Սփի՞ւռք, ի՞նչ Սփիւռք...
Թոյլ տուէք որ ստորագրեալը այս գրութեամբ – իսկապէս՝ տարրական չափով միայն – հակազդէ հետեւեալ հարցազրոյցին:
Տիկին Թալին Սուջյանի վերլուծման հիմունքը էապէս սխալ է, ինչպէս նաեւ - եւ հետեւաբար - իր մնացեալ արտայայտութիւնները:
Պարզ ու յստակ խօսինք, որպէսզի ջանանք լաւ հասկնալ, լաւ հասկցուիլ:
Նախ եւ առաջ, «Մէկ Ազգ, Մէկ Հայրենիք» կարգախօսի-ի լաւատեղեակ հաւատացողներուն - եւ գործիչներուն - համար, այն երբեւիցէ չի համապատասխաներ, ցարդ, հաստատուած իրականութեան: Այդ բանախօսը չի վերաբերիր ոչ մեր ներկայի ոչ ալ - նոյնիսկ ու մանաւանդ - անցեալի կացութեան:
«Մէկ Ազգ, Մէկ Հայրենիք»-ը Հայութեան համար էական ձգտում մըն է, ազգային կենսական դիտաւորութիւն մը: Վերապրումի եւ գոյատեւման ծրագիր մը, որու թէական գործադրութիւնը տակաւին ընթացքի մէջ է:
Այդ ընբռնողութիւնը ծայր տուաւ տասնըիներորդ դարու սկիզբները, որպէս դաւանանք, գաղափարախօսութիւն: Այդ ժամանակներուն, հայութեան համար, ոչ միայն տեսականօրէն իսկ գոյութիւն չունէր «Մէկ Ազգ, Մէկ Հայրենիք», այլ իրողապէս եւս ՝չկար ոչ մի Ազգ եւ ոչ մի Հայրենիք:
Արդարեւ, նիւթի առարկայ Ազգը կը վերաբերի ազգային ամբողջական գիտակցութեան, հաւաքական զարթօնքին, ինքնաճանաչման եւ միացեալ վերելքին, իսկ Հայրենիքը՝ պետական գերիշխանութեան:
Երբ ստեղծուեցաւ «Մէկ Ազգ, Մէկ Հայրենիք» տեսլականը, մարդկութեան ծագումէն ի վեր տակաւին երբեք գոյութիւն չէր ունեցած, բառին էական եւ արդիական առումով՝ Հայ Ագգ,  ոչ ալ անոր առընչուող համահայկական, միասնական Հայրենիք (իսկ ամէն պարագայի, որեւէ տեսակի Հայոց պետականութիւն բառացիօրէն անհետացած էր, դադրած էր գոյութիւն ունենալէ, հինգ ու կէս դարերէ ի վեր) :
Սակայն յիշեալ գաղափարախօսութիւնը վերածուեցաւ գործի եւ գործունէութեան: Եւ, շնորհիւ ծայրագոյն ջանքերու եւ զոհաբերութեան, արտադրեց իսկական, յատկանշական արդիւնքներ: Որոնցմէ մէկը, ի դէպ՝ այժմու Հայաստանի Հանրապետութեան գոյութիւնն է...
Այս տեսական բացատրութիւնները կարելի է շարունակել երկարօրէն, սակայն եկէք խօսինք գործնականօրէն, անմիջականօրէն:
Այսօրուայ Հայաստանի հանրապետութեան բնակչութեան մէջ նշանակելի համեմատութիւն կը կազմեն այսպէս կոչուած «Արեւմտահայերը»: Հիմնականօրէն, զաւակներն ու թոռները՝ Ցեղասպանութեան վերապրողներուն (որոնց մեծ-ծնողները այդտեղ առաջնորդուեցան կարծէք թէ մի քիչ ծանօթ «Արեւմտահայի» մը կողմէ, յանձինս Զօրավար Անդրանիկի...), եւ 1947-49-ի հայրենադարձերն ու իրենց յաջորդող սերունդները - որոնք եկան փոխարինելու Համաշխարհային Բ. Պատերազմին նահատակուած, մեծամասնօրէն «կովկասահայ», մասսայական բնակչութեան... - : Այստեղ չ'արժեր նկատի առնել իսկ 1990-ականներէն ի վեր, հիմակուց հիմա Հայաստանի մէջ ապրող Սփիւռքահայերու պարագան, քանզի գոնէ թուաբանականօրէն (ոմանց պարագային, աւելին չըսելու համար... այդ էջն ալ օր մը բանալու ենք...)՝ այդ տուեալը տակաւին աննշան է:
Վերեւ պարզուած տարրական իրողութիւններու հիման վրայ, Տիկին Սուջյանի արտայայտած կարծիքները կը հանդիսանան Արտասահմանի հայերու այն սովորական հանկերգը որ կը ջանայ «արդարացնել» իրենց ափսոսալի այլասեռումը, կամաւոր օտարացումը, եւ հոգեկան ու գործնական անջատումը՝ Մայր Հայրենիքէն եւ իրենց այնտեղի ազգակիցներէն:
Այո, ճիշտ է, «Մէկ Ազգ, Մէկ Հայրենիք» ըմբռնողութիւնը չէ վերածուած տակաւին ամբողջական իրականութեան: Սակայն զայն հերքելը, ուրանալը, լաւագոյն միջոցն է երաշխաւորելու որ ան երբեք չդառնայ իրականութիւն:
Եւ յանուն ինչի՞, այս կեցուածքը... Յանուն որու ՞...
