Ով և ինչու է սադրում սիրիացի ապստամբներին հայերի դեմ. ինքնապաշտպանության ժամանակը
Ինչպես տեղեկացնում է Sham Times-ը, Սիրիայի Հեղափոխության գերագույն խորհուրդը, որը ղեկավարում է Սիրիայի Ազատ բանակի գործողությունները, հանդես է եկել հատուկ սիրիահայ համայնքին ուղղված սպառնալիքներով՝ մեղադրելով նախագահ Բաշար Ալ Ասադին պաշտպանող կառավարական զորքերին օժանդակելու, նրանց հետ գործակցելու և սպանությունների պատճառ դարձած գործողությունների մասնակցելու մեջ: Սիրիական ապստամբությունը ղեկավարող այս մարմինը հայտնել է, որ հայերը կառավարական զորքերին աջակցել են Հալեպում, Քեսաբում, Լաթաքիայում:
Ավելի վաղ՝ Հալեպի քրիստոնեաբնակ մի քանի թաղամասեր գրոհելուց առաջ, ապստամբները կոչ էին անում հայերին՝ օգնել իրենց Ասադին պաշտպանող ստորաբաժանումների հետ ռազմական գործողություններում, այն դեպքում, երբ Կառավարական զորքերն իրենց հերթին Հալեպի քրիստոնյաներով բնակեցված թաղամասերում ընթացող կատաղի մարտերի ընթացքում հայերին ուղղված թռուցիկներ էին բաժանել՝ կոչ անելով չմիջամտել և ընդհանրապես տներից դուրս չգալ:
Ապստամբների այս վերջին, սպառնալից հայտարարությունը խիստ անհանգստացնող է: Նախ՝ այն ցույց է տալիս, որ ապստամբներն ամեն կերպ ձգտում են հայկական համայնքին ներքաշել մի հակամարտության մեջ, որը խիստ անկանխատեսելի ելք կարող է ունենալ: Սա ուղղակի սադրանք է՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ասադի իշխանության տարիներին հայկական համայնքի համար ապահովված են եղել սոցիալական, ազգային ու մշակութային ինքնադրսևորման բոլոր անհրաժեշտ պայմանները:
Ապստամբները փաստացի հրահրում են հայերին դուրս գալ այդ ամենն ապահոված ռեժիմի դեմ: Մինչդեռ ոչ ոք չի կարող ասել, որ արևմտյան երկրների աջակցությունը և ֆինանսական ու ռազմական օժանդակությունը վայելող Ազատ բանակի հաղթանակից հետո արդյոք հայերը կշարունակե՞ն իրենց այնքան հարմարավետ զգալ Սիրիայում, որքան մինչև այս պատերազմի սկսվելն էր:
Ակնհայտ է, որ կողմերից յուրաքանչյուրին հակվելու պարագայում հայկական համայնքը հայտնվելու է մյուս կողմի թիրախում, ինչը հղի է այդ ուժեղ, ազդեցիկ գաղթօջախի ֆիզիկական ոչնչացմամբ:
Երկրորդ՝ Սիրիայի ապստամբները բացահայտ կերպով ամեն տեսակ օգնություն են ստանում Թուրքիայից, որը ոչ միայն ինքն է նրանց զինում, այլև ապահովում է արևմտյան երկրներից ֆինանսական ու ռազմական ազատ հոսքերը դեպի սիրիական ապստամբները: Հայկական համայնքի թուլացումը, ընդհուպ վերջնական կործանումը ոչ թե ձեռնտու է սիրիական ապստամբներին, որոնք դրանից ոչինչ չեն շահելու, այլ կոնկրետ Թուրքիային: Սիրիայի հայկական համայնքը թերևս ամենակազմակերպված հայկական գաղթօջախներից մեկն է ողջ հայկական սփյուռքի մակարդակով ու իր մարդկային ռեսուրսով, պահանջատիրական նկրտումներով, Հայաստանին սատարելու քիչ թե շատ կանոնակարգված մեխանիզմներով, արաբական երկրների և հատկապես Սիրիայի քաղաքականության վրա ազդելու ներուժով իսկապես սպառնալիք է այդ երկրի համար:
