Երբ Հայաստանում ոչ թե գործընկեր, այլ «գործիքներ» են փնտրում
Անցած շաբաթ Դուբլինում կայացած ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդաժողովի ընթացքում ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը հայտարարեց, թե Արևելյան Եվրոպայում և Միջին Ասիայում ընդդիմադիր տրամադրությունները ճնշելու Ռուսաստանի քաղաքականությունը և ինտեգրացիոն գործընթացները խորհրդայնացման միտումներ ունեն՝ «Մաքսային միություն» կամ «Եվրասիական միություն» անվանումների ներքո:
«Չպետք է սխալվենք։ Մենք գիտենք, թե որն է նպատակը, և փորձում ենք ազդեցիկ միջոցներ գտնել՝ այդ գործընթացը կանխելու կամ դանդաղեցնելու համար»,- ավելացրեց Քլինթոնը: Պետքարտուղարի մակարդակով նման հայտարարությունն առնվազն վկայում է, որ ԱՄՆ-ն սկսել է լուրջ վերաբերվել Եվրասիական տնտեսական միություն ստեղծելու պուտինյան գաղափարի իրագործմանը: Եվ դա անհիմն մտավախություն չէ:
2011թ. նոյեմբերի8-ին Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի նախագահներն ընդունեցին Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման հռչակագիրը, որով կողմերը պատրաստակամություն էին հայտնել ստեղծել Միասնական տնտեսական տարածք: Մեկ տարի անց «Եվրազեսի» անդամ Տաջիկստանն ու Ղրղզստանը պաշտոնապես ցանկություն հայտնեցին միանալու այս պրոյեկտին:
Անցած շաբաթ Աշխաբադում կայացած ԱՊՀ անդամ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն իր գործընկերներին առաջարկեց օգտվել GLONASS GPS համակարգից, որը նախատեսված է ցամաքային, ծովային և օդային ողիների և բեռնափոխադրումների համար օպերատիվ նավիգացիոն-տեղեկատվական ծառայություններ մատուցելու համար:
Բացի տնտեսական բաղադրիչից՝ ինտեգրացիոն գործընթացները սկսել են ներառել նաև մշակութային և քաղաքական ոլորտները: Պատահական չէր, թերևս, «Գազպրոմ» ընկերության ղեկավար Ալեքսեյ Միլերի՝ ֆուտբոլի ԱՊՀ առաջնություն կազմակերպելու մտահղացման ի հայտ գալը, որն արագորեն սկսեց հավանության արժանանալ ռուսական և ԱՊՀ երկրների ֆուտբոլային ակումբներում:
Ուկրաինայում առավելաբար ռուսամետ կողմնորոշում ունեցող Վիկտոր Յանուկովիչի, այս տարի Վրաստանում Բիձինա Իվանիշվիլիի հաղթանակները և նախկին արևմտամետների՝ Յուլյա Տիմոշենկոյի և Միխեիլ Սահակաշվիլիի, նրանց գլխավորած ուժերի նկատմամբ սկսված քաղաքական ու իրավական հալածանքները եկան վկայելու, որ այս երկրներում Ռուսաստանը որոշակիորեն վերականգնում է կորցրած դիրքերը: Մոսկվան չի թաքցնում, որ ձգտում է «Եվրասիական միության» շոգեքարշ տեսնել ՀԱՊԿ անդամ երկրներին՝ օգտագործելով ընդհանուր անվտանգության համակարգի ստեղծման մեջ իր ունեցած հեգեմոն կարգավիճակը:
Բայց այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ-ն արդեն բացահայտ է խոսում «խորհրդայնացման» այս ինտեգրացիոն գործընթացները «կանխելու» վճռականության մասին, ուղղակի նոր ու շատ ավելի լուրջ մարտահրավեր է դառնում այնպիսի երկրների համար, ինչպիսին Հայաստանն է, որովհետև դա սկսելու է իր ազդեցությունը թողնել արտաքին և ներքին քաղաքական իրողությունների վրա:
