«Ռեգուլյար» բենզինը «Սուպե՞ր» են սարքում, կամ` դարձյա՞լ ձեռնածություն բենզինի շուկայում
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը  բենզինի եւ դիզելային վառելիքի շուկաներում սկսված ուսումնասիրության ընթացքում բացահայտել է, որ այս շուկայում գործող որոշ տնտեսվարողներ թույլ են տվել օրենքի խախտումներ:
Հանձնաժողովի ս. թ. հունիսի 8-ի նիստում որոշվել է օրենքի հնարավոր խախտումների առնչությամբ  վարչական վարույթ հարուցել «Սիթի Պետրոլ Գրուպ» ընկերության նկատմամբ: Ընդգծենք, որ «Սիթի Պետրոլ Գրուպը» դիզելային վառելիքի եւ բենզինի շուկաներում գերիշխող դիրք ունի: Հիշյալ ընկերության մասնաբաժինը  դիզելային վառելիքի շուկայում կազմում է 40,8%, իսկ բենզինի շուկայում` ավելին` 41,76%:
Թե օրենքի ինչ հնարավոր խախտումների առնչությամբ է վարչական վարույթ հարուցվել տվյալ ընկերության նկատմամբ, հանձնաժողովն առայժմ չի հաղորդում: Սակայն ուշադրության արժանի է այն հանգամանքը, որ հանձնաժողովի պաշտոնական տեղեկատվության մեջ խոսքը բենզինի եւ դիզվառելիքի շուկաներում մեկից ավելի տնտեսվարողների կողմից թույլ տված օրենքի խախտումների բացահայտման մասին է: Եվ, բնականաբար, հարց  է առաջանում, թե ընդհանրապես ինչ է կատարվում բենզինի եւ դիզվառելիքի շուկաներում, նշված ոլորտներում արդյոք ամեն ինչ կարգի՞ն է, չե՞ն խաբում վարորդներին, պաշտպանվա՞ծ են սպառողների իրավունքները:
Վերոնշյալ հարցերի պատասխանները մեզ առավել հետաքրքրեցին, երբ տեղեկատվություն ստացանք այն մասին, որ վերջին ամիսներին իրականում 95 մակնիշի կամ «Սուպեր» տեսակի բենզին շատ քիչ է ներկրվում Հայաստան, եւ նշված բենզինի անվան տակ վաճառվում է «Պրեմիում» եւ «Ռեգուլյար» տեսակի բենզին, որոնց  օկտանային թիվն արհեստականորեն բարձրացված է:
Ըստ մեր ստացած տեղեկատվության` այդ բարձրացումը կատարվում է քիմիական ինչ-որ հավելանյութի միջոցով: Ցավոք, այս տեղեկատվության իսկությունը սեփական միջոցներով պարզելու հնարավորություն դեռ չունենք, մանավանդ, որ ֆինանսական բացի՝ կա ավելի դժվար լուծելի խնդիր. Հայաստանում շատ դժվար է գտնել հավաստագրված  գոնե մեկ լաբորատորիա, որն իսկապես անկախ է եւ համարձակություն ունի բացահայտելու ճշմարտությունը, եթե այն նույնիսկ վտանգավոր է: Հասկանալով, որ Հայաստանում դժվար է գտնել լաբորատորիա, որի եզրակացությունը վստահություն կներշնչի, փորձեցինք պարզել, թե 2010 թ. եւ այս տարվա առաջին եռամսյակի ընթացքում, ըստ պաշտոնական վիճակագրության, որտեղից,  քանի տոննա եւ ինչ տեսակի բենզին է ներկրվել մեր հանրապետություն:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ, մաքսային ծառայության գնդապետ Ա. Աֆրիկյանից ստացված տեղեկատվության համաձայն` վերոնշյալ ժամանակահատվածում Հայաստան բենզին է ներկրել չորս ընկերություն: 2010 թ. ընթացքում բենզին է ներկրվել Բոսնիա եւ Հերցեգովինայից, Բուլղարիայից, Իսրայելից, Իտալիայից, Իրանից, Հունաստանից, Նիդեռլանդներից եւ Ռումինիայից, իսկ 2011 թ. առաջին եռամսյակում` Բուլղարիայից եւ Ռումինիայից: Սակայն ավելի ուշագրավ է հետեւյալ տեղեկատվությունը. 2010 թ. Հայաստան ներկրված բենզինից 158,264 տոննան օկտանային թվով 95-ից պակաս է եղել (այսինքն` եղել է «Ռեգուլյար» եւ «Պրեմիում» տեսակի), իսկ 30,527 տոննան եղել է օկտանային թվով 95 կամ ավելի (բայց 98-ից ոչ ավելի) օկտանային թիվ ունեցող բենզին: 2011 թ. առաջին եռամսյակում ՀՀ է ներկրվել օկտանային թվով 95-ից պակաս 30,833 տոննա եւ 95-98 օկտանային թիվ ունեցող 2,497 տոննա բենզին:
Պարզ թվաբանական հաշվարկը վկայում է, որ եթե 2010 թ. 95-98 օկտանային թիվ ունեցող բենզինը Հայաստան ներկրված բենզինի ընդհանուր զանգվածի ավելի քան 16% է կազմել, ապա այս տարվա առաջին եռամսյակում 7,5 %-ն էլ չի կազմել, այսինքն` կրկնակիից պակաս է եղել: Ինչո՞ւ... Հայաստանում երթեւեկող արեւմտյան, ճապոնական եւ կորեական արտադրության թանկարժեք ու հզոր շարժիչներով ավտոմեքենաների մի հսկայական մասն արդեն դադարե՞լ է «Սուպեր» տեսակի բենզին օգտագործել:
Չափազանց դժվար է պատկերացնել, որ դրանց վարորդներն անցել են համեմատաբար էժան, 95-ից պակաս օկտանային թվով ու տվյալ ավտոմեքենաների շարժիչների համար չնախատեսված, բավարար քարշիչ ուժ չապահովող ու տեւական օգտագործման դեպքում շարժիչները վնասող բենզինի օգտագործման:
Ավելին, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն`  2011 թ. առաջին եռամսյակում ՀՀ ներկրված մարդատար ավտոմեքենաների թվում գերակշռել են ոչ թե ռուսական, այլ արեւմտյան եւ այլ երկրների արտադրության ավտոմեքենաները: Ընդհանուր առմամբ, Հայաստան է ներկրվել 7706 ավտոմեքենա, որոնցից ընդամենը 755-ն են եղել ՌԴ արտադրության: Հայտնի է, որ ոչ ռուսական արտադրության ավտոմեքենաների հիմնական մասը  հզոր շարժիչ ունի, հետեւաբար 95-98 օկտանային թիվ ունեցող բենզինի պահանջարկը պետք է ոչ թե նվազեր, այլ աճեր:
Թերեւս ավելորդ է ասել, որ վերոնշյալ փաստերը նկատի ունենալու պարագայում, եթե անգամ որոշ հավաստիություն չի ստանում, ապա առնվազն ուշադրության արժանի է դառնում վերջին շրջանում բենզինի հետ կատարվող ձեռնածության վերաբերյալ մեզ փոխանցված տեղեկատվությունը: Կարծում ենք նաեւ, որ այդ քայլին գնալու հնարավոր ֆինանսական շահագրգռվածությունը լիովին բավարար է. բենզինի «Ռեգուլյար» եւ «Սուպեր» տեսակների 1 լիտրի գնային տարբերությունը երեւանյան բենզալցակայաններում 50 դրամ է, իսկ տվյալ դեպքում  խոսքը ոչ թե 1 լիտրի կամ 1 տոննայի, այլ ավելի քան 2000 տոննայի մասին է:
Հայաստանի Հանրապետությունում սկզբունքորեն հնարավո՞ր է բենզինի հետ նման ձեռնածություն: Այս առումով տեղեկացնենք, որ չնայած 2000 թվականից կառավարության որոշմամբ արգելվել է կապար պարունակող ու բնակչության առողջության համար խիստ վտանգավոր էթիլացված բենզինի ներկրումը ՀՀ, դրանից հետո՝ 2002-2003 թթ., այն ներկրվել է զարտուղի ճանապարհով:
ՀՀ ԳԱԱ էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, հանքաերկրաբանական գիտությունների դոկտոր Արմեն Սաղաթելյանի  տեղեկացմամբ՝ 2000 թ. հիշյալ որոշման ընդունումից հետո միանգամից, արդեն 2001 թ. Երեւանի մթնոլորտում գրանցվել է կապարի պարունակության նահանջ: Այն աղտոտիչների շարքում դարձել է չորրորդը, հինգերորդը, ընդ որում՝ կապարի պարունակության էական նվազում գրանցվել է ոչ միայն օդի, այլեւ բանջարանոցային մշակաբույսերի մեջ: Սակայն դրանից հետո...
«2003 թ. սկզբին մենք ձյան նմուշարկման ժամանակ գրանցեցինք կապարի պարունակության թռիչք, ինչը միանշանակ վկայում է, որ կապար պարունակող էթիլացված բենզինի ինչ-որ խմբաքանակ էր բերվել Հայաստան,- մեզ հետ զրույցում ասաց Արմեն Սաղաթելյանը: - Մեր մեթոդները հնարավորություն են տալիս վերահսկելու ընդհանուր շարժը: Ի դեպ, կապարի պարունակության այդ բարձրացումը չէր կարող արդյունաբերության գործունեության հետեւանք լինել: Այն տարածքային էր եւ միայն բենզինով կարող էր պայմանավորված լինել: Կապարի պարունակության աճը Երեւանի կենտրոնում ենք արձանագրել, ձյան մեջ միանգամից բարձրացավ այդ ծանր մետաղի պարունակությունը»:

Бензин "Регуляр" превращают в "Супер", или новые манипуляции на рынке бензина?
