Ալբեր Քամյուն ապրելու ժամանակն իրացնելու մասին խորհելիս ասում է. «Կա ժամանակ, որ պիտի ապրես, և կա ժամանակ, որ պիտի վկայություն տաս ապրելու օգտին»:
Իմ ապրելու ժամանակը` ազատության մեջ, թե առանց դրա, ես ամբողջությամբ նվիրեցի Հայաստանի անկախության գործին: Եվ երբ եկավ ապրելու օգտին  վկայություն տալու ժամանակը, վկայություններս իրենց հավաքականության մեջ վերարտադրեցին իմ բոլոր ժամանակների հավատամքը. անկախությունը` որպես միջոց և ազատությունը` որպես նպատակ: Իսկ մի՞թե կա առավել կենսանպաստ արժեք: Անհատի  ազատությունից մինչև հանրության ազատություն. այս բուրգի հավերժական իմաստն է, որ կենդանի գոյությունը փրկում է անիմաստությունից:
Խորհրդային ագիտացիան այնքան համապարփակ էր, որ նրա  թիրախ քաղաքացին չէր էլ գիտակցում այն ցավալի իրականությունը, որի մաս էր կազմում իրեն բաժին հասած ապրելու ժամանակը:  Իսկ նա, ում միտքը հատում էր խորհրդային ագիտացիայի սահմանը, այդուհետ իր գործունեության ասպարեզում վերածվում էր պայքարի գործիքի` հանուն ազատության: Այդպես ԽՍՀՄ-ում, առաջիններից մեկը` Հայաստանում, դանդաղ ձևավորվում էր անկախության պայքարի ալիքը: Բայց ցանկացած պայքար պետք է, որ աստիճանական զարգացում ունենա, և մենք` Ազգային միացյալ կուսակցության անդամներս, այդ պայքարի առաջին աստիճանը եղանք: 1974 թվականին, 25 տարեկան հասակում, աքսորի ճանապարհից ընտանիքիս գրած իմ նամակում հենց այդ մասին էի ասում. «Չկարծեք, թե սոսկում ենք այս անկումից (նկատի ունեի իմ ու ընկերներիս բանտարկությունն ու աքսորը): Ընդհակառակն, ուրախ ենք անգամ: Չէ՞ որ այն ճանապարհ կհարթի մեր հետնորդների համար. նրանք կանցնեն մեր դիակների վրայով: Մենք ցանեցինք, նրանք կհնձեն»: Այսպիսով, մենք գիտակցում էինք, որ մեր քաղաքական պայքարը դեռ ճանապարհ ունի անցնելու, որ հանրությունը պատրաստ չէ ընկալելու անկախության գաղափարը, և որ մեր քաղաքական տեսակետները կարող են սվիններով ընդունվել ո’չ միայն պետական համակարգի կողմից: Իրավիճակն այսպիսին էր անգամ 88-ի շարժման ընթացքում` խորհրդային ռեժիմի ինքնափլուզման նախաշեմին, և դա մեզ` անկախականներիս համար պարզից էլ պարզ էր: Այդ էր պատճառը, որ անկախության «պրոտոկոլային» հանրաքվեի արդյունքները մեր կողմից ընդունվեցին վերապահումով` առիթ տալով նորաստեղծ երկրի ձևավորվող պետական վերնախավի տարաբնույթ մեկնաբանություններին: Այսպես, Հայաստանի երրորդ հանրապետությունը տեսական գիտելիքներ չունեցողի պես սկսեց թույլ տալ գործնական սխալներ, որոնք գուցե հմտանալով կարողանար շտկել, եթե հեռակառավարող ուժերը չխոչընդոտեին` սեփական շահերի դիրքից սպասարկելով մեր երկրի ելակետային ներքաղաքական իրադարձություններն ու կարևորագույն ոլորտների ընթացքը: Մենք, չնայելով մեր խնդրի պահանջին, արտագրեցինք սրա-նրա տետրից և որպես պատասխան ստացանք մի երկիր, որի կարգավիճակը դժվար է նկարագրել քաղաքական տերմինով:
Այժմ` մի փոքր պատմական անդրադարձ:
