ԶՊՄԿ-ից հավաստիացնում են, որ «Գեոպրոմայնինգի» դեմ պատժամիջոցները կոմբինատի վրա չեն տարածվում
Ո՛չ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն (ԶՊՄԿ), ո՛չ ընկերության բաժնետերերը կամ իրական շահառուները ընդգրկված չեն պատժամիջոցներ կիրառող որևէ իրավասու մարմնի կողմից հրապարակվող որևէ ցուցակում, և ընկերության նկատմամբ կիրառելի չէ որևէ միջազգային պատժամիջոց: Այս մասին այսօր հայտարարություն են տարածել ԶՊՄԿ-ից։
Երկու օր առաջ «Հետք»-ը գրել էր, որ ռուսական հանքարդյունաբերական «Գեոպրոմայնինգ» ՍՊԸ-ն հայտնվել է ամերիկյան պատժամիջոցների տակ։ Ռուսական «Գեոպրոմայնինգ» ընկերությունների խմբի հայկական ակտիվներն են՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն, «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ն, որը շահագործում է Սոթքի ոսկու հանքավայրը և Արարատի ոսկու կորզման ֆաբրիկան, ինչպես նաև՝ «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն։
Հարցին, թե ինչպես այս պատժամիջոցները կարող են ազդել «Գեոպրոմայնինգ» ընկերությունների խմբի հայկական ակտիվների վրա, «Գեոպրոմայնինգ»-ից չպատասխանեցին, խնդրեցին գրավոր հարցում ուղարկել խմբի նախագահ Ռոման Խուդոլիյին։ Մեր հարցման պատասխանն առայժմ չենք ստացել։ Փոխարենը այս թեմայի վերաբերյալ հայտարարություն են տարածել ԶՊՄԿ-ից։
«Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան հիմնադրված և գործող «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն հայտնում է, որ ռուսաստանյան «ԳեոՊրոՄայնինգ» ՍՊ ընկերությունը ինչպես նախկինում չի հանդիսացել, այնպես էլ ներկայում չի հանդիսանում ԶՊՄԿ ընկերության բաժնետեր և ընկերության սեփականատերերի կառուցվածքում որևէ մասնակցություն չունի»,- ընդգծում են ԶՊՄԿ-ից։
Ռեգիստրի տվյալներն իսկապես վկայում են, որ ռուսական «Գեոպրոմայնինգ» ՍՊԸ-ն չի հանդիսանում ոչ ԶՊՄԿ-ի, ոչ էլ՝ հայաստանյան «Գեոպրոմայնինգ գոլդ»-ի սեփականատեր։ Սակայն, նշված երկու ընկերությունները, ինչպես նշեցինք, ռուսական  «Գեոպրոմայնինգ» խմբի ակտիվներ են համարվում։
Բացի այդ, «Գեոպրոմայնինգ գոլդ»-ի և ԶՊՄԿ-ի սեփականատերերը փոխկապակցված են ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոյին և նրա որդուն՝ Գլեբ Տրոցենկոյին։ Տրոցենկոներին է պատկանում «Գեոպրոմայնինգ» խումբը։
Ռոման և Գլեբ Տրոցենկոները ավելի վաղ հայտնվել են ամերիկյան պատժամիջոցների տակ, որից հետո իրենց պատկանող ընկերությունների մի մասից, որտեղ բաժնետեր են հանդիսացել, դուրս են եկել։
Անցած տարեվերջին Գլեբ Տրոցենկոն «լքել» է նաև հայաստանյան «Գեպրոմայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ն և ԶՊՄԿ-ն։ Նրան փոխարինել է Տրոցենկոների բիզնեսներում ներգրավված Սվետլանա Երշովան։

Санкции против “Геопромайнинг” не распространяются на ЗММК
Ни ЗАО “Зангезурский медно-молибденовый комбинат”, ни кто-либо из акционеров или реальных бенефициаров компании не включен в списки, опубликованные вводящим санкции каким-либо компетентным органом, а значит, никакие международные санкции против компании не применяются. Такое заявление распространил сегодня Зангезурский медно-молибденовый комбинат.
На днях hetq.am сообщил о том, что российское добывающее ООО “Геопромайнинг” оказалось под американскими санкциями. Армянскими активами российской группы компаний “Геопромайнинг” являются ЗАО “Зангезурский медно-молибденовый комбинат”, ООО “Геопромайнинг голд”, эксплуатирующее Соткское месторождение золота, Араратская золотоизвлекательная фабрика и ЗАО “Агаракский медно-молибденовый комбинат”.
На вопрос, какое воздействие могут оказать эти санкции на армянские активы группы компаний “Геопромайнинг”, представители компании не ответили, попросив прислать письменный запрос на имя президента группы компаний Романа Худолия. Ответы на интересующие нас вопросы мы пока не получили. Между тем заявление на эту тему распространил Зангезурский медно-молибденовый комбинат.
“Основанное и действующее в соответствии с законодательством Республики Армения ЗАО “Зангезурский медно-молибденовый комбинат” сообщает, что российское ООО “ГеоПроМайнинг” как раньше, так и сейчас не является акционером ЗММК и никакого участия в структуре собственников компании не имеет”,- говорится в заявлении.
Данные реестра свидетельствуют о том, что российское ООО “Геопромайнинг” не является собственником ни ЗММК, ни армянской компании “Геопромайнинг голд”. Но, как уже было отмечено, обе эти компании считаются активами российской группы компаний “Геопромайнинг”.
Кроме того, собственники “Геопромайнинг голд” и ЗММК аффилированы с российским миллиардером Романом Троценко и его сыном Глебом Троценко, которым и принадлежит группа компаний “Геопромайнинг”.
Ранее Роман и Глеб Троценко подпали под американские санкции, после чего они вышли из принадлежащих им компаний, в которых были акционерами.
В конце прошлого года Глеб Троценко ушел также из армянского ООО “Геопромайнинг голд” и Зангезурского медно-молибденового комбината. В этих компаниях его сменила участвующая в бизнес-деятельности семьи Троценко Светлана Ершова.