Քննչական կոմիտեն մերժել է ընտրակեղծիքների առիթով քրեական գործի հարուցումը
Հանրաքվեից 10 օր անց «Հետք»-ը ՀՀ քննչական կոմիտեից գրություն է ստացել, որ դեկտեմբերի 6-ին մեր հրապարկման հիման վրա հարուցված քրեական գործի հարուցումը մերժվել է՝ հանցագործության դեպքի բացակայության հիմքով:
Հիշեցնենք, որ «ՀԱԿ ներկայացուցիչն ասում է, որ իրեն փորձել են կաշառքի միջոցով հեռու պահել հանրաքվեից» հրապարակման մեջ Կոտայքի մարզի Քասախի 26/27 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի ՀԱԿ ներկայացուցիչ Սամվել Բոյախչյանը պատմում էր իրեն կաշառելու փորձի, իր տեսած ընտրախախտումների մասին:
Քննչական կոմիտեում նյութերի նախապատրաստման ընթացքում բացատրություն է տվել Ս. Բոյախչյանը՝ ասելով, թե ինքը տեղյակ չի եղել, «որ հարցազրույց է տալիս»: Նշենք, որ հարցազրույցը միայն ձայնագրության պայմանով է տեղի ունեցել, զրուցակցի համաձայնությամբ: Նրան նախապես հայտնել ենք, թե որ պահից ենք սկսում ձայնագրությունը: Մեկ անգամ ձայնագրությունն ընդհատվել է նրա  ցանկությամբ, երբ խնդրեց, որ «եթեր չտանք»: Ձայնագրությունից դուրս նա պատմեց, թե իրեն ով է փորձել կաշառել, որքան գումարով, ինչ առաջարկներ էին եղել քվեարկության օրը ՀՀԿ-ի հետ ընդհանուր հայտարարի գալու համար: Բոյախչյանը խնդրում էր չգրել այդ մասին, քանի որ մտածում է իր ընտանիքի անվտանգության մասին:
Քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին քննչական կոմիտեի որոշման տեքստի որոշ հատվածներ հակասում են հանրաքվեի օրը Ս.Բոյախչյանի ասած խոսքերին: Այդ պատճառով ներկայացնում ենք նաև հատված վերջինիս հետ զրույցի ձայնագրությունից:
Հատված որոշման տեքստից. «… մինչև ժամը 16:00-ի սահմանները [Բոյախչյանը] ընտրատեղամասում որևէ խախտում չի նկատել, սակայն այդ ժամանակ նկատել է մի անձի (ընդգծումները՝ «Հետք»-ի), ով 2-րդ անգամ է ներկայացել քվեարկման, որի մասին հայտնել է հանձնաժողովի նախագահին, իսկ վերջինս հայտնել է, որ ընտրողը ունի եղբայր, ովքեր միմյանց նման են: Դրանից հետո 16:30-ի սահմաններում իրեն թվացել է, որ ծրարներ կնիքող հանձնաժողովի անդամը երկու ծրար է կնիքել, ցանկացել է բռնել ընտրողի ձեռքը, սակայն չի հասցրել և նա ծրարները գցել է քվեատուփի մեջ: Այդ պահին քաղաքացուն հարցրել է քանի ծրար է գցել քվեատուփի մեջ, քաղաքացին պատասխանել է մեկ ծրար: Այդ ամենը իր մոտ կասկած է հարուցել, որի մասին առանց իմանալու, որ հարցազրույց է տալիս, հայտնել է լրագրողին»:
Հատված ձայնագրությունից.
Հանրաքվեի օրը «Հետք»-ին տված հարցազրույցում Ս.Բոյախչյանը ասել էր, որ ինքը նկատել է կրկնաքվեարկության երեք և լցոնման 5-6 դեպք: Քննչական կոմիտեն նկարագրում է մեկական դեպքեր, որոնցից առաջինը, ըստ որոշման, եղել է ոչ թե կրկնաքվեարկություն, այլ քվեարկություն եղբայրների կողմից, իսկ երկրորդ դեպքում քաղաքացին վստահեցրել է, որ մեկ ծրար է գցել քվեատուփը:

Следственный комитет отказал в возбуждении уголовного дела по случаям нарушений в ходе референдума
Спустя 10 дней после референдума по конституционным изменениям Hetq.am получил из Следственного комитета записку, в которой сообщалось, что в возбуждении уголовного дела на основании нашей публикации от 6 декабря отказано за отсутствием состава преступления.
Напомним, что в публикации “Представителю АНК предлагали взятку за невмешательство в ход голосования” председатель комиссии избирательного участка 26/27 в Касахе, представитель Армянского национального конгресса Самвел Бояхчян рассказывал о попытке подкупить его и о нарушениях в ходе голосования, свидетелем которых он был.
В ходе подготовки материалов в Следственном комитете С.Бояхчян дал объяснения, заявив, что не знал о том, что “дает интервью”. Отметим, что интервью мы взяли только с условием проведения аудиозаписи и с согласия нашего собеседника. Мы заранее сообщили ему, с какого момента начинаем запись. Один раз по желанию Бояхчяна запись была прервана, поскольку он попросил “не давать в эфир”. По окончании записи он рассказал, кто пытался его подкупить, какую сумму предлагали и что предложили в день голосования в обмен на то, чтобы он пришел к согласию с представителями Республиканской партии. Бояхчян попросил не писать об этом, так как беспокоился о безопасности своей семьи.
Некоторые выдержки из текста решения Следственного комитета об отказе в возбуждении уголовного дела противоречит словам С.Бояхчяна, сказанным им в день референдума. В связи с этим представляем отрывок из записи беседы с ним.
Отрывок из текста решения:
“…до 16.00 [Бояхчян] никаких нарушений на избирательном участке не замечал, однако в тот момент он заметил некую личность (подчеркнуто Hetq.am), которая явилась на голосование во второй раз, о чем он сообщил председателю комиссии. Последний заявил, что у избирателя есть брат, который очень похож на него. После этого около 16.30 ему показалось, что член комиссии, который заверял конверты, поставил печать на двух конвертах. Он попытался схватить избирателя за руку, но не успел – тот уже опустил конверты в избирательную урну. В этот момент он спросил гражданина, сколько конвертов он опустил в урну, и тот ответил, что один конверт. Все это вызвало у него подозрение, о чем он рассказал журналисту, не зная, что дает интервью”.
В интервью Hetq.am, которое С.Бояхчян дал в день голосования, он сказал, что заметил три случая двойного голосования и 5-6 случаев вброса бюллетеней . Следственный комитет описывает по одному случаю, первый из которых, согласно решению, был не повторным голосованием, а голосованием братьев, а во втором случае гражданин заверил, что опустил в избирательную урну один конверт.