Հ. Աբրահամյանն անդրադարձել է էլեկտրաէներգիայի սակագնի շուրջ ստեղծված իրավիճակին
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն անդրադարձել է էլեկտրաէներգիայի սակագնի շուրջ ստեղծված իրավիճակին: Դիմելով ներկաներին` նա ասել է.
«Ուզում եմ մեր նիստն սկսել էլեկտրաէներգիայի սակագների շուրջ ստեղծված իրավիճակի քննարկմամբ և դրանից ելնելով, լրացուցիչ հարց մտցնել օրակարգ: Ի սկզբանե ուզում եմ ասել, որ որևէ կառավարություն, այդ թվում` Հայաստանի կառավարությունը, չի ցանկանում որևէ սակագնի բարձրացում: Սակայն կառավարությունը պարտավոր է հաշվի նստել օբյեկտիվ իրողությունների հետ, որոնք հաճախ էապես տարբերվում են դրանց մասին հասարակական ընկալումներից:
Հասարակությունում տարածված է այն մտայնությունը, որ էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացումը պայմանավորված է բաշխիչ ցանցերում առկա չարաշահումներով, ժողովրդական լեզվով ասած` թալանով: Չեմ բացառում, որ չարաշահումներ եղել են: Բայց ուզում եմ ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարել, որ անկախ նրանից, թե ինչպիսի և ինչ չափերի չարաշահումներ կարող էին լինել ընկերությունում, դրանցից ոչ մի լումա չի հաշվարկվել սակագնի մեջ:
Օրինակ՝ հանձնաժողովն իր գործառույթների շրջանակներում ուսումնասիրում է ընկերության բոլոր գնումները և շուկայական գներից ցանկացած շեղում հայտնաբերելու դեպքում կրճատում է այդ ծախսերը՝ թույլ չտալով, որ ընկերությունը բարդի այդ բեռը սպառողի ուսերին: Միայն 2007 թվականից առ այսօր հանձնաժողովի կողմից այդ հիմքով չընդունված գումարը կազմել է ավելի քան 22 մլրդ դրամ կամ ընկերության կողմից կատարված ներդրումների 20 տոկոսը: Մեկ այլ օրինակ, սպառողի և տեսուչի միջև հանցավոր համաձայնության հետևանքով առաջացած կորուստները ևս չեն ընդգրկվում սակագնի հաշվարկում: Վատ կառավարումից բխող նման չարաշահումներից տուժել է ոչ թե սպառողը, այլ ընկերության սեփականատերը, քանի որ նվազել է իր շահույթը, իսկ շահույթի նվազումը երբեք չի դրվել սակագնի բարձրացման հիմքում:
Մեկ այլ մտայնություն կապված է ճոխության հետ, երբ ընկերությունը շռայլորեն ծախսում է թանկարժեք մեքենաների, ճոխ բնակարանների և առանձնատների վարձակալության վրա, վճարում է անհիմն բարձր աշխատավարձ ղեկավար կազմին: Այս դեպքում ևս պատասխանատու հայտարարում եմ, որ սակագնի հաշվարկի ժամանակ հանձնաժողովը մշտապես կրճատել է բոլոր նման ծախսերը: Օրինակ, առանձնատների և բնակարանների վարձակալության գումարը սակագնում հաշվարկվել է զրո դրամով, իսկ մեքենաների վրա ծախսված գումարը նվազեցվել է երեք անգամ:
Բնական հարց է ծագում, իսկ ինչո՞ւ է բարձրացել սակագինը: Դրա համար առկա է երեք հիմնական պատճառ`
• Առաջին պատճառը վերջին տարիների սակավաջրությունն էր: Մեր հիդրոկայանների արտադրած հոսանքն անհամեմատ ավելի էժան է, քան ջերմակայանների արտադրանքը: Օրինակ, ՀԷԿ-երի էլեկտրաէներգիան տատանվում էր 2 դրամից 24 դրամ մեկ կիլոՎատտ ժամի համար: Իսկ Հրազդանի 5-րդ բլոկի էլեկտրաէներգիայի գինը 40 դրամ էր: Պարզ է, որ երբ հիդրոկայանների կողմից չարտադրած հոսանքն ստիպված փոխարինվել է ջերմակայանների արտադրած հոսանքով, անխուսափելիորեն առաջացել են լրացուցիչ ծախսեր:
• Երկրորդ պատճառն ատոմակայանի տուրբինի չպլանավորված կանգառն էր 2013 թվականի դեկտեմբերին, որը տևել է 88 օր: Դարձյալ այն փոխարինվել է ջերմակայանի արտադրած մոտ վեց ու կես անգամ ավելի թանկ էլեկտրաէներգիայով: Դա ևս բերել է լրացուցիչ ծախսերի:
• Երրորդ հիմնական պատճառը վերջին երեք տարում ազգային արժույթի շուրջ 20 տոկոսով արժեզրկումն է: Բնականաբար, դա ևս ազդել է արտադրված էլեկտրաէներգիայի ինքնարժեքի վրա:
Այսպիսով, որքան էլ անցանկալի լինի արձանագրել, համակարգն ունի վնասներ, որոնք պայմանավորված են օբյեկտիվ գործոններով: Ընդունված է, որ օբյեկտիվ գործոններով պայմանավորված վնասները փոխհատուցվում են սակագնի փոփոխության կամ պետական սուբսիդիայի միջոցով: Մենք հնարավոր չենք համարել համատարած սուբսիդիայի տարբերակը՝ համարելով, որ այն կարող է օգտագործվել միայն թիրախային` սոցիալապես անապահով խմբերի համար: Այս խմբերին աջակցության մասին որոշման նախագիծն է, որ այսօր առաջարկում եմ մտցնել օրակարգ:
Մինչև որոշման բովանդակությանն անցնելը, սակայն, հարկ է անդրադառնալ հետևյալ հարցադրմանը` իսկ ի՞նչ վտանգներ կարող են ծագել, եթե սակագները չբարձրանան, և էներգետիկ համակարգի օբյեկտիվ վնասները չփոխհատուցվեն:
Եթե նշված վնասները չփոխհատուցվեն, ապա ընկերությունը կշարունակի չվճարել արտադրող կայաններին: Արդյունքում` կունենանք շղթայական ռեակցիա, որը տնտեսության վրա կունենա անդառնալի հետևանքներ: Այսօր անցյալում թվացող հովհարային անջատումները շատ արագ կդառնան առօրյա: Մենք պարտավոր ենք պատասխանատու մոտեցում որդեգրել այս հարցում` ֆինանսապես առողջ համակարգի միջոցով ապահովելով երկրի էներգետիկ անվտանգությունը: Չեմ կարծում, որ այսօր մենք կարող ենք մեզ թույլ տալ մոռանալ երկրի անվտանգության այս կարևորագույն բաղադրիչը:
Ինչպես նշեցի քիչ առաջ, իշխանությունը պարտավոր է մտածել սակագնի բարձրացման ազդեցությունը մեղմելու մասին: Առաջին հերթին խոսքը վերաբերում է սոցիալապես անապահով խավին:
Մեր հաշվարկները ցույց են տալիս, որ էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրանալու արդյունքում յուրաքանչյուր ընտանիքի համար միջին ամսական լրացուցիչ ծախսը, միայն էլեկտրաէներգիայի սպառմամբ պայմանավորված, կկազմի շուրջ 1400 ՀՀ դրամ, քանի որ յուրաքանչյուր ընտանիք միջինում ամսական փաստացի սպառում է 200 կիլոՎատտ ժամ էլեկտրաէներգիա:
Այդ պատճառով Նախագահի հետ խորհրդակցելով՝ մենք նախապատրաստել ենք որոշում, որով սոցիալապես անապահով շուրջ 105.000 ընտանիքների կամ շուրջ 400.000 անձանց համար առաջարկվում է ընտանիքի կենսամակարդակի բարձրացմանն ուղղված նպաստի չափը բարձրացնել տարեկան 24.000 ՀՀ դրամի չափով: Այսպիսով, սոցիալապես անապահով խավի համար սակագնի բարձրացման հետևանքները մեղմելու համար կառավարությունը տարեկան կհատկացնի ավելի քան 2.5 մլրդ դրամ:
Միևնույն ժամանակ մեր մտահոգության առարկան միայն անապահով խավերը չեն, այլ ցանկացած մեր քաղաքացի, որի կենսամակարդակի պահպանումը մեզ համար կարևորագույն խնդիր է: Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը պետք է իր ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում պահի սակագնի բարձրացման պատրվակով սպառողական ապրանքների գների անհիմն բարձրացման փորձերը՝ անմիջապես ձեռնարկելով խիստ միջոցառումներ դրանք կանխելու համար:
Ամփոփելով խոսքս ուզում եմ շեշտել՝ էներգետիկ համակարգում մեր առջև ծառացած խնդիրները բազմաթիվ են: Կառավարությունը ներկայումս մշակում է էներգետիկ համակարգի զարգացման երկարաժամկետ և համապարփակ ռազմավարական ծրագիրը, որը շուտով կներկայացվի հանրության դատին: Այս կարևորագույն փաստաթղթի շուրջ պատրաստ եմ աշխատելու ցանկացած քաղաքական կամ հասարակական ուժի հետ՝ անկախ կառավարության վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումներից»:
Այնուհետև ՀՀ կառավարությունը փոփոխություններ և լրացումներ է կատարել իր ավելի վաղ ընդունած որոշումներից մեկում՝ փոխհատուցելով սոցիալապես անապահով շուրջ 105 հազար ընտանիքի կամ շուրջ 400 հազար անձի՝ սակագնի բարձրացումից առաջանալիք կորուստը:
Հայաստանի ամենաանապահով ընտանիքը արտաշատցի aբրահամյաններն են: Նրանց կենսամակարդակը ձրի դիզելային վառելիքով, ձրի հոսանքով ու գազով բարձրացրու, մուկ:

Премьер-министр РА коснулся ситуации вокруг тарифа на электроэнергию
На сегодняшнем заседании правительства РА премьер-министр Овик Абрамян коснулся ситуации вокруг тарифа на электроэнергию. Обращаясь к присутствующим, премьер сказал:
“Хочу начать заседание с обсуждения ситуации вокруг тарифа на электроэнергию и, исходя из этого, включить в повестку дополнительный вопрос. Сразу же отмечу, что ни одно правительство, в том числе и правительство Армении, не хочет повышать какой-либо тарифа. Однако правительство обязано считаться с объективными реалиями, которые зачастую существенно отличаются от их восприятия обществом.
В обществе рааспространено мнение, что повышение тарифа на электроэнергию обусловлено злоупотреблениями в распределительных сетях, или, говоря народным языком, хищениями. Не исключаю, что злоупотребления были. Но хочу со всей ответственностью заявить, что, независимо от того, каких размеров могли достигать злоупотребления в компании, ни одна такая лума в тарифе не была рассчитана.
Например, комиссия в рамках своих функций изучила все закупки компании и при выявлении любого отклонения от рыночных цен сокращала расходы, не разрешая компании возлагать это бремя на плечи потребителей.
С 2007 г. по сей день сумма, не принятая комиссей на этой основе, составила свыше 22 млрд драмов, или 20 процентов от осуществленных компанией инвестиций. Еще один пример. Потери, образовавшиеся в результате преступного сговора между потребителем и инспектором, также не включены в рассчитанный размер тарифа. От злоупотреблений, которые были обусловлены плохим менджементом, страдали не только потребители, но и собственник компании, поскольку его прибыль сокращалась, а сокращение прибылей никогда не учитывалось при повышении тарифа.
Другое мнение связано с затратами на роскошь, иными словами с щедрыми расходами компании на аренду дорогих автомобилей, роскошных квартир и особняков, с выплатой руководству необоснованно высокой зарплаты.
В этом случае также ответственно заявляю, что при расчете тарифа все подобные расходы комиссия сокращала. Так, аренду особняков и квартир посчитали ноль драмов, расходы на автомобили сокращены в три раза.
