Գաղափարական խումհա՞ր, թե՞ կանխամտածված հայրենասիրություն
«Անաստաս Միկոյանը հայտնի է Հայաստանում 1500-2000 հայերի, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի սպաների, մշակութային և քաղաքական գործիչների գնդակահարությունը կազմակերպելու նպատակով ԽՍՀՄ ներքին գործերի ժողկոմ Եժովի միջոցով Ստալինին ուղղված իր դիմում-խնդրանքով, ինչպես նաև ԱրցախըՆախիջևանն ու Գարդմանքը Խորհրդային Ադրբեջանի կազմում թողնելու, Հայկական հարցը միջազգային ասպարեզից հեռացնելու անխախտ դիրքորոշումով և պահանջով»։
Հայերենին տիրապետող ամեն ոք «Վիքիպեդիա» համացանցային հանրագիտարանում կարող է կարդալ այս տողերը Խորհրդային Միության հայազգի քաղաքական գործչի մասին, որի արձանը մեր մայրաքաղաքի կենտրոնական հատվածում տեղադրելու կապակցությամբ վերջերս որոշման նախագիծ է ընդունել Երևանի քաղաքապետարանի ավագանին:
Մեր երկրում որոշ բաներ սկսել են խորհրդային շրջանում գիտակցական տարիք ապրած մարդկանց մեջ քաղաքական դեժավյու առաջացնել: Այդ կապակցությամբ ոմանց մխիթարելով, ոմանց սթափեցնելով հիշենք, որ կյանքը հետընթաց չի կատարում, և անհնար է, որ պատմության ճանապարհին մի անգամ էլ տեսնենք կոմունիզմի ուրվականը: Բայց իմ` խորհրդային կարգերը մերժողիս, այսպես ասած, հանրային մտահոգությունը դրանով չի փարատվում: Չէ՞ որ իմ քաղաքական մեկուսացման, բանտի ու աքսորի տարիներին էլ կոմունիզմի ուրվականից խորշում էի ոչ թե նրա սև պատմուճանի ու արյունոտ բերանի, այլ իմ երկրի ու ժողովրդի կյանքում նրա ունեցած բացասական դերակատարության պատճառով: Եվ այսօր էլ, կոմունիզմի մահվան վկայականը ձեռքիս, ես մտահոգվում եմ իմ ժողովրդի համար, քանի որ մեզանում դեռևս կան մարդիկ և ուժեր, որոնք քաղաքական մեռելի հետ անկողին կիսելու ցանկություն ունեն. մի բան, որ մեզ համար հավասարազոր է էթնիկական էվթանազիայի:
Միկոյանի արձանի տեղադրման հետ կապված քննարկումներին հետևելիս ինձ ահաբեկում է ոչ այնքան այն հանգամանքը, որ իր ճանապարհին հազարավոր դիակներ թողած պետական գործչին կենդանացնել ցանկացողներ կան, այլ այն, որ այդ բանը ցանկացողների մեջ կան նաև նոր սերնդի մարդիկ: Մտածում եմ` մեզանում որտեղի՞ց այսքան երիտասարդ <<արալեզներ>>` տոգորված իրենց չտեսած ժամանակաշրջանը հետ բերելու, կումունիզմի սատրապի գլխին փառապսակ դնելու մոլուցքով:
Ստեղծված  իրավիճակը հետևանք է: Թվարկենք պատճառներից մի քանիսը:
Նախ` անկախ Հայաստանն իր գոյության հենց սկզբից պետք է իրականացներ   լուստրացիա: Հեղաշրջման միջոցով պետական կառավարման նոր ձևի անցած երկիրը պետք է որ գիտակցեր այդ քաղաքական քայլի կարևորությունը: Մեր ազգային շարժման ու պետական հեղաշրջման պատմական կարևորությունն ընդգծելու համար Հայաստանի նորաստեղծ հանրապետությունը տապալված խորհրդային կարգերը պետք է հայտարարեր որպես հանցագործ` հրապարակելով դրա հիմնավորումներն ու գլխավոր գործող անձանց անունները: Պետք էր երկրի ներուժի ներգրավմամբ լուծել արժեհամակարգային խնդիրները: Արժեհամակարգն է հենց, որ իրեն  համապատասխան` առաջ է քաշում անցյալի ու  ներկայի հերոսներին, որոնք էլ ձևավորում են նոր քաղաքացու կատարելատիպը, ստեղծում նոր հերոսներ:
Այս ամենը չարվեց, ու պղտոր ջրից կորստով դուրս եկավ անգնահատելի կարևորության մի արժեք` մեր ժողովրդի քաղաքական ազատակամությունը: Մեր հեռու ու մոտ անցյալի իրական հերոսները, որոնց մեջ շատ կան արձան չունեցող, անհիշատակ երանելիներ, աստիճանաբար դարձան գրական կերպարի պես մի բան: Նրանք մնացին առանց քաղաքական պատվանդանի ու խունացան մեր ժողովրդի երեկվա հաղթանակների պես: Հայաստանում պետականորեն (կրթական համակարգի, մշակույթի միջոցով ևն) չներկայացվեց նոր քաղաքացու կատարելատիպը: Այդ կերպարն արտանետեց կյանքը` հաջողակ բիզնեսմենի, հեռուստատեսային հավաքական մուտացիայի տեսքով` նոր սերնդին ներկայացնելով կենսական առաջընթացի բնական պահանջը բավարարելու ցածրակարգ, անառողջ մեխանիզմ: Եվ ինչպես մի կողմից պատմական իրականության ու, ասենք, մեր համացանցային հանրագիտարանի, իսկ մյուս կողմից` պետական մարմնի ընդունած որոշման նախագծի միջև, այնպես էլ մեր պետության քաղաքական կառուցվածքի ու վարած քաղաքականության միջև ստեղծվեց պատմական իմաստով պարապուրդի մղող գաղափարական վակուում, ինչը շատ արագ այլասերում է: Բայց այլասերումն էլ իր հերոսներն ունի, և Անաստաս Միկոյանի արձանը տեղադրելու-չտեղադրելու խնդիրը մեզանում չի կարող դիտվել «քաղաքում մի արձան ավել-մի արձան պակաս» թեմայով բանավեճի համատեքստում: Այդ արձանի տեղադրումը վատագույն իմաստով պատճառաբանված է: Եվ զավեշտ է, որ Միկոյանի քարե հերոսացումը մեզանում պաշտոնապես հիմնավորվում է ճիշտ այնպես, ինչպես որ հիմնավորվում են դեմ արտահայտված կարծիքները. արձանը կտեղադրվի ի հիշատակ կոմունիստական դարաշրջանի քաղաքական գործչի և ի պատգամ մատաղ սերնդի:
Մեր` վերևում նշած (և ոչ միայն) կարևոր պետական ձեռնարկումները զանց առնելու հետևանքն է, որ իր ժողովրդին բազում վտանգների ենթարկած ու բազում վնասներ պատճառած կոմունիստական նոմենկլատուրայի ամենաճկուն ու կենսունակ կերպարներից մեկին կոմունիստական կարգերը տապալած մեր անկախ հայրենիքում հերոսացնելու պետական մտադրություն ու հանրության մեջ այդ մտադրությունը պաշտպանողներ կան: Ահա թե ինչ է նշանակում ժամանակին գնահատականներ տալուց խուսափելը: Եվ ահա թե ինչն է գաղափարական այս խումհարի պատճառը, որից ոչ մի կերպ չենք կարողանում դուրս գալ:
Եթե Հայաստանն ունի քաղաքացիներ, որոնց համար Անաստաս Միկոյանը հերոս է, ուրեմն կարելի է համարել, որ Միկոյանի արձանի քաղաքական պատվանդանն արդեն դրված է: Այդպիսիք փորձում են նոր ժամանակները հոտոտելու իրենց ունակությունն ու ճկուն հարմարվողականությունը որակել որպես  հայրենասիրություն: Այդ ի՞նչ կանխամտածված հայրենասիրություն է: Այդ կռապաշտները պարզապես իրենց տեսակին հարմար մթնոլորտ ու ընդօրինակելի քաղաքական կուռք են փնտրում, որ հարմարավետ զգան ու միջավայրում` դոմինանտող: Դրա ապացույցն է, որ մեր երկրում պաշտոնապես գրանցված քաղաքական կուսակցության ղեկավարը` ոմն քաղաքական վրիպակ, եթերով անարգել հայտարարում է` «Մենք ազգովի գործ տվող ենք»: Աստված մի արասցե, որ նմաններն իրենց երազած նպաստավոր մանրէածին միջավայրն ունենան:
Արձանի տեղադրման քննարկումներին մասնակցում են պատմական իրադարձությունների վերլուծաբանությանը ոչ հասու (կամ ներկայիս իրավիճակը «յուրովի» վերլուծող) պատմաբաններ, որոնք Միկոյանի դրական գործերը հանրությանը ներկայացնելիս քիչ է մնում Անաստաս Իվանովիչից ներում խնդրեն, որ մինչև հիմա ապրել են առանց նրա քարե ներկայության: Բայց արդյո՞ք կարևոր է, թե ինչ լավ գործեր է արել մի մարդ, որի ձեռքերը հազարավոր անմեղների արյունով են շաղախված:
Պատի մեջ մարդկանց ողջ-ողջ շարողին չեն արդարացնում, թե նրա նման պատ շարող չի եղել: Նույն կերպ` Խորհրդային Միությունում էլ եղել են բարենպաստ ձեռնարկումներ, բայց դրանք այդ հասարակարգը երբեք չեն ազատում հանցագործի որակումից: Իր  քաղաքացիներին միլիոններով մորթած վարչակարգը ի՞նչ բարենորոգումով կարող է արդարանալ: Իսկ Միկոյանը, եթե լավ գործեր արել է, ապա միայն Խորհրդային Միության, նույնն է` վելիկոռուսական միապետության համար: Եթե Հայաստանի համար որևէ դրական գործ է կատարել, ապա Հայաստանը դիտարկել է որպես ԽՍՀՄ տասնհինգ հանրապետություններից մեկը, և ոչ ավելին: Այլապես չես կարող այդ դրական արարքները տեղավորել այն ազգադավ գործողությունների կողքին, որոնք Միկոյանի կենսագրության մասն են կազմում:
Բայց Միկոյանը սովորական ազգադավ չէր: Բերիայի այդ համախոհի հրեշավոր նախաձեռնությամբ ու մասնակցությամբ ԽՍՀՄ-ում ու անգամ նրա սահմաններից դուրս շատ հակամարդկային մտադրություններ են իրագործվել: Հիշենք լեհական սպայական կազմից 22 հազար անմեղ մարդկանց գնդակահարությունը (որի համար, ի դեպ, Պուտինը լեհերից պաշտոնապես ներողություն է խնդրել), որի ժամանակ հորդացած անմեղ արյունն այս մարդու խղճի վրա է: Բայց նման մարդիկ` ողջ, թե մեռած, խիղճ չունեն, և այդ արյունը կմնա դահճի հետ նույնանալ փորձող մեր երկրի խղճի վրա (այո, ոչ թե պետության, այլ երկրի): Մինչդեռ Լեհաստանը բանաձև է ընդունել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, և մենք այդ երկրի հետ միշտ նորմալ դիվանագիտական հարաբերություններ ենք ունեցել: Իսկ այսօր փորձում ենք դառնալ նրա ազգային ողբերգության համահեղինակը՝ մի մարդու հետ, որի աստվածը մարդու արարման հետ ոչ մի կապ չուներ. այն սոսկ աստիճան էր դեպի վեր:
Միկոյանը փոքր մարդ չէր, և նրան չի կարելի որակել որպես ժամանակի զոհ: Ավելի ճիշտ` ժամանակն էր նրա նմանների զոհը: Ես չեմ ամաչում Միկոյանի ազգության համար, քանի որ ցավալի փորձ ունեմ այդ կապակցությամբ. կոմունիզմի զավակները ժառանգորդական կապ չունեն իրենց ժողովրդի հետ: Կոմունիզմի զավակները հենց կոմունիզմի զավակներն են:
Ինչպես տեսնում եք, ես գրեթե չանդրադարձա Միկոյանի արձանի տեղադրման պետական նախաձեռնությանն ու դրա նպատակներին: Անցյալի մեղքերից չձերբազատված երկիրը մի օր մտնելու էր գաղափարական փակուղի, քանի որ երկիրը չի կարող քաղաքական երկկենցաղ լինել (մի բան, որ ոչ մի կապ չունի դիվանագիտական ճկունության հետ):
Երկրի հերոսը չի կարող մասշտաբային հանցագործ լինել: Եվ ժողովուրդն է, որ չպիտի թույլ տա, որ իր երկրում փորձեն իրականացնել բռնապետական մշակույթի ու մի անգամ արդեն աշխարհի աչքի առաջ ձախողված կոմունիզմի վերականգնումը: Իսկ այն, որ մեր ժողովրդի քաղաքական ազատակամությունը վնասվածք է ստացել, այդ հանգամանքը չի փրկի մեզ աշխարհի առողջ ուժերի նախատինքից: Իսկ այդպիսի ուժեր աշխարհում կան, և նրանք շատ են նաև մեզանում:
Մեր ժողովրդի կենսունակության «բեռն» իրենց ուսերին կրել են մեր վառ անհատները, որոնց հարցում բոլոր ժամանակները շռայլ են եղել մեր հանդեպ, և մեզ համար հիշատակը հավերժացնելու արժանի անհատի ընտրությունն անսահման մեծ է: Ուրեմն ինչո՞ւ մեր ընտրությունը (եթե այն մերն է) կանգ առավ մի մարդու վրա, որին վեր հանելով ու հերոսացնելով` բարոյականության նույն սանդղակի վրա պիտի կանգնենք Ռամիլ Սաֆարովի, նրա ոճրագործությանը նույնացած ժողովրդի հետ: Ասում եմ` նույն սանդղակի վրա, բայց որդեսպանությունը մարդասպանությունից ավելի զազրելի արարք է:
Աշխարհում շատ քաղաքական փաստաթղթեր, հռչակագրեր ու համաձայնագրեր կան, որոնք այս կամ այն երկրի կողմից ստորագրվում կամ չեն ստորագրվում: Ընդհանուր հաշվով` այդ ամենը մեծ բան չարժե. ժողովուրդն ու պետությունն իրենց բուն էությունը, հանկարծակի եկածի պես, ի հայտ են բերում հենց այսպիսի ձեռնարկումներով: Միկոյանի կերպարն, այնուամենայնիվ, եղել է մեր պատմության մեջ, և ծույլ աշակերտի պես դասագրքի էջը պատռելով չենք ազատվի դաս սովորելու հոգսից: Պատմության դասին անպատրաստ լինել չի կարելի: Անցյալը զանց առնել չի կարելի: Անցյալի արձաններն ավերել չի կարելի: Դրանք` լինի արձան, թե հիշողություն, պետք է իրենց համար նախատեսված տեղն ունենան այս երկրի երեսին շիտակ քայլող ժողովրդի կյանքում: Միկոյանի մասին իմանալ ու եկող սերունդներին այդ ժամանակաշրջանի դասերը փոխանցելն անհրաժեշտ է, բայց այսօր, երբ մենք շարունակում ենք կրել նրա նմանների կերտած չարաբաստիկ կայստրության տխուր հետևանքները, այսօ’ր նրա արձանը կանգնեցնել կնշանակի ընկղմել Հայաստանը գաղափարական ճահճի մեջ:
Ավելի պարզ և մատչելի բացատրել, թե ինչու չի կարելի տեղադրել արձանը, չեմ պատկերացնոմ; Թէ չէ, էլ առուներ է փորել տվել Երևանում,Էլ մեր համագյուղացին է: Է տարեք ձեր գեղի կլուբի դեմ էլ դրեք:
Օնիկ Միքայելյան
Սիրելի Ռազմիկ վաղուց էր պետք ընթացք տալ : Դիպուկ, ազդեցիկ և հիմնավոր է ասված. Պատի մեջ մարդկանց ողջ-ողջ շարողին չեն արդարացնում, թե նրա նման պատ շարող չի եղել: Երկրի հերոսը չի կարող մասշտաբային հանցագործ լինել: Մարդ, որի աստվածը մարդու արարման հետ ոչ մի կապ չուներ:

ИДЕЙНОЕ ПОХМЕЛЬЕ ИЛИ УМЫШЛЕННЫЙ ПАТРИОТИЗМ?
«Анастас Микоян известен своим направленным Сталину через наркома внутренних дел СССР Ежова ходатайством по поводу организации расстрела 1500-2000 армян в Армении, в том числе офицеров вооруженных сил Республики Армения, политических и культурных деятелей, а также своей незыблемой позицией и требованием о включении в состав Советского Азербайджана Арцаха, Нахиджевана, Гардмана, исключения Армянского вопроса с международной повестки».
Всякий владеющий армянским языком может в интернет- энциклопедии «Википедия» прочитать эти строчки о советском политическом деятеле-армянине, в связи с установкой в центре нашей столицы памятника которому недавно Совет старейшин мэрии Еревана принял проект постановления.