«Հայոց Սփիւռքը» այսօր պատրանք մըն է միայն: Աչքի փոշի, դատարկ աղմուկ, ձեւակերպութիւն,  ինքնախաբէութիւն:
Օտարութեան մէջ ապրող հայերու լայն մեծամասնութեան մէջ անհետացած են հայ ինքնութեան տարրական բաղադրիչները, եւ դեռ այս գոյութենական ջարդը կը շարունակուի: Անոնք որ ատակ կամ յօժար չեն տեսնելու այս ցաւագին իրականութիւնը, կամ դեռ անոնք՝ որոնք ուղղակի շա՛հ ունին, շահագրգռուած են պահպանելու Սփիւռքի յղացքը, չեն գիտեր դեռ ինչ պիտի փորձեն հնարել, բնորոշելու համար «նոր հայ» մը...
Եթէ տակաւին այսօր մնացած է  հայ ազգային գիտակցութեան կառչող նշոյլ մը Սփիւռքահայութիւն, այդ ալ կը պարտինք միայն Հայաստանի վերանկախացման եւ Արցախի ազատագրման:
Շա՜տ հեշտ է տարբերութիւններ տեսնել հայութեան այս կամ այն հատուածներուն միջեւ: Ոչ միայն Հայաստանի եւ Արտասահմանի հայերու միջեւ, այլ նաեւ Հայաստանի այլազան շրջաններու միջեւ, Սփիւռքի զանազան երկիրներու տարբեր գաղութներու միջեւ, միշտ կան անձիք որոնք օրնիբուն կը հաշուարկեն իրարու միջեւ տարբերութիւնները: Այսօր մէկ քաղաքի մէջ իսկ - ներառեալ կամաւոր աքսորի այն վայրը ուր կ'ապրի ստորագրեալը -, ան որ ուզէ - կամ որ ուրիշ բան չունի ընելիք - , կարող է թաղամասերո՛ւ միջեւ իսկ նկատել միջ-հայկական տարբերութիւններ...
Հայաստանը Հայաստանն է: Ուրիշը այժմ չկայ, եւ դեռ, լաւագոյն պարագային, երկար ժամանակուայ  համար՝ չի լինելու: Սփիւռքի այն հայերը որոնք գոհ չեն «այս» Մայր Հայրենիքէն, թող բարեհաճին յստակատեսութիւնը կամ պարկեշտութիւնը ունենալ լիովին դիմագրաւելու իրենց օտարացունը: Փոխանակ  պատճառաբանութիւններ երեւակայելու այն բացայայտ իրողութեան որ, ձեւական ու մակերեսային երեւոյթներէ անդին, իրենց համար անհրար դարձած է այլեւս հաղորդուիլ Հայոց Հայրենիքի թէ՛ շօշափելի իրականութեան հետ եւ թէ՛ ազգային գերագոյն ձգտումը նկատմամբ:
Այսօր, ու այսուհետեւ յաւերժապէս, Հայաստանը արդէն պէտք չունի «Սփիւռքահայութեան»: Մինչ, այլ երկիրներու մէջ ապրող հայերը, եթէ կ'ուզեն պահպանել ու պահել իրենց հայկական ինքնութիւնը, անպայման պէտք ունին, սուր ու կենսական կարիքը ունին Հայաստանին, Հայրենիքին: Եւ այդ ձեւով թերեւս, օր մը, ո՞վ գիտէ, կը յաջողինք նաեւ դառնալ Ազգ:
Հնարաւոր է տակաւին շատ բաներ արտայայտել այս նիւթով, սակայն այս պահուս զսպուինք ու կանգ առնենք այստեղ, չվատթարացնելու համար ներքին պառակտումի այն հակումն ու վտանգը որ տեւապէս կը սպառնայ մեզի, եւ որու դէմ նուազագոյն հակազդեցութիւն մըն է միայն այս գրութիւնը...
