Էրդողանը ՀՀ իշխանություններին կոչ է անում աշխատել Թուրքիայի հետ հարաբերությունների ճանապարհային քարտեզի վրա
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Հայաստանի իշխանություններին կոչ է արել կողմնորոշվել առկա իրողությունների պայմաններում՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհային քարտեզ մշակելու համար:
«Տարածաշրջանում այժմ նոր կարգ է հաստատվում։ Ժամանակն է մի կողմ դնել անհիմն հիշողությունները (նկատի ունի Հայոց ցեղասպանությունը, խմբ.), ավելի լավ է գործել՝ ելնելով ներկա ժամանակի իրողություններից։ Հիմա Փաշինյանը դա էլ է հասկանում։ Այժմ ժամանակն է իրատեսական հիմքի վրա ստեղծել նոր ճանապարհային քարտեզներ: Ես հույս ունեմ, որ Հայաստանը կազատվի այն խավարից, որի մեջ իրեն ձգել է Սփյուռքը, ու կընտրի պայծառ ապագայի համար նոր մեկնարկներ»,- Իրաքից վերադարձի ճանապարհին լրագրողներին ասել է Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։
Էրդողանի խոսքով՝ «հնարավորությունների պատուհանը միշտ չի բացվելու, և անհրաժեշտ է արդյունավետ օգտագործել պահը»։

Turkish President Tayyip Erdogan has called on Armenia to recognize current realities and develop a road map to normalize relations with Turkey.
"It is time to put aside baseless ideas. It is always better to act on the realities of the time than to act on fictional historical narratives that have nothing to do with reality. Pashinyan has already understood this." Erdogan is quoted by an Azerbaijani news outlet as telling reporters while returning from his visit Iraq on Monday.
"We spoke very openly about the issue of the so-called Armenian genocide from the beginning. We said we could open our archives, and we did. Now is the time to create new roadmaps on a realistic basis. I hope that Armenia will get rid of the darkness that the diaspora has enslaved them and choose the way to make new beginnings for a bright future. Doors of opportunity are not always open. If it remains open, it should be used well."
Erdogan argued that not only the diaspora, but also many circles are trying to influence Armenia in this process.
"We see all these and issue warnings from time to time. I hope that Armenia will choose the right path and that a new era will begin in the region."