Այս տարվա հունիսի 1-ը Լիլիթը նշում է նոր տանը (վիդեո)
Լիլիթի աչքերն այսօր փայլում էին ոչ միայն երեխաների տոնի առիթով: Արարատի մարզի Սիփանիկ գյուղում ապրող աղջնակն իր կյանքի 11 տարիների ընթացքում առաջին անգամ առանձնասենյակ է ունեցել: Այն կահավորել է իր նախընտրած գույներով:
11-ամյա Լիլիթին «Հետքի» ընթերցողներն արդեն լավ գիտեն: Ոմանք նրա մասին տեղեկացել են հրապարակված հոդվածներից, ոմանք էլ անձամբ են հյուր գնացել նրան եւ ընկերացել հետը: Հիշեցնենք, որ Լիլիթը հիվանդ է մուկովիսցիդոզով եւ հաճախ է հազի նոպաներ ունենում:
Երեխաների իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրը Լիլիթը տանն էր նշում, քանի որ հիվանդության պատճառով չէր կարող հաճախել ոչ կենդանաբանական այգի, ոչ զբոսայգիներ ու զվարճանքի վայրեր, սակայն բավականին ուրախ էր: Այսօր, ինչպես բոլոր երեխաները, այնպես էլ Լիլիթը տոնական տեսք ուներ:
Լիլիթը պատմեց, որ սենյակի վարագույրներն ինքն է ընտրել, նույնիսկ ջահի գույնն է իր ցանկությամբ եղել: Մինչ այդ նա ապրում էր խոնավ ու առնետներով լեցուն վագոն-տնակում, եւ դժվար էր այնտեղ նույնիսկ առանձին անկյուն գտնել, ուր մնաց սենյակ ունենալ:
Լիլիթն իր սենյակում  Լիլիթն այսօր փուչիկներով էլ խաղաց
Փետրվարի 2-ին Լիլիթը տուն ունեցավ` շնորհիվ «Հետքի» ընթերցողների, որոնք հավաքեցին տան պահանջված գումարը եւ հենց վագոն-տնակի կողքին քարե տուն գնեցին: Այժմ վագոն-տնակի երկաթե պատերը Լիլիթի ընտանիքի նոր տան բացօթյա պատշգամբի տանիքն են ծածկում:
Լիլիթն ասաց, որ իր նոր տանն իրեն երջանիկ է զգում. մուլտֆիլմեր է դիտում, խաղեր խաղում, հոգնելու դեպքում հանգիստ պառկում է, իսկ այս օրերին դասերն է պարապում, որպեսզի դպրոցական քննությունները լավ հանձնի եւ բարձր գնահատականներ ստանա:
Նա է մշակում նաև բակի վարդերը և կերակրում մայրիկից նվեր ստացած թութակներին:
Լիլիթը ցույց է տալիս չորացրած ծաղիկների թերթիկներից պատրաստած իր աշխատանքները Լիլիթը, Մաշան և եղբայրը՝ Ֆելիքսը
Լիլիթի մորաքույրը` Նարինեն, ով նույնպես վագոն-տնակում էր ապրում հենց Լիլիթենց հարեւանությամբ, պատմեց, որ ինքն ու իր երեխաները նույնպես տեղափոխվել են նոր տուն, եւ երկու քույրերով միմյանց օգնելով՝ կարողանում են պահել երեխաներին:
Նրանք արդեն զբաղվում են հողագործությամբ: Տնամերձ հողամասում կարտոֆիլ ու լոբի են ցանել, մի անկյունի վրա էլ լոլիկի ու սմբուկի սածիլ տնկել: Քանի որ քույրերը նախկինում Երեւանում են ապրել, գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու փորձ չունեն, սակայն սկսել են քիչ-քիչ հունի մեջ մտնել ու սովորել: Արդեն նաև հավի ճտներ են պահում: Լիլիթը ճտերի մեջ ունի իր նախընտրածը, և նրան անուն է դրել՝ Մաշա:
Լիլիթի հետ մի քանի ժամ անցկացնելուց հետո հրաժեշտ տվեցինք միմյանց: Նա վերջում ասաց, որ շատ է կարոտել իր երեւանյան ընկերներին` համալսարանի ուսանողներին, ավելի տարիքով հյուրերին, ովքեր «Հետքի» հրապարակումներից հետո այցելել են նրան: Նա հույս ունի, որ նրանք նորից կգան, եւ ինքն արդեն կարող է նրանց ընդունել նոր տանը:

В этом году 1-е июня Лилит отметила в новом доме (видео)
1-го июня глаза у 11-летней Лилит радостно блестели не только в связи с праздником – Днем защиты детей. Девочка, живущая в селе Сипаник Араратской области, впервые в жизни получила собственную комнату, которую обставила по своему вкусу.
Читатели “Hetq”-а хорошо знают историю 11-летней Лилит. О больной муковисцидозом девочке, у которой часто бывают приступы кашля, одни узнали из опубликованных на нашем сайте статей, другие лично побывали у нее в гостях и подружились с ней.
Международный День защиты детей Лилит отмечала дома, поскольку из-за болезни она не может посещать зоопарк и другие места для развлечений. Несмотря на это, настроение у нее было радостное. Сегодня Лилит, как и все дети, была одета очень нарядно. Она с гордостью призналась, что сама выбирала для своей комнаты не только занавески, но даже люстру понравившегося ей цвета.
До этого Лилит жила в сыром домике-вагончике, где было полно крыс. 2 февраля их семья переехала в новый дом, который был куплен на пожертвования читателей “Hetq”-а. Сейчас железными листами домика-вагончика покрыта кровля балкона их нового дома.
Лилит говорит, что она здесь счастлива – смотрит мультфильмы, играет в различные игры, а когда устает, ложится отдыхать. В эти дни девочка много занимается, чтобы хорошо сдать школьные экзамены.
Она также ухаживает за посаженными во дворе розами, кормит полученных в подарок от мамы попугайчиков.
Тетя Лилит, Нарине, которая тоже жила в домике-вагончике по соседству с домиком Лилит, сообщила, что она с детьми тоже перебралась в новый дом, и теперь обе сестры помогают друг другу ухаживать за детьми.
Женщины занялись также разведением овощей – они уже посадили картофель, фасоль, помидоры, баклажаны. Поскольку раньше сестры жили в Ереване, то у них не было опыта сельскохозяйственных работ, но сейчас они постепенно учатся этому. В хозяйстве появились даже цыплята. У Лилит уже есть свой любимец, которого она зовет Машей.
Несколько часов, которые мы провели у Лилит, пролетели незаметно. Когда мы стали прощаться, Лилит сказала, что очень соскучилась по своим новым друзьям – студентам из университета, которые после публикаций в “Hetq”-е посетили ее. Лилит очень надеется, что они снова придут к ней в гости, и она сможет принять их уже в новом доме.