Ոչ մեծ խելացութիւն կ'ուզէ, ոչ ալ ուսումնական բարձր վկայականներ, ոչ ալ արտակարգ վերլուծական միտք կամ հմտութիւն, տեսնելու եւ ընդգծելու համար հայերու միջեւ այլազան տեսակի ու բազմաթիւ տարբերութիւններ:
Մարիֆեթ-ը, յարգելի ազգակից՝Տիկին Սուջյան, նմանութիւնները նշմարել ու զարգացնել է:
Մ. Հայդուկ Շամլեան
Գանատա
Լուսանկարը՝ himnakan.mskh.am-ից:
For the purposes of clarification - and also, due credit -, it has to be noted that the original version of this article is written in Armenian. It is subsequently translated to English, by the dynamic and devoted staff of Hetq. As it could happen in any translation, in case of any possible discrepancy, the original version prevails. Re: http://hetq.am/arm/news/31951/diaspora?what-diaspora?.html
I sense real anger and hostility towards the Diaspora in this article, not to mention a fair amount of chauvinism. I am not surprised. You know, isn't it interesting that the Diaspora, which supposedly has very little Armenian identity, has been able to keep itself together for 100+ years, establish thousands of institutions, and shovel billions of dollars into independent Armenia? Also, how interesting that Armenians emigrate from Armenia and thereby become part of the Diaspora in the West. Are they bad people? Are they now Western Armenians?
Again with the conspiracy theories. And the biggest one in Avetis's opinion is that democracy is a Western ploy to weaken Armenia. What a boob! or should I say boobooshka.....
Ara Kassabian
This request is coming from New Zealand. Please stop this poisonous debate, it is not healthy and you all know that. Diaspora or no diaspora, Armenians are one, they were, are and will always be. Those who do not agree, can take a hike.
Մինչ իր հարցազրոյցի ներածականը այլ բան ենթադրել կու տայ, իրականութեան մէջ, Թալին Սուջյանը ծնած է, դաստիարակուած եւ դպրոց յաճախած Թուրքիայում: --- Ասոնկ առարկայական իրողութիւններ են (որոնք պէտք է որ գոնէ նշուէին հարցազրոյցը վարողին կողմէ) : --- Այդ հիման վրայ, հետաքրքրական կ'ըլլայ լսել թէ ան ինչպէս կը վերլուծէ իր յարաբերութիւնը յիշեալ երկրի հետ, բաղդատելով Հայաստանի նկատմամբ այն կեցուածքին հետ զորս ան կը յայտնէ խնդրոյ առարկայ հարցազրոյցին մէջ: --- Հարցադրանքը վստահաբար տեղին է, որովհետեւ այնքան տարբեր տեսակներու «սփիւռքահայեր» կան որքան տարբեր երկիրներ ուր հայեր կը ծնին, հասակ կ'առնեն եւ դպրոցական ուսում կը ստանան: --- Նաեւ՝ որպէսզի ամէն ոք իր ամբողջական պատասխանատւութիւնը ստանձնէ իր արտայայտած կարծիքների համար: --- Հ.Շ.
Միջ-հայկական տարբերութիւններ միշդ եղած են ու կը մնան: Թող ըլլան մշակութային, մտածելակերպի, քաղակական, եւ նոյնիսկ լեզուական տարբերութիւններ: Ի՞նչ վնաս մեզի: Մեր հայրենակիցները թող տեղափոխուին Հայաստան: Թող խօսին արեւմտահայերէն: Թող ուտեն Խարբերտ քուֆթա եւ իմրիկ հալվայ...Բազմազանութիւնը՝ հարստութիւն է: Ես արեւմտահայ արմատներ ունիմ: Տասը տարի Հայաստան կը բնակիմ: Չեմ եկած մաշած պատրանքներով, որ իբր պիտի վերգտնեմ երազեալ Արեւմտահայաստան մը հոս: Իրօք՝ ներկայ ՀՀ-ը հետզհետէ կյ դառնայ խառնուրդ մը արեւնտահայ եւ արեւելահայ իրականութեանց: Բազմամշակութային Նոր Հայաստան մը: Մի թողէ՛ք որ հաղթահարելի տարբերութիւնները ծառային որպես պատրուակ նոր Հայաստանի կերտմանը չմասնակցելու:

Diaspora?...What Diaspora?
Allow me – truly, in an elementary measure only -, to react to yesterday’s Hetq interview with Ms. Talin Suciyan.
The analytical premise of Ms. Suciyan is fundamentally flawed, and thus, so are her subsequent comments.
Let us speak simply and specifically, in order to better understand and be understood, amongst ourselves.
First of all, for the informed - and practising - believers of the “One Nation, One Homeland” slogan, to date, the latter has never corresponded to an established reality, yet. These words do not refer to our present - and certainly not - our past situation.
