաջին անգամ առանձնասենյակ է ունեցել: Այն կահավորել է իր նախընտրած գույներով:
11-ամյա Լիլիթին «Հետքի» ընթերցողներն արդեն լավ գիտեն: Ոմանք նրա մասին տեղեկացել են հրապարակված հոդվածներից, ոմանք էլ անձամբ են հյուր գնացել նրան եւ ընկերացել հետը: Հիշեցնենք, որ Լիլիթը հիվանդ է մուկովիսցիդոզով եւ հաճախ է հազի նոպաներ ունենում:
Երեխաների իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրը Լիլիթը տանն էր նշում, քանի որ հիվանդության պատճառով չէր կարող հաճախել ոչ կենդանաբանական այգի, ոչ զբոսայգիներ ու զվարճանքի վայրեր, սակայն բավականին ուրախ էր: Այսօր, ինչպես բոլոր երեխաները, այնպես էլ Լիլիթը տոնական տեսք ուներ:
Լիլիթը պատմեց, որ սենյակի վարագույրներն ինքն է ընտրել, նույնիսկ ջահի գույնն է իր ցանկությամբ եղել: Մինչ այդ նա ապրում էր խոնավ ու առնետներով լեցուն վագոն-տնակում, եւ դժվար էր այնտեղ նույնիսկ առանձին անկյուն գտնել, ուր մնաց սենյակ ունենալ:
Լիլիթն իր սենյակում  Լիլիթն այսօր փուչիկներով էլ խաղաց
Փետրվարի 2-ին Լիլիթը տուն ունեցավ` շնորհիվ «Հետքի» ընթերցողների, որոնք հավաքեցին տան պահանջված գումարը եւ հենց վագոն-տնակի կողքին քարե տուն գնեցին: Այժմ վագոն-տնակի երկաթե պատերը Լիլիթի ընտանիքի նոր տան բացօթյա պատշգամբի տանիքն են ծածկում:
Լիլիթն ասաց, որ իր նոր տանն իրեն երջանիկ է զգում. մուլտֆիլմեր է դիտում, խաղեր խաղում, հոգնելու դեպքում հանգիստ պառկում է, իսկ այս օրերին դասերն է պարապում, որպեսզի դպրոցական քննությունները լավ հանձնի եւ բարձր գնահատականներ ստանա:
Նա է մշակում նաև բակի վարդերը և կերակրում մայրիկից նվեր ստացած թութակներին:
Լիլիթը ցույց է տալիս չորացրած ծաղիկների թերթիկներից պատրաստած իր աշխատանքները Լիլիթը, Մաշան և եղբայրը՝ Ֆելիքսը
Լիլիթի մորաքույրը` Նարինեն, ով նույնպես վագոն-տնակում էր ապրում հենց Լիլիթենց հարեւանությամբ, պատմեց, որ ինքն ու իր երեխաները նույնպես տեղափոխվել են նոր տուն, եւ երկու քույրերով միմյանց օգնելով՝ կարողանում են պահել երեխաներին:
Նրանք արդեն զբաղվում են հողագործությամբ: Տնամերձ հողամասում կարտոֆիլ ու լոբի են ցանել, մի անկյունի վրա էլ լոլիկի ու սմբուկի սածիլ տնկել: Քանի որ քույրերը նախկինում Երեւանում են ապրել, գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու փորձ չունեն, սակայն սկսել են քիչ-քիչ հունի մեջ մտնել ու սովորել: Արդեն նաև հավի ճտներ են պահում: Լիլիթը ճտերի մեջ ունի իր նախընտրածը, և նրան անուն է դրել՝ Մաշա:
Լիլիթի հետ մի քանի ժամ անցկացնելուց հետո հրաժեշտ տվեցինք միմյանց: Նա վերջում ասաց, որ շատ է կարոտել իր երեւանյան ընկերներին` համալսարանի ուսանողներին, ավելի տարիքով հյուրերին, ովքեր «Հետքի» հրապարակումներից հետո այցելել են նրան: Նա հույս ունի, որ նրանք նորից կգան, եւ ինքն արդեն կարող է նրանց ընդունել նոր տանը:

Lilit Celebrates “Children’s Day” At Her New Home in Sipanik (Video)
Lilit the young Armenian girl suffering from cystic fibrosis who attracted worldwide attention due to the coverage of Hetq, will be celebrating Children’s Day in her new home.
Contributions from caring individuals near and far made this new house a reality for Lilit and her family in the village of Sipanik. They had been living in a cold and damp trailer until Hetq readers came to the family’s rescue.
Due to her illness, 11 year-old Lilit couldn’t participate with the other kids in the fun and games celebrating Children’s Day. Nevertheless, she was in good spirits.
Now she enjoys her own room and told us that she picked out the color of her curtains and the light fixture.
Most importantly, she says that when she now gets tired she can retire to her own room for some much needed rest. Lilit is studying for her final exams and wants to get good grades.
The young girl has found a new hobby – drying and arranging the roses in the garden. She also pitches in with the care of the twenty or so chickens the family now raises. Lilit has named her favorite chick “Masha”.
| Lilit proudly shows off her dried roses | Lilit, her favorite chick “Masha” and her brother Feliks |
Narineh, Lilit’s aunt, has moved into the new house with her kids as well. Narineh and her sister, Lilit’s mom, help each other with raising the extended family.
They’ve already planted potatoes and beans in the garden outside the house and plan to add tomatoes and eggplant seedlings. The sisters confide that they don’t have green thumbs, living as they did in Yerevan, but are getting the hang of it slowly.
After spending a few hours with the family, we said our goodbyes. Lilit told us that she misses her friends in Yerevan who have visited the family since Hetq first wrote about them last year.
Lilit hopes that they will visit Sipanik soon, so that her family can invite them to their new home.