Երբ Հայաստանում ոչ թե գործընկեր, այլ «գործիքներ» են փնտրում
Անցած շաբաթ Դուբլինում կայացած ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդաժողովի ընթացքում ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը հայտարարեց, թե Արևելյան Եվրոպայում և Միջին Ասիայում ընդդիմադիր տրամադրությունները ճնշելու Ռուսաստանի քաղաքականությունը և ինտեգրացիոն գործընթացները խորհրդայնացման միտումներ ունեն՝ «Մաքսային միություն» կամ «Եվրասիական միություն» անվանումների ներքո:
«Չպետք է սխալվենք։ Մենք գիտենք, թե որն է նպատակը, և փորձում ենք ազդեցիկ միջոցներ գտնել՝ այդ գործընթացը կանխելու կամ դանդաղեցնելու համար»,- ավելացրեց Քլինթոնը: Պետքարտուղարի մակարդակով նման հայտարարությունն առնվազն վկայում է, որ ԱՄՆ-ն սկսել է լուրջ վերաբերվել Եվրասիական տնտեսական միություն ստեղծելու պուտինյան գաղափարի իրագործմանը: Եվ դա անհիմն մտավախություն չէ:
2011թ. նոյեմբերի8-ին Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի նախագահներն ընդունեցին Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման հռչակագիրը, որով կողմերը պատրաստակամություն էին հայտնել ստեղծել Միասնական տնտեսական տարածք: Մեկ տարի անց «Եվրազեսի» անդամ Տաջիկստանն ու Ղրղզստանը պաշտոնապես ցանկություն հայտնեցին միանալու այս պրոյեկտին:
Անցած շաբաթ Աշխաբադում կայացած ԱՊՀ անդամ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն իր գործընկերներին առաջարկեց օգտվել GLONASS GPS համակարգից, որը նախատեսված է ցամաքային, ծովային և օդային ողիների և բեռնափոխադրումների համար օպերատիվ նավիգացիոն-տեղեկատվական ծառայություններ մատուցելու համար:
Բացի տնտեսական բաղադրիչից՝ ինտեգրացիոն գործընթացները սկսել են ներառել նաև մշակութային և քաղաքական ոլորտները: Պատահական չէր, թերևս, «Գազպրոմ» ընկերության ղեկավար Ալեքսեյ Միլերի՝ ֆուտբոլի ԱՊՀ առաջնություն կազմակերպելու մտահղացման ի հայտ գալը, որն արագորեն սկսեց հավանության արժանանալ ռուսական և ԱՊՀ երկրների ֆուտբոլային ակումբներում:
Ուկրաինայում առավելաբար ռուսամետ կողմնորոշում ունեցող Վիկտոր Յանուկովիչի, այս տարի Վրաստանում Բիձինա Իվանիշվիլիի հաղթանակները և նախկին արևմտամետների՝ Յուլյա Տիմոշենկոյի և Միխեիլ Սահակաշվիլիի, նրանց գլխավորած ուժերի նկատմամբ սկսված քաղաքական ու իրավական հալածանքները եկան վկայելու, որ այս երկրներում Ռուսաստանը որոշակիորեն վերականգնում է կորցրած դիրքերը: Մոսկվան չի թաքցնում, որ ձգտում է «Եվրասիական միության» շոգեքարշ տեսնել ՀԱՊԿ անդամ երկրներին՝ օգտագործելով ընդհանուր անվտանգության համակարգի ստեղծման մեջ իր ունեցած հեգեմոն կարգավիճակը:
Բայց այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ-ն արդեն բացահայտ է խոսում «խորհրդայնացման» այս ինտեգրացիոն գործընթացները «կանխելու» վճռականության մասին, ուղղակի նոր ու շատ ավելի լուրջ մարտահրավեր է դառնում այնպիսի երկրների համար, ինչպիսին Հայաստանն է, որովհետև դա սկսելու է իր ազդեցությունը թողնել արտաքին և ներքին քաղաքական իրողությունների վրա:
Ռուսական կայսերապաշտական ծրագրերը կանխելու համար ԱՄՆ-ն, անշուշտ, փորձելու է պաշտպանել բոլոր այն երկրների իշխանություններին, որտեղ վարվում է քիչ թե շատ հավասարակշիռ ու «ռուսական արջի» ճնշումներին դիմադրող քաղաքականություն: Միաժամանակ Արևմուտքը ձգտելու է ակտիվացնել համեմատաբար ազատ, նաև արևմտյան դոնորների ֆինանսավորմամբ գործող հասարակական-քաղաքական շրջանակներին՝ փորձելով ստեղծել ներքին հասարակական ալյանսներ Կրեմլից պարտադրվող այս միտումներին դիմակայելու համար:
Այս իմաստով Հայաստանի իշխանությունների որդեգրած եվրաինտեգրման ուղղությունը և այդ համատեքստում ԵՄ-ի հետ Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակներում ընթացող հաջող բանակցությունները Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի, Ասոցացման ու Վիզային ռեժիմների մեղմացման ուղղություններով ԱՄՆ-ին ու Արևմուտքին այստեղ այդ բարիկադներն ստեղծելու լայն դաշտ են ընձեռում: Դա ենթադրում է, որ առաջին հերթին փորձ է արվելու պաշտպանել նախագահ Սերժ Սարգսյանի եվրաինտեգրման քաղաքականությունը, որքան էլ հասկանում են դրա ձևականությունը:
Դրանով կարելի է բացատրել այն նկատելի սառը վերաբերմունքը, որն անցած շաբաթ Բրուսելում ցուցաբերվեց ԲՀԿ նախագահի ղեկավարած պատվիրակության նկատմամբ: Թե Գագիկ Ծառուկյանին և թե Սերժ Սարգսյանին պարզորոշ ուղերձ հղվեց առ այն, որ ԲՀԿ-ն և նրա ղեկավարը միարժեքորեն դիտարկվում են ռուսական շահերի և արժեհամակարգի տիրույթում, և իբրև այդպիսին՝ այս ուժը չի կարող աջակցություն ստանալ եվրակառույցներից:
Բայց մյուս կողմից Արևմուտքը նաև ձգտելու է նեղացնել Բրույսելի, Վաշինգտոնի և Մոսկվայի միջև Սերժ Սարգսյանի մանևրի հնարավորությունները: Դրա համար Արևմուտքն իր տրամադրության տակ ունի մի քանի լծակ: Նախ, Իրանի հետ առևտրատնտեսական ու էներգետիկ հարաբերություններ կառուցելու համար Հայաստանին թողնված եզակի մանդատը, որը կարող են ցանկացած պահի ետ վերցնել: Երկրորդ՝ Հայաստանի նոր ԱԷԿ-ի կառուցման համար անհրաժեշտ ներդրումների մի մասն ապահովելու խոստումները, ինչպես նաև Մեծամորի գործող ԱԷԿ-ի գործունեության ժամկետները մինչև 2026թ. երկարաձգելուն համաձայնելը:
Եվ ամենահիմնականը՝ Հայաստանի տնտեսությանն օդ ու ջրի պես անհրաժեշտ այն ֆինանսական ներարկումների խոստումները, որոնք ԵՄ-ն տվել է Սերժ Սարգսյանին այսպես կոչված «Ավելին ավելիի դիմաց» սկզբունքի համատեքստում: Եթե սրան էլ ավելացնենք այն, որ Սերժ Սարգսյանն իր լեգիտիմության հիմնական պաշարը փորձում է ստանալ հենց Արևմուտքից, ապա պատկերն ամբողջական կդառնա:
Սակայն մյուս կողմից Ռուսաստանը ևս առավել, քան երբևէ, Հայաստանում վստահելի, հավատարիմ իշխանության, քաղաքական հենարանի կարիք ունի, եթե նույնիսկ անտեսենք Եվրասիական միության գաղափարն այստեղ տարածելու և դրա շուրջ քաղաքական ու հասարակական պահանջարկ ձևավորելու նրա ակնհայտ ձգտումները: Երեկ Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը պաշտոնապես հաստատեց, որ Ռուսաստանը վերջնականապես դադարեցնում է Գաբալայի ռադիոլոկացիոն տեղորոշիչ կայանի շահագործումը՝ Ադրբեջանի կառավարության հետ վարձակալության գնի շուրջ համաձայնության չգալու պատճառով:
Սա նշանակում է, որ Ռուսաստանը դուրս է բերում իր ռազմական փոքրիկ կոնտինգենտը Ադրբեջանից: Հարավային Կովկասում միակ երկիրը, որտեղ Ռուսաստանն ունի ռազմական ներկայություն, մնում է Հայաստանը: Եթե նաև նկատի առնենք Թուրքիայում «Patriott» հրթիռային կայաններ տեղադրելու ՆԱՏՕ-ի որոշման արդյունքում Մոսկվայի ունեցած խիստ մտահոգությունները, կարելի է հասկանալ, թե Գյումրիի 102-րդ ռուսական ռազմաբազան, դրանով հանդերձ Հայաստանն՝ իբրև պլացդարմ, իրենց բառերով «ֆորպոստ» պահպանելը, ռազմավարական ինչպիսի նշանակություն է ստանում Մոսկվայի համար:
Հայաստանը երկու ամիս առաջ վավերացրեց ՀԱՊԿ-անդամ երկրների տարածքում այլ երկրների կամ կազմակերպությունների ռազմական օբյեկտներ տեղակայելու փաստացի արգելման մասին արձանագրությունը, որը այլ կերպ, քան անվտանգության համակարգի ընտրության հարցում ինքնիշխանության զոհաբերում Ռուսաստանին, դժվար է անվանել: Այս հարցում Հայաստանը և Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայից փախչելու տեղ այլև չունեն: Փախչելու տեղ չունեն նաև էներգետիկ գերկախվածության ու ամենաորոշիչը՝ Ռուսաստանից հոսող հսկայական ծավալի տրանսֆերտների պատճառով, որոնք Մոսկվայի ձեռքին դարձել են Երևանի գլխին ճոճվող իսկական մահակներ:
Չնայած դրան՝ Ռուսաստանին անհրաժեշտ է Հայաստանում ունենալ այնպիսի քաղաքական համակարգ, ներկապնակ, որը թույլ կտա ցանկացած պահի համարժեք «ռոտացիա» անել՝ առանց երկիրը լուրջ ցնցումների ենթարկելու, որովհետև դժվար է կանխատեսել, թե իր շահերը որքանով կվնասվեն, եթե ինքը սկսի այդ մահակները ոչ թե ճոճել, այլ հարվածել Հայաստանի «գլխին»:
Այս իմաստով ԲՀԿ-ն և նրա շուրջ ձևավորվող, այսպես կոչված, այլընտրանքային քաղաքական բևեռի ստեղծումը կարող են Մոսկվայի ձեռքին դառնալ ավելի նուրբ էֆեկտներ ունեցող ազդեցիկ գործիք: Չի կարելի բացառել, որ Մոսկվան ինքը որոշակի դերակատարություն ունենում է այդ բևեռի ձևավորման հարցում, թեև ցուցաբերած զգուշավորությունից պարզ է դառնում, որ Կրեմլում ավելի շատ առայժմ հակված են Հայաստանի գործող իշխանության հետ «լեզու գտնելու» տարբերակին:
Թերևս հաշվի է առնվում երկու կարևոր հանգամանք: Առաջին՝ չնայած Սերժ Սարգսյանը դեռևս «այո» չի ասել Եվրասիական միությանը, սակայն «ոչ» էլ չի ասել: Ու քանի որ Մոսկվան առայժմ ընդամենը այդ միությանը միս ու արյուն տալու նախադրյալներն է ստեղծում, և չկա առարկայական բանակցությունների մեծ բազա, չի էլ փորձում ուժեղ ճնշել Երևանին՝ հաշվի առնելով նաև մերձավորարևելյան տարածաշրջանում ստեղծված չափազանց նուրբ իրավիճակում ավելորդ լարվածության օջախ չստեղծելու գերխնդիրը: Եվ երկրորդ՝ Ռուսաստանի ծրագրերը հայաստանյան իշխանությունների հետ կարող են կապված լինել ոչ թե այս, այլ 2018-ի նախագահական ընտրությունների, այսինքն՝ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման վերջին շրջանում Հայաստանի իշխանության նախընտրելի ժառանգորդ հասունացնելու նպատակադրման հետ:
Այլ կերպ ասած՝ Հայաստանն աստիճանաբար հայտնվում է աշխարհաքաղաքական շահերի կիզակետում, որտեղ երեք կենտրոնից յուրաքանչյուրը ձգտելու է նվազեցնել Հայաստանի, այսպես կոչված, «համադրման», իսկ իրականում մանևրի քաղաքականության ռեսուրսը և պահանջել հստակեցնել արտաքին քաղաքական վեկտորները՝ դրանից բխող բոլոր բացասական հետևանքներով:
Միաժամանակ Հայաստանում միմյանց հակակշռելու հրամայականը հանգեցնելու է նրանց կողմից Հայաստանում փոխբացառող քաղաքական հենման կետերի ստեղծման ջանքերին, ինչը հանգեցնելու է ներքին քաղաքական, հասարակական անկայունության մակարդակի աճի: Եվ չի բացառվում, որ նախագահական ընտրությունների հետ կապված առկա անորոշությունը պայմանավորված է հենց այս արտաքին գործոններով:

Когда в Армении ищут не партнера, а «инструменты»
На состоявшемся на минувшей неделе в Дублине заседании Совета министров иностранных дел ОБСЕ госсекретарь США Хиллари Клинтон заявила, что политика России по подавлению оппозиционных настроений в Восточной Европе и Средней Азии и интеграционные процессы под названием «Таможенный союз» или «Евразийский союз» имеют тенденции к советизации.
