«Գաղտնիք մնաց՝ ինչու դատարանը մտափոխվեց, և դատական լսումներն առանց ինձ անցկացրեց»
19 տարի «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պատիժը կրող ցմահ դատապարտյալ Արթուր Մկրտչյանը «Հետքին» ուղղված նամակով դիմել է Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արմեն Խաչատրյանին:
Հիշեցենք, որ դատավոր Արմեն Խաչատրյանի նախագահությամբ մարտի 6-ին լսվեցին ցմահ բանտարկյալներ Արթուր Մկրտչյանի և Սողոմոն Քոչարյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Ռոբերտ Ռևազյանի բողոքներն առանց դատապարտյալների մասնակցության, չնայած Արթուր Մկրտչյանը, փաստաբանի փոխանցմամբ, դատավորին գրավոր դիմել էր, որ ապահովվի իր ներկայությունը:
Ցմահ բանտարկյալ Արթուր Մկրտչյանը նամակում նշել է, որ մարտի 5-ին «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի վարչակազմը ծանուցում է ստացել դատավորից այն մասին, որ իրեն ամսի 6-ին պետք է ուղեկցեն դատարան՝ մասնակցելու դատարական նիստին: «Սակայն մարտի 6-ին այդպես էլ դատն անցավ առանց իմ ներկայության: Ինձ համար գաղտնիք մնաց, թե ինչու դատարանը մտափոխվեց և դատական լսումներն առանց ինձ անցկացրեց… ինչու արտահայտվելու, իր փաստարկները հնչեցնելու, որոշակի կարևոր հայտարարություն դատարանին ներկայացնելու հնարավորությունից զրկել մարդու, ով 19 տարի է՝ բանտարկված է չկատարած հանցանքի համար, ով 19 տարի յուրաքանչյուր օրն անցկացնում է արդարության սպասումով… 19 տարի, և ոչ թե 19 րոպե, ժամ կամ օր»,- նշված է Արթուր Մկրտչյանի նամակում:
«1997 թ.-ին, երբ իմ հանդեպ մեղադրական դատավճիռ կայացվեց, և դատավճիռը մտավ ուժի մեջ, այդ ժամանակ դատախազությունը լիովին մերժում և հորինվածք էր անվանում իմ այն պնդումները, որ այնտեղ այլ անձինքն են եղել, և այդ պահակակետում զենքի վաճառք է տեղի ունեցել: Իսկ նախկին զինդատախազի հայտարարությունը վերաբերում է արդեն դատավճռին հաջորդող ժամանակահատվածին և նրա վարած քննությանը ու ձեռքբերած օպերատիվ տվյալներին, որոնք, ըստ էության, հաստատել են դեպքի օրը, հենց սպանությունների պահին, այլ անձանց ներկայությունն ու զենքի վաճառքի առկայությունը: Այդ ամենը չէր կարող դատարանը վերլուծել և գնահատական տալ մեկ պարզ պատճառով. այդ ժամանակ ես արդեն իսկ դատապարտված էի մահապատժի, և դատաքննությունը վաղուց ավարտված էր»,- գրված է ցմահ դատապարտյալի նամակում:
Արթուր Մկրտչյանը, մեկ անգամ ևս դիմելով դատավոր Խաչատրյանին, հույս է հայտնել, որ վերջինը մինչ որոշում կայացնելը կլսի իրեն:
Բայց ինչո՞ւ գաղտնիք մնաց, չեն ուզում նախադեպ ստեղծվի, չեն ուզում իսկական մարդասպանը բացահայտվի, անխիղճներ, թող նույնը ձեր հարազատին պատահի, որ իմանաք ինչ է նշանակում անարդարության զոհ լինել։

“Для меня осталось загадкой, почему суд передумал и провел судебные слушания без меня”
Пожизненно осужденный Артур Мкртчян, который уже 19 лет отбывает наказание в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен”, прислал Hetq.am письмо, адресованное судье суда общей юрисдикции административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун Армену Хачатряну.
Напомним, что 6 марта суд под председательством Армена Хачатряна заслушал жалобы представителя пожизненно осужденных Артура Мкртчяна и Согомона Кочаряна, адвоката Роберта Ревазяна в отсутствие его подзащитных, хотя Артур Мкртчян обратился к судье с письменой просьбой обеспечить его присутствие в суде.
В письме А.Мкртчяна отмечается, что 5 марта администрация УИУ “Нубарашен” получила извещение судьи о том, что 6 марта пожизненно осужденного должны доставить в суд для участия в судебном заседании. “Однако 6 марта судебное заседание состоялось в мое отсутствие. Для меня осталось загадкой, почему суд передумал и провел судебное слушание без меня… Почему человека, который уже 19 лет находится в тюрьме за несовершенное им преступление и который на протяжении 19 лет каждый день ждет восстановления справедливости, надо было лишать возможности представить свои аргументы и сделать в суде довольно важное заявление…? 19 лет, а не 19 минут, часов или дней”,- говорится в письме Артура Мкртчяна.
“С 1997 года, когда мне был вынесен обвинительный приговор, прокуратура называет надуманными и полностью отрицает мои утверждения о том, что там были другие лица и что на этом посту происходила торговля оружием. А заявление бывшего военного прокурора касается периода после вынесения судебного приговора и получения оперативных данных, которые фактически подтвердили присутствие посторонних лиц и факт торговли оружием именно в день происшествия, в момент убийства. Суд не мог все это проанализировать и дать оценку по одной простой причине: тогда я уже был осужден к смертной казни, а судебный процесс давно завершен”,- говорится в письме пожизненно осужденного.
Артур Мкртчян, еще раз обращаясь к судье Хачатряну, выражает надежду, что он до принятия решения выслушает его.