Կոռուպցիոն ռիսկերը պետպատվերում
ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Լյուդմիլա Հարությունյանը 2013թ. դեկտեմբերի 19-ին «Առավոտ» թերթում հոդված տպագրեց՝ ՀՀ առողջապահության նախարարությանը մեղադրելով ատկատներ կիրառելու մեջ: Խոսքը վերաբերում է առողջապահական պետպատվերին: Ի պատասխան՝ առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը սպառնաց դատի տալ ընդդիմադիր պատգամավորին, իսկ վերջերս էլ ասաց, որ գործը քննվում է դատախազությունում:
«Հետքը» առողջապահության նախարարությունից ստացել է մի շարք ծրագրերով պետպատվերի բաշխման մասին տեղեկատվություն՝ 2010-13թթ. կտրվածքով: Փորձենք ինքնուրույն գնահատել՝ ի՞նչ կոռուպցիոն ռիսկեր կարող են առաջանալ պետպատվերի բաշխման ժամանակ:
Ռիսկերի մի մասն ի հայտ է գալիս մասնավոր բժշկական հաստատությունները պետպատվերի շրջանակում ներառելիս: Ներկայիս հիվանդանոցները նախկինում բոլորն էլ պետական էին, հիմա վերափոխվել են փակ բաժնետիրական ընկերությունների՝ հիմնականում պետության փայամասնակցությամբ: Սակայն զուգահեռաբար ստեղծվում են բազմաթիվ մասնավոր կլինիկաներ: Ի՞նչ չափանիշներով դրանք պետք է ընդգրկվեն պետական պատվերում:
Օրինակ՝ «Նատալի ֆարմ» ՍՊԸ-ն ունի մասնավոր կլինիկա, որը նախորդ տարիներին պետպատվեր էր ստանում միայն «անհետաձգելի բժշկական ծառայություններ» և սոցիալապես անապահով խմբերին օգնելու ծրագրերով: Սակայն 2013թ. այս բուժհաստատությանը պետական պատվերը զգալի ընդլայնվել է: 70 մլն դրամ ստացել են անհետաձգելիի մասով, 20 մլն դրամ՝ սոցիալապես անապահովներին օգնելու համար, 173 մլն դրամ՝ մանկաբարձական ծառայությունների համար, 14 մլն դրամ՝ երեխաներին բուժօգնություն տրամադրելու համար: Ընդհանուր առմամբ՝ «Նատալի ֆարմը» 2013թ. ստացել է 287 մլն դրամի պետպատվեր:
Կամ՝ «ԲարեկամՄ» ՍՊԸ-ն 2013թ. 1.5 մլն դրամ է ստացել անապահովներին օգնելու համար, ևս 700 հազ. դրամ՝ անհետաձգելի բուժօգնություն տրամադրելու համար: Սակայն արդարադատության նախարարության պետռեգիստրում «ԲարեկամՄ» ՍՊԸ գրանցված չէ, այդպիսի հիմնարկ չեք գտնի նաև բժշկական տեղեկագրերում: Սակայն կա «Բարեկամ» անունը կրող բուժհիմնարկ Երևանի Հանրապետության փողոցում, որը հայտնի է որպես գեղագիտական բժշկության կենտրոն: Թե ինչպե՞ս պետք է գեղագիտական բժշկության կենտրոնն օգնի սոցիալապես անապահովներին` գաղտնիք է:
Նշենք, որ 2014թ. պետական բյուջեում հիվանդանոցային ծառայությունների համար նախատեսված է 34 մլրդ դրամ: Մեկ հիվանդի մեկ օրվա բուժման միջինացված արժեքը կազմում է 14.5 հազ. դրամ՝ նախորդ տարվա 13.7 հազ. դրամի համեմատ: Հիվանդանոցային բուժօգնության շրջանակներում նախատեսվում է 14 ծրագրերի իրականացում: Դրանցից խոշորագույնը «Սոցիալապես անապահով և հատուկ խմբերում ընդգրկվածներին բժշկական օգնու­թյան ծառայություններ» ծրագիրն է՝ 7.4 մլրդ դրամ, 2013թ. 4.1 մլրդ դրամի համեմատ: Հատկանշական է, որ այս ծրագրով ամենաշատ գումարներ ստանում է «Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնը: 2013թ. այս կենտրոնին այդ ծրագրով ուղղվել է մոտ 800 մլն դրամ կամ ծրագրի 20%-ը: Համեմատության համար՝ երկրորդ տեղում գտնվող «Արմենիա» հանրապետական բժշկական կենտրոնը ստացել է մոտ 400 մլն դրամ:
Երկրորդ խոշոր ծրագիրն անհետաձգելի բժշկական ծառայություններն են: 2014թ. այս ծրագրին ուղղվել է 2.2 մլրդ դրամ (նախորդ տարվա համեմատ՝ ավելացում չկա): Այս ծրագրով առաջատարը «Էրեբունի» հիվանդանոցն է՝ 2013թ. ստացել է մոտ 420 մլն դրամ: Երկրորդ տեղում «Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչն» է՝ 186 մլն դրամ:
Նշենք, որ «Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչը» ամենաշատ պետպատվեր ստացող բուժհաստատությունն է: Նրանք գումարներ ստացել են 5 ծրագրերով: Բացի վերը նշված երկուսից՝ 600 մլն դրամ են ստացել մանկաբարձական ծառայությունների մասով, 456 մլն դրամ՝ երեխաներին բժշկական օգնություն ցուցաբելելու համար, 50 մլն դրամ՝ ուռուցքաբանական ծառայությունների համար: Ընդհանուր առմամբ՝ այս բուժհաստատությանը ուղղվել է մոտ 2,1 մլրդ դրամ, այսինքն՝ հիվանդանոցային պետպատվերի մոտ 7%-ը:
Իհարկե, պետպատվերում այս կամ այն բուժհաստատությանը նախապատվություն տալը դեռևս կոռուպցիայի ապացույց չէ: Շատ բան կախված է նաև հիվանդի ընտրությունից: Որքան տեղյակ ենք՝ «Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչը» համեմատաբար մաքուր է աշխատում, պետպատվերի շրջանակում «անողոքաբար» գումարներ չի շորթում, ինչի պատճառով էլ հիվանդները նախընտրում են այդ բուժհաստատությունը:
Բուժհիմնարկներում կոռուպցիայի դեպքերը մատնանշելու ու կանխելու համար շատ կարևոր է հիվանդների դիրքորոշումը, տեղեկությունների հրապարակումը: Հուսով ենք՝ այս հրապարակումը առիթ կտա ևս մեկ անգամ խմբագրությանը տրամադրել փաստեր՝ մեկնաբանություններ էջում, ինչի համար կանխավ հայտնում ենք մեր շնորհակալությունը:

Коррупционные риски в системе госзаказа
19 декабря 2013 г. депутат Национального Собрания РА Людмила Арутюнян опубликовала в газете “Аравот” статью, в которой обвинила Министерство здравоохранения в применении откатов. Речь шла о размещении госзаказа в медучреждениях. В ответ на эти обвинения министр здравоохранения Дереник Думанян пригрозил подать в суд на оппозиционного депутата. Последняя в ответ заявила, что дело рассматривается в прокуратуре.
