Սուրեն Խաչատրյանի եղբորորդու նկատմամբ քրեական գործ չհարուցվեց
Այսօր ավարտվում էր օրենքով սահմանված տասնօրյա ժամկետը, ըստ որի նախաքննության մարմինը պիտի որոշում կայացեր` հարուցել քրեական գործ, թե ոչ մայիսի 25-ին Գորիսում Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի եղբորորդի Էյներ Խաչատրյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած ծեծկռտուքի գործով:
Քիչ առաջ ՀՀ ոստիկանության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից «Հետքին» փոխանցեցին, որ քրեական գործ չի հարուցվել ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35 հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի հիմքով (արարքի մեջ հանցակազմ չկա):
Հիշեցնենք, որ մայիսի 27-ին ոստիկանությունը հաղորդագրություն էր տարածել, ըստ որի հաստատել էր մամուլի հրապարակումներն այն մասին, որ Գորիսի բնակիչ, 1987 թ. ծնված Էյներ Խ.-ն մայիսի 25-ին Գորիս քաղաքի Սյունիքի փողոցի տներից մեկի մոտ ծեծի է ենթարկել Գոռ և Արթուր Հ.-երին:
Մի քանի օր առաջ էլ ՀՀ ոստիկանապետ Վովա Գասպարյանը դեպքի առնչությամբ ասել էր. «Լրատվամիջոցներում գոյություն ունեցող բոլոր վարկածները՝ ծեծի ենթարկելու, դանակահարության մասին, չեն համապատասխանում իրականությանը… Դեռ քրեական հանցակազմ պարունակող երևույթներ չկան»:
Սա միակ դեպքը չէ, երբ Սուրիկ Խաչատրյանն ու նրա բարեկամները օրենքից դուրս վիճակում են հայտնվում, նրանց նկատմամբ իրավապահները ցուցաբերում են վերին աստիճանի բարեհաճ վերաբերմունք:
Հիշեցնենք, որ մամուլում դեռ տարեսկզբին լուր տարածվեց, որ հունվարի 22-ի լույս 23-ի գիշերը Գորիս քաղաքում Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի եղբորորդին՝ Մայիս Խաչատրյանն՝ իր բարեկամ Յուրա Մանուչարյանի հետ լոմով հարվածներ են հասցրել իրենց համաքաղաքացի, բենզալցակայանի աշխատող Վիտալիկ Մեսրոպյանին: Այս անգամ ևս քրեական գործ չէր հարուցվել: Ոստիկանությունից «Հետքին» տեղեկացրել էին, որ քրեական գործ չի հարուցվել քրեական դատավարության 35 հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետով՝ բացակայում է դիմողի բողոքը:
Սուրեն Խաչատրյանի եղբորորդին՝ Մայիսը 2004 թ-ին մեղադրվել է նաև իր համաքաղաքացի, 2 անչափահաս երեխաների հայր, 34-ամյա Հովհաննես Բադալյանի դիտավորյալ սպանության մեջ (դանակի 12 հարվածով), որը կատարել է իր մյուս հորեղբորորդի Էյներ Խաչատրյանի հետ: Մայիսը դատապարտվել է 12 տարվա ազատազրկման, սակայն 7 տարի անց՝ 2011թ. պայմանական վաղաժամկետ ազատ է արձակվել, իսկ Էյները դատապարտվել է 1.5 տարվա ազատազրկման: Սպանության մոտիվը եղել է այն, որ Հովհաննեսը, մթության մեջ չնկատելով շենքի մուտքի մոտ կանգնած Էյներ Խաչատրյանին, կպել է նրա ուսին, ինչից էլ վեճ է սկսվել, երիտասարդը գազանաբար սպանվել է դանակի 12 հարվածով 2004 թ-ի փետրվարի 29-ի գիշերը:
Եվս մեկ դեպք Էյներ Խաչատրյանի մասնակցությամբ, այս անգամ Գորիսի ռեստորաններից մեկում այս տարվա մարտին: Սակայն դարձյալ որևէ քրեական գործ չհարուցվեց:
Հայ
Լիովին համաձայն եմ Verginia Vardanyan-ի հետ։ Այ եստեղ են ասում իսկապես NO COMMENT Վայ մեզ ու վայ մեր ազգին։
Ու՞ր են նայում երկրի այրերը;Սրանք ո՞վ եղան ՝այսքան այլանդակություններ են իրենց թույլ տալիս։Իսկ ու՞ր է օրենքը։վերջապես մեկից պիտի սկսե՞ն,որ ժողովուրդը սկսի վստահել;գոնե իրենց պաշտոնների մասին մտածեն ու քայլեր անեն;Հազար ամոթ։Չնայած դրանք ծանրագույն պատիժ են կրելու Աստծո կողմից։
մարդասպաններն ու հանցագործները ազատության մեջ են, որպեսզի նորից մարդ սպանեն, սա է ապահով Հայաստանի օրենքը

Уголовное дело против племянника Сурена Хачатряна не возбуждено
Сегодня завершается установленный законом 10-дневный срок, в течение которого следственный орган должен был принять решение –возбуждать или не возбуждать уголовное дело в связи с произошедшей 25 мая в Горисе дракой с участием Эйнера Хачатряна, племянника бывшего губернатора Сюника Сурена Хачатряна.
Немногим ранее в управлении по информации и связям с общественностью полиции РА Hetq.am сообщили, что уголовное дело не возбуждено на основании п.2 ч.1 ст.35 УК РА (отсутствие состава преступления).
Напомним, что 27 мая полиция распространила сообщение, которым подтвердила публикации в прессе о том, что житель Гориса Эйнер Х., 1987 г. р., в одном из домов по улице Сюника в Горисе избил Гора и Артура О.
Несколько дней назад начальник полиции РА Вова Гаспарян, касаясь этого инцидента, сказал: “Все изложенные в прессе версии – избиение, поножовщина – не соответствуют дейтствительности. Явлений, содержащих уголовный состав, пока нет”.
Это не первый случай, когда Сурик Хачатрян и его родственники оказываются вне закона, и правоохранители проявляют к ним крайне доброжелательное отношение.
Напомним, что еще в начале года в прессе появилась информация о том, что в ночь с 22 на 23 января другой племянник Сурена Хачатряна, Маис Хачатрян, и его родственник Юра Манучарян нанесли ломом удары своемуземляку – работнику бензозаправочной станции Виталику Месропяну. В связи с этим уголовное дело опять не было возбуждено. В полиции Hetq.am сообщили, что дело не возбуждено на основании п.4 ч.1 ст.35 УК РА – отсутствие жалобы.
В 2004 г. тот же Маис Хачатрян был обвинен в умышленном убийстве отца двух несовершеннолетних детей, 34-летнего Ованнеса Бадаляна (12 ударов ножом), которое совершил вместе со своим двоюродным братом Эйнером Хачатряном. Маис был осужден к 12 годам лишения свободы, однако через семь лет, в 2011 г., он вышел на свободу условно-досрочно. Эйнер был осужден к 1,5 годам лишения свободы. Причиной убийства стало то, что ночью 29 февраля 2004 г. Ованнес не заметил в темноте стоявшего у входа в подъезд Эйнера Хачатряна и случайно толкнул его в плечо. Вспыхнул спор, во время которого молодой человек был жестоко убит 12 ударами ножа.
Еще один инцидент с участием Эйнера Хачтаряна произошел в марте этого года в одном из ресторанов Гориса. Но и в этом случае уголовное дело не было возбуждено.