Ռուսական կայսերապաշտական ծրագրերը կանխելու համար ԱՄՆ-ն, անշուշտ, փորձելու է պաշտպանել բոլոր այն երկրների իշխանություններին, որտեղ վարվում է քիչ թե շատ հավասարակշիռ ու «ռուսական արջի» ճնշումներին դիմադրող քաղաքականություն: Միաժամանակ Արևմուտքը ձգտելու է ակտիվացնել համեմատաբար ազատ, նաև արևմտյան դոնորների ֆինանսավորմամբ գործող հասարակական-քաղաքական շրջանակներին՝ փորձելով ստեղծել ներքին հասարակական ալյանսներ Կրեմլից պարտադրվող այս միտումներին դիմակայելու համար:
Այս իմաստով Հայաստանի իշխանությունների որդեգրած եվրաինտեգրման ուղղությունը և այդ համատեքստում ԵՄ-ի հետ Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակներում ընթացող հաջող բանակցությունները Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի, Ասոցացման ու Վիզային ռեժիմների մեղմացման ուղղություններով ԱՄՆ-ին ու Արևմուտքին այստեղ այդ բարիկադներն ստեղծելու լայն դաշտ են ընձեռում: Դա ենթադրում է, որ առաջին հերթին փորձ է արվելու պաշտպանել նախագահ Սերժ Սարգսյանի եվրաինտեգրման քաղաքականությունը, որքան էլ հասկանում են դրա ձևականությունը:
Դրանով կարելի է բացատրել այն նկատելի սառը վերաբերմունքը, որն անցած շաբաթ Բրուսելում ցուցաբերվեց ԲՀԿ նախագահի ղեկավարած պատվիրակության նկատմամբ: Թե Գագիկ Ծառուկյանին և թե Սերժ Սարգսյանին պարզորոշ ուղերձ հղվեց առ այն, որ ԲՀԿ-ն և նրա ղեկավարը միարժեքորեն դիտարկվում են ռուսական շահերի և արժեհամակարգի տիրույթում, և իբրև այդպիսին՝ այս ուժը չի կարող աջակցություն ստանալ եվրակառույցներից:
Բայց մյուս կողմից Արևմուտքը նաև ձգտելու է նեղացնել Բրույսելի, Վաշինգտոնի և Մոսկվայի միջև Սերժ Սարգսյանի մանևրի հնարավորությունները: Դրա համար Արևմուտքն իր տրամադրության տակ ունի մի քանի լծակ: Նախ, Իրանի հետ առևտրատնտեսական ու էներգետիկ հարաբերություններ կառուցելու համար Հայաստանին թողնված եզակի մանդատը, որը կարող են ցանկացած պահի ետ վերցնել: Երկրորդ՝ Հայաստանի նոր ԱԷԿ-ի կառուցման համար անհրաժեշտ ներդրումների մի մասն ապահովելու խոստումները, ինչպես նաև Մեծամորի գործող ԱԷԿ-ի գործունեության ժամկետները մինչև 2026թ. երկարաձգելուն համաձայնելը:
Եվ ամենահիմնականը՝ Հայաստանի տնտեսությանն օդ ու ջրի պես անհրաժեշտ այն ֆինանսական ներարկումների խոստումները, որոնք ԵՄ-ն տվել է Սերժ Սարգսյանին այսպես կոչված «Ավելին ավելիի դիմաց» սկզբունքի համատեքստում: Եթե սրան էլ ավելացնենք այն, որ Սերժ Սարգսյանն իր լեգիտիմության հիմնական պաշարը փորձում է ստանալ հենց Արևմուտքից, ապա պատկերն ամբողջական կդառնա:
Սակայն մյուս կողմից Ռուսաստանը ևս առավել, քան երբևէ, Հայաստանում վստահելի, հավատարիմ իշխանության, քաղաքական հենարանի կարիք ունի, եթե նույնիսկ անտեսենք Եվրասիական միության գաղափարն այստեղ տարածելու և դրա շուրջ քաղաքական ու հասարակական պահանջարկ ձևավորելու նրա ակնհայտ ձգտումները: Երեկ Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը պաշտոնապես հաստատեց, որ Ռուսաստանը վերջնականապես դադարեցնում է Գաբալայի ռադիոլոկացիոն տեղորոշիչ կայանի շահագործումը՝ Ադրբեջանի կառավարության հետ վարձակալության գնի շուրջ համաձայնության չգալու պատճառով:
Սա նշանակում է, որ Ռուսաստանը դուրս է բերում իր ռազմական փոքրիկ կոնտինգենտը Ադրբեջանից: Հարավային Կովկասում միակ երկիրը, որտեղ Ռուսաստանն ունի ռազմական ներկայություն, մնում է Հայաստանը: Եթե նաև նկատի առնենք Թուրքիայում «Patriott» հրթիռային կայաններ տեղադրելու ՆԱՏՕ-ի որոշման արդյունքում Մոսկվայի ունեցած խիստ մտահոգությունները, կարելի է հասկանալ, թե Գյումրիի 102-րդ ռուսական ռազմաբազան, դրանով հանդերձ Հայաստանն՝ իբրև պլացդարմ, իրենց բառերով «ֆորպոստ» պահպանելը, ռազմավարական ինչպիսի նշանակություն է ստանում Մոսկվայի համար:
Հայաստանը երկու ամիս առաջ վավերացրեց ՀԱՊԿ-անդամ երկրների տարածքում այլ երկրների կամ կազմակերպությունների ռազմական օբյեկտներ տեղակայելու փաստացի արգելման մասին արձանագրությունը, որը այլ կերպ, քան անվտանգության համակարգի ընտրության հարցում ինքնիշխանության զոհաբերում Ռուսաստանին, դժվար է անվանել: Այս հարցում Հայաստանը և Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայից փախչելու տեղ այլև չունեն: Փախչելու տեղ չունեն նաև էներգետիկ գերկախվածության ու ամենաորոշիչը՝ Ռուսաստանից հոսող հսկայական ծավալի տրանսֆերտների պատճառով, որոնք Մոսկվայի ձեռքին դարձել են Երևանի գլխին ճոճվող իսկական մահակներ:
Չնայած դրան՝ Ռուսաստանին անհրաժեշտ է Հայաստանում ունենալ այնպիսի քաղաքական համակարգ, ներկապնակ, որը թույլ կտա ցանկացած պահի համարժեք «ռոտացիա» անել՝ առանց երկիրը լուրջ ցնցումների ենթարկելու, որովհետև դժվար է կանխատեսել, թե իր շահերը որքանով կվնասվեն, եթե ինքը սկսի այդ մահակները ոչ թե ճոճել, այլ հարվածել Հայաստանի «գլխին»:
Այս իմաստով ԲՀԿ-ն և նրա շուրջ ձևավորվող, այսպես կոչված, այլընտրանքային քաղաքական բևեռի ստեղծումը կարող են Մոսկվայի ձեռքին դառնալ ավելի նուրբ էֆեկտներ ունեցող ազդեցիկ գործիք: Չի կարելի բացառել, որ Մոսկվան ինքը որոշակի դերակատարություն ունենում է այդ բևեռի ձևավորման հարցում, թեև ցուցաբերած զգուշավորությունից պարզ է դառնում, որ Կրեմլում ավելի շատ առայժմ հակված են Հայաստանի գործող իշխանության հետ «լեզու գտնելու» տարբերակին:
Թերևս հաշվի է առնվում երկու կարևոր հանգամանք: Առաջին՝ չնայած Սերժ Սարգսյանը դեռևս «այո» չի ասել Եվրասիական միությանը, սակայն «ոչ» էլ չի ասել: Ու քանի որ Մոսկվան առայժմ ընդամենը այդ միությանը միս ու արյուն տալու նախադրյալներն է ստեղծում, և չկա առարկայական բանակցությունների մեծ բազա, չի էլ փորձում ուժեղ ճնշել Երևանին՝ հաշվի առնելով նաև մերձավորարևելյան տարածաշրջանում ստեղծված չափազանց նուրբ իրավիճակում ավելորդ լարվածության օջախ չստեղծելու գերխնդիրը: Եվ երկրորդ՝ Ռուսաստանի ծրագրերը հայաստանյան իշխանությունների հետ կարող են կապված լինել ոչ թե այս, այլ 2018-ի նախագահական ընտրությունների, այսինքն՝ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման վերջին շրջանում Հայաստանի իշխանության նախընտրելի ժառանգորդ հասունացնելու նպատակադրման հետ:
Այլ կերպ ասած՝ Հայաստանն աստիճանաբար հայտնվում է աշխարհաքաղաքական շահերի կիզակետում, որտեղ երեք կենտրոնից յուրաքանչյուրը ձգտելու է նվազեցնել Հայաստանի, այսպես կոչված, «համադրման», իսկ իրականում մանևրի քաղաքականության ռեսուրսը և պահանջել հստակեցնել արտաքին քաղաքական վեկտորները՝ դրանից բխող բոլոր բացասական հետևանքներով:
Միաժամանակ Հայաստանում միմյանց հակակշռելու հրամայականը հանգեցնելու է նրանց կողմից Հայաստանում փոխբացառող քաղաքական հենման կետերի ստեղծման ջանքերին, ինչը հանգեցնելու է ներքին քաղաքական, հասարակական անկայունության մակարդակի աճի: Եվ չի բացառվում, որ նախագահական ընտրությունների հետ կապված առկա անորոշությունը պայմանավորված է հենց այս արտաքին գործոններով:

Looking for 'Tools,' not Partners in Armenia
On December 10 during the Ministerial Council of the Organization for Security and Co-operation (OSCE) meeting in Dublin US Secretary of State Hillary Clinton said that Russian policy and integration processes, which repress opposition in Europe and Central Asia, resemble sovietization by being called a "customsunion" or "Eurasian Union."
"But let's make no mistake about it. We know what the goal is and we are trying to figure out effective ways to slow down or prevent it," Clintonsaid. This statement by theSecretary of State at least proves that the US became serious aboutPutin's idea of establishing a Eurasian economic union. And it is not just a groundless concern.
On November 8, 2011 the presidents of Russia, Belarus and Kazakhstan adopted the agreement on Eurasian economic integration. The parties agreed to establish the Eurasian Economic Space. A year later "EurAzEs" members Tajikistan and Kyrgyzstan officially confirmed their desire to join this initiative.
Last week during a summit of CIS countries in Ashgabat Russian President Vladimir Putin invited his partners to use the GLONASS GPS system, which is designed to provide operative navigation and informational services for land, sea and air freight transportation.
Besides the economic component, the integration processes includes cultural and political areas as well. Gazprom's CEO Aleksey Miller's idea for organizing a CIS Football League, which was quickly approved by soccer clubs in Russia and CIS countries, was not accidental.
This year's victories of the pro-Russian Ukrainian leader Viktor Yanukovich and Bidzina Ivanishvili in Georgia as well as the political and legal persecutions againstpro-west Yulia Timoshenko and Mikheil Sahakashvili prove that Russia is somehow restoring its lost footing in these countries. Moscow doesn’t hide its ambition to see CSTO member countries acting as an engine for the "Eurasian Union," using its hegemonic status in the establishment of a common security system.
The fact that the US is openly talking about its determination to "prevent" this integration process of "sovietization" is becoming a new, more serious challenge for countries like Armenia, as it will have an impact on foreign and domestic political realities.
In order to prevent Russian imperialistic projects, the US will surely try to protect the authorities of all countries that more or less have a balanced policy of resistanceagainst the "Russian Bear." Simultaneously, the West will tend to activate relatively freesocial-political circles funded by western donors that try to create domestic social alliances in order to resist the trends imposed by the Kremlin.