«Мы не должны ошибиться. Мы знаем, в чем состоит цель, и пытаемся найти средства воздействия для предотвращения или замедления этого процесса»,- добавила Клинтон. Сделанное на уровне госсекретаря подобноее заявление по меньшей мере свидетельствует о том, что США начали серьезно относиться к реализации путинской идеи создания Евразийского экономического союза. И это опасение нельзя считать необоснованным.
18 ноября 2011 г. президенты России, Беларуси и Казахстана приняли декларацию о евразийской экономической интеграции, которой выразили готовность создать единое экономическое пространство. Через год члены ЕврАзЭс Таджикистан и Киргизия официально изъявили желание присоединиться к этому проекту.
На состоявшемся на минувшей неделе в Ашхабаде саммите глав государств-членов СНГ президент России Владимир Путин предложил своим партнерам пользоваться системой GLONASS GPS, которая предусмотрена для оказания навигационно-информационных услуг для сухопутных, морских и воздушных путей и грузоперевозок.
Помимо экономического компонента интеграционные процессы начали также включать культурные и политические сферы. Предложенная руководителем компании «Газпром» Алексеем Миллером идея организации чемпионата СНГ по футболу, которая, пожалуй, была неслучайной, очень быстро получила одобрение футбольных клубов России и стран СНГ.
Победа в Грузии Бидзины Иванишвили и пророссийски настроенного Виктора Януковича на Украине, а также политические и правовые гонения против бывших прозападников Юлии Тимошенко и Михеила Саакашвили и возглавляемых ими сил свидетельствуют о том, что в указанных странах Россия в определенной степени восстановила утраченные ею позиции. Москва не скрывает, что в роли локомотива Евразийского союза хочет видеть страны-члены ОДКБ, используя в создании системы общей безопасности свой статус гегемона.
Однако то обстоятельство, что США уже открыто говорят о решимости «пресекать» эти интеграционные процессы по «советизации», становится новым и более серьезным вызовом для таких стран, как Армения, потому что начнет оказывать воздействие на внешнеполитические и внутриполитические реалии.
Для предотвращения имперских планов России США, несомненно, будут стремиться защитить власти тех стран, которые проводят более или менее взвешенную политику по оказанию сопротивления давлению «русского медведя». В то же время Запад будет стремиться активизировать относительно свободные и действующие за счет финансирования западных доноров общественно-политические круги, пытаясь создать внутренние общественные альянсы для противодействия навязываемым Кремлем тенденциям.
В этом смысле взятый на вооружение властями Армении курс на евроинтеграцию и в этом контексте идущие в рамках программы Восточного партнерства успешные переговоры с ЕС в направлении создания глубокой и комплексной зоны свободной торговли, ассоциированного членства и смягчения визового режима дают возможность США и Западу создать здесь баррикады. Это предполагает в первую очередь попытку защитить политику евроинтеграции президента Сержа Саргсяна, при этом понимая, что она носит формальный характер.
Этим можно объяснить то заметно холодное отношение, которое было проявлено на минувшей неделе в Брюсселе к делегации партии «Процветающая Армения» во главе с ее председателем. И Гагику Царукяну, и Сержу Саргсяну был адресован четкий мессидж о том, что ППА и ее лидер однозначно рассматриваются в плоскости российских интересов и ценностной системы и в качестве таковой эта сила не может рассчитывать на содействие евроструктур.