15-րդ դարի վերջին Կոլումբոսի արշավախմբին ֆինանսավորող Իսպանիան, ի տարբերություն Կոլումբոսի, նոր աշխարհամաս հայտնաբերելու գործում հետապնդում էր ոչ թե աշխարհաճանաչման, այլ զուտ առևտրային շահ, և նորահայտ մայր ցամաքը` այժմյան Հարավային Ամերիկան, Իսպանիայի համար բառիս բուն իմաստով հող հանդիսացավ նոր բիզնես ծրագրի համար: Աստեկների, մայաների,  ինկերի` հանքային ռեսուրսով հարուստ այս երկրամասը (բացի Արգենտինայից) իսպանացիները զավթեցին անարյուն եղանակով. այն վայրերում, որտեղ սոցիալական կառույց կար, կալանում էին կիսաստված առաջնորդին և նրա  կյանքի դիմաց ոսկի ու արծաթ պահանջում: Իսպանացի կառավարիչների` գուվերնյորների պայմանն էր, որ իրենց մարդիկ չպիտի աշխատեն, այլ պիտի զբաղվեն հարկահանությամբ: Նորահայտ երկիրը թալանելու մոլուցքն այնքան տարածվեց իսպանացիների մեջ, որ Պոտոսի հանքի շուրջը ստեղծվեց 160 հազարանոց քաղաք-բնակավայր. ավելի մեծ, քան այն ժամանակվա Վենետիկը կամ Լիսաբոնը:
Դրանից հարյուր տարի անց անգլիական Վիրջինիա ընկերությունը մի նավատորմ է ուղարկում դեպի Հյուսիսային Ամերիկա: Անգլիացիները հիմնավորվում են մի նահանգում, որը հետագայում կոչվեց Վիրջինիա: Սակայն անգլիացի կառավարիչներն այստեղ հայտնվում են անբարենպաստ իրավիճակում. հյուսիսային երկրամասում հանքեր չկային, բացի այդ` ո՛չ տեղացիները, ո՛չ անգլիացիներն աշխատել չէին ուզում: Այդժամ նրանք սկսում են նոր կառույցներ ստեղծել՝ շահագրգռելով տնով ու հողհատկացմամբ: Հողի չափը կախված էր ընտանիքի անդամների և ճորտացված բնիկների քանակից: Ընտանիքի ղեկավարին տան ու հողի հետ միասին տրվում էր քաղաքական որոշում կայացնելու իրավունք: Միանձնյա վճիռներին փոխարինելու են գալիս որոշումները, որոնք ընդունում էր ասամբլեան`ժամանակի ամենալիբերալ կառույցը աշխարհում:
1623-ին Անգլիան ընդունել էր արտոնագրային օրենքը: Ըստ այդ օրենքի` ցանկացած ոք կարող էր իր միտքը, գյուտը փոքր գումարով արտոնագրել, ապա իրագործել կամ վաճառել այն: Սա մի նոր տեսակի մտքի սեփականության իրավունք էր, որն ի վերջո հանգեցրեց աշխարհում առաջին ինդուստրիալ հեղափոխության: Իսկ որտեղ հարգում են մտքի սեփականությունը, այնտեղ հարգում են նաև մտքի ազատությունը, որ նույնն է, թե մարդու ազատությունը: Պետական կառավարման մակարդակում այս երևույթն անվանվում է ժողովրդավարություն: Եվ հենց այս գաղափարն էր, որ անգլիացիները դրեցին Հյուսիսային Ամերիկայում կազմավորվող պետության հիմքում: 1776-ին տասներեք նահանգ միավորվեց` կազմավորելով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները:
Եվ այսպես, Հարավայի Ամերիկան, որ ուներ նպաստավոր նախադրյալներ` հանքեր ու ձևավորված սոցիալական կառույցներ, մինչև օրս իր զարգացման տեմպերով հեռու է Հյուսիսային Ամերիկայում ստեղծված երկրից, որտեղ ո՛չ հանքեր կային, ո՛չ քաղաքակրթության նշույլ: Կառավարման կազմակերպված համակարգի շնորհիվ պատմական կարճ ժամանակահատվածում ԱՄՆ-ը դարձավ իր կամքը աշխարհին թելադրող գերտերություն:
Հայաստանի երրորդ հանրապետության կառավարման բովանդակությունն ի սկզբանե հիշեցնում է հարավամերիկյան-իսպանական գռեհիկ տարբերակը:
Խորհրդային Հայատանից մեր անկախ հանրապետության տնօրինմանն էր անցել մեր երկրի երեսին ու  ընդերքում եղած բնական ու ստեղծագործ ողջ հարստությունը: Արցախյան պատերազմի ու Սպիտակի երկրաշարժի ավերիչ ընթացքի ու դժվար հաղթահարելի հետևանքների կողքին առկա էին անհրաժեշտ հենարաններն ու արժեքները, որոնցից ամենակարևորը սփյուռքի ու հայաստանաբնակ հայության նպաստավոր կամքն էր ու հավաքական եռանդը` ստեղծելու ու զարգացնելու համար մի երկիր, որի խնդիրները գոնե տրամաբանության սահմաններում կլինեին: Բայց այսօր Հայաստանը կանգնած է աշխարհաքաղաքական մեկուսացման, դիմազրկման և անապատացման վտանգի առաջ:
Օգտակար հանածոներով հարուստ մեր երկրում չկա հանքարդյունաբերություն. մեր հանքերը չեն արդյունահանվում, այլ բոլոր իմաստներով շահագործվում են մենատնտեսների կողմից` ճիշտ իսպանական տարբերակով: Դրանից, ինչքան որ հարկն է, չի շահում մեր երկիրը (մանավանդ որ արտարժույթի վերածված հանրային հարստությունը, անգամ որպես մասնավոր կապիտալ, չի մնում մեր երկրում, այլ հոսում է դեպի դուրս), աշխատավորին էլ մնում է սահմանափակվել ստրկատիրական ժամանակներից եկած սոցիալական երազանքով` մի փոր հացով:
Աշխարհի բնակիչներից 70 միլիոնը մշտապես գտնվում է ջրային դեպրեսիայի մեջ, և հաջորդ պատերազմներն աշխարհում ջրի համար են լինելու: Առաջին հայացքից թվում է, թե Հայաստանը ջրային պաշարների հետ կապված մտահոգության առիթ չունի: Արարատյան դաշտը խոշոր ջրային պաշարներ ունի: Դրանց 75 տոկոսը կիրառելի է առանց մշակման, ինչը հազվագյուտ բան է: Բայց վերջին շրջանում ձկնարդյունաբերության մոլուցքով տարված մի քանի օլիգարխներ այնպես են շահագործում մեր ջրային պաշարները, որ եթե ոչ այսօր, ապա վաղը մտահոգվելու առիթ անպայման կլինի: Արարատյան դաշտի ջրային հանքավայրերի ուղղությամբ մասնավոր բիզնեսին ծառայող 6630 հորատանցք է փորվել: Մեր ազգային հարստության` ջրի նկատմամբ մեր նմանօրինակ վերաբերմունքից ոգևորված` թուրքերն էլ սկսեցին սահմանամերձ տարածքներում հորատանցքեր փորել ու դուրս բերել ջրային պաշարները` նպաստելով Հայաստանի ավելի արագ անապատացմանը:
Ձկնարդյունաբերությանը ծառայող, խողովակների մեջ բանտված մեր ջրային պաշարները ծառայություն մատուցելուց հետո հոսում են դեպի Արաքս, իսկ ոլորտի եկամուտները` դեպի որոշ անհատների գրպանը, որոնց պարունակությունից աշխատուժին դարձյալ բաժին է հասնում միայն գոյության պահպանման հնարավորություն:
Երկրի երեսին ու ընդերքում եղած հարստության հետ այսպես վարվում են միայն  գաղութատերերը: Նրանց համար շատ բարենպաստ դիրքորոշում են որդեգրել մեր երկրի վտանգված ոլորտների մասնագետները, որոնց ահազանգը գուցե  որոշիչ դեր խաղար: Բայց անարձագանք մնալու պարագայում անգամ մասնագետները լռելու իրավունք չունեն:
Այսօր Հայաստանում չկա երկրի դեմքն ու հիմքը հանդիսացող միջին խավ, չկա միջին ու մանր բիզնես: Մեր երկրում չստեղծվեց կառավարման համակարգ, մեր «կառավարիչները» իսպանացիների նման զբաղվեցին միայն հարկահանությամբ  ու ոչինչ չթողեցին ժողովրդին: Օլիգարխին են պատկանում Հայաստանի հանրային հարստությունները գրպանելու միջոցով ստեղծված խոշոր բիզնեսները` որպես կրկնակի հարստահարման միջոց:
Հայաստանը չդարձավ աշխարհի քաղաքական որևէ ուժի պարտնյորը, քանի որ այդպես էլ ո՛չ ներսից, ո՛չ դրսից չգիտակցվեց այս երկրի շահը: Պարտադրված կրթամշակութային ծրագրերը մեր ձեռքը տրված բահ եղան` ազգայինի հիմքերը քանդելու համար: Արդեն տասը տարի է` մեր պետական լեզուն զբաղված է տարերային ինքնազարգացմամբ, քանի որ պետական գրանցում չի ստացել լեզվական որևէ որոշում: Մարդկային ռեսուրսներ, ընդերք, արդյունաբերություն, մշակույթ, լեզու… Այսպես դրսից ու ներսից հարստահարվեց Հայաստանը: Մնացել է միայն մեր փոքրիկ երկրի տարածքը: Դրսի ուժերի կողմից այն կարևորվում է մեզ համար անբարենպաստ` աշխարհագրական դիրքով, ինչը, կառավարման կազմակերպված համակարգ ունենալու դեպքում, կարող էր անգամ շահեկան նշանակություն ունենալ մեզ համար:
Սեփական երկրի հետ այսպես վարվում են միայն այն դեպքում, երբ պիտի հեռանան:
Մենք ունեինք պետության կերտման համար քաղաքական տեսանկյունից ամենակարևոր նախադրյալը` անկախություն: Մոտ 25 տարի առաջ անկախությանն «այո» ասած հայաստանցու համար այդ գաղափարը ցավալիորեն նույնացվել է քաղաքական մեկուսացման հետ: Հայաստանը չի կարող ապրել աշխարհից կտրված, ուրեմն էլ ի՞նչ անկախություն… Այս մտայնությունը դեռևս քաղաքական  հասունացում չապրած ժողովրդին զանգվածաբար դեպի հանրաքվե տանելու, «ուռա» գոռալով անկախության օգտին քվեարկելու հետևանքն է, որ վստահաբար պարտադրված էր դրսից և որն էլ արտահայտվեց ընտրությունների ժամանակ՝ իր բոլոր ածանցյալ հետևանքներով: Մինչդեռ անկախ լինել, նշանակում է` որոշում կայացնելու իրավունք ունենալ, այլ երկրների հետ բանավեճի մեջ լինել, և ոչ թե լինել սեփական երկրի միջանկյալ տերը, և դեռ օտարին միջնորդավճար տալ` գույք պարտքի դիմաց: Այսօր մենք որևէ երկրի հետ բանավեճի մեջ չենք, քանի որ հայտնվել ենք մի կացության մեջ, երբ պետությունից օտարված ու երկրից օտարվող ժողովրդով մերկ կանգնել ենք աշխարհի առաջ. մերկ, ուրեմն և` անզեն: Իսկ անզենի տեսակետն ու շահը ոչ մեկին չի հետաքրքրում:
Չի կարող իսկապես անկախ լինել այն երկիրը, որի տնտեսական ապագան հանձնված է մի այլ երկրի: Այն երկիրը, որն իր ազգաբնակչության մի զգալի մասը հանձնել է օտարին որպես պատանդ, չի կարող իսկապես անկախ լինել:
Թեև մենք այնժամ ամբողջովին դուրս չէինք եկել խորհրդային ագիտացիայի պատճառած թմրությունից ու անպատրաստ էինք անկախ պետության կերտմանը, բայց այնքան զոհեր ու զոհողություններ ունեցանք, որ պիտի ձգեինք մեր գոտիներն ու կայացնեինք մեր երկիրը, այլ ոչ թե 25 տարում անկախ պետությունից իջնեինք իսպանական` ստրկատիրական  շահագործման մակարդակի` երկիրը հանձնելով գուվերնյորներին:
Մենք մեր էկոլոգիապես մաքուր տրանսպորտի միջոցի ռելսերի պես մեր երկրի ռելսերն էլ օտարեցինք երկրից և մեր ճակատին ստացանք այդ ռելսերից ձուլված փամփուշտները: Եվ ահա կանգնած է երրորդ հազարամյակում մեր երրորդ հանրապետությունը` չկողմնորոշված, չկայացած, անհաջողակ, չսիրված ու չհասկացված Հայաստանը` տրեխներով ու փողկապով, աչքը օտարի երեսին, իր հինավուրց, թանկարժեք  մշակույթի ու քաղաքակրթության ծանր բեռը ուսերին` ուրիշի Հայաստանս…
Այս ամենը վերևից ներքև՝ ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ: Բոլորիս ցավն է այս ամենը: Բայց ես ինձ յուրովի պատասխանատու եմ զգում, քանի որ  իմ ապրելու ժամանակը` ազատության մեջ, թե առանց դրա, ամբողջությամբ նվիրել եմ Հայաստանի անկախության գործին, և այսօր էլ նույնն է հավատամքս` անկախությունը` որպես միջոց և ազատությունը` որպես նպատակ:
Այսօր Հայաստանը մի աչքով հյուսիս է նայում, մի աչքով` արևմուտք: Այսօր ոչ միայն ժողովուրդը չի զգում իր թիկունքին իր պետության սատարող ուժը, այլև պետությունն էլ զրկված է ժողովրդի ուժից: Այսօր, անկախ բնակության վայրից, աշխարհի բոլոր հայերը կրում են հետամուտ ուժերի կողմից անկախության գաղափարը դավադրաբար արժեզրկելու, այս աղավաղված անկախության հետևանքները:
Բայց ես շարունակելու եմ վկայություն տալ ապրելու օգտին, որ նույնն է, թե ազատության օգտին: Իմ փորձառությամբ գիտեմ, որ մոտ է ժամանակը, երբ իմ ժողովուրդն իսկապես «այո» է ասելու իր անկախությանը, և դա լինելու է ոչ թե նրա զգացմունքայնության ու պոռթկունության, այլ հավաքական կամքի ու քաղաքական գիտակցության արտահայտությունը:
Օնիկ Միքայելյան
Սիրելի Ռազմիկ: Հրաշալի վերլուծություն է՝ հակիրճ, սրտացավ և խորը: Աստված մարդուն և ժողովրդին պարբերաբար ուղղվելու հնարավորություն է ստեղծում: Մեր պատմության մեջ այդպիսի հնարավորությունից էապես օգտվելու դեպք չեմ հիշում: Օգտվելու համար նախ պետք է ցանկություն և ապա իրագործելու կամք ու գործ: Լավատեսությունդ նախանձելի է:
Անդրանիկ Հակոբյան
Գոհար Մաշուրյան
Lyudmila Melikyan
.... Իսկ անզենի տեսակետն ու շահը ոչ մեկին չի հետաքրքրում:
Հ. Մարտիրոսյամ
Մենք մեր էկոլոգիապես մաքուր տրանսպորտի միջոցի ռելսերի պես մեր երկրի ռելսերն էլ օտարեցինք երկրից և մեր ճակատին ստացանք այդ ռելսերից ձուլված փամփուշտները: Եվ ահա կանգնած է երրորդ հազարամյակում մեր երրորդ հանրապետությունը` չկողմնորոշված, չկայացած, անհաջողակ, չսիրված ու չհասկացված Հայաստանը` տրեխներով ու փողկապով, աչքը օտարի երեսին, իր հինավուրց, թանկարժեք մշակույթի ու քաղաքակրթության ծանր բեռը ուսերին` ուրիշի Հայաստանս…
Մեխակ Գաբրիելյան
Հրաշալի է:
Մարինե Հայրապետյան
Ի խորոց սրտի Ասված Խոսք է:Վկայություն է ՄԵՐ Հայաստանի ապրելու օգտին, արձակ հիմն է ՄԵՐ Հայաստանի, ՄԵՐ Հայստանի քաղաքական գիտակցության արտահայտությունն է, ուղիղ ճանապարհ է դեպի ՄԵՐ երազած անկախ Հայաստան: Հպարտ եմ Ձեզանով:

НЕ МОЯ АРМЕНЕ МОЯ АРМЕНИЯНИЯ
Альбер Камю в раздумьях о реализации времени жизни говорит: «Есть время, что должен прожить, и есть время, что должен свидетельствовать в пользу жизни».
