Կարմիր խաչի ներկայացուցիչներն հերթական անգամ այցելել են Բաքվում պահվող Արցախի պաշտոնյաներին
2024 թվականի ապրիլ ամսին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ներկայացուցիչներն այցելել են ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող Արցախի պաշտոնյաներին։ Այս մասին ադրբեջանական պետական APA գործակալությանը հայտնել է Կարմիր խաչի ադրբեջանական ներկայացուցչության հանրային կապերի պատասխանատու Իլահա Հուսեյնովան։
Ըստ հաղորդման՝ գերեվարվածների հետ անցկացվել են դեմ առ դեմ հանդիպումներ, և բացի դրանից, նրանց հնարավորություն է տրվել շփվել իրենց ընտանիքների հետ։
Կարմիր խաչի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ ԿԽՄԿ-ն այդպիսի այցերի ժամանակ գնահատում է պահման պայմանները և վերաբերմունքը կալանավորների նկատմամբ։ Կարմիր խաչը նաև պայմաններ է ստեղծում վերականգնել կամ շարունակել կապը՝ պահվող անձանց և նրանց ընտանիքների միջև։ ԿԽՄԿ ընթացակարգերի համաձայն՝ այցերի հետ կապված դիտարկումները և խորհրդատվությունները փոխանցվում և քննարկվում են միայն պահող կողմի հետ։
Հիշեցնենք՝ 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախի ամբողջական օկուպացիայից հետո ադրբեջանական ուժայինները ձերբակալել են Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, Արցախի Հանրապետության երկրորդ, երրորդ և չորրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, Արցախի ԱԺ նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանին, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին, Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին ու ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին։ Նրանց Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի տարբեր հոդվածներով մեղադրանքներ են առաջադրվել։

Представители МККК в очередной раз навестили содержащихся в бакинской тюрьме должностных лиц Арцаха
В апреле 2024 года представители Международного Комитета Красного Креста навестили находящихся в азербайджанском плену должностных лиц Арцаха. Об этом азербайджанском государственному агентству APA сообщила пресс-секретарь представительства МККК в Азербайджане Илаха Гусейнова.
Согласно сообщению, с находящимися в плену должностными лицами были проведены приватные встречи, кроме того им была предоставлена возможность пообщаться со своими семьями.
По словам представителя Красного Креста, во время таких встреч МККК оценивает условия содержания и отношение к заключенным. Также Красный Крест создает условия для восстановления или поддержания связей между находящимися в плену лицами и их семьями. Согласно процедурам МККК, наблюдения и рекомендации, связанные с такими визитами, передаются и обсуждаются только с содержащей стороной.
Напомним, что после полной оккупации Арцаха в сентябре 2023 года азербайджанские силовики задержали бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна, второго, третьего, четвертого президентов Республики Арцах Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, бывшего председателя Национального Собрания Арцаха Давида Ишханяна, бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна, бывшего командующего Армией обороны Левона Мнацаканяна, бывшего заместителя командующего АО Давида Манукяна. Им были предъявлены обвинения по различным статьям уголовного кодекса Азербайджана.