Քրդական հարցից հետո հայկական գործոնի չեզոքացման հարցը թուրքերի համար ամենակարևորներից մեկն է: Ստեղծված քաոսային իրավիճակը, ապստամբներին նյարդայնացնող հայկական կողմի ընդգծված չեզոքությունը Անկարային հիանալի հնարավորութուններ են տալիս հենց սիրիացիների ձեռքով վերջնականապես լուծելու այդ հարցը՝ ապստամբներին սադրելով հայերի դեմ:
Այս իմաստով հայկական համայնքին սպառնացող վտանգը չափազանցված չէ և մարտահրավերը հաղթահարելու կոնկրետ միջոցառումներ է պահանջում: Առաջին հերթին հայկական համայնքը պետք է անվտանգության երաշխիքներ խնդրի միջազգային հանրությունից՝ ներկայացնելով այն իրական վտանգը, որին ենթարկվում է, և որը գալիս է առաջին հերթին Թուրքիայից: Այս առումով իր դիվանագիտական խողովակները պետք է գործադրի նաև Հայաստանը՝ ընդգծելով, որ հայկական համայնքն իր անվտանգության հիմնական երաշխիքը տեսնում է չեզոքություն պահպանելու մեջ:
Մյուս կողմից, սակայն, հայկական համայնքը պետք է պատրաստ լինի ամենաանցանկալի զարգացումներին՝ ընդհուպ ապստամբների կողմից ֆիզիկական հաշվեհարդարի նպատակով հարձակումը հայկական թաղամասերի վրա: Հնչող այս սպառնալիքը հայկական թաղերի ինքնապաշտպանությունը կազմակերպելու անհրաժեշտություն է առաջացնում:
Սա եզակի իրավիճակ չէ, որում հայտնվում են արաբական երկրների հայկական համայնքները: Նման իրավիճակից դուրս գալու փորձ արդեն կա: Լիբանանի 1975-90 թթ. քաղաքացիական պատերազմի տարիներին հայկական համայնքը ավանդական կուսակցությունների տարբեր կողմնորոշումների պատճառով դարձել էր պատերազմական գործողությունների թատերաբեմ՝ տալով մարդկային ու նյութական այնպիսի ծանր կորուստներ, որոնք համայնքը կանգնեցրել էին կործանման եզրին: Սակայն ընթացքում, դրսևորելով բավարար խոհեմություն, երեք հայկական կուսակցությունները միավորվեցին՝ հայտարարելով այդ պատերազմում չեզոքություն դրսևորելու իրենց որոշման մասին և կազմակերպելով հայկական թաղամասերի ինքնապաշտպանությունը, որը ուղղակի իմաստով փրկեց համայնքը կործանումից: Այս միավորումը սփյուռքահայ պատմության մեջ հայտնի է որպես «Եռյակ միություն»:
Ներկայումս սիրիահայերի համար ստեղծվել է գրեթե նույն իրավիճակը: Տարբերությունը միայն այն է, որ սիրիական համայնքը, ի սկզբանե զերծ մնալով որևէ կողմից հանդես գալու նախապատվությունից, այսօր ավելի քիչ զինված է, կամ գուցե ընդհանրապես զինված չէ: Սա լուրջ խնդիր է, որին չանդրադառնալը կարող է ճակատագրական լինել:

Кто и почему провоцирует сирийских повстанцев против армян: время самообороны
Как сообщает Sham Times, Верховный совет Сирийской революции, который руководит действиями Свободной сирийской армии, выступил с угрозами в адрес армянской общины страны, обвинив ее в содействии и сотрудничестве с правительственными войсками, защищающими Башара аль-Асада, и участии в действиях, закончившихся убийствами. Руководящий сирийской революцией этот орган заявил, что армяне оказали поддержку правительственным войскам в Алеппо, Кесабе и Латакии.
