Ադրբեջանի խուճապի և հայկական կողմի անելանելիության արանքում
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը երեկ Հայաստանին ուղղված սպառնալից հայտարարություն է տարածել` զգուշացնելով, որ եթե «թշնամական կողմը հերթական անգամ համարձակվի որեւէ ռազմական գործողություն ձեռնարկել, Ադրբեջանի զինված ուժերի անմիջապես հասցրած հարվածը կլինի գործուն եւ կործանարար, ինչը կդառնա մեծ կորուստների եւ ավերածությունների պատճառ»:
Պետք է ենթադրել, որ այսպիսով Բաքուն փորձում է պատասխանել Հայաստանի և ԼՂՀ-ի պաշտպանության նախարարների այն հայտարարություններին, թե ուսումնավարժական թռիչքի դուրս եկած հայկական ուղղաթիռը ոչնչացնելու Ադրբեջանի սադրանքին պատասխանը լինելու է հուժկու և անհամաչափ:
Այդ պատասխանը չի տրվում արդեն 6 օր շարունակ և վեց օր շարունակ ադրբեջանական զինուժը հնարավորություն չի տալիս մոտենալ կործանված ուղղաթիռին, այդ գոտուց դուրս բերել հայ օդաչուներին կամ թերևս արդեն ավելի ճիշտ կլինի ասել` նրանց մարմինները: Եվ որքան հայկական կողմի խոստացած հակահարված-պատասխանը ուշանում է, այնքան Ադրբեջանի ԶՈւ-ի մոտ նյարդայնությունը մեծանում է, որովհետև թերևս մտավախություն ունեն, թե այդ ուշացումը պայմանավորված է ոչ թե հայկական կողմի անհամարձակությամբ, այլ անակնկալ ինչ-որ օպերացիայի կազմակերպմամբ: Կարճ ասած` Բաքուն նման հայտարարություն տարածելով, փաստորեն, մատնում է իր խուճապայնությունը: Ադրբեջանցիների տառապանքը, ինչպես ասում են, փորձ ունի: Այս տարվա ամռանը իրենց սանձազերծած դիվերսիոն հարձակումներին ի պատասխան հայկական զինուժի մատուցած «անակնկալ» ապտակներն այնքան տպավորիչ ու ցավոտ էին, որ դրանց հետևանքներից դեռ երկար ժամանակ ուշքի չեն գալիս: Եվ ահա այսպիսի հոխորտանքներով Ադրբեջանի ՊՆ-ն փորձում է կանխել հայկական կողմի հնարավոր անակնկալ հարվածը: Դրա ողջ իմաստն այն է, որ եթե հայերը հանկարծ որոշեն դիմել «արկածախնդրության», ապա դա վերաճելու է լայնամասշտաբ պատերազմի: Ասել է, թե` Բաքուն հենց սկզբից հայկական կողմին փորձում է զսպել պատերազմի վերսկսման հեռանկարով:
Բաքվի այս սպառնալիքներին հայկական կողմը պատասխանել է Հայաստանի ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն  Հովհաննիսյանի միջոցով: Վերջինս, սակայն, ոչ թե անմիջականորեն պատասխանեց հնչած սպառնալիքներին, այլ արձագանքեց հայ օդաչուների շուրջ ստեղծված իրավիճակում Ադրբեջանի պատասխանատվությանը` հղում կատարելով միջազգային մարդասիրական իրավունքին: Մանկամտություն կլիներ Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչության նման սպառնալիքներին արձագանքել նույն տոնայնությամբ: Բայց պատասխանի ենթատեքստն այն էր, որ ամեն ինչ կախված է Բաքվի հետագա քայլերից. եթե նրանք չառաջնորդվեն միջազգային կոնվենցիաներով` օդաչուների կամ նրանց մարմինների պահպանության առումով, ապա ոչինչ բացառել չի կարելի:
Ի սկզբանե պարզ էր, որ ուղղաթիռին հարվածելուց անմիջապես հետո հուժկու, սպանիչ հակահարված տալու մասին արված հուզական հայտարարությունները, պետք է դրդեին հակառակորդին մոբիլիզացնելու ռեսուրսները և նախապատրաստվելու պաշտպանության: Ավելին. հենց այդ հայտարարությունների հետևանքը պետք է համարել ուղղաթիռի անկման վայրը կրակահերթի տակ պահելու և հայկական կողմին այնտեղ չթողնելու ընտրված ներկայիս մարտավարությունը: Որովհետև ադրբեջանցիներն այնքան միամիտ չեն հասկանալու համար, որ եթե հայկական ուժերը ուղղաթիռի ոչնչացումից անմիջապես հետո չեն դիմել պատժիչ գործողությունների, ապա դա չեն անելու այնքան ժամանակ, մինչև չվերադարձնեն օդաչուներին կամ նրանց դիերը: Իսկ մինչ այդ իրենք լիարժեք հնարավորություն կունենան նախապատրաստվելու ոչ միայն շփման գծի այդ հատվածում, այլև սահմանագծի ողջ երկայնքով:
Ի դեպ այդ ժամանակահատվածը, որն արդեն ձգվում է 6 օր շարունակ, ադրբեջանական կողմին անհրաժեշտ էր միջազգային հանրության սլաքները Երևանի և Ստեփանակերտի դեմ ուղղելու համար: Քանի որ միայն այդ դեպքում է միջազգային հանրությունը, մասնավորապես ԵԱՀԿ-ն և Մինսկի խումբը իրավիճակը չսրելու պահանջ ներկայացնելու հայկական կողմին և դրանով իսկ վերջինիս դարձնելու միակ պատասխանատուն իրավիճակի հետագա հնարավոր լարման համար:
Այս իմաստով ՀՀ ՊՆ-ի արձագանքը շատ ավելի դիվանագիտական քայլի է նման, քանի որ նախ շեշտում է օդաչուների վերադարձման խնդիրը քաղաքական հարթությունում, փոխպայմանավորվածության հենքի վրա հարթելու հայկական կողմի պատրաստակամությունը և երկրորդ` դրանով իսկ շեղում հակառակորդի ուշադրությունը ուղղաթիռի ոչնչացմանը համարժեք կամ անհամարժեք պատասխանելու տրամադրվածությունից:
Փաստ է սակայն, որ որքան երկար է հայկական կողմը տուրք տալիս նման դիվանագիտական մանևրներին, այնքան սահմանափակում է հակահարված տալու իր հնարավորությունները կամ հիմնավորումները: Այսօր ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը Ասկերանի ուղղությամբ հերթական մշտադիտարկումն է անում: Նա խոստացել է լինել ուղղաթիռի անկման վայրում, հստակեցնել օդաչուների հետ կապված անորոշությունը և գուցե նաև միջնորդի դեր ստանձնել նրանց վերադարձման խնդիրը լուծելու հարցում:
Բայց այդ «ծառայությունը» գին ունի և չի բացառվում, որ այդ գինը լինի պատժիչ գործողությունների դիմելուց ձեռնպահ մնալու երաշխիքներ ստանալը: Եթե Ստեփանակերտը և Երևանը նման երաշխիքներ տան, հետագայում որևէ գործողության դիմելու պարագայում միջազգային հանրության համար վերածվելու են իրավիճակի սրման կամ պատերազմի վերսկսման պատասխանատուն: Մինչդեռ մյուս կողմից պատժիչ գործողություններից խուսափելը էլ ավելի է լկտիացնելու Ադրբեջանին, որն ընկնելու է անպատժելիության բացարձակ էյֆորիայի մեջ` դրանից բխող բոլոր հետևանքներով: Ահա թե ինչ ընտրության առջև է կանգնած ներկայումս հայկական կողմը:

Между паникой Азербайджана и безвыходностью армянской стороны
Министерство обороны Азербайджана распространило вчера заявление с угрозами в адрес Армении, предупредив о том, что если “враждебная сторона в очередной раз осмелится предпринять военные действия, то нанесенный вооруженными силами Азербайджана незамедлительный удар будет действенным и гибельным, что станет причиной больших потерь и разрушений”.
Надо полагать, что Баку тем самым пытается ответить на заявления министров обороны Армении и НКР о том, что на провокацию Азербайджана по уничтожению совершавшего учебный полет вертолета будет дан мощный и несоразмерный ответ.