Отпущенное мне время жизни – на свободе или без нее, - я целиком посвятил делу независимости Армении. И когда пришло время свидетельствовать в пользу жизни, мои свидетельства в своей целостности воспроизвели мое кредо на все времена: независимость – как средство, и свобода – как цель. А разве существует более жизнеутверждающей ценности? От свободы личности до свободы общества: вот в чем заключается вечный смысл этой пирамиды, что спасает живое существование от бессмысленности.
Советская агитация была настолько всеобъемлющей, что ее объект гражданин и не осознавал той горестной действительности, часть которой составляло отпущенное ему время жизни. А тот, чья мысль выходила за рамки советской агитации, превращался после этого на своем поприще в инструмент борьбы - во имя свободы. Так в СССР, одной из первой – в Армении, - медленно формировалась волна борьбы за независимость. Однако любая борьба должна постепенно развиваться, и мы – члены Национальной объединенной партии, были первой ступенью этой борьбы. В 1974 году, в 25-летнем возрасте, в моем написанном семье по пути в ссылку письме я говорил именно об этом: «Не думайте, что мы пали духом (я имел в виду наш арест и ссылку). Наоборот, даже рады. Ведь это расчистит путь нашим последователям: они пойдут через наши трупы. Мы посеяли, они пожнут». Таким образом, мы осознавали, что наша политическая борьба еще должна пройти путь, что общество не готово воспринять идею независимости, и что наши политические взгляды могут быть приняты в штыки не только со стороны государственной системы. Ситуация была таковой даже во время событий 88-го года – в преддверии саморазвала советского режима, - и это для нас – приверженцев независимости, было яснее ясного. Вот это и явилось причиной, что результаты «протокольного» референдума о независимости были приняты нами с оговорками – давая повод разнородным комментариям формирующейся государственной верхушки новосозданной страны. Так, третья армянская республика подобно тем, кто не владел теоретическими знаниями, начала допускать практические ошибки, которые со временем могла бы исправить, если бы управляемые извне силы не препятствовали этому, с позиций собственной выгоды направляя отправные внутриполитические события нашей страны в нужное им русло и контролируя важнейшие сферы. Мы, реально не воспринимая наши насущные проблемы, слепо скопировали полученные оттуда-отсюда советы, и в итоге получили страну, статус которой трудно выразить политическим термином.
Теперь немного об историческом экскурсе.
Финансировавшая в конце 15-го века экспедицию Колумба Испания, в отличие от него, преследовала в деле открытия нового континента не познавательные, а сугубо коммерческие интересы, и недавно открытый материк – нынешняя Южная Америка, - явился для Испании в прямом смысле этого слова землей для новых бизнес-программ. Богатый минеральными ресурсами этот континент (кроме Аргентины) ацтеков, майя, инков был захвачен испанцами бескровным способом: в тех местностях, где существовала социальная структура, арестовывали вождя-полубога и за его жизнь требовали золото и серебро. Это было условием испанских завоевателей – конкистадоров, что их люди не должны работать, а должны заниматься сбором налогов. Страсть грабежа недавно открытой страны настолько была распространена среди испанцев, что вокруг рудников был основан населенный пункт - 160 тысячный город Потоси, который был больше Венеции или Лиссабона того времени.