В нашей стране некоторые вещи начали вызывать у переживших в советское время сознательный возраст людях политическое дежавю. В этой связи некоторых утешая, а некоторых отрезвляя, вспомним, что жизнь не стоит на месте, и невозможно историю повернуть вспять и еще раз увидеть призрак коммунизма. Но для меня, отвергавшего советский строй, так называемая публичная озабоченность этим не рассеивается. Ведь и в годы моей политической изоляции, тюрьмы и ссылки я питал отвращение к призраку коммунизма не из-за его черной мантии и кровавого рта, а по причине его отрицательной роли в жизни моей страны и моего народа. И сегодня, имея на руках свидетельство о смерти коммунизма, я думаю о моем народе, так как среди нас еще есть люди и силы, которые желают с политическим мертвецом делить постель, что для нас равнозначно этнической эвтаназией.
Следя за обсуждениями, связанными с установкой памятника Микояну, меня пугает не столько то обстоятельство, что есть желающие воскресить оставившего на своем пути тысячи трупов государственного деятеля, а то, что среди желающих того имеются люди нового поколения. Я думаю, откуда среди нас столько молодых «аралезов», стремящихся возвратить не виденную ими эпоху, жаждая положить на голову сатрапу коммунизма лавровый венок?
Создавшаяся ситуация является следствием. Перечислим несколько причин.
Во-первых, независимая Армения с самого начала своего существования должна была осуществить люстрацию. Посредством переворота перейдя на новую форму государственного управления страна должна была осознать важность этого политического шага. Для акцентирования исторической важности нашего национального движения и государственного переворота недавно созданная республика Армения должна была объявить свергнутый советский строй преступным, опубликовав обоснования и имена главных действующих лиц. Необходимо было с привлечением внутренних сил страны решить проблему системы ценностей. Именно система ценностей, что в соответствии с собою выдвигает героев прошлого и настоящего, которые в свою очередь формируют идеальный тип нового гражданина, создают новых героев.
Этого всего не было сделано, и из мутной воды с потерями вышла неоценимой важности ценность – политическое свободомыслие нашего народа. Наши действительные герои далекого и близкого прошлого, среди которых много есть не имеющих памятника, не оставивших по себе памяти блаженных, постепенно превратились во что-то типа литературного образа. Они остались без политического постамента и вылиняли подобно вчерашним победам нашего народа. В Армении на государственном уровне (посредством системы образования, культуры и т. д.) не был представлен идеальный тип нового гражданина. Этот образ вбросила жизнь – в виде успешного бизнесмена, телевизионной коллективной мутации, - новому поколению предоставив низкопробный, нездоровый механизм удовлетворения естественного требования насущного прогресса. И как между исторической действительностью и интернет-энциклопедией с одной стороны, а с другой стороны - между принятым государственным органом проектом постановления, так и между политической структурой нашего государства и ведшейся политикой возник побуждающий в историческом смысле к праздности идейный вакуум, который очень быстро развращает. Однако и развращение имеет своих героев и вопрос установки-неустановки памятника Анастасу Микояну не может рассматриваться среди нас в контексте дискуссии по теме «в городе одним памятником больше - одним памятником меньше». Установка этого памятника аргументируется в наихудшем смысле. Курьез, что каменной героизации Микояна официально дается обоснование точно так, как обосновываются высказанные мнения против: памятник будет установлен в память о политическом деятеле коммунистической эпохи и в назидание грядущему поколению.
Это является следствием игнорирования всех наших вышеперечисленных (и не только) важных государственных начинаний, когда в нашей свергнувшей коммунистический строй независимой Родине имеются среди общественности защитники государственной инициативы по героизации одного из самых гибких и живучих деятелей коммунистической номенклатуры, причинившему своему народу неисчислимые бедствия и страдания. Вот что означает избегать вовремя давать оценки. И вот что является причиной этого идейного похмелья, из которого мы никак не можем выйти.
Если Армения имеет граждан, для которых Анастас Микоян герой, значит можно считать, что политический постамент памятника Микояну уже поставлен. Таковые пытаются свой навык принюхиваться к новым реалиям и гибкое приспособленчество считать патриотизмом. Это что за умышленный патриотизм? Эти огнепоклонники просто ищут подходящую их породе атмосферу и подлежащего подражанию политического кумира, чтобы чувствовать себя комфортно и доминировать в окружении. Доказательством является то, что лидер официально зарегистрированной в нашей стране партии – некто политическое недоразумение, в эфире беспрепятственно заявляет: «Мы всем народом являемся доносчиками». Боже упаси, чтобы подобные имели грезившуюся им среду, кишащую бактериями.
