Զինդատախազության մերժումը՝ Արթուր Մկրտչյանի գործով
5 համածառայակիցների սպանության մեղադրանքով 19 տարեկանում մահապատժի (2003-ից՝ ցմահ ազատազրկում) դատապարտված նախկին զինվոր Արթուր Մկրտչյանի գործը չի վերաբացվի: Նման որոշում է կայացրել ՀՀ զինդատախազությունը: Այս մասին «Հետքին» տեղեկացրեց Արթուր Մկրտչյանի ներկայացուցիչ, Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի իրավաբան, փաստաբանների պալատի անդամ Ռոբերտ Ռևազյանը, ով օրերս է զինվորական դատախազությունից ստացել նոր երևան եկած հանգամանքներով 19 տարվա վաղեմության քրեական գործը վերաբացելու մերժման որոշումը:
Հիշեցնենք, որ նախկին զինվոր, 1997 թ-ին մահապատժի դատապարված Արթուր Մկրտչյանի շահերի ներկայացուցիչն այս տարվա նոյեմբերին դիմել էր ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին՝ նոր երևան եկած հանգամանքներով քրեական գործի վերանայման վարույթ հարուցելու խնդրանքով:
Իսկ դիմումի համար հիմք էր հանդիսացել «Հետքի» այս տարվա փետրվարի 6-ի «Մահվան դատավճիռ` «միգուցե»-ով» վերնագրով հարցազրույցը նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանի հետ: «Հետքին» տված հարցազրույցում նախկին զինդատախազը որոշ օպերատիվ տվյալներ է հայտնել՝ հաստատելով Արթուր Մկրտչյանի ցուցմունքներն այն մասին, որ 5 զինվորների սպանության օրը՝ 1996թ. հունիսի 10-ի լույս 11-ի գիշերը Կոթիի զորամասի 18 պահակակետում զինվորներին սպանել են երեք անծանոթներ, ովքեր եկել էին դիրքեր զենքի առևտրի նպատակով: Սակայն Գերագույն դատարանի զինվորական գործերով կոլեգիայի կայացրած դատավճռում նշված է. «Դատական նիստում ամբաստանյալ Ա. Մկրտչյանի կողմից տրված նման ցուցմունքները դատական կոլեգիան հերքում է արժանահավատ չլինելու պատճառով: Այդ ցուցմունքները հակասական են, իսկ իր բացատրությունները նախաքննության ընթացքում տրված ինքնախոստովանական ցուցմունքների կապակցությամբ ձևական են, իրարամերժ և նույնպես հակասական»: Դատարանը որոշել է, որ Արթուրն այդ կերպ փորձում է խուսափել պատասխանատվությունից:
Սակայն զինդատախազության մերժման որոշման մեջ նշված է, որ Արթուր Մկրտչյանի ցուցմունքը դարձել է քննության նյութ, և դեպքից 19 տարի անց նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանի հայտարարությունը նույնի մասին, չի կարող դիտվել որպես նոր երևան եկած հանգամանք:
Հիշեցնենք, որ Գագիկ Ջհանգիրյանը մեզ հետ հարցազրույցում նշել է. «Իմ մասնակցությունն այդ գործին եղել է 1997-ին, երբ Արթուրն արդեն դատապարտված էր: Նոր Հաճնի բնակիչները՝ ստորագրություններով ու դատապարտված զինվորի հարազատները դիմել էին ինձ, որպեսզի նոր վարույթ սկսվի այդ գործով: Այո՛, 1997թ. հանդիպել եմ Արթուր Մկրտչյանի հետ: Նա լրիվ տեղյակ էր դեպքին և պատմում էր երեք զինվորների սպանության մասին: Չեմ ուզում Ձեզ օպերատիվ տեղեկատվություն հայտնել, բայց դիրք եկած մարդիկ, ըստ էության, եկել էին Արթուր Մկրտչյանից զենք գնելու համար: Չեմ բացառում, որ միգուցե երկուսին սպանել են ուրիշները: Բայց այն, որ Արթուրը մեղավոր է երեք զինվորների սպանության մեջ, ես դրանում ոչ մի վայրկյան չեմ կասկածում... Բարեբախտաբար, թե դժբախտաբար այդ դեպքի ժամանակ չեմ եղել զինվորական դատախազ, այդ դատավճռի հետ կապ չունեմ: Բայց վարույթ եմ հարուցել, օպերատիվ մարմիններին հանձնարարություններ տվել, գործի վերաբացման հիմքեր չենք գտել: Չեմ բացառում, որ հիմա կարող են դրանք ձեռքբերվել»:
Ցմահ բանտարկյալը 1996-ին նախաքննության ժամանակ խոշտանգումների հետևանքով նախ տվել է ինքնախոստովանական ցուցմունքներ, ապա դատավարությունից սկսած՝ պնդել, որ անմեղ է, որ չի սպանել 5 համածառայակիցներին, որ նրանց սպանել են Կոթիի զորամասի դիրք եկած 3 անծանոթներ, ովքեր եկել էին զենք գնելու նպատակով:
Փաստաբան Ռոբերտ Ռևազյանը մեզ հետ զրույցում նշեց. «Օպերատիվ տվյալները չեն դարձել քննության նյութ 1996թ.-ին: Ավելին՝ դրանց մասին պաշտպանական կողմին հայտնի չի եղել: Չկան արձանագրություններ, որ ստուգվել է Արթուր Մկրտչյանի տված ցուցմունքի արժանահավատությունը: Մեկ անգամ ևս պնդում ենք, որ այո՛, զինդատախազի հայտնածը նոր երևան եկած հանգամանք է: Այն ապացուցում է Արթուր Մկրտչյանի անմեղությունը կամ առնվազն նրա կողմից կատարած հանցանքի նվազ ծանր լինելը, քան այն, որի համար նա դատապարտվել է»,-նշեց փաստաբան Ռևազյանը՝ հայտնելով, որ մերժման որոշումը բողոքարկելու են վերադաս դատախազին, ապա վերանայման վարույթ չսկսելու դեպքում՝ նաև դատարան, ինչպես մեկ այլ ցմահ բանտարկյալ Սողոմոն Քոչարյանի գործով:

Военная прокуратура отказала в пересмотре дела Артура Мкртчяна
Дело бывшего солдата Артура Мкртчяна, приговоренного в 19-летнем возрасте (в 1997 г.) к смертной казни (с 2003 г. – к пожизненному заключению) по обвинению в убийстве пятерых сослуживцев, не будет пересмотрено. Такое решение приняла военная прокуратура РА. Об этом Hetq.am сообщил представитель Артура Мкртчяна, юрист Хельсинкского комитета, член Адвокатской палаты Роберт Ревазян, которный на днях получил отказ военной прокуратуры в пересмотре уголовного дела 19-летней давности в связи с вновь открывшимися обстоятельствами.
Напомним, что в ноябре этого года представитель Артура Мкртчяна обратился к генпрокурору РА Геворку Костаняну с просьбой возбудить производство по пересмотру уголовного дела на основании вновь открывшихся обстоятельств.
Основанием для обращения послужило интервью бывшего военного прокурора Гагика Джангиряна Hetq.am, опубликованное 6 февраля с.г.
В интервью бывший военный прокурор сообщил некоторые оперативные данные, подтвердив показания А.Мкртчяна о том, что в ночь с 10 на 11 июня 1996 г. пятерых солдат убили трое незнакомцев, прибывших на позиции с целью покупки оружия. Однако в приговоре Верховного суда указано: “Показания, данные А.Мкртчяном на судебном заседании, судебная коллегия опровергает по причине их недостоверности. Эти показания противоречивы, а его объяснения по поводу самопризнательных показаний, данных в ходе предварительного следствия, носят формальный характер, взаимоисключают и противоречат друг другу”. Суд решил, что тем самым Артур пытается избежать ответственности.
Однако в решении военной прокуратуры об отказе отмечается, что показания Артура Мкртчяна стали предметом рассмотрения, и сделанное спустя 19 лет после произошедшего заявление бывшего военного прокурора Гагика Джангиряна не может рассматриваться как вновь открывшееся обстоятельство.
Осужденный в 1996 году к пожизненному заключению Артур Мкртчян дал самопризнательные показания вследствие пыток в ходе предварительного следствия. Однако на судебном процессе он заявил, что невиновен, что не убивал пятерых сослуживцев и что их убили трое незнакомцев, прибывших в воинскую часть в Коти с целью приобретения оружия.
В беседе с нами адвокат Роберт Ревазян отметил: “В 1996 г. оперативные данные не стали предметом рассмотрения. Более того, стороне защиты о них ничего не было известно. Мы еще раз утверждаем, что сообщение военного прокурора, да, является вновь открывшимся обстоятельством, доказываюшим невиновность Артура Мкртчяна или меньшую степень его вины в произошедшем, нежели та вина, из-за которой он был осужден”,- отметил адвокат, сообщив, что намерен обжаловать решение об отказе вышестоящему прокурору, а в случае невозбуждения производства по пересмотре – в суд.