Спустя сто лет после этого английское общество Виргиния посылает флот к берегам Северной Америки. Англичане обосновываются в одном из штатов, который в дальнейшем был назван Виргинией. Однако английские правители здесь оказываются в неблагоприятной ситуации: в северном крае рудников не было, кроме этого, ни местные, ни англичане работать не хотели. Затем они начинают создавать новые структуры, заинтересовывая домом и предоставлением земли.Размер земли зависел от числа членов семьи и закрепощенных аборигенов. Вместе с домом и землей главе семьи выдавалось право принятия политических законов. Принятым единолично законам приходят на смену принятые самой либеральной структурой в мире того времени – ассамблеей, законы.
В 1623-ом году Англия приняла закон о патентах. В соответствии с этим законом, любое лицо могло недорого запатентовать свою идею, свое изобретение, а затем продать их. Это было новым видом права на интеллектуальную собственность, которое в конце концов привело к первой индустриальной революции в мире. А где уважают интеллектуальную собственность, там уважают также интеллектуальную свободу, означающее то же самое, что свободу человека. На уровне государственного управления это явление называется демократией. И именно эту идею англичане положили в основу формирующегося государства в Северной Америке. В 1776-ом году тринадцать штатов объединились – оформив Соединенные Штаты Америки.
Таким образом, Южная Америка, которая имела благоприятные предпосылки – рудники и сформированные социальные структуры, по сей день отстает по темпам своего развития от основанной в Северной Америке страны, где не было ни рудников, ни следов цивилизации. Благодаря организованной системе управления США стали за короткий исторический период диктующей свою волю миру супердержавой.
Содержание управления третьей армянской республики с самого начала напоминает вульгарный южноамериканско-испанский вариант.
Наша независимая республика получила в наследство от Советской Армении право распоряжаться всем богатством нашей страны: естественными (богатство земли и недр) и интеллектуальными ресурсами. Наряду с Арцахской войной и трудно преодолимыми последствиями Спитакского землетрясения имелись необходимая поддержка и ценности, из которых самыми важными были коллективная воля и усилия армянства Армении и диаспоры в содействии строительства и развития такой страны, проблемы которой не выходили бы за пределы разумного. Однако сегодня Армения стоит перед опасностью изоляции, обезличения и опустынивания.
В нашей богатой полезными ископаемыми стране отсутствует горнорудная промышленность: наши руды не добываются, а во всех смыслах эксплуатируются единоличниками – точно по испанскому варианту. От этого наше государство в должной мере не выигрывает (тем более, что трансформируемое в валюту общественное богатство, даже в качестве частного капитала, не остается в нашей стране, а выводится), а работникам остается довольствоваться дошедшей со времен рабовладения социальной мечтой – куском хлеба.
70 миллионов человек в мире чувствуют острую нехватку воды, и следующие войны в мире будут вестись за водные ресурсы. На первый взгляд кажется, что Армения не имеет оснований быть озабоченной по поводу водных запасов. Араратская равнина имеет большие водные запасы. Из них 75% пригодны без обработки, что редко встречается. Но в последнее время несколько обуреваемых страстью занятия рыбной промышленностью олигархов так эксплуатируют наши водные запасы, что если не сегодня, то завтра обязательно будут основания для озабоченности. На водных месторождениях Араратской равнины было вырыто 6630 скважин, обслуживающих интересы частного бизнеса. Воодушевившись подобным нашим отношением к нашему национальному богатству – воде, и турки начали рыть скважины на приграничных территориях, способствуя более быстрому опустыниванию Армении.
Обслуживающие рыбную промышленность, заточенные в трубы наши водные ресурсы после использования текут в Аракс, а доходы отрасли – в карманы определенных лиц, от которых рабочей силе вновь достаются крохи, достаточные лишь для того, чтобы иметь возможность влачить жалкое существование.
Так с богатством земли и недр обращаются только колонизаторы. Очень благоприятную для них позицию заняли специалисты подвергающихся опасностям отраслей нашей страны, предупреждения которых может быть и сыграли бы определяющую роль. Однако даже не получив отклика, специалисты не имеют права молчать.