“Hetq” получил из Минздрава информацию о размещении госзаказа в 2010-2013 гг. в рамках ряда программ. Попробуем самостоятельно разобраться в том, какие коррупционные риски могут возникнуть при этом.
Часть рисков содержит включение частных медучреждений в рамки госзаказа. Все нынешние больницы в прошлом были государственными. Сейчас они преобразованы в закрытые акционерные общества в большинстве своем с долевым участием государства. Однако параллельно создаются и многочисленные частные клиники. По каким критериям они должны включаться в программу госзаказа?
ООО “Натали Фарм” является частной клиникой, которая в предыдущие годы получала госзаказ только по программам неотложных медицинских услуг и оказания помощи социально необеспеченным слоям. Однако в 2013 г. рамки госзаказа в этом медучреждении значительно расширились. “Натали Фарм” получила 70 млн драмов по части неотложных услуг, 20 млн драмов – для оказания помощи неимущим слоям, 173 млн драмов – на акушерские услуги и 14 млн драмов – для оказания медицинской помощи детям. В целом стоимость госзаказа, размещенного в 2013 г. в этом медучреждении, составила 287 млн драмов.
Возьмем другое ООО – “БарекамМ”. В 2013 г. это медицинское учреждение получило 1,5 млн драмов на оказание помощи неимущим слоям и еще 70 млн – на оказание неотложной медицинской помощи. Однако в госрегистре Министерства юстиции ООО “БарекамМ” не зарегистрировано, такого медучреждения нельзя найти и в медицинских справочниках. Вместе с тем на улице Анрапетутюн в Ереване действует медучреждение “Барекам”, которое известно как Центр эстетической медицины. Каким образом Центр эстетической медицины должен помогать неимущим, остается секретом.
Отметим, что в госбюджете 2014 г. на больничные услуги предусмотрено 34 млрд драмов. Средняя стоимость лечения одного больного в день составляет 14,5тыс. драмов вместо 13,7 тыс. драмов в прошлом году. В рамках больничной медицинской помощи предусмотрена реализация 14 программ. Крупнейшая из них – программа “Оказание медицинской помощи лицам, включенным в группу социально необеспеченных и специальные группы”, стоимость которой 7,4 млрд драмов вместо 4,1 млрд в 2013 г. Примечательно, что больше всего средств по этой программе получает медицинский центр “Сурб Григор Лусаворич”. В 2013 г. в рамках указанной программы этому медучреждению было выделено около 800 млн драмов, или 20% от общей стоимости программы. Для сравнения отметим, что находящийся на третьем месте Республиканский медцентр “Армения” получил около 400 млн драмов.
Вторая крупная программа – неотложные медицинские услуги. В 2014 году на ее реализацию было направлено 2,2 млрд драмов (по сравнению с предыдущим годом сумма не увеличена). Лидером по этой программе является больница “Эребуни”, которая в 2013 г. получил около 420 млн драмов. На втором месте – медцентр “Сурб Григор Лусаворич”, получивший 186 млн драмов.
Отметим, что наибольшим количеством программ в рамках госзаказа охвачен медцентр “Сурб Григор Лусаворич”. Это медицинское учреждение получило суммы по пяти программам. Помимо двух вышеуказанных программ больница получила 600 млн драмов по части акушерских услуг, 456 млн драмов – на оказание медпомощи детям, 50 млн драмов – на онкологические услуги. В целом медцентру “Сурб Григор Лусаворич” было выделено 2,1 млрд драмов, или около 7% больничного госзаказа.
Разумеется, то, что в рамках госзаказа предпочтение отдается тому или иному медучреждению, еще не является доказательством коррупции. Многое зависит от того, какую больницу выбирает сам больной. Насколько нам известно, медцентр “Сурб Григор Лусаворич” работает сравнительно чисто, не вымогает “беспощадно” деньги в рамках госзаказа, а потому больные предпочитают именно это медучреждение.
Для выявления и пресечения случаев коррупции в медучреждениях очень важна позиция больных, обнародование сведений. Надеемся, что эта публикация даст повод читателям сообщить редакции новые факты на странице комментариев, за что мы заранеем приносим благодарность.