Возникает естественный вопрос: почему тариф повысился? На это есть три основные причины.
• Первая причина – маловодье последних лет. Энергия, вырабатываемая нашими гидростанциями, несравнимо дешевле энергии, вырабатываемой ТЭЦ. Так, стоимость 1 кВт/ч электроэнергии ГЭС колеблется от 2 до 24 драмов. А стоимость электроэнергии 5-го Разданского блока составляет 40 драмов за 1 кВт/ч. Понятно, что когда электроэнергию ГЭС пришлось заменить электроэнергией ТЭЦ, то неизбежно возникли дополнительные расходы.
• Вторая причина – незапланированная остановка турбины атомной станции в декабре 2013 г., которая длилась 88 дней. И опять электроэнергия АЭС была заменена на электроэнергию ТЭЦ, которая примерно в шесть с половиной раз дороже. Это тоже привело к дополнительным расходам.
• Третья основная причина – произошедшая за последние три года девальвация национальной валюты на 20%. Это, естественно, тоже оказало воздействие на себестоимость вырабатываемой электроэнергии. Таким образом, как бы ни хотелось констатировать, тем не менее система несет убытки, которые обусловлены объективными факторами. Обычно принято, что обусловленный объективными факторами ущерб возмещается посредством изменения тарифа или государственной субсидии. Мы не посчитали возможным вариант тотальной субсидии, так как считаем, что она может быть использована только для социально необеспеченных групп. Именно проект решения о содействии этим группам я и предлагаю внести в сегодняшнюю повестку.
Перед тем, как перейти к решению, необходимо коснуться следующего вопроса: какие угрозы могут возникнуть в случае, если тарифы не будут повышены, а объективный ущерб энергетической системы не будет компенсирован?
Если ущерб не будет компенсирован, то компания будет продолжать не платить производителям электроэнергию. В результате мы получим цепную реакцию, которая будет иметь угрожающие последствия для экономики. Веерные отключения, которые, казалось, остались в прошлом, очень быстро могут вернуться в повседневность. Мы обязаны проявить ответственный подход к этому вопросу, обеспечить с помощью здоровой финансовой системы энергетическую безопасность страны. Не думаю, что сегодня мы можем позволить себе забыть этот важнейший компонент безопасности страны.
Как я уже отметил, власть обязана думать о смягчении последствий повышения энергетического тарифа. Речь идет в первую очередь о социально необеспеченном слое.
Наши расчеты показывают, что в результате повышения энергетического тарифа ежемесячные дополнительные расходы на потребление электроэнергии составят для одной семьи около 1400 драмов, поскольку каждая семья в среднем потребляет в месяц 200 кВт/ч электроэнергии. Поэтому, посовещавшись с президентом, мы подготовили решение, которым предлагается увеличить на 24.000 драмов годовой размер пособия по повышению жизненного уровня 105.000 социально необеспеченных семей, или 400.000 лиц. Таким образом, с целью смягчения последствий повышения тарифа правительство ежегодно будет выделять социально необеспеченному слою свыше 2.5 млрд драмов.
Однако предметом нашей обеспокоенности являются не только необеспеченные слои, но и любой гражданин, обеспечение жизненного уровня которого является для нас важнейшей задачей.
Комиссия по защите экономической конкуренции должна держать в центре своего каждодневного внимания попытки необоснованного повышения цен на потребительские товары под предлогом увеличения энергетического тарифа, немедленно осуществляя жесткие мероприятия по их пресечению.
Обобщая сказанное, хочу подчеркнуть, что перед нами стоит много проблем энергетической системы. В настоящее время правительство разрабатывает долгосрочную всеобъемлющую стратегическую программу развития энергетической системы, которая очень скоро будет представлена на суд общественности. Я готов работать вокруг этого важнейшего документа с любой политической или общественной силой, независимо от их отношения к правительству”.
Затем правительство РА внесло изменения и дополнения в одно из принятых ранее решений, компенсировав почти 105 тыс. социально необеспеченных семей, или 400 тыс. лиц, потери, которые образуются в результате повышения тарифа на электроэнергию.