Сегодня в Армении отсутствует являющийся лицом и основой страны средний класс, нет среднего и малого бизнеса. В нашей стране не создали систему управления, наши «правители» подобно испанцам занимались только сбором налогов и ничего не оставили народу. Олигрхам принадлежат созданные путем прикарманивания общественного богатства Армении крупные бизнесы – как средство двойного грабежа.
Армения не стала партнером какой-либо политической силы мира, так как ни внутри страны, ни за ее пределами так и не был осознан интерес этой страны. Обязываемые нам культурно-образовательные программы стали положенной в наши руки миной замедленного действия – с целью разрушения национальных основ. Уже десять лет как наш государственный язык находится в стадии стихийного саморазвития, так как ни одно постановление в сфере языка не получило государственной регистрации. Человеческие ресурсы, недра, промышленность, культура, язык… Так изнутри и извне была ограблена Армения. Осталась только территория нашей маленькой страны. Внешними силами она оценивается с точки зрения неблагоприятного для нас географического положения, которое, однако, при организованной системы управления могло бы даже иметь для нас выгодное значение.
Так со своей собственной страной относятся только в том случае, когда хотят покинуть ее.
Мы имели для построения государства самую важную с политической точки зрения предпосылку – независимость. К сожалению для жителя Армении, сказавшему около 25 лет назад «да» независимости, эта идея отождествляется с политической изоляцией. Армения не может жить в оторванности от мира, значит какая еще независимость… Это умонастроение явилось следствием того, что политически еще незрелого народа повально гнали на референдум, где он отдавал голос за независимость, крича при этом «ура», которое точно было инспирировано извне и которое в дальнейшем выразилось во время выборов – со всеми своими производными последствиями. Между тем быть независимым означает: иметь право принимать решения, вступать в полемику с другими странами, а не то что быть промежуточным хозяином собственной страны и еще при этом передавать чужой стране имущество в счет долга. Сегодня мы не вступаем в полемику с каким-либо государством, так как оказались в таком положении, когда вместе с отчужденным и отчуждаемым от государства народом представились миру нагим: нагим, значит и – безоружным. А точка зрения и интерес безоружного никого не интересует.
Не может быть на самом деле независимой та страна, экономическое будущее которой определяет чужая страна. Та страна, которая значительную часть своего населения передала другой стране в качестве заложника, не может быть на самом деле независимой.
Хотя мы тогда еще не вышли полностью из причиненного советской агитацией дремоты и не были готовы к созиданию независимого государства, но принесли столько жертв, что должны были затянуть свои пояса и начать строить государство, а не опуститься за 25 лет до испанского - рабовладельческо-эксплуататарского уровня, передав государство конкистадорам.
Мы подобно рельсам нашего экологически чистого транспортного средства и рельсы железной дороги нашей страны продали другому государству и в итоге получили в наш лоб отлитые из этих рельсов пули. И вот оказалась в третьем тысячелетии наша третья республика - не сориентированная, не состоявшаяся, не успешная, не любимая и не понятая Армения - в лаптях и в галстуке, тяжелым грузом своей древней культуры и цивилизации на своих плечах - не моя Армения…
Все это сверху донизу ни для кого не секрет. Это все – наша общая боль. Но я своеобразно чувствую себя ответственным, так как отпущенное мне время жизни - на свободе или без нее, - я целиком посвятил делу независимости Армении, и сегодня мое кредо то же: независимость – как средство, и свобода – как цель.
Сегодня Армения одним глазом смотрит на север, другим – на запад. Сегодня не только народ не чувствует за своей спиной поддерживающей силы своего государства, но и государство лишено поддержки народа. Сегодня все армяне мира, независимо от места проживания, чувствуют на себе последствия предательского обесценивания идеи независимости – этой искаженной независимости, - реакционными силами.
Но я продолжу свидетельствовать в пользу жизни, что то же самое, что в пользу свободы. По моему опыту знаю, что близко время, когда мой народ на самом деле скажет «да» своей независимости, и это будет не проявлением чувствительности и порыва, а выражением коллективной воли и политического сознания.