С другой стороны Запад также будет стремиться сузить возможности Сержа Саргсяна маневрировать между Брюсселем, Вашингтоном и Москвой. Для этого в распоряжении Запада имеется несколько рычагов. Во-первых, предоставленный Армении уникальный мандат на развитие торгово-экономических и энергетических отношений с Ираном, который в любой момент может быть отобран. В-вторых, обещания обеспечить часть инвестиций, необходимых для строительства в Армении новой АЭС, а также согласие на продление до 2026 г. срока действия Мецаморской АЭС. И самое главное: обещания о необходимых как воздух для экономики Армении финансовых вливаниях, которые ЕС дал Сержу Саргсяну в контексте принципа «большее против большего». Если к этому прибавить то, что свой основной ресурс легитимности Серж Саргсян рассчитывает получить именно от Запада, то картина становится полной.
С другой стороны, если даже оставить в стороне явное стремление России к распространению здесь идеи Евразийского союза, то эта страна больше чем когда-либо нуждается в Армении как в надежной, преданной власти, политической опоре. Вчера МИД РФ официально подтвердил, что Россия окончательно прекращает эксплуатацию Габалинской радиолокационной станции из-за невозможности достичь согласия с правительством Азербайджана в вопросе стоимости аренды.
Это означает, что Россия выводит из Азербайджана свой малочисленный военный контингент. Единственной страной на Южном Кавказе, где Россия имеет военное присутствие, остается Армения. Если также учесть глубокую озабоченность Москвы решением НАТО разместить в Турции ракетные системы «Patriott», то можно понять, какое стратегическое значение приобретает для Москвы сохранение в Гюмри 102-ой российской базы, а следовательно сохранение Армении в качестве плацдарма, говоря их словами, в качестве форпоста.
Два месяца назад Армения ратифицировала протокол о фактическом запрете на размещение в странах-членах ОДКБ военных объектов других стран или организаций, что иначе, чем принесением суверенитета в жертву России в вопросе выбора системы безопасности, назвать трудно. В этом вопросе Армении и Сержу Саргсяну уже некуда бежать от Москвы. Этому способствуют также чрезмерная энергетическая зависимость от России, а также идущие из этой страны огромные траснферты, которые в руках Москвы стали настоящими дубинами, раскачиваемыми над «головой» Еревана.
Несмотря на это, России необходимо иметь в Армении такую политическую систему, которая позволит в любой момент произвести равнозначную «ротацию», не подвергая страну серьезным потрясениям, потому что трудно предсказать, какой ущерб будет нанесен интересам России, если последняя начнет не раскачивать эти дубины, а бить ими по «голове» Армении.
В этом смысле ППА и формирующийся вокруг нее так называемый альтернативный политический полюс могут стать для Москвы влиятельным инструментом. Нельзя исключить, что сама Москва играет определенную роль в формировании этого полюса, хотя судя по проявленной осторожности в Кремле пока склоняются к тому, чтобы «найти язык» с действующей властью Армении.
Учитываются, пожалуй, два важных обстоятельства. Во-первых, хотя Серж Саргсян пока не сказал «да» Евразийскому союзу, но он не сказал также «нет». И поскольку Москва пока еще создает предпосылки для приданию этому союзу плоти и крови и поскольку пока нет большой базы для предметных переговоров, то она не предпринимает и попытки оказания давления на Ереван, чтобы не создавать лишний очаг напряженности в условиях чрезвычайно сложной ситуации, сложившейся в ближневосточном регионе. Во-вторых, планы России относительно властей Армении могут быть связаны не с этими президентскими выборами, а с теми, которые пройдут в 2018 г., то есть они будут связаны с подготовкой в последний период пребывания у власти Сержа Саргсяна его наиболее приемлемого наследника.
Иными словами Армения постепенно оказывается в эпицентре геополитических интересов, в котором каждый из трех центров будет стремиться уменьшить ресурс политики Армении и потребовать уточнить внешнеполитические векторы со всеми вытекающими из этого отрицательными последствиями.
Вместе с тем требование уравновесить в Армении друг друга вызовет усилия по созданию взаимоисключающих политических точек опоры, что приведет к росту внутриполитической общественной нестабильности. И не исключено, что существующая в связи с президентскими выборами неопределенность обусловлена именно этими внешними факторами.