In that sense, the direction towards EU integration adopted bythe Armenian government and the successful negotiationswiththe EU in the framework of the Eastern Partnership Program regardingComprehensive Free Trade and Association and Visa Regime Mitigation,provide a means for the US and the West to create those barricades here.It assumes that there will be an attempt to protect Serzh Sargsyan's policy of European integration, understanding its formality.
That can explain the cold reception of the Prosperous Armenia Party's delegation in Brussels last week. A clear message was sent to Gagik Tsarukyan as well as Sargsyan that the Prosperous Armenia Party and its leader are distinctively seen in the domain of Russian interests and values. Thus, they cannot get the support from European structures.
However, the West will tend to minimize Sargsyan's maneuvering opportunities between Brussels, Washington and Moscow. The West has leverage to do that. First, the single ratification left for Armenia to establish trade, economic and energy partnerships with Iran could be withdrawnat any moment. Second, it promises to provide a part of the necessary investments for constructing a new Armenian nuclear power plant and agreed to extending the operations of the Metsamor plant until 2026.
The main thing is that the Armenian economy vitally needs promises for financial investments, which the EU gave to Sargsyan in the context of aso-called "more for more" principle. If we consider the fact that Sargsyan is trying to get the support of his legitimacy from the West, the picture will be complete.
Yet, Russia more than ever also needs trustworthy governmental and political support in Armenia, even if we disregard its obvious tendencies to push its idea of a Eurasian Union in Armenia and create its political and social demands.On December 10 the Russian Foreign Ministry officially announced that Russia finally terminated its operation of theGabala radar stationdue to a disagreement with the Azerbaijani government regarding the terms of the lease.
That means Russia is withdrawing its small military contingent from Azerbaijan. Armenia now remains the only country in the South Caucasus where Russia has a military presence. If we consider Moscow's concerns about NATO's decision to deploy Patriot missile batteries in Turkey, we can understand how significant it is for Moscow and Armenia to keep its military base in Gyumrias a platform.
Two months ago Armenia ratified the protocol on banning the placement of military units of any foreign country or organization in the territories of CSTO memberstates, whichsimply means it is putting all its hopes on Russia's security system.So Armenia and Sargsyan have no place to run from Moscow. There is also nowhere to run due to an overdependence on energy and, most importantly, a huge flow of transfers from Moscow, which have become cudgels swaying over Armenia's head.
Despite that, Russia needs to have a political system in Armenia that will allow it to enact a necessary "rotation" at any moment without seriously shaking the country, because it is difficult to foresee to what extent its interests would be damaged if these cudgels were to hit Armenia's "head."
In this sense, the Prosperous Armenia Party and the creation of a so-called alternative political pole around it can become a powerful tool with more subtle effects for Moscow. It can't be ruled out that Moscow itself has a certain role in creating that pole, although the demonstrated cautiousness shows that the Kremlin tends to find common ground with Armenia's ruling authority.
Two important circumstances can be considered. First, although Sargsyan still didn’t say "yes" to a Eurasian Union, he also didn’t say "no." And because Moscow is only establishing a background for that union, and there is no significant basis for negotiations, it doesn’t try to intensely suppress Yerevan. Taking into consideration the extremely delicate situation in the Middle East, Moscow doesn’t create additional tensions. Secondly, Russia's projects with the Armenian authorities could be connected with the 2018 presidential elections and a preferred successor to Sargsyan.
In other words, Armenia is gradually appearing in the focus of geopolitical interests, where each of the three centers will try to decrease Armenia's political resources to maneuver and request specifying foreign political directions with all the negative consequences.
At the same time, the imperative to counterbalance each other will result in the efforts to create mutually excluding levers in Armenia,which will lead to the growth of internal political and socialinstability.And it is possible that the present uncertainty concerningthe presidential elections is determined by these external factors.