В ходе мониторинга рынка бензина и дизельного топлива Государственная комиссия по защите экономической конкуренции установила нарушения закона, допущенные некоторыми действующими на этом рынке хозяйствующими субъектами.
На заседании ГКЗЭК 8 июня было принято решение возбудить административное производство в отношении компании "Сити Петроль Групп" по поводу возможных нарушений закона. Отметим, что эта компания занимает доминирующее положение на армянском рынке бензина с долей 41,7% и дизельного топлива – 40,8%.
ГКЗЭК пока не сообщает, в связи с какими возможными нарушениями возбуждено уголовное производство в отношении данной компании. Однако обратим внимание на то обстоятельство, что в официальном сообщении комиссии речь идет о нарушениях закона, допущенных на рынке дизтоплива и бензина несколькими хозяйствующими субъектами. Разумеется, возникают вопросы: что вообще происходит в данной сфере? все ли здесь в порядке? не обманывают ли водителей? защищены ли права потребителей?
Еще больший интерес эти вопросы вызвали после получения информации о том, что в последние месяцы бензин марки "Супер" ввозится в Армению очень маленькими партиями и что под видом этого бензина продается бензин марок "Премиум" и "Регуляр", октановое число которых искусственно завышено.
По нашим сведениям, это повышение происходит посредством некоего химического вещества. К сожалению, проверить достоверность этой информации собственными средствами мы пока не можем, поскольку, помимо финансовых проблем, в Армении очень трудно найти лицензированную независимую лабораторую, которая осмелилась бы установить истину. Поэтому мы попытались выяснить, откуда, сколько тонн и какие марки бензина, согласно официальной статистике, были ввезены в Армению в 2010 г. и в первом квартале этого года.
Согласно информации, предоставленной заместителем председателя Комитета госдоходов, полковником таможенной службы А.Африкяном, в вышеупомянутый период в Армению бензин поставляли четыре компании. В 2010 г. бензин был импортирован из Боснии и Герцеговины, Болгарии, Израиля, Италии, Ирана, Греции, Нидерландов и Румынии, а в первом квартале этого года – из Болгарии и Румынии. Однако более примечательны следующие данные: ввезенные в 2010 г. в Армению 158,264 тонн бензина имели октановое число меньше 95 (то есть марки "Регуляр" и "Премиум"), 30,527 тонн бензина – октановое число 95 или больше (но не более 98). В первом квартале 2011 г. в Армению было поставлено 30,833 тонны бензина с октановым числом меньше 95 и 2,497 тонн бензина с октановым числом 95-98.
Простой арифметический подсчет показывает, что если поставленный в 2010 г. в Армению бензин с октановым числом 95-98 составил менее 16%, то в первом квартале этого года указанный показатель был даже меньше 7,5%, то есть менее половины. Почему? Неужели имеющаяся в Армении огромная армия дорогих автомобилей с мощными двигателями западного, японского и корейского производства перестала употреблять бензин марки "Супер"?
Очень трудно представить, что водители этих машин перешли на использование сравнительно дешевого бензина с октановым числом менее 95, не предусмотренного для двигателей таких автомобилей и при длительном применении наносящего вред мотору.
Более того, согласно официальной информации Госкомитета доходов РА, в первом квартале 2011 г. среди импортированных в Армению легковых автомобилей преобладали автомобили не российского, а западного производства и производства других стран. В целом, в Армению было ввезено 7706 машин, из них лишь 775 российского производства. Известно, что основная часть российских машин не имеет мощного двигателя, следовательно спрос на бензин с октановым числом 95-98 должен был не сократиться, а вырасти.
Пожалуй, излишне говорить о том, что с учетом представленных фактов необходимо обратить внимание на представленные нам сведения о происходящих в последнее время манипуляциях с бензином. Нам также кажется, что достаточно и возможной финансовой заинтересованности в этом шаге: на ереванских бензозаправочных станциях разница между стоимостью 1 литра бензина марок "Регуляр" и "Супер" составляет 50 драмов, а в данном случае речь идет не об 1 литре или 1 тонне, а более чем о 2000 тонн бензина.
А в принципе возможны ли в Армении подобные манипуляции с бензином? В этом плане сообщим, что хотя принятым в 2000 году решением правительство запретило ввоз в Армению содержащего свинец и крайне опасного для жизни населения этилированного бензина, в 2002-2003 гг. он ввозился контрабандным путем.
По словам директора Центра эколого-ноосферных исследований НАН РА, доктора геолого-минерологических наук Армена Сагателяна, сразу после принятия в 2000 г. указанного решения, в 2001 г., в атмосфере Еревана был зафиксировано снижение содержания свинца. Однако потом... «В начале 2003 г. мы зафиксировали повышение содержания свинца в образцах снега, что однозначно свидетельствует о том, что какая-то партия содержащего свинец этилированного спирта была ввезена в Армению,- сказал в беседе с нами Армен Сагателян. – Наши методы дают возможность контролировать общие изменения. Повышение содержания свинца было зарегистрировано в центре Еревана – наличие этого тяжелого металла в снеге сразу увеличилось».