Ранее перед тем, как атаковать несколько христианских кварталов Алеппо, повстанцы обратились к армянам с призывом помочь им в военных действиях против защищающих Асада подразделений. В свою очередь правительственные войска в ходе ожесточенных боев в населенных христианами кварталах распространили адресованные армянам листовки с призывом не вмешиваться и вообще не выходить из своих домов.
Последнее угрожающее заявление сирийских повстанцев вызывает серьезную обеспокоенность. Во-первых, оно показывает, что повстанцы всячески стремятся втянуть армянскую общину в конфликт, что может привести к непредсказуемым последствиям. Это просто провокация, учитывая то обстоятельство, что в годы правления Асада были обеспечены все необходимые условия для социального, национального и культурного самопроявления армянской общины.
Повстанцы фактически провоцируют армян на то, чтобы те вышли против обеспечившего все эти условия режима. Между тем никто не может сказать, смогут ли армяне после победы Свободной армии, пользующейся финансовой и военной помощью западных стран, чувствовать себя в Сирии столь же комфортно, как до начала этой войны.
Очевидно, что в случае перехода на любую сторону армяне станут мишенью для противоположной стороны, что чревато физическим уничтожением этой сильной и влиятельной общины.
Во-вторых, сирийские повстанческие группировки открыто получают помощь из Турции, которая не только сама их вооружает, но и обеспечивает свободные потоки финансов и вооружения для повстанцев из западных стран. Ослабление армянской общины вплоть до ее окончательного уничтожения выгодно не сирийским повстанцам, которые ничего от этого не выиграют, а Турции. Армянская община Сирии является, пожалуй, одной из самых организованных в армянской диаспоре. По своим человеческим ресурсам, деятельностью в рамках Армянского вопроса, более или менее скоординированными механизмами поддержки Армении, потенциалом влияния на политику арабских стран и в частности Сирии она действительно представляет угрозу для Турции.
Вопрос нейтрализации армянского фактора является для турок вторым по важности после курдского вопроса. Создавшаяся хаотическая ситуация, нервирующий повстанцев подчеркнутый нейтралитет армянской стороны дают Анкаре прекрасную возможность окончательно решить эту проблему с помощью сирийских повстанцев, провоцируя их против армян.
В этом смысле нависшая над армянской общиной опасность не преувеличена и требует конкретных мероприятий для преодоления возникших вызовов. В первую очередь армянская община должна попросить у международной общественности гарантий безопасности, представив угрожающую ей реальную опасность, которая исходит от Турции. В этом плане свои дипломатические каналы должна задействовать и Армения, подчеркнув, что основную гарантию безопасности армянская община видит в сохранении нейтралитета.
С другой стороны армянская община должна быть готова и к самому нежелательному развитию событий вплоть до нападения повстанцев на армянские кварталы с целью физической расправы. Такая озвученная угроза вызывает необходимость в организации самообороны армянонаселенных кварталов.
В подобной ситуации армянские общины арабских стран оказываются не впервые. В период гражданской войны в Ливане в 1975-90 годах армянская община из-за различий в ориентации трех традиционных армянских партий превратилась в арену военных действий, понеся тяжелые человеческие и материальные потери, которые поставили общину на грань гибели. Однако в дальнейшем армянские партии, проявив достаточное благоразумие, объединились, объявив о своем решении сохранять нейтралитет и организовав самооборону армянских кварталов, что в буквальном смысле спасло общину от уничтожения.
Сейчас почти аналогичная ситуация создалась для сирийских армян. Разница лишь в том, что армянская община Сирии, изначально воздержавшись от перехода на чью-либо сторону, мало вооружена или не вооружена вовсе. Это серьезная проблема, умалчивание которой может иметь судьбоносное значение.