«Քաղաքացիական պայմանագիրը» Անահիտ Մանասյանին ընտրեց Մարդու իրավունքների պաշտպան
Ազգային ժողովն այսօր իր աշխատանքները սկսեց մեկ րոպե լռությամբ՝ հարգանքի տուրք մատուցելով նախօրեին Սյունիքի մարզում Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների հետևանքով զոհված հայ զինծառայողների հիշատակին:
Այնուհետև ԱԺ հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Բաբայանը հրապարակեց Մարդու իրավունքների պաշտպանի երեկվա փակ գաղտնի ընտրության արդյունքները:
107 պատգամավորից ընտրությանը մասնակցել է 69 պատգամավոր: Ընդդիմությունը չի մասնակցել քվեարկությանը: 69 կողմ ձայնով Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում ընտրվեց Անահիտ Մանասյանը:
Նշենք, որ Անահիտ Մանասյանը մինչ այս պաշտոնը գլխավոր դատախազի տեղակալն էր։
Մանասյանի թեկնածությունն առաջադրել էր իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը։ Ընդդիմությունն առաջադրել էր Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Էդգար Ղազարյանի թեկնածությունը, սակայն խորհրդարանի գլխադասային հանձնաժողովում նա բավարար ձայներ չէր ստացել և Ղազարյանի ընտրության հարցը դուրս մնաց լիագումար նիստից։

Анаит Манасян избрана Защитником прав человека РА
Сегодняшнее заседание Национального Собрания началось с минуты молчания в память об армянских военнослужащих, погибших накануне вследствие провокационных действий Азербайджана в Сюникской области.
После этого председатель счетной комиссии НС Нарек Бабаян обнародовал результаты прошедшего вчера тайного закрытого голосования при избрании Защитника прав человека.
Из 107 депутатов в выборах приняли участие 69. Оппозиция в голосовании не участвовала. В результате Анаит Манасян была избрана омбудсменом.
Отметим, что до этого кандидат занимала должность заместителя генпрокурора.
Кандидатуру А.Манасян выдвинула правящая фракция “Гражданский договор”. Оппозиция предложила на должность Защитника бывшего руководителя администрации Конституционного суда Эдгара Казаряна, однако в головной комиссии он не получил нужное число голосов.