“One Nation, One Homeland” is an essential aspiration of Armenians, a vital national objective. A program of survival and preservation, which is still in a pending phase of eventual implementation.
This conception was initiated at the beginning of the 19th century, as an ideology. During those times, for the Armenians, not only in reality but even theoretically, there was neither any nation nor any homeland.
Originally, the “One Nation, One Homeland” concept for Armenians not only had no theoretical existence, but in factual reality, there was neither any nation nor any homeland. The meaning and purpose of said doctrine was – and still is – to establish same.
In effect, the Nation in question refers to an integral and comprehensive national consciousness, a collective Rebirth, self-acknowledgment and united rising, and Homeland means a sovereign statehood.
When the vision of “One Nation, One Homeland” was created, since the beginning of mankind there had never been – in the essential and modern sense of the word -, any Armenian Nation, nor had there been any pan-armenian, unified Armenian homeland founded upon said Nation (in any event, any Armenian statehood had disappeared, had ceased to exist, in any shape of form, for the previous 5 and a half centuries).
But the aforesaid ideology did not remain on the conceptual level. It was actually implemented, it translated into real work and action, and through extreme efforts and sacrifices, resulted in effective, major accomplishments. One of which, for instance, is the very existence of the current Republic of Armenia...
We could continue with such theoretical explanations at length. However, let us speak more practically and directly, in relation to our immediate reality.
A significant proportion of the current population of the Republic of Armenia is comprised of so-called "Western Armenians". They are essentially the children and grandchildren of Genocide survivors (whose grandparents arrived there thanks to the efforts of one General Antranik, a “Western Armenian” of some repute, it seems…), and the 1947-1949 repatriates and their successive generations - who replaced the mostly “Caucasian Armenian” masses who fought and died in World War II. Here, it is not even worth mentioning the Diasporan Armenians who moved to Armenia since the 1990s, considering that, at least in numerical terms (to say the least, in the case of some of them… but we shall address that issue also, one day…), that factor still remains insignificant.
In light of the elementary facts exposed above, the opinions expressed by Ms. Suciyan constitute the habitual tune played over and over again by some Armenians of the Diaspora who attempt to "justify" their deplorable estrangement, voluntary alienation, and spiritual and practical detachment from the Motherland and towards their compatriots living there.
Indeed, it is true that the “One Nation, One Homeland” concept has not yet transformed into a complete reality. However, to reject, deny or disavow it is the best way to guarantee that it never becomes reality.
And why, mind you, such a posture ? For what ? In who's name ?
Today, the "Armenian Diaspora" is merely an illusion – dust in the eyes, empty noise, self-deception and a fabrication of reality - .
For the vast majority of Armenians living on foreign shores, the most elementary components of Armenian identity have disappeared, and this existential massacre still continues. As for those who are not capable or inclined to see this painful reality, or those who still have an interest, a direct benefit in maintaining the concept of the diaspora, they don't know what to invent and come up with next, in their senseless and futile attempts to define some “new Armenian”.
If today there is still a trace of Armenian Diaspora which still tries to grasp at its national identity, that can be achieved only thanks to the re-establishment of the Independence of Armenia and the liberation of Artsakh.
It is very easy to see differences between this or that segment of Armenians. Not only between Armenians of Armenia and the Diaspora, but also between various regions of Armenia, between various Armenian communities in different countries. There will always be some people, everywhere, who will spend their time making an inventory of the differences amongst Armenians. Nowadays, even in the same city, anywhere in the world - including the voluntary place of exile where the undersigned lives -, anyone who so desires or who has nothing better to do, can observe intra-Armenian differences, even between neighborhoods.
Armenia is Armenia. Today, there is no other one, and, in even in the best case scenario, there will not be any other one, for a long time. Those Armenians of the diaspora who are not satisfied with “this” Motherland should have the clear-headedness or the honesty to address the issue of their alienation. Instead of fabricating some pretexts for the evident fact that, beyond superficial and lame appearances, they are just not able anymore to establish any authentic relationship, any communion, neither with the tangible reality of the Armenian Homeland nor with regard to our ultimate national aspirations.
Today, and from now on eternally, Armenia already has no need for the Armenian Diaspora. Whereas, Armenians living in various other countries, if they want to preserve their Armenian identity, are in vital need of Armenia, of their Homeland. And in this process, perhaps one day, who know?, we could even succeed in becoming a Nation.
There is still much to write about these issues, however it is better to refrain from going on and to stop here, in order not to aggravate this inclination and peril of internal division that constantly threatens us, and against which these lines had to be a minimal reaction only.
It doesn’t take much smarts, university degrees, special abilities of a sharp analytical mind, to see and stress the various and numerous differences that exist amongst Armenians.
The marifet [ingenuity], dear compatriot Talin Suciyan, is to perceive and to develop the similarities.