В обсуждениях по установке памятника участвуют незрелые к аналитике исторических событий (или «своеобразно» анализирующие нынешнюю ситуацию) историки, которые, представляя общественности полезные дела Микояна, чуть было не просят у Анастаса Ивановича прощения за то, что до сих пор жили без его каменного присутствия. Но разве важно, что какие хорошие дела совершил какой-то человек, чьи руки обагрены кровью тысяч невинных жертв? Замуровавшего в стену заживо людей не оправдывают, что не было укладчика стены как он. Так же и в СССР были полезные начинания, но они никогда не освобождают этот общественный строй от клейма преступника. Миллионами убивавших своих граждан режим какими преобразованиями может быть оправдан? А Микоян, если совершал хорошие дела, то только для Советского Союза, то же самое – что для великорусской монархии. Если для Армении сделал какое-то полезное дело, то Армения рассматривалась как одна из пятнадцати республик СССР, не более того. В противном случае не можешь эти полезные деяния уместить рядом с теми предательскими по отношению к своему народу деяниями, которые составляют часть биографии Микояна.
Но Микоян не был обычным предателем по отношению к своему народу. По инициативе и с участием этого единомышленника Берии были осуществлены в СССР и за его пределами многочисленные античеловеческие деяния. Вспомним расстрел 22 тысяч невинных людей из польского офицерского состава (за который, кстати, Путин у поляков официально попросил прощения), пролитая кровь которых на совести этого человека. Но такие люди – живые или мертвые, - не имеют совести, и эта кровь останется на совести нашей страны, пытавшейся отождествлять себя с палачом (да, не на государстве, а страны). Между тем Польша приняла резолюцию о Геноциде армян, и мы всегда с этой страной имели нормальные дипломатические отношения. А сегодня пытаемся стать соавтором ее национальной трагедии – с человеком, чей бог не имел никакого отношения с творцом человека: тот был всего лишь ступенью наверх.
Микоян не был маленьким человеком, и его нельзя считать жертвой времени. Правильнее сказать, время являлось жертвой ему подобных. Я не стыжусь за национальность Микояна, так как имею горький опыт в связи с этим: дети коммунизма не имеют наследственной связи со своим народом. Дети коммунизма являются детьми именно коммунизма.
Как видим, я почти не коснулся государственной инициативы по установке памятника Микояну и ее целях. Не избавившись от грехов прошлого страна должна была войти когда-то в идейный тупик, так как страна не может быть политически земноводной (что-то, которое не имеет никакого отношения с дипломатической гибкостью). Герой страны не может быть преступником крупного калибра. И только народ не должен разрешать, чтобы в его стране пытались реставрировать тоталитарную культуру и уже раз потерпевший перед глазами всего мира крах коммунизм. А то, что политическое свободомыслие нашего народа повреждено, не спасет нас от порицания здоровых сил мира. И таких сил в мире предостаточно, и их также много среди нас.
28 мая,   2014г.
P.S. «Груз» жизнестойкости нашего народа несли на своих плечах наши яркие личности, по отношению к которым все времена были щедры к нам, и для нас выбор достойной увековечению памяти личности безгранично большой. Значит, почему наш выбор (если он наш) остановился на человеке, подняв которого и сделав героем, мы должны становиться на тот же уровень нравственности с Рамилем Сафаровым, отождествленным его злодеяниями народом? Говорю, на тот же уровень, однако детоубийство -  более гнусный поступок, чем человекоубийство.
В мире есть много политических документов, деклараций и соглашений, которые подписываются или не подписываются той или иной страной. В конце концов это все не стоит чего-нибудь: народ и государство свою истинную сущность, подобно застигнутого врасплох, выявляют именно такими начинаниями. Образ Микояна, тем не менее, был в нашей истории, и вырывая как ленивый ученик страницу учебника не освободишься от обязанности учить урок. Нельзя быть не готовым к уроку истории. Не считаться с прошлым нельзя. Памятники прошлого нельзя разрушать. Они, будь то памятник, или память, должны иметь предусмотренное для них место в жизни гордо шагающего по этой земле народа. Знать о Микояне и передавать грядущему поколению уроки этой эпохи необходимо, но сегодня, когда мы продолжаем чувствовать печальные последствия построенной ему подобными злополучной империи, поставить сегодня ему памятник будет означать погрузить Армению в идеологическое болото.