Սամվել Ալեքսանյանը գործարար Սիլվա Համբարձումյանին «թույլ է տալիս» շաքարավազ ներկրել
Այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնի գործարար Սիլվա Համբարձումյանը հայտարարել է, թե ինքն էլ է շաքարավազի ներկրմամբ զբաղվում եւ 1 տոննան 488 դոլարով վաճառում է արաբական երկրներին: Ըստ Ս. Համբարձումյանի՝ եթե Հայաստանում մաքսավճարն էլ գումարվի ներկրվող շաքարավազին, ապա 1 կգ-ի արժեքը կլինի մոտ 60 ցենտ` մոտ 230 դրամ: Նա նաեւ ասել է, թե ոչ մեկին խորհուրդ չի տա օգտագործել Հայաստանի շաքարավազը, որովհետեւ առողջության համար շատ վտանգավոր է. Եւ հնարավոր է «շաքար հիվանդություն առաջացնի»:
«Հետքը» զրուցեց շաքարի ներկրման մենաշնորհ ունեցող գործարար պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի հետ: Ստորեւ ներկայացնում ենք զրույցն ամբողջությամբ:
Բարեւ Ձեզ, պարոն Ալեքսանյան:
Ալեքսանյանը չի, ով ա՞:
Ես լրագրող եմ, ու Ձեր ձայնն էլ նման է պարոն Ալեքսանյանի ձայնին:
Ո՞ր թերթից ես:
«Հետք»:
Ցավդ տանեմ, Ալեքսանյանը չի, որ մի ժամից զանգես Ալեքսանյանը կվերցնի:
Ընդամենը մեկ հարց ունեմ:
Ախպերս, եթե կարենամ կպատասխանեմ, ասա՝ ի՞նչ ասեմ:
Այսօր գործարար Սիլվա Համբարձումյանը մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ Հայաստան ներկրվող շաքարավազը անորակ է ու թանկ, եւ ինքը կարող է 230 դրամով շաքարավազ ներկրել Հայաստան:
Ով ա ասե՞լ:
Հանքարդյունաբերության ոլորտում հայտնի գործարար Սիլվա Համբարձումյանը:
Եթե կարա բերի, թող բերի, խի՞ չի բերում:
Իսկ շաքարավազի որակի մասով ի՞նչ կասեք:
Ցավդ տանեմ, ես չեմ իմանում՝ ինքն ինչ ա ասել, ինչ չի ասել: Եթե կարա ինքը բերի, թող բերի:
Իսկ Հայաստան ներկրվող շաքարավազը լա՞վ որակի է:
Մենք Հայաստան պատրաստի պեսոկ չենք ներկրում, մենք բերում ենք հումքը:
Այդ դեպքում ասեք, թե ի՞նչ որակի է Հայաստանում արտադրվող շաքարավազը:
Շատ նորմալ պեսոկ ա, կարող եք գնալ խանութներից գնեք, նայեք:
Իսկ այն գնով, որ այսօր շաքարավազը վաճառվում է, թանկ չի՞:
Դուք կարաք ուրիշ տեղերից էլ ճշտեք, ասենք` Վրաստանում ինչ արժի, ստեղ ինչ արժի:
Զրույցն ավարտելուց մոտ երկու րոպե անց հետ զանգեց Սամվել Ալեքսանյանը եւ հետաքրքրվեց, թե ո՞վ է Սիլվա Համբարձումյանը եւ կոնկրետ որտե՞ղ է նման հայտարարություններ արել: «Լավ, լավ, լավ, իմացա, թե ով ա Սիլվա Համբարձումյանը: Ասել ա, որ 230 դրամով պեսոկ կբերեմ հա՞: Լավ, եղավ»:
Հ. Գ. Նշենք, որ Սամվել Ալեքսանյանին զանգահարել էինք այլ հեռախոսահամարից, որպեսզի չխուսափի հեռախոսազանգին պատասխանելուց:

Самвел Алексанян “разрешает” Сильве Амбарцумян импортировать сахарный песок
Известная предпринимательница Сильва Амбарцумян сегодня на пресс-конференции заявила, что она тоже занимается импортом сахарного песка, который продает арабским странам по 488 долларов за тонну. По словам С.Амбарцумян, с учетом действующей в Армении таможенной пошлины стоимость одного килограмма сахарного песка должна составить примерно 60 центов – около 230 драмов. Предпринимательница также сказала, что никому не советует использовать импортируемый в Армению сахарный песок, так как он представляет опасность для здоровья и “может вызвать диабет”.
“Hetq” решил побеседовать с депутатом-предпринимателем Самвелом Алексаняном, занимающим монопольные позиции на рынке сахарного песка. Ниже приводим беседу без сокращений.
Здравствуйте, господин Алексанян.
Это не Алексанян. Кто звонит?
Я журналист. Ваш голос очень похож на голос Алексаняна.
Из какой ты газеты?
“Hetq”.
Цавд танем, я не Алексанян. Позвони через час, Алексанян ответит.
У меня всего один вопрос.
Брат, если смогу – отвечу. Скажи, что хочешь узнать?
Сегодня на пресс-конференции предпринимательница Сильва Амбарцумян заявила, что импортируемый в Армению сахарный песок некачественный и очень дорогой и что она может ввозить сахарный песок за 230 драмов.
Кто сказал?
Известная в сфере горнодобывающей промышленности предпринимательница Сильва Амбарцумян.
Если может, пусть привозит. Почему не привозит?
А что скажете о качестве сахарного песка?
Цавд танем, я не знаю, что она сказала, а что не сказала. Если она может привезти, пусть привозит.
А импортируемый в Армению сахарный песок хорошего качества?
Готовый сахарный песок мы в Армению не привозим, мы привозим сырье.
В таком случае какого качества сахарный песок, производимый в Армении?
Нормальный песок. Можете купить в магазине и убедиться.
А цена, по которой сегодня продается сахарный песок, не высокая?
Вы можете уточнить, сколько стоит сахарный песок в другом месте, скажем в Грузии, и сколько стоит здесь.
Спустя две минуты после нашей беседы Самвел Алексанян отзвонил и поинтересовался, кто такая Сильва Амбарцумян и где конкретно она сделала подобные заявления. “Хорошо, хорошо, я понял, кто такая Сильва Амбарцумян. Значит, она сказала, что привезет за 230 драмов? Хорошо”.