Բեռնափոխադրող «Հայվեյզը» IATA-ի եւ ICAO-ի կոդեր է ստացել. դա իրավունք կտա միջազգային թռիչքներ կատարել
Հայկական «Հայվեյզ» բեռնափոխադրող ավիաընկերությունը քաղավիացիայի միջազգային կառույցներից ստացել է կոդեր, ինչը նրան իրավունք կտա միջազգային թռիչքներ իրականացնել:
Օդային տրանսպորտի միջազգային ասոցիացիայի (IATA) կայքի համաձայն՝ «Հայվեյզին» հատկացվել է Y5 երկնիշ կոդը, իսկ ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի (ՔԱԿ) տեղեկացմամբ՝ ավիաընկերությունը Քաղավիացիայի միջազգային կազմակերպությունից (ICAO) ստացել է HYY եռանիշ կոդը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 27-ին ավիափոխադրողը ՔԱԿ-ից օդանավ շահագործողի վկայական (ՕՇՎ) է ստացել, ինչը նրան առեւտրային (կոմերցիոն) թռիչքներ իրականացնելու իրավունք է տալիս: Վկայականի գործողության ժամկետը 16 տարով է՝ մինչեւ 2040 թ.:
Ավիաընկերության տնօրեն Օվսաննա Ստեփանյանը վերջերս «Հետքին» հայտնել էր, որ առաջին ուղղությունները լինելու են դեպի Ռուսաստան, իսկ հետո նախատեսում են ընդլայնել թռիչքների աշխարհագրությունը դեպի ասիական երկրներ: «Հայվեյզը» նախատեսում է երկինք բարձրանալ այս գարնանը:
Նախորդ տարվա նոյեմբերի 11-ին «Հայվեյզը» Մեծ Բրիտանիայից Երեւան էր տեղափոխել իր առաջին օդանավը՝ «Boeing 737-400SF» տիպի բեռնատար ինքնաթիռը, որը նախկինում գրանցված էր Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում (VP-BCK), իսկ փետրվարի 27-ին ստացել է ՀՀ գրանցում՝ EK-HAY: 1997 թ. թողարկված ինքնաթիռը «Հայվեյզի» սեփականությունն է:
2019-ին հիմնադրված ավիաընկերության միանձնյա սեփականատերը գործարար Գեւորգ Նալբանդյանն է, որը բիզնեսներ ունի Շվեդիայում եւ Հայաստանում։ Նալբանդյանի անունն առնչվում է տարբեր ոլորտների, այդ թվում՝ սննդի արդյունաբերություն (պահածոներ, գինիներ, ծխախոտ), կահույքի արտադրություն, առեւտուր, ֆինանսավարկային ոլորտ: Գ. Նալբանդյանը նաեւ ավիատեխսպասարկող «Քրոսս Թեքնիքս» ՍՊԸ-ի սեփականատերն է: Այս ընկերությունն է սպասարկում «Հայվեյզի» «Boeing 737-400SF» ինքնաթիռը:

Авиакомпания HAYWAYS получила коды IATA и ICAO и сможет выполнять международные полеты
Армянская авиакомпания по грузоперевозкам Hayways (“Айвейз”) получила коды международных структур гражданской авиации, что дает ей право выполнять международные полеты. Согласно сайту Международной ассоциации воздушного транспорта (IATA), Hayways выдан двузначный код Y5, а по сообщению Комитета гражданской авиации (КГА) Армении авиакомпания получила от Международной организации гражданской авиации (ICAO) трехназначный код HYY.
Напомним, что 27 февраля КГА предоставил авиаперевозчику свидетельство эксплуатанта воздушного судна, что дает ему право выполнять коммерческие полеты. Свидетельство действительно до 2040 г.
Как сообщила Hetq.am директор авиакомпании Овсанна Степанян, первым направлением станет Российская Федерация, в дальнейшем география полетов расширится в сторону азиатских стран.
Hayways планирует подняться в небо нынешней весной. 11 ноября прошлого года авиакомпания доставила из Великобритании в Ереван свой первый грузовой самолет Boeing 737-400SF, который ранее был зарегистрирован на Британских Виргинских островах (VP-BCK), а 27 февраля получила регистрацию Республики Армения - EK-HAY. Самолет, произведенный в 1997 году, является собственностью Hayways.
Единоличным владельцем основанной в 2019 году авиакомпании является Геворк Налбандян, занимающийся предпринимательством в Швеции и Армении. Бизнес-деятельность Г.Налбандяна охватывает различные сферы: пищевую промышленность (консервы, вина, сигареты), производство мебели, торговлю, финансово-кредитную систему. Геворк Налбандян также является собственником ООО “Кросс Текникс”, которое занимается техническим обслуживанием. Эта компания обслуживает самолет Boeing 737-400SF авиакомпании Hayways.