600 դրամներով հիմնած ընկերությունը. «բարեգործության» բիզնես
«Ընկերությունը բարեգործական ակցիա է կազմակերպել, օգնում ենք հնգամյա հաշմանդամ Մարիամին, որը չի խոսում, չի քայլում և գամված է սայլակին: Մանկական ալբոմ ենք ձեզ ներկայացնում` «Փոքրիկ գիտունիկ», 36 էջից բաղկացած A4 ֆորմատի, 600 դրամ, առաքումը` անվճար, եթե հնարավոր է, մեկ անգամ կօգնե՞ք, հաշմանդամ երեխա է»,- խմբագրություն էին զանգել «Դիլ մասթեր» ընկերությունից: Հեռախոսավարուհին անգիր արած տեքստն ավարտեց ու սպասեց իր հարցի պատասխանին: Խնդրեցինք փոխանցել որևէ հեռախոսահամար կամ հաշվեհամար, որով կկարողանայինք օգնել անմիջապես այդ ընտանիքին: Ասաց, որ չի կարող, քանի որ այդ տեղեկությունը հարապարակում է միայն ակցիայի ավարտից հետո` ամսագրի հերթական համարի վերջին էջում:
«Դիլ Մասթերը» մինչ այժմ իրականացրել է յոթ բարեգործական ակցիա՝ յուրաքանչյուրը 150 հազար դրամ արժողությամբ: Դա գրված է նրանց ամսագրերի վերջին էջում: Հրապարակված են նաև այն երեխաների անունները, որոնց իրենք օգնել են: Այդ ակցիաների ժամանակ, ինչպես մեզ հետ զրույցում նշեց ընկերության փոխտնօրեն Աշոտ Երիցյանը, իրացվում է երեք հրատարակություն՝ «Գիտունիկ» և «Համեղ խոհանոց» ամսագրերը, և մեկ հեքիաթի գիրք, յուրաքանչյուրը՝ նվազագույնը 1000 օրինակով: Ամսագրերը վաճառվում են 600 դրամով, այսինքն՝ մեկ ակցիայից ընկերությունն աշխատում է մոտ 1 միլիոն 800 հազար դրամ: Նրանք այդ հասույթն ունենում են՝ որևէ երեխայի  առողջական և սոցիալական վիճակը «շրջանառության» մեջ դնելով, բայց աշխատած գումարից, որպես ֆինանսական օգնություն, տվյալ ընտանիքին տրամադրում են առավելագույնը 150 հազար դրամ: Ընկերությունը չի կարող իր ամսագրերն իրացնել առանց այդ օգնության, և միայն այսքանով են նրանք «բարեգործ»:
«Դիլ մասթերը» երեխաների հասցեները, հեռախոսահամարները հրապարակել է  նաև իր ֆեյսբուքյան էջում և նշել, որ բոլորին օգնել է 150 հազար դրամ գումարով: Ընկերության փոխտնօրենը՝ Աշոտ Երիցյանը, ավելացրեց, թե երբեմն 100 հազար դրամով են օգնում, իսկ 50 հազար դրամին էլ նվերներ են տանում ընտանիքներին:
Օգնութուն ստացած երեխաներից մեկի մայրը՝ Սուսաննա Գյուրջյանը, շնորհակալություն հայտնելով ընկերությանը, նշեց, որ իրենց տրամդրվել է 100 հազար դրամ գումար և նվերներ, որոնց արժեքն, իր խոսքով, չէր կարող 50 հազար դրամ կազմել:
Երեխաներից մեկ ուրիշի տատն էլ, ում անունը իր ցանկությամբ չենք հրապարակում, ասաց, որ իրեն ավելի քիչ են տվել՝  90 հազար դրամական օգնություն և նվերներ՝ 10 հազար դրամը չգերազանցող արժեքով: Հետո երբ իմացել է, որ իր երեխայի տվյալները հրապարկվել են «Գիտունիկ»-ի վերջին էջում` օգնություն ստացած ընտանիքների ցանկում, զանգահարել է  «Դիլ մասթեր» և հարցրել, թե ինչու են գրել իրականությանը չհամապատասխանող օգնություն` 150 հազար: Նրան պատասխանել են, թե այդ պակասը կլրացնեն, երբ որ միջոցներ ունենան:
«Ասեցին` մենք աշխատողներ ունենք, իրենց էլ ենք փող հատկացնում, էլ բողոքելու պահ չունեի, ես շնորհակալ եմ նորից, բան չունեմ ասելու, ուղղակի, եթե երեխային հասնում էր էդքանը…Դե, չգիտեմ, իրենք ասել են, որ կբերենք»,- ասաց երեխայի տատը: Նա իր յոթամյա թոռան հետ ապրում է հանրակացարանում: Ավելացրեց նաև, որ նախապես չի իմացել ըկերության՝ իր երեխայի անունով կազմակերպած բարեգործական ակցիայի մասին: «Ինչքան կարողանում եմ, ես 64 հազարովս ապրում եմ, մի հատ ինձ հարցնեիք` արդյոք ես Երևանով մեկ հրատարակվելու նպատակ ունեի իմ էրեխու հետ»,- ասաց նա:
«Դիլ մասթերն» իսկապես մեծ աշխատակազմ ունի, և «բարեգործական նպատականերով» հավաքված 600 դրամները հազիվ էլ բավականացնեն ընկերության ծախսերը հոգալուն: Նրանց աշխատակազմն աստիճանաբար ընդլանյվում է, հաճախ նոր աշխատողի կարիք ունեն և այժմ էլ հայտարարություն են հրապարակել: «Հետքի» աշխատակիցներից մեկը ևս, այդ հայտարարության հետքերով, ընդունվեց աշխատանքի և մեկ օր անցկացարեց այնտեղ: Ընկերության հեռախոսավարուհիները եռանդուն աշխատում էին. թեև նրանք ստանում են ֆիքսված աշխատավարձ, սակայն, ամսագիրն իրացնելու հմտություններից կախված, այդ աշխատավարձը կարող է բարձրանալ ու իջնել:  Ընկերությունում աշխատում էին երիտասարդ հեռախոսավարուհիներ` 10-13 հոգի (նրանցից մի քանիսը փորձաշրջան էր անցնում), նաև 40 անց կանայք ՝ 8-10 հոգի:  Նրանց հատկացված էր առանձին  սենյակ: Երիտասարդ հեռախոսավարուհիներից մեկի խոսքով, նրանք ավելի երկար ժամանակ է, ինչ աշխատում են ընկերությունում և ավելի մեծ փորձ ունեին: Կանայք զանգահարում էին և խնդրում, գնել 600 դրամ արժողությամբ ամսագրերից որևէ մեկը: Մյուս սենյակում աշխատում էին սկսնակ հեռախոսավարուհիները և փորձաշրջանի մեջ գտնվողները:
Աշխատանքային առաջին օրը ընկերության մենեջերը նոր ընդունված  աշխատողներին հրավիրեց առանձին սենյակ՝ տեքստը փորձելու և որոշ «նրբություններ» բացատրելու: Այստեղ հաջողված աշխատող լինելու հիմնական պահանջը  «լավ լեզու» ունենալն է: «Դասերը» սերտելուց հետո ստանում ես օրվա  հեռախոսահամարների ցուցակը: Թաղամասը, ուր այդ օրը պետք է զանգեինք, Խաղաղ Դոնն էր:
«Բարև ձեզ, ձեզ անհանգստացնում են «Դիլ մասթեր» ընկերությունից, փորձում ենք օգնել 4 տարեկան Աննային, որը ծնողազուրկ է, ծնողները մահացել են ավտովթարից, ինքն էլ ունի վիրահատության կարիք, ձեզ առաջարկում ենք 36 էջից բաղկացած մանկական գիտաճանաչողական գիրք…»,- սկսում է զանգել ու վարժ համոզել կողքիս նստած հեռախոսավարուհին: Հավանաբար հեռախոսից այն կողմ մերժում են նրան, բայց նա առանց հուսահատվելու շարունակում է. «Իսկ չէի՞ք ցանկանա նվիրել… 600 դրամով էլ բարեգործություն կանեիք»:
Ժամը 11:00-ից մինչ 20:30 նրանք զանգում են տարբեր համարներով ու համոզում օգնել որևէ երեխայի, իրենք էլ երբեմն չգիտեն, թե ով է այդ երեխան,  բայց համոզում են՝ հանուն աշխատավարձի: Նրանց աշխատավարձը, համոզելու կարողություններից կախված, տատանվում է 70 հազար դրամից մինչև 100 հազար դրամ:
Ընկերության փոխտնօրենը՝ Աշոտ Երիցյանը, մեզ հետ զրույցում նշեց, որ իրենց մեկ բարեգործական ակցիան տևում է 1-1,5 ամիս: «Դիլ մասթերն» արդեն երրորդ տարին է գործում, ստացվում է՝ նրանք առնվազն 15-18 երեխայի արդեն իսկ պետք է օգնած լինեին, սակայն մինչ այժմ օգնել են 7 հոգու: Անցել է մոտ 1,5 ամիս, ինչ մեկ օր աշխատեցինք «Դիլ մասթերում», սակայն 4 տարեկան Աննան, ում համար պետք է զանգեինք տարբեր բնակարաններ և օգնություն խնդրեինք, դեռևս օգնություն չի ստացել: Ամսագրի նոր համարում հրապարակված երեխաների թվում նա չկա: Աշխատանքային մեկ օրվա ընթացքում մենք նույնպես այդ երեխայի համար երկու ամսագիր ենք իրացրել՝ «հավատալով» եռամյա բիզնեսի բարեգործական նպատակներին:
Նման զանգեր հաճախ են լինում: Տպավորություն է ստեղծվում, որ ուղղակի նույն հեռախոս համարների ցանկն է սեղանին: Սովորաբար զանգողներն աղջիկներ են, որոնք, կներեք, ծվծվան ձայներով խղճմտանք առաջացնող մի քանի սերտած նախադասություն են ասում, անունը դնելով բարեգործություն: Հետաքրքիրն այն է, որ երբեմն զանգում են UCOM-ի հեռախոսահամարներից, դա էլ վճարովի ծառայություն է, բնականաբար այդ աղջիկներն էլ են փող ստանում: Էլ ինչ է մնում այդ 600 դրամից, որ գնա հասնի հիվանդ ու կարիքավոր երեխաներին: Ասածս ինչ է, դա բարեգործություն չէ, դրանով բարեգործության բուն գաղափարը վարկաբեկվում է:
Վարդ
Մեկ օրում զանգում են 3հոգի, հրահանգ ստացած մարզիկի նման;Ամեն անգամ խնդրում եմ չզանգել և բացատրում եմ, որ բարեգործությունր դա չէ; Ես իրենց նմանեցնում եմ եհովայի վկաներին, նրանց ասում եմ Քրիստոնյա եմ,բայց մեկա, իրենք շարունակում են քարոզ անել;Պրծում չկա...

“Дил мастер”: бизнес вместо благотворительности
“Компания проводит благотворительную акцию – мы помогаем 5-летней девочке-инвалиду Мариам, которая не разговаривает и прикована к инвалидной коляске. Предлагаем вам купить 36-страничный детский альбом “Маленький знайка” за 600 драмов, поставка бесплатно. Пожалуйста, помогите ребенку-инвалиду”. С такими словами обратились к нам по телефону из компании “Дил мастер”. Телефонистка заученно произнесла текст и стала ждать нашего ответа. Мы попросили сообщить какой-нибудь номер телефона или расчетный счет, чтобы помочь этой семье напрямую. Девушка сказала, что не может сообщить, поскольку эти сведения публикуются только по завершении акции на последней странице очередного номера журнала.
За все время своего существования компания “Дил мастер” организовала семь благотворительных акций, каждая стоимостью 150 тысяч драмов. Опубликованы также имена тех детей, которым они помогли. Во время этих акций, как отметил в беседе с нами заместитель директора компании Ашот Ерицян, реализуются три издания: журналы “Знайка” и “Вкусная кухня” и сборник сказок –  каждое тиражом как минимум 1000 экземпляров. Журналы продаются за 600 драмов, то есть за одну акцию компания зарабатывает около 1 миллиона 800 тысяч драмов. Эта сумма набирается за счет введения в обращение ситуации с состоянием здоровья и социальным положением ребенка, однако из полученных средств семье в качестве финансовой помощи выделяется не больше 150 тысяч драмов.
