Վրաստանը փորձում է պետական լեզվի մասին օրենք ընդունել` առանց վավերացնելու Եվրախորհրդի առջև վերցրած պարտականությունները
Վրաստանի մշակույթի և կրթության հարցերով խորհրդարանական կոմիտեն հուլիսի 9-ին սկսել է «պետական լեզվի մասին» օրինագծի քննարկումը: Այս մասին տեղեկացնում է Վրաստանի հայ համայնքը` հավելելով, որ տվյալ օրինագծի հերթական տարբերակը երկրի խորհրդարանը քննարկել էր դեռևս հուլիսի 8-ին:
Օրինագծի տեքստի նոր տարբերակի համաձայն` ծրագրվում է ուրվագծել վրացերենի կարգավիճակը, ինչպես նաև ստեղծել վրացերենի՝ որպես Վրաստանի պետական լեզվի պաշտպանության օրենսդրական երաշխիքները:
Օրինագիծը նաև պարտավորեցնում է Վրաստանի կազմում մտնող բոլոր վարչական միավորներին վրացերենն օգտագործել որպես միակ աշխատանքային լեզու: Օրինագծում նաև նշված է, որ այն անձինք (ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ իրավաբանական), որոնք կխախտեն ապագա օրենքի կետերից որևէ մեկը, կկրեն վարչական պատիժ տուգանքի տեսքով:
Վրաստանի հայ համայնքը հիշեցնում է, որ խորհրդարանը արդեն չորրորդ անգամ է փորձում «պետական լեզվի մասին» օրենք ընդունել:
«Միաժամանակ Խորհրդարանն այդպես էլ չի սկսել «Տարածաշրջանային լեզուների և փոքրամասնությունների լեզուների մասին եվրոպական խարտիայի» ռատիֆիկացման գործընթացը, որի ընդունումը Վրաստանից պահանջում են երկրի կողմից Եվրախորհրդի առջև վերցրած պարտականությունները»,- գրված է համայնքի պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:

Грузия пытается принять закон о языке без выполнения своих обязательств перед Советом Европы
Комитет по вопросам культуры и образования парламента Грузии 9 июля приступил к обсуждению законопроекта “О государственном языке”. Об этом сообщает армянская община Грузии. Очередную версию законопроекта парламентарии обсудили еще 8 июля.
Согласно новой версии законопроекта, планируется разграничить статус грузинского языка, а также создать законодательные гарантии защиты грузинского как государственного языка.
Кроме того, законопроект обязывает все административные единицы, входящие в состав Грузии, использовать грузинский язык в качестве единственного рабочего языка. В законопроекте отмечено, что лица (как физические, так и юридические), которые нарушат один из пунктов будущего закона, будут нести административное наказание в виде штрафа.
Армянская община Грузии напоминает, что парламент страны уже в четвертый раз пытается принять закон “О государственном языке”. В то же время парламент так и не приступил к процессу ратификации “Европейской Хартии о региональных языках и языках меньшинств”, принятие которой требуют от Грузии обязательства, взятые страной перед Советом Европы.