Этот ответ не следует уже шесть дней и столько же времени азербайджанские вооруженные силы не дают возможность подойти к вертолету и вывезти из зоны армянских летчиков, а точнее, их тела. И чем больше запаздывает обещанный армянской стороной контрудар, тем больше азербайджанские ВС нервничают, опасаясь, что запоздание обусловлено не несмелостью армянской стороны, а подготовкой какой-либо неожиданной операции. Короче говоря, распространяя подобное заявление, Баку фактически выдает охватившую его панику. У азербайджанцев уже есть печальный опыт. “Неожиданные” пощечины армянских вооруженных сил на совершенные этим летом диверсионные нападения азербайджанцев были настолько впечатляющими и болезненными, что они до сих пор не могут оправиться от их последствий. И подобными угрозами Министерство обороны Азербайджана пытается предотвратить возможный неожиданный удар армянской стороны. Весь смысл в том, что если армяне решат пойти на “авантюру”, то это перерастет в полномасштабную войну. Иными словами, Баку с самого начала пытается сдержать армянскую сторону перспективой возобновления войны.
На угрозы Баку армянская сторона ответила устами пресс-секретаря Министерства обороны РА Арцруна Ованнисяна. Последний, однако, не ответил непосредственно на угрозы, а, сославшись на международное гуманитарное право, коснулся ответственности Азербайджана в ситуации, сложившейся вокруг армянских летчиков. Было бы наивно на подобные угрозы оборонного ведомства Азербайджана отвечать в том же тоне. Однако подтекст ответа состоял в том, что все зависит от дальнейших шагов Баку: если азербайджанская сторона не будет руководствоваться международными конвенциями в плане сохранения летчиков или их тел, то ничего исключать нельзя.
Изначально было ясно, что эмоциальные заявления о мощном контрударе, сделанные сразу после уничтожения вертолета, должны были заставить противника мобилизовать свои ресурсы и подготовиться к защите. Мало того, нынешнюю тактику обстрела места падения вертолета и недопущения к нему представителей армянской стороны нужно считать следствием именно таких заявлений. Азербайджанцы не так наивны, чтобы не понимать, что если армянские силы не прибегли к карательным действиям сразу после уничтожения вертолета, то они не сделают это до тех пор, пока не вернут летчиков или их тела. А тем временем они будут иметь полноценную возможность подготовиться не только на данном участке линии соприкосновения, но и вдоль всей линии границы.
Кстати, этот шестидневный период был необходим азербайджанской стороне для того, чтобы направить стрелки международной общественности против Еревана и Степанакерта. Поскольку только в этом случае международная общественность и в частности ОБСЕ и Минская группа потребуют от армянской стороны не обострять ситуацию и тем самым всю ответственность за возможную эскалацию напряженности возложат на нее.
В этом плане реакция МО РА больше похожа на дипломатический шаг, поскольку, во-первых, акцент делается на готовность армянской стороны решить вопрос возвращения летчиков в политической плоскости, на основе взаимных договоренностей, во-вторых, отвлекает внимание противника от намерения дать адекватный или неадекватный ответ на уничтожение вертолета.
Однако факт, что чем дольше армянская сторона занимается подобными дипломатическими маневрами, тем больше ограничивает свои возможности для нанесения контрудара. Сегодня личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик проведет очередной мониторинг в направлении Аскерана. Он пообещал побывать на месте падения вертолета, внести конкретику в неопределенную ситуацию, связанную с летчиками и, возможно, взять на себя роль посредника в вопросе их возвращения.
Однако эта “услуга” имеет цену, и не исключено, что такой ценой станет получение гарантий воздержания от карательных действий. Если Степанакерт и Ереван дадут такие гарантии, то в дальнейшем в случае осуществления каких-либо действий международная общественность именно на них возложит ответственность за обострение ситуации или возобновление войны. Но с другой стороны в случае уклонения от карательных действий Азербайджан еще больше обнаглеет и от безнаказанности впадет в полную эйфорию со всеми вытекающими из этого последствиями. Вот перед каким выбором стоит сейчас армянская сторона.