Адреса и номера телефонов нуждающихся в помощи детей “Дил мастер” публикует и на своей фейсбуковской странице, где сообщается, что всем было выделено по 150 тысяч драмов. Замдиректора компании отметилл, ч то иногда помощь составляет 100 тысяч драмов, а на 50 тысяч семьям вручаются подарки.
Мать одного из получивших помощь детей, Сусанна Гюрджян, выразив благодарность компании, отметила, что они получили 100 тысяч драмов и подарки, стоимость которых не  могла составить 50 тысяч драмов.
Бабушка другого ребенка, имя которой мы по ее просьбе не публикуем, сообщила, что получила 90 тысяч драмов и подарки на 10 тысяч драмов. Однако узнав о том, что данные ее внука опубликованы на последней странице детского журнала в числе получивших помощь семей, она позвонила в компанию “Дил мастер” и поинтересовалась, почему они указали не соответствующую действительности сумму – 150 тысяч драмов. Бабушке ответили, что недостающую сумму выплатят, когда поступят средства.
“Они сказали, что у них очень много сотрудников, которым тоже надо платить. Ничего не могу сказать, в любом случае я им благодарна. Просто если ребенку полагалась такая сумма… Не знаю, они сказали, что принесут деньги…”, - сообщила женщина, которая вместе с семилетним внуком живет в общежитии и получает 64 тысячи драмов.
В компании “Дил мастер” действительно работает много сотрудников, и собранной за счет 600 драмов суммы едва хватит на оплату расходов самой компании. Персонал постепенно расширяется, компания часто дает объявление о найме на работу. Вот и сейчас идет набор телефонисток. Одна из сотрудниц  “Hetq” по следам этого объявления поступила на работу в “Дил мастер” и провела один день в этой компании.
Телефонистки работали без перерыва. Несмотря на то, что они получают фиксированную зарплату, она  в зависимости от объема продаж может увеличиваться или уменьшаться. В  компании работают в основном молодые девушки – 10-13 человек  (некоторые из них проходят испытательный срок), а также около 10 женщин в возрасте старше сорока. Сотрудницы набирали номер телефона и просили ответившего на звонок купить один из журналов стоимостью 600 драмов. В соседней комнате работали начинающие и находившиеся на испытательном сроке телефонистки.
В первый день работы менеджер пригласила новых сотрудников в отдельную комнату для заучивания текста и объяснения некоторых тонкостей работы. В компании основным требованием для сотрудников является наличие “хорошо подвешенного языка”. После заучивания “урока” тебе передают список номеров телефонов, куда нужно звонить.  В этот день нам был поручен квартал в районе улицы Тихого Дона.
“Здравствуйте. Вас беспокоят из компании “Дил мастер”. Мы пытаемся помочь 4-летней Анне. У нее нет родителей, они погибли в автокатастрофе. Девочка нуждается в операции. Мы предлагаем вам 36-страничную детскую научно-познавательную книгу…”,- начинает убеждать абонента сидящая рядом со мной телефонистка. По ту сторону телефона, по всей видимости, отказываются от предложения, но она не отчаиваясь продолжает настаивать: “А вы бы не хотели подарить…? За 600 драмов Вы можете принять участие в благотворительной акции”.
С 11.00 до 20.30 девушки звонят по различным номерам и убеждают своих собеседников помочь тому или иному ребенку, которого сами зачастую не знают. Но они упорно призывают оказать помощь, так как от этого зависит их зарплата. Последняя колеблется от 70 до 100 тысяч драмов.
В беседе с нами Ашот Ерицян отметил, что одна благотворительная акция длится от одного до полутора месяцев. “Дил мастер” действует уже третий год, так что получается, что они уже должны были помочь 15-18 детям. Но, как оказалось, помощь до сих пор получили семь человек. Со дня нашей работы в компании прошло уже полтора месяца, однако 4-летняя Анна, ради которой мы звонили по  различным номерам  и просили помочь, пока эту помощь не получила. В списке детей, опубликованном в новом номере журнала, ее фамилия не значится. В течение одного рабочего дня мы смогли реализовать для этого ребенка два журнала с “верой” в благотворительные цели трехлетнего бизнеса.